Nje shalqi shitet 6100 USD ne Japoni

Shko poshtë

22042009

Mesazh 

Nje shalqi shitet 6100 USD ne Japoni
Javen e kaluar në një ankand të zhvilluar në Japoni, një shalqin u shit për shumën e 6100 dollarëve amerikanë, duke thyer kështu çdo rekord të mëparshëm. Me këtë çmim, padyshim që ky shalqin është më i shtrenjti në Japoni e ndoshta dhe në botë.
Shlaqini i kushtueshëm, në Japoni përdoret vetëm nga një klasë e pasur njërëzish dhe konsiderohet si një dhuratë e bukur. Ky rekord vjen menjëherë pas shitjes tjetër më të hershme në Japoni, kur disa shalqij të llojit “Yabari” (pjepër - kantaloupe) thyen rekorin me 23.000 dollarë amerikanë. Shalqini peshon 7.7 kilogram dhe ka lëkurë të zezë. Ai rritet vetëm në Japoni në ishullin Hokkaido.

Një përfaqësues zyrtar i kompanisë që merret me kultivimin e shalqinit deklaron se ky lloj shalqini e ka ndihmuar shumë agrikulturën e kësaj zone. Çmimin rekord të këtij shalqini, të njohur në Japoni me emrin "Densuke" e konfirmon zyrtarisht dhe zoti Kazuyoshi Ohira, zëdhënsi i kooperativës bujqësore “Tohma Agricultural Cooperative" në ishullin Hokkaido. “Në të gjitha dyqanet e ishullit, marketet e supermaketet, çmimi i këtij lloj shalqini është modest, nga 188 deri 283 dollarë amerikanë?”, ka thënë Ohira . Ai ka treguar se ky shalqin, hahet me gjithë lëkurë.
avatar
lirim
Fillestar/e
Fillestar/e

Numri i postimeve : 23
Registration date : 22/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi