Humb gishtin ne aksident, e zevendeson me USB

Shko poshtë

19042009

Mesazh 

Humb gishtin ne aksident, e zevendeson me USB


Nje programues kompjuteri nga Finlanda, qe ka humbur njerin nga gishtat e dores ne nje aksident me motor, ka vendosur ta zevendesoje ate me nje proteze, se ciles i bashkangjitur nje USB.

Jerry Jalava perdori nje USB me kapacitet 2GB, ne te cilen mban foto, filma dhe programe. Gishti mund te shkeputet nga dora ku eshte ngjitur dhe mund te vendoset ne nje kompjuter, kur ato i duhet ta perdore. Proteza e krijuar i ngjan gishtin dhe kur ngre thoin, hapet vendi i USVB-se.

Jerry po mendon qe te vendose ne gisht dhe materiale te tjera dhe te perdore teknologjine wireless. Jalava tregoi se u frymezua per te krijuar kete pajisje nga nje shaka, e bere prej mjekeve qe e kuruan pas aksidentit. Ata i kishin thene se duhet te perdorte nje gisht USB, perderisa ishte programues software.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi