Lidhja ideale? Me njeriun qe ka vesh muzike

Shko poshtë

19042009

Mesazh 

Lidhja ideale? Me njeriun qe ka vesh muzike
Nese prej kohesh jeni ne kerkim te nje partneri te ndjeshem qe di tju kuptoje ne cdo moment, ka shume mundesi qe te mos keni gjetur nje muzikant.

Te kesh vesh muzike mund te jete nje avantazh i vertete ne nje lidhje, pasi njerezit e ketij lloji jane ne gjendje te degjojne me kujdes te tjeret, te deshifrojne domethenien e fjaleve dhe te gjendjes shpirterore, duke u bazuar ne tonin e zerit. Kete e ben te ditur nje studim i koheve te fundit, i publikuar ne revisten “European Journal of Neuroscience”.

Kerkuesit e Northwestern University ne Illinois kane kryer nje eksperiment me rreth 30 vullnetare te grupmoshave 19-35 vjec. Pasi vendosen ne koken e tyre elektroda, ata shfaqen nje film me gjuhe te huaj, duke kerkuar t’i shperqendronin, ndersa ne kufje degjonin te qarat e nje femije.

Fale ketij eksperimenti eshte monitoruar aktiviteti nervor akustik. Njerezit me vesh muzike kane reaguar me shpejt se ata qe nuk kishin vesh muzike, duke u treguar me te ndjeshem.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi