Lopet e gezuara japin me shume qumesht

Shko poshtë

19042009

Mesazh 

Lopet e gezuara japin me shume qumesht
Lopët e lumtura prodhojnë më shumë qumësht, kanë përcaktuar studiuesit nga Universiteti në Newcastle. “Lopët të cilat fermerët i pagëzojnë me emra dhe ndaj të cilave kujdesen personalisht, gjatë vitit mund të japin 250 litra më shumë qumësht”, shkruan “BBC”. Rreth 516 fermerë janë përfshirë në studimin në të gjitha rajonet e Britanisë së Madhe. Konkluzioni është se ata që u kanë vënë emra lopëve, bëjnë në vit 54 litra më shumë qumësht nga fermerët të cilët nuk mundohen që t’ individualizojnë kafshët e tyre.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi