Zbulohet teatri i pare i Shekspirit

Shko poshtë

19042009

Mesazh 

Zbulohet teatri i pare i Shekspirit
Arkeologet ne Angli mendojne se kane rene ne gjurmet e teatrit te pare te Uilliam Shekspirit, ndertuar ne vitin 1576. Rrenojat jane zbuluar rreth nje meter e gjysme nen nivelin e rruges.

Nje skuader arkeologesh nga muzeu i Londres zbuloi mbetjet e teatrit ne Shoreditch. Mendohet se ne kete vend ka interpretuar vete autori dhe eshte luajtur edhe premiera e tragjedise “Romeo dhe Zhuljeta”.

Nderkaq, nje portret i poetit, i vetmi i mbijetuar, eshte zbuluar ne Londer. Sipas arkeologeve, jane zbuluar muret e harkuara te teatrit me shume kende, si dhe siperfaqja e shtruar me zhavorr, qe te conte ne vendin ku qendronte audienca.

Teatri ishte ndertuar jashte qytetit, ne vendin e quajtur periferia e mekatit. Ne kete vend eshte parashikuar qe ne vitin 2011 te ndertohet nje teater i ri.

Teatri eshte ndertuar nga James Burbage, i cili ka perdorur tulla te vjetra.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi