Merimanga gjigante në Jokohama

Shko poshtë

23042009

Mesazh 

Merimanga gjigante në Jokohama
Qyteti japonez i Jokohamës këtë fundjavë e shënoi 150 vjetorin e hapjes së tij drejt Perëndimit me një parakalim spektakolar dhe për disa vizitorë pak frikësues të cilin e shkaktoi një merimangë mekanike. Projekti i quajtur “La mashin”, është vepër e artistëve, disenjatorëve dhe mekanikëve francezë. Merimanga është e lartë 12 metra dhe peshon 37 tonë, kurse është punuar nga metali dhe druri.
“Makina dukej aq e fuqishme sa që vajza ime u frikësua dhe filloi të qajë”, tha nëna Eriko.
“Po argëtohem shumë mirë, jam i befasuar nga madhësia e merimangës”, u shpreh vizitori Kijoko.
Merimangën e vejnë në lëvizje 14 shoferë. Tetë prej tyre e kontrollojnë secilën nga këmbët e mëdha, derisa katër shoferët e tjerë janë ngarkuar me detyrë për lëvizjen e pjesëve të tjera. Kompania që ka ndërtuar merimangën gjigante, është e njohur për ndërtimin e projekteve gjigante.

visar
Anetar/e 33 %
Anetar/e 33 %

Numri i postimeve : 98
Registration date : 16/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi