Audi planifikon përpunimin e modelit më të fuqishëm A3 – RS3

Shko poshtë

19032009

Mesazh 

Audi planifikon përpunimin e modelit më të fuqishëm A3 – RS3


Në intervistën e fundit njëri nga prijësit e njësisë së kompanisë Audi për zhvillim teknik Michael Dick ka theksuar se Audi është duke menduar për përpunimin versioneve të modeleve A3 – RS3, e tani kemi supozimet e para për mundësitë që do të mund të ofrojë automjeti.

Supozohet se nën kapakun e kompaktit do të duhej të gjendej motori i njëjtë 2.5 litërsh me turbo-mbushës prej 2.5 litrash nga modeli aktual TT-RS me 340 KF dhe moment të rrotullimit prej 450 Nm.

Fuqia do të transmetohej në mënyrë integrale në të gjitha katër boshtet me anë të gjeneratës së motorëve Quattro, derisa RS3 i radhës do të duhej të peshonte përafërsisht sa edhe TT-RS, mund të priten edhe performansa të ngjashme – 4.6 sekonda për arritjen e shpejtësisë prej 100 kilometrash në orë dhe shpejtësi maksimale elektronike prej 250 kilometrash në orë.

Nëse RS3 merr dritën e gjelbër për prodhim, atë mund ta presim para vitit 2011, kur është paralajmëruar dalja e gjeneratës së A3.
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi