Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nokia edhe më tutje udhëheqë në tregun e telefonave të mençur

Shko poshtë

19032009

Mesazh 

Nokia edhe më tutje udhëheqë në tregun e telefonave të mençur Empty Nokia edhe më tutje udhëheqë në tregun e telefonave të mençur




Nokia edhe më tutje udhëheqë në tregun e telefonave të mençur Nokia10

Përkundër faktit që prodhuesit si Apple e Research In Motion kanë arritur të grabisin nga Nokia një pjesë të tregjeve, gjiganti finlandez i telekomunikacionit megjithatë gjatë vitit 2008 ka shitur numrin më të madh të pajisjeve - smartphone.

Sipas raportit të analistëve nga Gartner, Nokia gjatë vitit të kaluar ka shitur gjithsej 60.9 milionë telefona të mençur që i ka sjellë pjesëmarrje në treg prej 43.7 për qind. Në vendin e dytë të kësaj liste është gjendur kompania Research In Motion me pjesëmarrje prej 16.6 për qind, derisa në vendin e tretë Apple me 8.2 për qind të pjesëmarrjes.

Edhe pse Nokia ka ruajtur vendin e parë të kësaj liste, ajo megjithatë ka humbur një pjesë të pjesëmarrjes e cila në fund të vitit 2007 ka qenë 49.4 për qind.

Fitueset më të mëdha gjatë vitit të kaluar kanë qenë Research In Motion, që ka paraqitur BlackBerry Bold e BlackBerry Storm, si dhe Apple, e cila pjesëmarrjen prej 8.2 për qind e ka grabitur me paraqitjen e shumë të popullarizuarit iPhone në versionin 3G.
mendy
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: reddit
- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi