Tema Fundit
Video e Javes
Radio
floros radio

Sorry this site have a flash based native radio and needed adobe flash 10+ support.
Download Flash here.

Filmat me te ri
          

In the Electric Mist
Friday, September-25-2009


Green Lantern: First Flight
Friday, September-25-2009


Growing Out
Friday, September-25-2009


Explicit Ills
Friday, September-25-2009


Vacancy 2
Friday, September-25-2009
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats
Astronomi, Chandra zbulon nje yll te ri

Sat Nov 07, 2009 1:59 am nga floroS


Astronomet kane zbluluar nje yll te sapolindur ne Univers, duke hedhur nje hap gjigand ne rrugen e studimeve per momentet e par ate lindjes se Diellit tone.

Nje shperthim i fuqishem 330 vjet me pare u pasua nga procesi per krijimin e ketij ylli qe tashme ka nisur te funksionoje edhe pse eshte ende i ri. Zbulimi u krye nga Universiteti i Sauthampton ne Angli e ai i Albertas ne Kanada dhe eshte publikuar ne revisten “Nature”. Fale observatorit me rreze X te NASA-s, Chandra, kerkuesit kane identifikuar per te paren here zemren e supernovas se Kasiopese te vene re nga nje grup shkencetaresh britanike ne vitin 1680.

Sipas eksperteve, zbulimi i ketij ylli neutronesh eshte shume i rendesishem, pasi hedh nje hap ne rrugen e shkences per evolucionin termik te yjeve neutrone. Supernova Kasiopeja eshte nje nga me te rejat e galaktikes tone dhe ndodhet 11.000 vjet drite larg Tokes.

Ky lloj ylli ka nje veti shume te vecante pasi forca terheqese e yjeve neutrone eshte shume here me e madhe se ajo e Diellit. Atmosfera e tij eshte e perbere nga karboni si pasoje e moshes se re dhe nuk eshte mjaftueshem i ftohte per te akumuluar hidrogjen dhe helium.

Komentet: 0

Radio
floros radio

Sorry this site have a flash based native radio and needed adobe flash 10+ support.
Download Flash here.

identifikimi

Harrova fjalkalimin
 
 
Or
 
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 35 më Mon Jan 23, 2017 5:53 pm
Statistikat
Forumi ka 174 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri endrit

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 5753 artikuj v 4158 temat
Adobe Photoshop Online
  
Sondazh

A jeni të varur nga interneti?

 
 
 

Shiko rezultatin

Foto e Dites


Web Partner