Molekule e re kunder kancerit te kokes

Shko poshtë

Molekule e re kunder kancerit te kokes

Mesazh nga donbeco prej Thu Apr 30, 2009 3:48 pm

Molekule e re kunder kancerit te kokes

Nje grup shkencetaresh ne Australi thote se ka bere nje zbulim ne menyren e trajtimit te kancerit ne kocke. Ky lloj kanceri, i quajtur Osteosarkoma, prek kryesisht te rinjte. Shkencetaret ne Australi thone se nje molekule e panjohur me pare ne kercirin e rritjes, mund te frenoje perhapjen e kancerit te kockes. Shkencetaret ne laboratorin e Spitalit “Saint Vincent” ne Melburn, kane zbuluar nje arme te re ne luften kunder kancerit te kockes. Kirurgu ortoped, Piter Çong, shpjegon se kanceri i kockes apo osteo-sarkoma, prek kryesisht njerezit ne moshe te re, periudhe kur kocka rritet e formohet. Ky lloj kanceri shfaqet kur qelizat qe kane arritur fazen e plote te zhvillimit nuk u pergjigjen sinjaleve per te mos u rritur me. Keshtu ato vazhdojne te rriten dhe kjo shkakton kancer. Osteo-sarkoma, nga nje pike e vogel shpesh perhapet ne mbare kocken, e pastaj kalon ne muskuj. Por kur ky kancer godet nje shtrese te holle kerci, ai duket se ndalet. Doktor Çang thote se gjate kerkimeve ata zbuluan qe kerci permbante nje molekule qe frenon perhapjen e qelizave kanceroze. Ai thote se studimet te kafshet ne laborator tregojne se ky zbulim i ri mund te krijoje mundesi per nje trajtim te efektshem te semundjes. Ne fakt ky lloj trajtimi ka ndryshuar jeten e te pakten te semuri. Mark Naper kishte nje gunge ne gjurin e tij qe kur u diagnostikua doli se ishte osteo-sarkome, kancer ne kocke. Pas 6 muajsh trajtimi me kimioterapi dhe operacion, ky pacient tashme eshte rimekembur. Ai thote se e ndjen vetem mire dhe eshte kthyer ne jeten normale. Gjate viteve te fundit, cilesia e jetes se pacienteve me oeste-sarkome eshte permiresuar dukshem, por ne 25 per qind te rasteve, pacientet me kete semundje vazhdojne te mos reagojne ndaj metodave te deritanishme te trajtimit. Shkencetaret besojne se zbulimi i ri i mjekeve australiane do te ndryshoje per te mire jeten e te semureve me kete lloj kanceri.

Studime per trajtimin e traumave ne tru

Shkencetare amerikane te laboratoreve te mbrojtjes dhe te sektorit privat po bashkepunojne per te krijuar mjete me te mira mbrojtese per civile e ushtare. Kete lojtare futbolli jane pjesemarres ne nje studim. Helmetat e tyre jane pajisur me ndjesore te posaçem qe vezhgojne dhe regjistrojne efektet e goditjeve. Doktor Tom Guduin, prane kolegjit te Virxhinias, thote se ndjesoret per rreth helmetes regjistrojne forcen e goditjes dhe drejtimin qe shperndahet ajo. Ne kete menyre ekspertet mund te shohin se cila pjese e trurit preket me shume nga goditjet. Ne studim marrin pjese edhe eksperte te Pentagonit. Shefi i Shtabit te Ushtrise, Xhorxh Kejsi, thote se tani po kryhen eksperimente me helmetat e pajisura me ndjesore te vendosur ne koken e mostrave ne laborator. Ekspertet masin tronditjen e shkaktuar ne koken, pastaj te dhenat e regjistruara kalohen ne kompjuter per te pare efektet e goditjeve ne tru. Helmeta me ndjesore vazhdojne te perfeksionohen dhe eshte planifikuar qe ato te fillojne te perdoren kete vit ne Irak e Afganistan. Kjo pllake eshte nje tjeter pajisje per te matur drejtpeshimin, qe njeriu shpesh humbet kur goditet ne koke. Neurologu Tomas DeGravo e perdor kete pajisje per te matur perpjesetimin e perhapjes se goditjes ne tru. Kudo qe ndodh lendimi, ne fushebeteje a ne fushen e sportit, keto pajisje do t’i lejojne mjeket te percaktojne me shpejtesi menyren me te mire te trajtimit per viktimat e traumes.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi