Polinomet..

Shko poshtë

Polinomet..

Mesazh nga floroS prej Sat Apr 25, 2009 12:52 pm

shprehjet te cilat permbajne vetem numra,shkronja dhe fuqizim i quajme monome psh.monome jane:4,2x,3x^2,(3xy^2)^3 etj.
shuma e dy monomeve quhet binom psh .binome jane;2x+1,x+9,3x^2-5 etj
shuma e tre ose me teper monomeve quhet polinom.psh. 2x^2+6x-5 etj.
formula e katrorit te binomit eshtea+b)^2=a^2+2*a*b+b^2 ose(a-b)^2=a^2-2*a*b+b^2
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 25
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi