Banania, ilaçi bimor qe kuron shume semundje

Shko poshtë

Banania, ilaçi bimor qe kuron shume semundje

Mesazh nga donbeco prej Thu Apr 30, 2009 3:43 pm

Banania eshte nje ilaç natyral per shume semundje. Nese e krahasojme ate me nje molle, ajo ka 4 here ma shume proteina, 2 here me shume karbohidrate, tri here me shume fosfor, pese here me shume vitamine A dhe hekur, 2 here ma shume vitamina te tjera dhe minerale. Ajo eshte gjithashtu e pasur me potas dhe eshte ushqimi me vlerat me te mira. Sipas mjekeve popullore, ai qe ha nje banane ne dite nuk ka nevoje te vizitohet te mjeku. Bananet permbajne tri sheqerna natyrale: sukrozen, fruktozen dhe glukozen e kombinuar me fiber (lloj substance). Banania jep energji te qendrueshme dhe substanciale. Studimet e bera kane vertetuar se vetem dy banane kane mjaft energji per nje veprimtari pune 90-minuteshe. Duke qene se ky fryt ka shume veti kuruese, ajo njihet si pema numer nje ne bote. Por nuk eshte vetem energjia ajo te cilen e ofron banania per te na ndihmuar qe te jemi te shendetshem. Ajo gjithashtu mund te ndihmoje ne menjanimin, mposhtjen dhe parandalimin e nje numri te konsideruar te semundjesh.
Semundjet qe kuron banania
Sipas hulumtimit te koheve te fundit, te kryer me disa njerez qe vuajne nga depresioni, shumica e tyre e kane ndier veten me mire kur kane ngrene banane. Kjo ndodh per arsye se banania permban triptotin, qe eshte nje lloj proteine qe shnderrohet ne serotonin, e cila eshte e njohur per te relaksuar njeriun, permiresuar shendetin dhe pergjithesisht njeriun e ben te ndihet me i lumtur.
PMS, Sindroma paramenstrual
Harrojini pilulat dhe tabletat dhe konsumoni banane. Ky eshte rekomandimi i mjekeve popullore per ta perballuar sa me lehtesisht fazen paramenstruale. Banania permban vitaminen B6, e cila rregullon nivelet e glukozes se gjakut, te cilat ndikojne ne shendetin tuaj.
Anemia
Duke qene se banania permban edhe shume hekur, ajo mund te stimuloje prodhimin e hemoglobines ne gjak dhe keshtu ndihmon edhe ne rastet e anemise.
Shtypja e gjakut
Kjo frute unike tropikale eshte jashtezakonisht e pasur me potas dhe permban gjithashtu shume vlera te uleta te kripes. Keto substanca e bejne ate nje mjet te persosur per te luftuar shtypjen e gjakut. Per kete Administrata Amerikane e Ushqimit dhe e Barnave sapo ka lejuar industrine e bananeve qe te shfaqe pretendimet e saj zyrtare lidhur me aftesine e kesaj frute per te reduktuar rrezikun e shtypjes se gjakut dhe goditjes.

Efektet kuruese te frytit

Fuqia e trurit
200 studente ne shkollen e “Twickenham” (Middlesex) kane akumuluar force duke ngrene banane per mengjes, ne pushim dhe ne dreke, dhe keshtu banania i ka ndihmuar ata per te dhene provimet e tyre me rezultate me te mira. Hulumtimet kane treguar se frutat me potas mund t’i ndihmojne nxenesit ne mesim duke i bere me te vemendshem.
Konstipacioni (kapslleku)
Fibra e lare, duke perfshire edhe bananet ne diete, mund te ndihmojne per te permiresuar jashteqitjet, duke ndihmuar keshtu qe keto probleme te zgjidhen pa perdorur laksative.
Dhembja e kokes nga alkooli
Sipas mjekeve popullore, nje nga menyrat me te shpejta per te menjanuar dhembjen e kokes nga alkooli eshte kur bananet i shtrydhim duke i perzier me qumesht dhe embelsohen me pas me mjalte. Banania qeteson lukthin dhe me ndihmen e mjaltit, krijon nivele te sheqerit ne gjak, ndersa qumeshti zbut dhe rehidron sistemin e organizmit.
Djegesia e stomakut
Banania ka nje efekt antiacid natyral ne trup. Mjeket keshillojne qe nese vuani nga gulçima ose djegesia ne stomak, provoni te hani banane per ta zbutur ate.
Ndjenja e te vjellit
Ngrenia e bananeve ndermjet racioneve te ushqimeve ju ndihmon ta mbani sheqerin ne gjak ne nivelin e deshiruar. Ajo parandalon gjithashtu mundimin e ndjenjes se te vjelles, qe njihet ndryshe si ndjenja e tugut.
Pickimet e mushkonjave
Para se te shikoni pjesen ku ju ka pickuar mushkonja, mjeket keshillojne qe te ferkoni pjesen e infektuar te vendit me pjesen e brendshme te lekures se bananes. Sipas mjekeve popullore, perdorimi i lekures se bananes ne kete menyre zvogelon efektin e enjtjes dhe te te kruarit.
Sistemi nervor
Bananet kane nivel te larte te vitaminave B, te cilat ndihmojne per te qetesuar sistemin nervor.
Pesha e madhe duke punuar
Studimet e bera ne Institutin e Psikologjise ne Austri, kane konstatuar se presioni ne pune shpie ne ngrenien e tepert te çokollatave dhe çipsave. Gjate shikimit te 5000 pacienteve te spitalit, nga hulumtimet eshte konstatuar se shumica e tyre jane shtruar per shkak te presioneve te medha ne pune. Ne raport konstatohet se per te evituar konsumimin e ushqimeve te shumta, ne duhet te kontrollojme nivelin e sheqerit te gjakut, duke marre ushqime me karbohidrate te larta çdo 2 ore per te mbajtur nivelin e qendrueshem.
Ulcerat
Banania perdoret si ushqim diete kunder çrregullimeve te zorreve per shkak te perberjes se saj te bute dhe cilesise lehtesuese. Ajo eshte fruta e vetme e paperpunuar qe mund te hahet pa shqetesim ne rastet e semundjeve mese kronike. Ajo gjithashtu neutralizon acidin e tepruar dhe redukton imitimin me lyerje te stomakut.
Kontrolli i temperatures
Shume njerez e shohin bananen si nje frute “ftohese”, e cila mund te ule temperaturen fizike dhe emocionale. Ne Tailande, per shembull, grate shtatzena hane banane me qellim qe te sigurohen qe femija e tyre te linde me nje temperature te ftohte.
Çrregullimi afektiv sezonal
Bananet mund te ndihmojne ata qe vuajne nga ne ÇAS-i, sepse ato permbajne triptofan, i cili eshte nje permiresues natyral i disponimit te organizmit.
Lenia e duhanit
Bananet mund te ndihmojne njerezit qe perpiqen ta lene duhanin. Vitaminat B6, B12 permbajne potas dhe magnez, te cilat jane edhe te banania. Keto dy vitamina e ndihmojne trupin nga efektet e terheqjes nga nikotina.
Stresi
Potasi eshte nje mineral vital, i cili ndihmon ne normalizimin e rrahjeve te zemres. Gjithashtu ai e dergon oksigjenin ne tru dhe rregullon balancen e ujit ne trup. Kur jeni te stresuar, permasa tretese ngrihet, per kete arsye potasi e nivelon ate. Kjo permase tretese mund te ribalancohet me ndihmen e marrjes se mases se larte te potasit nga banania.
Sulmet
Sipas hulumtimit te bere ne “The New England Journal of Medicine”, ngrenia e bananeve, si pjese e dietes se rregullt, mund te zvogeloje mundesine e vdekjes nga stresi deri ne 40 per qind.
Lythat
Ata qe merren me terapine me bime natyrale betohen se nese doni t’i eliminoni lythat, merrni nje pjese te levores se bananes dhe e vendosni mbi lyth me anen e verdhe perjashta.
Mbajeni lekuren me kujdes ne vendin e lythit me ndihmen e nje fllasteri apo shiriti kirurgjik.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi