Efektet kuruese te qumeshtit te bletes

Shko poshtë

Efektet kuruese te qumeshtit te bletes

Mesazh nga donbeco prej Thu Apr 30, 2009 3:44 pm

Qumeshti i bletes eshte nje prodhim natyral, i cili sekretohet nga bletet e reja ne moshe per te ushqyer larvat dhe mbretereshen e bleteve. Mjeket popullore shpjegojne menyren dhe masen se si duhet te perdoret poleni per te pasur efekte kuruese.
Çfare eshte poleni?
Polen eshte ajo pjesa e lules, nepermjet se ciles behet fertilizimi i tyre. Ne pllenimin e luleve, bleta kontribuon ne polen bashke me eren. Duke qene punetore bleta shkon nga lulja ne lule dhe merr nga lulet mashkullore ate pjesen me te cilen pllenohen lulet dhe e shperndan. Nje pjese i ngelet te kembet dhe e çon ne koshere. Kjo pjese e lules, qe duhet te quhet polen, mblidhet dhe ka veti kurative. Ne fakt nuk eshte polen blete, se nuk e prodhon bleta, por lulja. Bletes i takon vetem merita e transportit. Sapo lind dielli dhe kur perendon ai, bletet kthehen ne kosheret e tyre me nje ngarkese te pazakonte dhe rreth bleteve verehet nje pluhur ne ngjyre ari dhe me parfum. Ky eshte poleni. Ai quhet mrekullia e jetes dhe permban mijera pjese te vogla te mbledhura nga lule te ndryshme. Sipas ngjyres mund te dallojme nga cila lule vjen poleni. Nese eshte i verdhe, vjen nga luledielli; pak me i kuq, nga lulet e molles etj. Bletet mbledhin polen nga lule te ndryshme. Per kete arsye ai eshte shumengjyresh dhe ka veti te shumta kurative. Poleni mblidhet nga bletet me kembet e tyre, ne te cilat ato kane disa gropeza te vogla, si xhepa. Ky polen eshte pluhur mikroskopik qe bletet e mbledhin nga lulet dhe perzihet me mjaltin e bleteve per t’u transportuar me pas tek foleja. Aty, ata qe rrisin blete, kane vene re nje si site dhe kur bletet futen brenda ne fole, poleni dhe mjalti qe kane grumbulluar ngelen tek keto sita.
Si njihet poleni i mire per terapi
Poleni i mire ne radhe te pare dallohet nga pamja e jashtme, sidomos nga shkelqimi qe ai ka. Poleni duhet te jete ne ngjyre te hapur dhe mos te kete nuanca, ne perberje mund te ekzistojne kokrra me ngjyre te erret. Gjithashtu ai nuk duhet te jete i tharte, sepse nese eshte i tille, poleni ka marre lageshtire, eshte shume toksik dhe nuk duhet konsumuar. Perveç kesaj, poleni qe perdoret per kurim nuk duhet te kete shije si gje e djegur, sepse kjo do te thote qe ai nuk eshte thare si duhet dhe eshte pa vlera kuruese. Shija normale qe duhet te kete poleni per kurim eshte e embel dhe me arome.
Si ruhet
Poleni duhet te ruhet ne kavanoz qelqi, ne vend pa drite, sepse drita çon ne humbjen e vlerave terapeutike. Temperatura ideale e ruajtjes duhet te jete 0-4 grade ne frigorifer.
Si konsumohet poleni
Per perdorimin e polenit si ilaç kurues mjeket popullore rekomandojne disa metoda. Nderkohe qe marrja e polenit nuk eshte e njejta sasi per te gjitha grupmoshat dhe semundjet.
Metoda 1. Marrja e polenit origjinal, i paperzier me diçka tjeter. Femijet nen 3 vjeç nuk duhet te konsumojne polen. Personat me probleme te melçise dhe femijet 3-8 vjeç duhet te marrin maksimumi 5 grame (1 luge te vogel) ne dite. Femijet 8-10 vjeç duhet te konsumojne 10 grame (2 luge te vogla ne dite). Femijet 12-15 vjeç mund te marrin 12-15 grame (nje luge gjelle) ne dite. Te rriturit dhe adoleshentet mund te marrin 25-30 grame (2 luge gjelle) ne dite, me kujdesin qe duhet bere nje pauze prej 3 javesh pas nje kure prej nje muaji. Mjeket keshillojne qe poleni te perdoret para buke, kur stomaku eshte bosh. Gjithashtu, ai duhet bluar mire ne goje, ndryshe ai nuk perthithet nga organizmi, sepse eshte i mbuluar nga nje membrane e patretshme prej bleteve. Kjo lloj marrjeje e polenit pelqehet pak, sepse mund te shkaktoje dhimbje stomaku, ose fenomene alergjie.
Metoda 2. Me kete metode poleni merret ne te njejtat doza si me siper, por me pare futet ne makine elektrike, e cila bluan kafene dhe lihet aty derisa te formohet nje pluhur, i cili konsumohet pasi perzihet me mjalte. Per çdo luge polen shtohen 2 luge mjalte dhe perzihen mire derisa te formohet nje perberje homogjene. Kjo lloj perberjeje pelqehet me shume nga personat e ndjeshem, sidomos alergjike, si edhe prej atyre te cilet nuk i pelqejne shijen.
Metoda 3. Kjo metode rekomandohet per personat te cilet kane ndjeshmeri stomaku, djegie stomaku, te cilat shtohen pas marrjes se qumeshtit te bletes. Keta persona, polenin duhet ta bluajne ne makinen e kafese, te cilit duhet t’i shtojne 1-6 luge uje per 1 luge polen. Keshillohet pirja me stomakun bosh, ose pas nje mengjesi te lehte.
Per çfare keshillohet poleni
Poleni rekomandohet te perdoret per vonesat ne zhvillimin e femijeve. Per kete nevojiten 5-10 grame polen ne dite, i cili favorizon zhvillimin dhe forcimin e kockave, zhvillimin e sistemit nervor. Ne infeksionet e mushkerive poleni ndihmon ne parandalimin e viruseve dhe infeksioneve te mushkerive. Konsumohet ne kura prej nje muaji, me 10-30 grame ne dite. Gjate nje viti mund te behen 2-3 kura.
Problemet e riprodhimit tek meshkujt. Konsumimi i rregullt i polenit rrit prodhimin e spermatozoideve, si edhe permiresimin e tyre. Keshillohet te perdoret sepse parandalon impotencen tek meshkujt (impotencen e shkaktuar nga mosha), ndihmon ne raste stresi, mungese ne ushqim, lodhje, tension emocional i zgjatur, pagjumesi etj.
Menopauza e parakohshme. Poleni permban substanca estrogjene dhe ka efekt kurues per acarimet e dukshme qe shfaqen gjate kesaj faze. Konsumohet ne kura prej 28 ditesh, me 12 dite pushim midis kurave, minimumi 4 kura ne vit. Kjo gje keshillohet edhe per meshkujt, sepse ndihmon ne andropauze (menopauza e meshkujve). Alzheimer, keshillohen 3-4 kura ne vit, nga nje muaj secila, me 10-20 grame ne dite. Aksidenti vaskular parandalohet duke konsumuar çdo dite polen. Gjithashtu, ai ndihmon ne rregullimin e funksionimit te tubit tretes dhe permiresimin e hemorroideve dhe semundjeve te venave. Permbajtja e larte e vitaminave, enzimave, ndihmon ne stimulimin e imunitetit dhe parandalimin e kancerit. Rekomandohen minimumi tre kura ne vit, secila nga nje muaj. Poleni stimulon aktivitetin e tubit tretes, rregullon punen dhe funksionimin e tij. Por ai rekomandohet te perdoret edhe ne raste diarreje, ose infeksione te tubit tretes. Kura per kete eshte e shkurter, 7-14 dite, nje luge e vogel para ushqimit.
Reumatizma. Perveç trajtimit te gjate te shoqeruar me ushqim te pasur ne fruta dhe perime per kete semundje rekomandohen 5-6 kura polen me nga 30 dite secila.
Rezultate shume te mira kuruese poleni ka dhene si ne formen kronike edhe akute te adenomit te prostates. Gjithashtu, ai rrit edhe potencen. Per kete rekomandohet nje trajtim i gjate (minimumi 60 dite), me 10 grame ne dite, te kombinuara me qumesht blete (100 mg ne dite).
Depresioni dhe lodhja nervore. Konsumimi per 3 muaj i polenit çon ne permiresimin e tonusit te brendshem dhe mendimeve depresive. Poleni ul varesine ndaj alkoolit. Per kete ai duhet te konsumohet 15-30 grame (1-2 luge) ne dite, kura zgjat 30 dite me 15 dite pushim, me pas mund te filloni nje kure tjeter. Ndihmon ne funksionimin e tubit tretes, djegien e kalorive. Gjithashtu, efekte pozitive poleni ka edhe ne dietat per shendoshje, sepse permireson oreksin.
Arterioskleroza, kolesterina e rritur, probleme me qarkullimin e gjakut ne tru. Ne keto semundje poleni ka aftesi kuruese nese konsumohet rregullisht. Merret i perzier me mjalte, sipas dozave te pershkruara te metodat e marrjes. Anemia, per kete semundje poleni ka dhene rezultate shume te mira nese konsumohet per nje kohe te gjate dhe i shoqeruar me qumesht blete dhe mjalte.
Efekte te mira kuruese poleni ka dhene edhe per kurimin e verdhezes si dhe per gjenerimin dhe tonifikimin e lekures.
Kanceri ne miter dhe ne gjoks. Permireson simptoma dhe forcon imunitetin. Keshillohet te perdoret 10-20 grame ne dite.
Kujdes ne perdorimin e polenit
Ne keto 10 vitet e fundit eshte rritur numri i personave qe kane alergji nga poleni. Per kete arsye konsumimi i tij duhet bere me kujdes, ne sasi te vogla (per here te pare nje maje thike). Kjo sasi e vogel perdoret per disa dite per te pare nese ekziston alergji. Nese nuk keni alergji, atehere mund te vazhdoni trajtimin duke rritur gradualisht dozen. Nese shfaqen simptoma minore (djegie te lehta ne stomak, rrjedhje te hundes, ose kruajtje te lekures) vazhdoni trajtimin, por duke e konsumuar polenin ne doza te vogla dhe te perzier me mjalte ose uje. Nese alergjia eshte me e rende, nderpriteni urgjent konsumimin dhe konsultohuni me mjekun specialist. Ne rastin e semundjeve te renda te melçise duhet te konsultoheni me mjekun specialist.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi