...Stresi...

Shko poshtë

...Stresi...

Mesazh nga donbeco prej Thu Apr 30, 2009 3:19 pm

Cfare eshte stresi?!

Stresi eshte nje gjendje "intensive", e cila per nje kohe te tejzgjatur ka ndikime negative ndaj shendetit te njeriut.
Stresi eshte nje reagim individual, si rezultati i kontraditave ndermjet kushteve te mjedisit nga njera ane, dhe nga ana tjeter, kapacitetit dhe mundesite individuale.
Ne kushtet e punes stresi mund te shfaqet atehere kur kushtet profesionale, tejkalojne aftesite te cilat perveteson individi.
Stresi mund te shfaqet dhe si shkak i presioneve dhe "tensioneve" te dites.
Nganjehere stresi ka dhe efekt pozitiv!...

Si mund ta dallojme stresin?! Cilat jane shenjat paresore?

1.Kushtet e punes
kushte jo te pershtatshme
gabimet
mungesa e vendimeve
shenje lodhjeje
rezistimi ne ndryshime
ore pune te tejzgjatura

2.Faktore te paimplikuar
mungesa e interesit per pune
vonesat
mungesat ose krijimi i tyre per motive mjekesore
te qenit pasiv ose mungesa per tu implikuar

3.Sjellje agresive
kritikimi ndaj te tjereve
abuzime verbale
vulgaritet

4.Sjellje e papjekur (imature)
reagime dhe pergjigje emocionale te pakontrolluara
gjendje nervoze, zenie, intonacion i papergjegjshem
renie e personalitetit

5.Sjellje negative
refuzimi dhe mosdegjimi i sugjerimeve ndaj njerezve qe te rethojne
perseritja e te njejtave argumente
te qenit agresiv
perdorimi i menyrave te panjohura per te qene te papergjegjshme

SIMTOMAT e Stresit (po permend si me kryesoret, pasi ka nje numer te madh)

1.Simtoma fizike
dhimbje koke
luhatje tensioni
gjendje lodhjeje, te vjelli, te fikti,
iritm lekure etj

2.Simtoma ne kuadrin intelektual
veshtiresia per te marre vendime, tullburime te kujteses, pagjumsia, mungesa e rregullsise ne mendime, etj...

3.Simtoma ne kuadrin emocional
gjendje e nervozuar, ndjenja e pasigurise,
ndjeshmeri e madhe ndaj kritikave
shume kujdes pa motiv
mungesa e sensit te humorit, etj...

4.Ndryshim i sjelljes
shqetesim i tepruar
mungesa e oreksit ose te ngrenit e tepert
pagjumesi
consum e ekzagjeruar, i alkolit, i cigareve
tendenca per te genjyer qe te mbulosh gabimet.

Nga vjen stresi
Shoqëria -- marrëdhëniet (romantike, familjare, shoqërore) & probleme financiare janë 2 arsyet e para; presion, kerkesat e një pune apo familjes, humbje e një të afërmi, ndryshime të mëdha
Ambienti -- trafiku, moti, zhurma
Fizike -- sëmundje, pubertet, menopauzë, kur plakesh, nuk ha rregullisht ose të mungojnë vitamina, trazim gjumi
Mendimet e tua -- mënyra si i interpreton ti situatat, shpresa jo-reale

Si mund të ndikojë stresi tek ti
Fizike -- lodhje, dhimbje koke/stomaku/gjoksi, ngurtësi muskujsh, rrahje zemre të forta, sëmundje
Mendore -- probleme me konçetrimin, vëmëndjen, kujtesën ose të zgjedhësh probleme
Emocionet -- ankth, depresion, mërzitje, shqetësim, frikë
Sjellja -- ushqehesh më rrallë/më pak ose më shpesh/më shumë, qarje, lëviz rrotull (pacing, fidgeting), abuzim substance (alkol, drogë), bërtet, fillon vese nervozimi si psh. kafshon thonjtë ose sillesh shumë ashpër/dhunshëm

Si të manovrosh prej stresit
~ ha ushqime të ushqyeshme & me vitamina (fruta, zarzavate)
~ ushtrime/stërvitje
~ gjum të bollshëm
~ mëso teknika për të trajtuar stresin (merr frymë, përfytyro skena të qeta)
~ përdor strategji për të përdorur kohën që ke duke filluar nga prioritetet, shiko si kalon kohën, vër synime realiste, organizo kohën & mos i shtyj detyrat që ke pë më vonë
~ ndrysho mënyrën si mendon (ndalo kur mendon gjëra negative)
~ bëhu më agresiv (jo me dhunë, por mos i mbaj gjërat përbrënda)
~ bëj diçka pozitive për veten
~ nqs. është e mundur, ndrysho situatën
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi