Veset, shkaktaret e vertete jane genet

Shko poshtë

19042009

Mesazh 

Veset, shkaktaret e vertete jane genet
Kush eshte i lidhur ngushte me veset e keqija nuk duhet te fajesohet edukimi i keq apo stresi.

Sipas nje studimi te kryer kohet e fundit, jane disa gene pergjegjese qe na lidhin ngushte me alkoolin, duhanin apo edhe me keq…me kokainen. Pra, faktori gjenetik eshte kryesori, pavaresisht se ne marrjen e veseve mund te ndikoje edhe ambienti ku jetojme dhe njerezit nga te cilet rrethohemi.

Zbulimi i bere nga kerkuesit e universiteteve te Miciganit dhe Virxhinias do publikohet ne numrin e ardhshem te revistes “Nature Reviews Genetics”. Studiuesit kane pare me kujdes mekanizmin e ashtuquajtur “gjenetika e varesise” duke dale ne perfundimin se te gjitha veset tona drejtohen nga nje numer i caktuar genesh.

“Studimet e deritanishme te perqendruara ne disa lloje varesish kane treguar lidhjen gjenetike. Kemi punuar per ta ngushtuar sa me shume fushen e kerkimit. Nese individualizojme vendndodhjen e shkaktareve te vertete, atehere do ta kemi me te lehte per te menduar se si mund te kurohet kjo gje”, shprehet shkencetari amerikan Ming Li.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi