Zbulimi, Kleopatra lindi nga nje nene afrikane

Shko poshtë

19042009

Mesazh 

Zbulimi, Kleopatra lindi nga nje nene afrikane
Kleopatra, mbreteresha qe drejtoi Egjiptin pas Ptolemeut, eshte lindur nga nje nene afrikane. Historia e njeh Kleopatren per aleancen me perandorin romak Jul Cezarin dhe pas vrasjes se tij me Mark Antonin dhe martesen e saj me kete te fundit.

Nje grup ekspertesh besojne se kane zbuluar varrin e motres se saj, Arsino ne Efes ne Turqi, c’ka tregon se nena e saj ishte me origjine nga Afrika. Zbulimi eshte bere nga Hilke Thuer, anetare e Akademise Austriake te Shkencave. “Eshte unike ne jeten e nje arkeologu qe te gjeje nje varr dhe nje skelet te tille”, tha ajo.

“Arsinoja kishte nene afrikane dhe kjo eshte nje ndjesi qe na con ne nje veshtrim me te thelle te familjes se Kleopatres dhe per marredhenien mes dy motrave”, u shpreh arkeologia.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi