Te dhena per CR+6

Shko poshtë

Te dhena per CR+6

Mesazh nga donbeco prej Mon Mar 16, 2009 11:51 pm

Një karakteristik e Chriomit(Cr) është ajo,se me lidhdje të ndryshme,formon ngjyra të ndryshme dhe shpeshherë përdoret si pigment për farba dhe Lake të ndryshme...Ka një pamje metalike me Mase atomare 51,9 u...

Historia e Chromit:

Me vitin 1761 Johann Gotlob,zblon një mineral te Cromit-Kromat plumbin(PbCrO4) me një ngjyrë te kuqe-orange..

Me vitin 1797 Louis Nicolas fiton Trioxidi Chromit(Cr2O3) nga Krokoiti dhe HCl dhe me 1798 fiton ai Chromin jo te pastert nga reduksioni i Chrom(III)-Oxid.Ky llo elementi merr emerin "Chrom" nga greqishtja qe d.m.th. "Farbe",për shkak te farbave të ndryshme te kriperave te Chromit me një shkalle Oksiduese të ndryshme.

Ne natyre gjendet Cr si Chromit (FeCr2O4)

Si fitohet Chromi i pastert?

**Chromiti reagon me Natriumkarbonatin ne temperatur 1200°C duke fituar Chromit:
4FeCr3O4 + 8Na2CO3 + 7O2 >>>8Na2CrO4 + 2 Fe2O3 + 8CO2

**Natriumcarbonati ektrahoet me ujë ne nxehte dhe me H2SO4 fitohet Dichromati
2Na2CrO4 + H2SO4 >>>Na2Cr2O7 + Na2So4 + H2o

**Natriumchromati kristalizon gjatë ftohjes si Dihhydrat...gjatë Reaksionit me Carbonin,fitohet Chrom(III)-Oxid
Na2Cr2O7 x 2H2O + 2C>>>Cr2O3 + Na2CO3 + 2H2O + CO

**dhe në fund kemi reduksionin (Aluminotermik) te Chrom(III)-Oxid ne Chrom
Cr2O3 + 2Al>>> Al2O3 + 2Cr

-pra,Chromi nuk mund te fitohet direkt gjatë reaksionit me Carbonin,sepse ne këtë rast,fitohet carbid i Chromit.

Vetit

është Metal i fortë me një ngjyrë metalike
resistent ndaj korrozioneve
shkalla Oxiduese:+2 ,+6 dhe me shpesh +3

Cr +2-ka një konfiguracion jo stabil (d4)
Cr +3-është forma stabile.Kjo tregohet përmes teorise se Fushes Kristalore,ku konfiguracioni d3 i stabilizuar është...
Cr +6-Chrmati(CrO4)ose dichromati(Cr2O7),përdoren si mjete Oxiduese.Është helmues.Perdoret edhe si Antifris
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi