Qumeshti me shume yndyre, rrezik per kete tumor

Shko poshtë

Qumeshti me shume yndyre, rrezik per kete tumor

Mesazh nga donbeco prej Thu Apr 30, 2009 3:46 pm

Nese frikesoheni nga kanceri ne prostate, atehere perdoreni qumeshtin pa yndyre. Ky eshte rekomandimi qe jep mjeku alternativ Hysni Dankshi per parandalimin e kancerit ne kete organ. Nga studimet e bera kohet e fundit nga mjekesia alternative ne Stokholm ne Suedi eshte vertetuar se ushqimet me shume yndyre jane rrezik per kancerin ne prostate. Personat qe pine dy gota qumesht me yndyre ne dite jane me te prirur per t’u prekur nga kjo semundje. Me pak te rrezikuar jane ata persona qe konsumojne nje gote qumesht ne dite, ata qe nuk pine fare ose ata qe konsumojne qumesht te skremuar dhe pa yndyre. Tek keta persona rreziku i burrave mbi 50-vjeçare per t’u prekur nga kjo semundje eshte dy here me i vogel. Gjithashtu mjeku popullor Hysni Dankshi ka bere te ditur se personat qe kane konsumuar sasi te medha djathi apo vezesh dhe mish me yndyre kane qene me te favorizuarit per t’u prekur nga ky lloj kanceri qe prek meshkujt. Faktori kryesor pse qumeshti ndikon ne shfaqjen e kesaj semundjeje jane yndyrat. Konsumimi me i tepert se tri gota qumesht te yndyrshem ne dite zmadhon rrezikun per kancerin ne prostate per me shume se dy here. Per kete mjeku u rekomandon moshave te treta qe te konsumojne sa me shume qumesht te skremuar qe te mbrohen nga kjo semundje. Gjithashtu, mjeku keshillon qe keta persona te konsumojne sa me shume perime te gjelbra dhe çajra bimore.
Brokolina
Brokolina eshte preparati i ri bimor qe ka dhene rezultate te kenaqshme per kurimin e tumoreve si ne gji te femrat, ne prostate te meshkujt, ne mushkeri, ne melçine e zeze, ne zorren e trashe dhe ne stomak. Ilaçi bimor eshte i pergatitur nga rrenjet e brokules. Ky ilaç eshte pergatitur nga inxhinieri i bimesise kroate, Zuran Rudesha.
Ilaçi rekomandohet te perdoret nga personat me imunitet te zvogeluar, te duhanpiresit per pastrimin e mushkerive nga tymi i duhanit, nga grate qe vuajne nga osteoporoza, te femijet me zhvillim te vonuar te eshtrave, te cilet pesojne deformim te tyre si pasoje e mungeses se kalciumit dhe te kaliumit ne to. Brokula ka vlera te uleta kalorike dhe nuk ndikon ne rritjen e yndyrnave ne gjak. Ai permban vitaminat K, C, E, B1 dhe B2, acid folik dhe provitamina minerale.
Brokulina si preparat kurues rekomandohet te perdoret nga personat qe kurohen me antibiotike, kimioterapi ose rrezatim para dhe pas operacionit te tumoreve si dhe nga personat qe kane probleme ne prostate. Por, sipas mjekut Hysni Dankshi, ky ilaç bimor mund te perdoret nga te gjithe per t’u mbrojtur ne te ardhmen nga problemet qe shfaqen nga semundjet tumorale. Ilaçi rekomandohet te pihet tri here ne dite nga nje kapsule ose tri here ne dite nga dy kapsula pas buke.
Efektet e tjera kuruese
Brokoli nuk gjendet shpesh ne tryezat tona, sepse nuk kemi njohuri te mjaftueshme per te. Megjithate, eshte mire qe kete lloj ushqimi ta konsumoni me shpesh, sepse eshte shume i ushqyeshem dhe se pergatitja e tij eshte shume e lehte. Brokoli mund te jete shume efikas ne problemet qe shfaqen te shumica e femrave, por edhe te meshkujt. Brokoli eshte treguar shume efikas ne parandalimin e semundjeve te kanaleve urinare. Kjo semundje haset shume shpesh te femrat, madje disa prej tyre mesohen te jetojne me kete problem. Por nuk do te thote se kur keni semundje te kesaj natyre ju duhet ta menjanoni. Perkundrazi, kjo eshte nje semundje qe mund te sherohet me sukses me perdorimin e antibiotikeve perkates. E meta e kesaj semundjeje eshte se mund te perseritet shume here, kurse brokoli ne kete rast mund te jete shume i dobishem si parandalues. Mjeket rekomandojne qe femrat, te cilat kane probleme me kanalet urinare, duhet te konsumojne 200 deri 300 gr brokoli te zier. Brokoli permban glukinolat, qe jane perberje sekondare bimore, te cilet i shkaterrojne bakteret ne fshikezen e urines. Ne 200 deri 300 gr brokol gjenden 43 miligrame glukoniolat, qe mjafton per ta mbajtur fshikezen e urines ne rregull. Me brokolin nuk mund te sherohet inflamacioni i kanaleve urinare i cili sapo ka filluar, por nese ju bie imuniteti dhe shpesh keni probleme me kanalet urinare brokoli do te jete nje “partner” i vlefshem i juaji, i cili do te parandaloje infeksionin.
Studimi, efektet e sojes
Soja shihet si nje arme teper e fuqishme per te luftuar kancerin e prostates. Studiuesit amerikane kane zbuluar se nje molekule e quajtur “Equol”, e cila prodhohet nga stomaku gjate procesit tretes te sojes, arrin te bllokoje veprimin e nje hormoni DHT, qe lidhet me hipertrofine prostatike beninje dhe malinje. Studimi i publikuar ne “Biology of Reproduction”, qe eshte kryer nga studiuesit e “Children’s Hospital Medical Center” ne SHBA, ka dhene shume shpjegime sidomos per jetegjatesine e japonezeve, ne veçanti te burrave qe preken me pak nga kanceri ne prostate sesa meshkujt qe jetojne ne vende te tjera te botes. Merita e sojes per kurimin e kancerit ne prostate duket se i atribuohet zakoneve te japonezeve per te konsumuar soje. Eksperimentet e kryera mbi minjte ne laborator kane treguar se duke injektuar molekulen te kafshet, volumi i prostates ulej. Mesa dukej, me dieten e duhur arrihet te ulet hormoni DHT pa qene nevoja te nderhyhet ne nivelet e testosteronit. Tashme shpresa eshte qe te arrihet te saktesohen medikamentet qe shfrytezojne aftesine e sojes per te kuruar tumorin ne prostate.
Keshilla
Perdorni sa me shume fruta dhe perime. Nje diete e pasur me fruta dhe perime te fresketa, sidomos ato te pasura me shume vitamine C, kane rezultuar se kane nje ndikim te madh ne mbrojtjen kundrejt kancerit ne prostate.
Evitoni nitratin dhe potasiumin. Keta perberes nitrogjene njihen se jane shume te demshem dhe japin me shume mundesi te zhvillimit te kancerit ne prostate. Gjenden me se shumti ne mish, sallam, salçiçe. Limitoni duhanin, ushqimet qe permbajne djeges, si dhe qe jane me shume kripe. Ne vendet ku tymoset shume dhe qe preferojne ushqimet me shume kripe eshte vertetuar se kane nje nivel me te larte te te prekurve nga kjo semundje. Limitoni konsumimin e alkoolit. Alkooli mund te shkaktoje ndryshime ne qelizat dhe mund te çoje drejt kancerit. Hiqni dore nga mishi i kuq. Konsumimi i sasive te medha te mishit te kuq, sidomos nese eshte i skuqur, rrit mundesine per zhvillimin e kancerit.

Shkaqet e tumorit ne prostate
Ushqimi
Abuzimi me alkoolin
Duhani
Trashegimia
Disa gjendje te ashtuquajtura prekanceroze
Gjendjet pas heqjes kirurgjikale te nje pjese te stomakut
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi