Pirja pasive e duhanit, demton trurin.

Shko poshtë

Pirja pasive e duhanit, demton trurin.

Mesazh nga donbeco prej Thu Apr 30, 2009 3:08 pm

Ekspozimi ndaj sasise se madhe te tymit mund te shtoje rrezikun për shfaqjen e demences.

Shkencëtarët kanë analizuar mostrat e pështymës të 5.000 vullnetarëve jo-duhanpirës, të cilët kishin qenë më të vjetër se 50 vjeçarë.

Rezultatet kanë treguar se pjesëmarrësit të cilët kishin qenë të ekspozuar ndaj duhanpirjes pasive, ishin të rrezikuar për të zhvilluar çrregullime mendore, siç është demenca.

Ekspertët kanë shtuar se pirja pasive e duhanit është e lidhur edhe me shfaqjen e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi