Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)

Faqja 1 e 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtë

03052009

Mesazh 

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)
Ketu mund te lexoni kuriozitete te ndryshme :


1 Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
--------------------------------------------------------------------------------
2 2 Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.
--------------------------------------------------------------------------------
3 3 Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
--------------------------------------------------------------------------------
4 4 Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
--------------------------------------------------------------------------------
5 5 Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

6 6 Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.
--------------------------------------------------------------------------------
7 7 Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".
--------------------------------------------------------------------------------
8 8 "Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
--------------------------------------------------------------------------------
9 9 Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
--------------------------------------------------------------------------------
10 10 Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
--------------------------------------------------------------------------------
11 11 Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
--------------------------------------------------------------------------------
12 12 Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
--------------------------------------------------------------------------------
13 13 Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
--------------------------------------------------------------------------------
14 14 Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
15 15 Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
--------------------------------------------------------------------------------
16 16 Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.
--------------------------------------------------------------------------------
17 Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.
--------------------------------------------------------------------------------
17 18 Pabarazite sociale
Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.

--------------------------------------------------------------------------------
69 Fëmijë të një nëne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 1725-1765 lindi 16 bineqë, 7 treneqë, dhe 4 katërneqë. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë.
--------------------------------------------------------------------------------
James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditë para kohës së paraparë. Në lindjen e tij më 20 Maj 1987 në Ottawa, Ontario (Kanadë) peshonte 624 gr.
--------------------------------------------------------------------------------
Nëna më e vjetër
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas të dhënave në korrik të vitit 1994 në moshën 63 vjeçare lindi një djalë.
--------------------------------------------------------------------------------
Operacioni më i gjatë
Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatë ndeshjeve në klubin e tij dhe ekipit kombëtar ndërmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.
--------------------------------------------------------------------------------
Substanca më e ëmbël
Thaumatin, një protein, i cili fitohet nga mbështjellësi i farës së një bime të quajtur Thaumatoccocus danielli është 61.500 herë më e ëmbël se sheqeri i zakonshëm. Kjo bimë rritet në disa vende të Afrikës perendimore.
--------------------------------------------------------------------------------
Tranzistori më i vogël
Firma Lucent Technologies në Murray Hill, New Jersey (USA), urdhëroi më 15 Nëntor 1999 zhvillimin e një tranzistori me një gjatësi prej vetëm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesë e trashësisë së flokut të njeriut. Kjo pjesë quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi që të gjitha pjesët e saj janë të rradhitura në një pllakëz silikoni dhe rryma rrjedh në drejtim vertical
--------------------------------------------------------------------------------
Mjekra më e gjatë
Me rastin e vdekjes së Hans Langseth në vitin 1927 në Kensett (USA) mjekra e tij kishte një gjatësi rekorde prej 5,33 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar më 1972 në Stokholm debitoi në vitin 1970 nën emrin Festfolk në një Restaurant në Göteborger. Pas dy vitesh, pra më 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anëtarve të grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.
--------------------------------------------------------------------------------
Helikopteri më i vogël në botë ishte njëulësi Seremet WS-8 i cili u prodhua më 1976 në Danimarkë. Ai kishte një motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesë 53 kg. Rotori i tij kishte një diametër prej 4,5 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Shkencëtarët e "Oak Ridge National Laboratory" në Oak Ridge, Tennessee (USA) në Prill 1996 me ndihmën e një superpërçuesi arritën rrymën më të fortë të të gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma për nevoja shtëpiake ka një forcë me nën 1000 Amper/cm².
--------------------------------------------------------------------------------
Protesta më e madhe kundër luftës u mbajt më 15.11.1969 në Washington D.C. (USA) ku morën pjesë rreth 600.000 pjesmarrës të cilët protestuan kundër vazhdimit të luftës së amerikanëve në Vietnam.
--------------------------------------------------------------------------------
Arusha e bardhë mund të notoj pandërprerë deri 100 km.
--------------------------------------------------------------------------------
Rekordin botëror në qëndrim në një këmbë e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qëndruar 76 orë e 40 minuta.
--------------------------------------------------------------------------------
Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikë) tërhoqi me dhëmbë 8 vagonë treni mbi hekurudhe, me një peshë gjithsejt 223.880 kg në largësi prej 3,2 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Më 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua në emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshën 50 kg (tjegulla ndërtimi të lidhura bashkë dhe të kapur në veshin e tij).
--------------------------------------------------------------------------------
Kenguri më i madh (Macropus rufus) në Australinë qendrore, -jugore dhe atë -lindore, plotësisht i drejtuar është 1,80 m i lartë, dhe gjatësia e përgjithshme (megjithë bisht) është 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Kilauea në Hawaii (USA) është vullkani më aktiv në botë. Që nga viti 1983 është pandërprerë aktiv dhe vjell 5 m³ llavë në sekondë.
--------------------------------------------------------------------------------
Amerikanja Janice Deveree në vitin 1884 kishte mjekër me gjatësi 36 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
Personi më i vjetër i të gjitha kohërave, me datëlindje të vërtetuar, ishte françezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind më 21.02.1875 dhe vdiq më 04.08.1997 në Arles të Francës në moshën 122 vjeçare.
--------------------------------------------------------------------------------
Binjakët më të rëndë në botë ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) të cilët u lindën më 7.Dhjetor 1946. Deri në moshën 6 vjeçare kishin shtat normal. Në Nëntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndërsa vëllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq në Korrik 1979.
--------------------------------------------------------------------------------
Zbuluesi i parë i phonograph-it (gramophonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të zbuloj një inçizues diktimi për punë në zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formë cilindri, deri në vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakë-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua në një medium artistik.
--------------------------------------------------------------------------------
Gjurmimi më i madh i arit ndodhi në SH B A, ku më 24.01.1848 një pronar i një puntorie të drurit dhe shoku i tij, në Sacramento (sot California) zbuluan ar. Një vit më vonë e vërshuan mbi 80 000 gjurmues të arit të ashtuquajturin forty-niners në këtë regjion. Në vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.
--------------------------------------------------------------------------------
Marilyn Monroe, gjegjësisht Norma Jean Mortenson, legjendë e filimit, muzikës dhe bukurisë, e lindur më 01.06.1926, në fëmijërinë e saj ndërroi 12 familje përkujdesëse
--------------------------------------------------------------------------------
Kinezët si Antibiotik natyror më të mirë e përdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtëse deri në dymbëdhjetë herë)
--------------------------------------------------------------------------------
Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas përfundimit të luftës (i cili u gjet në pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjë për përfundimin e luftës.
--------------------------------------------------------------------------------
Kafepirësit mendojnë më shpejtë dhe veprojnë më logjikisht se ata që nuk e përdorin kafe-në.
--------------------------------------------------------------------------------
Nikotin-i është një helm i fortë nervor (emrimi i saktë: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
--------------------------------------------------------------------------------
Kali vrapues australian "Great Fortune" si ndihmë teknike mori një palë syza.
--------------------------------------------------------------------------------
Gangsteri Al Capone më në fund u burgos për shkak të mospagimit të tatimit?
--------------------------------------------------------------------------------
Sahara është më e madhe se Australia?
--------------------------------------------------------------------------------
Romani "Vuajtjet e të riut Werther" i Goethe-s ishte shkaktar i një serie të vetëvrasjeve?


Edituar për herë të fundit nga floroS në Mon May 04, 2009 9:56 pm, edituar 3 herë gjithsej
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 25
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C) :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:09 pm nga floroS

Moai në ishullin e Pashkëve ( Kili ) u krijua në nder të paraardhësve antikë të kryetarëve të famshëm.


--------------------------------------------------------------------------------

Sfinksi i Madh ( Egjpt ) është rreth 73 m ( 240 këmbë ) i gjatë dhe 20 m i lartë. Koka e Sfinksit të madh mendohet të jetë portreti i mbretit Khafra, faraoni për të cilin u ndërtua.


--------------------------------------------------------------------------------

Tikal ( Guatemale ) ka qenë një qendër e rëndësishme metropolis në civilizimin e mrekullueshëm të Majave. Rrënojat e pallateve , tempujve, piramidave , dhe shesheve te mëdha janë një dëshmi e madheshtisë së qytetërimit të zhdukur.


--------------------------------------------------------------------------------

Muret e Murit të Madh në Kinë janë 9 m të lartë. Në vitin 214 para krishtit perandori Shi Huang-ti forcoi muret ekzistuese dhe i lidhi ato duke formuar një system të vetëm mbrojtje - Murin e Madh


--------------------------------------------------------------------------------

Machu Picchu ( Peru ) ndodhet në Ande.


--------------------------------------------------------------------------------

Megjithëse njerëzit në të gjithë botën mendojnë se Big Ben quhet e gjithë struktura , ky është vetëm emri i orës që ndodhet Brenda kullës .


--------------------------------------------------------------------------------

Në shekullin e 17 , perandori Shah Jahan ndërtoi Taj Mahal, këtë varr të bukur prej mermeri në kujtim të gruas së tij, Mumtaz Mahal. Ndërtimi i tij kërkoi 20000 punëtorë dhe 22 vjet. Sot ata janë varrosur që të dy aty.


--------------------------------------------------------------------------------

Muri i Vajtimit në Izrael është 49 m i gjatë dhe 12 m i lartë. Ky mur është një vend i shenjtë për hebrenjtë në Izrael dhe kudo në botë.


--------------------------------------------------------------------------------

Katedralja e shën Bazilit ndodhet në Moskë dhe janë në të vërtetë nëntë kisha në një. Ndërtesa qëndrore është e rrethuar nga tetë kisha më të vogla. Kjo katedrale u ndërtua nga viti 1555 deri në 1560 me urdhër të Ivanit të tmerrshëm.


--------------------------------------------------------------------------------

Parthenoni u ndërtua në nder të Athenës , mbretëreshës greke të zgjuarsisë.


--------------------------------------------------------------------------------

Angor Wat ( Kamboxhia ) është tempulli më i madh dhe më i famshëm në kompeksin Angor.


--------------------------------------------------------------------------------

Ndërtimi Shtëpisë së bardhë filloi në vitn 1792. Në 1800 Presidenti dhe zonja John Adams ishin "familja e parë " që jetuan aty.


--------------------------------------------------------------------------------

Të gjitha anijet kozmike edhe ato Apollo që çuan njerëz në Hënë u lëshuan nga Qendra e hapësirës Kennedy në Florida. Por pjesa më e madhe e tyre u ulën në bazën Edwards në Kalforni.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:10 pm nga floroS

A E Dini Se..!!

jupiteri është aq i madh sa që mund të zinte brenda tij të gjithë planetët e tjerë..

dielli mund të nxërë brenda tij një milion Toka.

grimcat e hekurit të gjetura në Hënë dhe të sjella në Tokë kanë një veti të veçantë, ato nuk ndryshken

në Italinë mesjetare puthjet nuk mund të merreshin ose jepeshin thjeshtë. N.q.s. një burrë e një grua shiheshin në publik duke u përqafuar ata ishin të detyrurar të martoheshin.

flokët dhe thonjtë vazhdojnë të rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur .

20% e energjisë së trupit përdoret nga truri

përgjatë 75 vjetësh jetë kalon më tepër se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lëng nëpër zorrë.

i pari që ka filluar shërbimin postar ka qenë Muavi Ibn Ebu Sufjan.
Shërbimi postar bëhej me kuaj dhe me deve.

në shekullin e X, Raziu bëri operacionin e parë me qepje, ku pejtë e nevojshëm i përgatiti nga zorrët e kafshëvë.

portreti i Raziu, mjek dhe filozof i dëgjuar arab, i cili u bë i dëgjuar sidomos me veprën e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur në Universitetin e Prixhetonit.

në qytetin e Hamburgut në Gjermani ka 27 xhamia.

në Romë ndodhet xhamia më e madhe në Evropë.

për herë të parë koncepti i sinusit dhe i kosinusit në trigonometri është fytur nga shkencëtari arab Batani. Tabelën e parë të sinuesve e bëri Hasan El-Marakeshi më 1299.

në vitin 1957 mbreti i Francës Henri i III themeloi në Paris katedrën e gjuhës arabe që të lehtësojë zhvillimin e studimeve mjeksore.

Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatë gjithë jetës së tij ndërtoi jo më pak se 355 ndërtesa apo komplekse: 81 xhami të mëdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujësjedhësa. Kryevepra e tij është Xhamija Selimije e ndërtuar në vitin 1522. Në baz të projekteve të tij ndërmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndërtua Xhamia Blu. (Turqi)

thuhet se në Kostarikë është zbuluar një majmun me gjatësi 4.3 metra. Sipas këtij zbulimi del se Kin Kongu i njohur në film mund të ketë qenë i vërtetë !!

televizioni i parë u zbulua nga J. L. Bajd, më 1928.

automobili i parë u konstruktua nga Karl Benz më 1885.

vëllezërit Orvil dhe Virbur Urajt, më 17 dhjetor të vitit 1903 të parën bënë fluturimin me aeroplan motorik në Kiti Hejk të SHBA-ve.

qyteti më i madh në botë është Meksiko Siti dhe ka mbi pesëmbëdhjetë milionë banorë

oqeani më i madh është Paqësori. Sipërfaqja e tij është 179.680.000. km. katrorë kurse oqeani më i vogël është Oqeani i Ngrirë i Veriut që ka 14.090.000 km. katrorë.

gadishulli më i madh në botë është ai i Arabisë, me sipërfaqe 2.730.000 km. katrorë.

thellësia më e madhe në botë është në ishujt Mariana, e quajtur Çalenger. Kjo thellësi arrinë në 11.033 metra

ishulli më i madh në botë është Grenlanda me sipërfaqe 2.175.600 km. katrorë.

nervi optik i syrit përbëhet prej 500 mijë fijesh të cilat nëse renditen njëra pas tjetrës do të arrijnë gjatësinë 60 kilometra

në mjedisin e hapur kur nuk fryejnë erërat, zëri i njeriut mund të dëgjohet 200 metra larg.

gratë e fisit Bambara të cilët jetojnë në Senegal, tërë trupin e lyejnë me baltë të kuqe.

skandinavët dikur kan prodhuar litarë shumë të fortë duke shfrytëzuar rrënjët e drunjëve sidomos të pishës

sipas shkencëtarëve amerikanë, Hëna çdo një mijë vjet largohet nga Toka për 20 metra për shkak të dobësimit të fuqisë tërheqëse të Tokës - gravitacionit.

ezkimezët kur e lëshojnë shtëpinë patjetër e rrëzojnë së paku një pjesë të shtëpive të tyre të ndërtuar prej akulli në mënyrë që ajo të mos bëhet strehim i shpirtrave të këqinj.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:11 pm nga floroS

Fakte Shkencore


1. Shpejtesia e drites eshte 186,000 milje/seconde.
2. Drites i duhen 8min e 17 sec per te udhetuar nga dielli ne siperfaqen e Tokes.
3. Ne tetor te vitit 1999 lindi personi i 6 bilionte.
4. 10% e gjithe njerzve te lindur gjate koherave, jane gjalle ne keto momente.
5. Toka rrotullohet me nje shpejtesi 1000 milje per ore dhe udheton permes hapesires me shpejtesi 67000 milje per ore.
6. Cdo vit, Token e trondisin mbi nje milion termete.
7. Kokra me e madhe e bresherit qe ka rrene ndonjehere ka qene mbi 1 kg dhe ky bresher rra ne Bangladesh ne 1986.
8. Cdo vit rrufete vrasin 1000 njerez.
9. Ne Tetor te vitit 1999 nje ajzberg (iceberg) me madhesine e Londres lundroi i lire ne Anktartik.
10. Te gjitha atomet e hidrogjenit ne trupat tane u krijuan rreth 12 bilion vjet me pare, gjate Big Bang-ut.
11. Toka, Hena dhe Dielli jane 4.56 bilion vjet.
12. Merimangat e zeza, femra, hane burrat e tyre pas ciftezimit.
13. Nje te milionten, e te miliontes, miliontes, miliontes, se miliontes se sekondes pas Big Bang, Universi kishte madhesine e nje dardhe.
14. Struktura e DNA-se u determinua (?) fillimisht nga Watson dhe Crick ne 1953.
15. Ne 1997 shkencetaret krijuan kromozomin e pare sintetik njerzor.
16.Termometri u krijua nga Galileo ne 1607.
17. Lupa zmadhuese, u krijua nga anglezi Roger Bacon, ne 1250.
18. Alfred Nobel shpiku dinamitin ne 1866.
19. Cmimi i pare Nobel ne fizike u fitua nga Wilhelm Rontgen, ne 1895, pasi ai shpiku rrezet X.
20. Pema me e larte ka qene nje eukalips australian, i cili ne vitin 1872 ishte 435 kembe.
21. Ne 1967, Kristian Barnard beri transplantimin e pare te zemres - pacienti i tij jetoi vetem 18 dite.
22. Majmunet mund te kuptojne rreth 300 shenja te ndryshme.
23. Virusi Ebola vret 4 nga 5 njerzit e infektuar.
24. Gjirafat flene vetem 20 minuta ne 24 ore. Ato nuk shtrihen asnjehere.
25. Kripa perdoret akoma si lek rreth nomadeve te Ethiopise. Ne nje periudhe ushtaret Romake jane paguar me gripe dhe nga kjo vjen dhe fjala rroge (salt - salary = anglisht, salarium - latinisht). Gjithashtu kur u krijuan monedhat, ne to ishte shtypur nje shenje e cila tregonte se sa kripe mund te nderrohej me to. Shenja quhej "hallmark" duke ditur se ne greqisht "hal" qendron per kripe.
26. Ideja qe molekulat kane forme tre-dimensionale ka qene e Luis Pasteur, i cili ne 1844 e mbrojti kete ide duke u mbeshtetur ne faktin se solucione te perbera nga dy perberje kimike me perberes te njejte nuk mund te thyejne rrezen e drites ne drejtime te kunderta.
27. Greket e Lashte, kane pas ujitur arkat me vere te quajtura ne ate kohe "kratere". Ata besonin se alkooli safi, mund te perdorej vetem nga barbaret.
28. Jo shume larg nga Flagstaff, ne Arizone, ndodhet nje krater 1.2 km i gjere dhe 200 m i thelle. Ai eshte krijuar gati 50000 vjet me pare, kur nje meteor goditi Token. Duke supozuar se shpejtesia me te cilen meteori udhetonte ishte rreth 17.5 km per sekonde.

29. Njerzit kane 46 kromozome, peshqit krey (? crayfish) kane 200.
30. Ne trupin e njeriut ndodhen 60,000 milje damare gjaku.
31. Utopia eshte nje teren i madh dhe i sheshte, ne Mars.
32. Diten kur u varros Alexander Graham Bell, i gjithe sistemi telefonik ne Amerike u stakua per 1 minute, ne nder te tij.
33. Ndodhen gati me shume se 100 bilion galaksi ne Univers.
34 Me shume mikrobe ngjiten gjate takimit te duarve, sesa gjate puthjeve.
35. Pika me e shpejte e shiut e godet token me shpejtesi 18 milje per ore.
36 Nq se Dielli do kishte madhesine e nje topi plazhi, atehere Jupiteri do kishte madhesine e nje topi golfi, ndersa toka do kishte madhesine e nje bizeleje.
37. Duhet me shume se nje ore per nje trup te rende te zhytet 6.7 milje poshte, ne pjesen me te thelle te oqeanit.
38. Ndodhen me shume krijesa te gjalla ne siperfaqen e lekures se njeriut, sesa njerez ne siperfaqen e Tokes.
39. Balena Gri,cdo vit migron 12500 milja nga Artiku ne Meksike dhe kthehet.
40. Reth nje milion bilion neutrone nga Dielli kalojne ne trupin tuaj vetem gjate leximit te kesaj fjalie.
41. Drites i duhen 13 sec per te udhetuar rreth Tokes.
42. Nje bebe ne 2000, lind me nje dhemb
43. Edhe nq se fluturojme me shpejtesine e drites, perseri do na duhej 2 milion vjet te shkonim ne afersi te galaxise me te madhe prane nesh, Andromeda.
44. Cdo ore Universi, zmadhohet gati nje bilion milje ne cdo drejtim.
45. Vendi me i thate ne bote, i banuar nga njerez, eshte Aswan, ne Egjipt ku cdo vit bie vetem .02 inch shi.
46. Pjesa me e thelle e oqeaneve, eshte ne Paqesor, gati 35797 kembe ethelle.
47. Krateret me te medha te krijuara nga renja e meteoreve, ndodhen ne Sudbury, Ontario ne Kanada dhe Vredefort ne Afriken e Jugut.
48. Shkretetira e Saharase eshte shkretetira me e madhe ne bote, me siperfaqe 3500000 milje katror.
49. Ne shekullin e 14te, Vdekja e Zeze, vrau 75,000,000 njerez. Transmetohej nga mikrobe te miut te zi.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:11 pm nga floroS

A e dini se
---Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.


---Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.

---Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.


---Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.


---1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

---Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.

---Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000


---Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

---Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

---Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

---Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.


--Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.


---Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

---Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kanoçe alumin(rreth 3 trilion kanoçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kanoçet e alumint përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.

---Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.


---Sipas Byrosë së mirënjohur ne SHBA Census, 19% e fëmijëve në Amerikë jetojnë në varfëri.


---Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

---Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

---Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.


---DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.


---Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.

---Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

---Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë

---Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.

---Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.


---Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.


---Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.


---Peshkaqenët nuk sëmuren.

---Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

---Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

---Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

---Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,

---Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.

---Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte nje fabrikator dinamiti.


---Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.


---Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard. merrte fronin.[strike]

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:11 pm nga floroS

Palsar PSR J1740-5340 Rrotullohet 274 here ne sekonde rreth aksit te tij dhe rrotullohet rreth shoqeruesit te kuq gjigant nje here ne nje dite e njecerek.

Ne krahun e djathet te fotos duket teleskopi Habel(nuk e di nese e shkruajta mire se eshte e perkethyer)qe u vendos ne orbit ne prill te vitit 1990

Disa te dhena:

Kushtoi 3 miliard dollar.Na jep mundesine vezhgojme nje vend 1000 here me te zmadhuar.
Ne lartesi prej 600 km teleskopi rrotullohet perreth tokes me shpejtesi 27.200 km ne oreduke bere nje rrotullim te plot rreth tokes per 96 minuta.Kjo mrekullin teknologjike mbi atmosferen e tokes e cila pengon nje shikim me te qart,na jep mundesine tanite shikojme me me qartesi misteret e universit.
Ka gjatesi 13.2 m dhe diameter 4.2 m,kurese pesha e pergjitheshme eshte afersisht 12 ton ose me saktesi 11.864kg.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:12 pm nga floroS

Sateliti i pare u leshua ne vitin 1960dhe dergoi 23.000 fotografi.Qe atehere miliona fotografi te kohes ne toke,japin informacione te cmuara.Sot nje sistem shume modern i perbere nga pese satelit ndodhe ne orbitdhe perbejne nje rrjet inforamacioni per kohen.Ke ta satelit rrotullohen rreth Tokes me te njejten shpejtesi qe rrotullohet dhe toka dhe ne kete menyre ngelen ne te njejtin pozicion.Keta satelit jane te shteteve te ndryshen dhe keshtu perbejne nje rjet informacioni per te pasur nje pasqyrim sa me te mire te kohesne toke.
Sot nje seri satelitesh hapin orizonte per nje informacion dhe studim me te hollesishem per kohen sot ne toke,mundesite qe kane keta satelit ne krahasim me te kaluarit kane nje ndryshin shume te madh eshte njesoj sikur te krahasoje nje shtize me nje automatik.

Ne foton e pare duket raketa me tecilen dergohen satelitet e Evropes.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:12 pm nga floroS

Zvaraniku(hardhuca)besnike e Australise
Zvaraniket ne pergjithesi ndjekin te njejten menyre jetese.Ciftezohen,ndahen,lindin,duke i haruar te vegjlit e tyre.
Por kjo nuk ndodh me Tiliqua rugosa e Australise,qe ciftezohet vetem njehere dmth vetem me nje mashkull ne baze te thenies te C Michael Bull i Univeritetit Flider ne Adelaida.Me shume se 80% e T rugosa jetojne vetem me shoqerusin e tyre deri ne dy periudha lindjeje,dhe disa prej tyre e mbajne lidhjet e tyre deri ne 10 vjete ose me shume. Femrat kane mundesine e njojtejes se te vegjelve te saj mbas lindjes,ne te kundert me hardhucat e tjera. T rugosa Jetojne deri ne 30 vjet.dhe per kete zgjedhin mardhenit e qendrueshme.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:12 pm nga floroS

Mungesa e Rendeses
Me mungesen e rendeses eshte e sigurt se do te ndikoje ne funksionimin normal te trupit te njeriut,eshte fakt gjithashtu se me mungesen e rendese njeriu ka pervoja te panjojtura,psh mund te flej gjum ne cdo pozicion dhe te haje ushqime qe "fluturojne".
Sic e dime brez pas brezi trupi i eshte mesuar me rendesen e Tokes.Keshtuqe zemra e shperndan gjakun ne menyre te barabart ne gjithe trupin,punon me shume per pjesen e lartme te trupit,sepse nga rendesa gjaku qarkullon vete per pjesen e poshteme.Ne hapesire nuk behet nje qarkullim i tille ne pjeset anesore (dmth kembet)dhe per arsye te programit qe ka zemra con me shume gjak ne gjoksdhe ne koke sesa te kembet,rezultati eshte sindroma e fytyres se fryre damaret e fytyres dhe te qafes dallohe se jane te fryre,syte jane te kuq dhe fryhen,hunda bllokohet dhe shpesh here kane dhimbje koke.Perfundimi kembet dobesohen sepse jane lene ne dore te dyte nga zemra (dmth qe nuk furnizohen mire me gjak)
Nje ane tjeter qe trupi i njeriut peson humbje dhe nuk i pershtatet menjehere eshte dhe sistemi muskulor dhe skeletor.Muskujt dhe me shume ata te kembeve nuk jane shume ne funksionim,dhe leshohen,dobesohen ,dhe humbasin fuqi,gjithashtu kockat dobesohen per mungese te calciumitdhe kriprave te domosdoshme.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:13 pm nga floroS

Nese te mbledhim te gjitha protonet e universit, do te kishim nje numer te kufizuar 10 ne fuqi te 80.
ju mendoni se ky eshte numri me i madh matematikor!
gaboheni.
shkembimi elektrik midis 2 neuroneve te trurit krijon nje mendim, ose ide.
dhe e dini sa shkembime te tilla jane te mundshme 10 ne fuqi te 70000000000

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:13 pm nga floroS

Kohet e fundit perfundoi se ndetuari nje tunel i ri nje veper inxhinjerike qe ja kalon cdo vepre tjeter te ketij lloji.Eshte fjala per tunelin LARDAL,tunelin me te gjate ne bote,nje autostrade 24.5 km e gjate,e ndertuar nga hapja tejpertej e nje shkembi te forte.Duke imagjinuar se mbas disa minutas udhetim do te keni mbi koke nje mal me shume se 1000m te larte.
Eshte nje pjese e rendesishme e lidhjes kryesore midis dy qyteteve te medha te Norvegjise,Oslos dhe Bergenit.Gjate dimrit ,ne rruget e tjera malore ishte shume e veshtire te udhetohejper shkak te debores dhe eres.Prandaj ishte shume e nevojshme nje rruge e re qe do te ishte e sigurt dhe gjate motit te keq.
Ne vitin 1992,parlamenti Norvegjez vendosi qe autostrada e re te perfshije nje tunel ndermjet komunave te vogla te Aurlandit dhe Lardalit.Pas 5 vjet punime,tuneli u perurua ne Nentor te vitit 2000.

Tuneli lidh Lardalin dhe Aurlandin,por ne te vertete punetoret filluan punimet ne te njeten kohe ne tre vende.Secili skaj kishte nje skuader dhe nje skuader e trete u perdor per ndertimin e nje tyneli ajroses 2 km i gjate.ky tunel duhej te bashkohej me tuneli kryesor 6.5kmlarg nga hyrja e Lardalit.Per te percaktuar piken e sakte se ku duhej te fillonte cdo skuader ,u perdor u perdoren sistemet satelitore te percaktimit te vendodhjes dhe drejtimi i cpimit u kontrollua me reze leizer.Keto rreze kontrollonin levizjen e makinerive shpuese,per tu siguruar se vrimat e hapura per venien e dinamitit ishin ne vendin e duhur.
Per cdo shperthim hapeshin 100 vrima ku secila ishte e thelle 5,2 m e thelle.keto vrima mbusheshin me 500kg eksploziv.Per pasoj formohej 500 meter kub shkemb i thermuar,ketolargoheshin me kamjone ,dhe para se te fillonin perseri shpimet perforcoheshin muret e tavanit.Perdoreshin bullona te gjata celiku dhe faqet e mureve visheshin me betonarme.Secila skuader perparonte cdo javerreth 60-70 m.Ne nentor te 1999 ndodhi carja e fundit kur te dyja skuadratqe punonin ne tunelin kryesor u takuan me nje shmangje 50cm. Sipas programit 14 muaj me vone tuneli u perurua.Ne kete pike shpenzimet kishin arritur 120 milione dollare.

Tuneli i ajrosjes 2km i gjate,i cili eshte 6.5 km larg nga hyrja e Lardalit,shtriht gjate nje lugine qe ndodhet aty afer dhe sherben si oxhak,ose kanal shkarkimi..
Ajri i fresket futet nga te dyja anet e tunelit dhe ajri i ndotur del nepermjet tuneli te ajrosjes.Dy aspiratore te fuqishem jane instaluar ne kete tunel,me nje kapacitet prej 1.7milion meter kub ne ore.Ky sistem siguro ne sasi te mjaftueshme ne anen qe gjendet Lardal.Mirpo duhej bere dicka me teper per anen qe gjendej ne.Aurland i cili eshte me i gjate.Prandaj,per te bere te mundur qe ajri te dilte nga tuneli i ajrosjes ,ne tavan u instaluan 32 aspiratore te vegjel.Por Ndersa pershkon largesine e madhe nga ana e Lardal deri ne gryken e tynelit te ajrosjes,ajri behet me i ndotur .
Zhgjidhja ishte qe 9.5 km nga hyrja Aurland,te ndertohej nje paisje per pastrimin e ajrit ne nje tunel paralel 100metra te gjate.
Ne te dyja anet ky tuneleshte i lidhur me tynelin kryesor.Ajri qe eshte ne tunelin kryesor devijohet qe te kaloje ne kete tunel paralel,ku nxiret deri 90% e pluhurit dhe e dioksidit te azotit.
Me kete sistem ajrosjeje dhe proces pastrimi ,tuneli Lardal mund te mbaje pa problem deri ne 400 makina ne ore.
Sinjalizues brenda ne tunel kontrollojne cilesine e ajrit.Nese niveli i ndotjes behet teper i larte tuneli mbyllet,por kjo nuk ka qene e nevojshme te behet.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:14 pm nga floroS

Veprimtar te ndryshme ndryshuan siperfaqen,atmosferen,dhe berthamen e zjarte ne brendesi te planeteveqe kane lene shenja dhe ne planetin e Marsit.

I para ne te majte te fotove eshte sateliti "Mariner10"qe kaloi Marsin tre here brenda nje viti nga marsi i vitit 1974 deri ne mars te vitit 1975

Ne mes eshte sateliti "BeriColombo" qe po pergatitet nga Evropianet dhe do te niset ne gusht te 2009 qe te studjoj Planetin Mars.

dhe ne te djathte te fotos eshte sateliti "Lajmetari"qe do te nis nje udhetim te gjat drejt Marsit ne 2004 dhe do te hyj ne orbit ne 2009

Vullkane dhe kratere vullkanike,lende qe rrjedhin nga brendesia e tij.kodra dhe lugina,dhe gjithashtu me dhjetra karakteristika te cuditshme jane te shperndara ne siperfaqen e Venusit.

Shpjegimet e karakteristikave te siperfaqes te Venusit jane astu sic i regjistroi "Magelani"

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:15 pm nga floroS

Ngadhenjimi i"molles se dashurise"
Shekuj me pare"molla e dashurise"ishte nje bimeqe rritej relativisht ne viset e Andeve te Amerikes Jugore.Kokrrat e saj ishin mjafte te shijshme,por me sa duketindianet vendas nuk e kultivonin.Ne nje fare menyre kete bime te jashtezakoneshme e sollen edhe ne Meksike.ne kete vend Acteket e quajten bimen sitomatl .Domethenia e termit tomatl tregonte se bima kishte disa fruta te ngjasheme me njera-tjetren,kryesisht te lengshme.
Shume shpejt,salca me domate, me qepe dhe dhe speca djeges,u be nje perberes i perhershem i kuzhines acteke dhe domatja u fut ne rrugen e gjate te njohjes nderkombetare.

Edhe pushtuesve Spanjollu dukej mjaft e shijshme salca e domates.Me 1590 nje priftj ezuit,i cili pjesen me te madhe te jetes e kaloi ne Meksike,tha se domatet ishin shume te shendeteshme. Ai tha edhe se domatet ishin te mira per tu ngren dhe ter leng,i cilii jep salces nje shije te kendeshme.Nga Meksika spanjollet e derguan faren ne Spanje ne kolonite e tyre ne Karaibe dhe ne Filipine.Por me gjithe kete fillim premtues ,kaluan me shume se tre shekuj,deri ssa domatja te zinte vendin qe i takonte ne ne kuzhinen boterore.

Shume nam i keq

Paragjykimet per ushqimet,si cdo lloj tjeter paragjykimi,mund te jete e veshtire te kapercehet.Pavaresisht nga nami i mire qe kishte ne Meksike,ne Evrope domatja morri nje emer shume te keq.Problemi filloi kur botanistet evropian e klasifikuan domaten si antare te familjes Solanaceae,familja familja e helmarines vdekjeprurese.Pervec kesaj,gjethet e domates leshonin nje ere te rende dhe u vertetua se ishin heluese.
Si per te ngateruar punet me teper,disa mjek popullor se domatja kishte aftesi te nxiste deshirat seksuale.Disa besojne se kjo ishte arsyeja qe Francezet e quajten

pomme d'amour ose "molla e dashurise Edhe ne Ameriken e veriut u perhap fama e keqe e domates.madje dhe ne vitet 20 te shekullit te 19-te,nje kopeshtar amerikan nga Masacuesti pohoi:"Domatet me dukeshin kaq te peshtira ,saqe mendoja se do ta provoja vetem nese do te isha i uritur"Ai nuk ishte i vetmi mosbesues .
Lumturisht,italianet,te ciletne shekullin e 16-te i kishin vene domates emerimin pomodoro (molla e arte),u treguan me praktik.Ne fillim te shekullitte 17-te,domatet ishin bere nje ushqim i pelqyer ne Itali,ku klima me diell ndihmonte ne kultivimin e tyre.Prapseprap,perafro dy shekuj,ne kopshtaret ne veri te Evropes nuk ishin bindur akoma dhe i kultivonin domatet si bime zbukuruese ose mjeksore.

Nga paragjykimi te fama

Megjithate ,pasi njerezit filluan ti provonin domatet,dyshimet e meparshme u zhduken dhe kultivimi i domates mori hov.Aty nga viti 70 te shekullit 19-te,domatet e fresketa te Kalifornise ishin ne shitje ne Nju-Jork,fale hekurudhes se re qe qe kalonte mes permes kontinentit.disa 10 vjecare para kesaj,ne Napoli te Italise u hap piceria e pare dhe bashke me te domatet filluan te kerkoheshin me shume .Gjate shekullit te 20-te,kerkesa ne rritjeper supen ,lengunsalcenme domatedhe catsupin,per te mos permendur picen e famshme, e kthyen domaten ,e perfolur aq shume,ne frutin me te famshem ne toke.Domatja nuk ka pasur sukses vetem tek ata qe i rritin per tregti.Ajo eshte bere dhe nder bimet e preferuara te kopeshtareve,qe nga shkretetirat e lindjesse Mesme deri ne detin eVeriut,te pushtuar nga ererat.
Sidoqofte ,fama pothuajse e perboteshme e domates nuk varet nga aftesia e saj per tu pershtaturne toka e klima te ndryshme.Shumica e bimeve te domates jane vete pjalmuese,keshtu qe mund te krijohen varjetete te ndryshme per te kenaqur shije te ndryshme.Tani ka rreth 4000 varietete te ndryshme.

Shifra dhe fakte per domaten

Domatja eshte bere fruta me e perhapur ne bote.Afro 100 miljard tone vilen cdo vit,shume me teper se vjeljete frutave te tjera kryesore te botes (te molleve bananeve,rrushit dhe portokalleve)
Edhe pse domatja eshte quajtur perime,sipas botanikes eshte frut,sepse pjesa e ngreshme e bimes perman farat(ne pergjithesi perimet jane kercejte,gjethet ose rrenjete ngrenshme te nje bime)
Sipas librit te Rekordeve Gines,domatja me e madhe qe njihet peshon 3,5 kg dhe ishte rritur ne Oklahoma te SHBA-se.
Mund te jete e demshme per bimen te pish duhan afer saj ose para se ti prekesh atoDuhani permban nje virus ndaj te cilit bima eshte e ndjeshme.
Pervec vitaminaveAdhe C domatetjane te pasura melikopen,nje lende anti toksiduese .Disa kerkime tregojne se nje diete e pasur me domate mund te pakesoj rezikun e kancerit.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:15 pm nga floroS

Sekreti i suksesit te armandilo

Armandilo eshte nje nga speciet me te vjetra te planetit,eshte me te vertet nje gjitar i cuditshem.
Simbol i mbijeteses,kercen deri ne lartesine nje meter kur trembet,eshte nje notar i mire dhe mund te mbaj frymarjen nen uje deri ne 6 minuta.
Por ajo qe e bene te vecante eshte menyra qe shumezohet.Te vegjelit jane gjithmon kater te vegjel te njejte.Shkencetaret lidhin tkete karakteristike me te suksesit te mbijeteseste species.
Ne baze te nje teorie,kafshet ndimojn dhe ndimohen nga kafshe te tjera me te cilat ndajne te njejtat gene.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:15 pm nga floroS

Njerezimi disponon perafersisht 300 me pak ajer(oksigjen) nga uje te pishem.
Atmosfera ndodhet ne nje gjendje shume shqetesuese sesa ujrat.
Atmosfera do te behet e para me e papershtatshme per jeten frymemarjen,sesa uji te behet i papershtatshem per tu pire.

==============================================


Ne ditet tona ujrat e ndotura shkaktojne rreth 80% te semundjeve qe prekin popullsine e vendeve ne zhvillim.
35000 femije vdesin cdo vit nga etja ose infeksione te ujit.
Dhe 40% e popullsise se Afrikes eshte ne rrezik te semuret dhe te vdesin nga shkaku i ujit.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:16 pm nga floroS

Gjuha më e gjatë në botë
Një nxënëse nga Gjermania hyri në librin e Guinness të rekordeve sepse ajo ka gjuhën më të gjatë në botë. Gjuha e 12 vjeçares nga Tangsted, afër Hamburgut është e gjatë 7 centimetra. Ajo është në gjendje ta lëpijë akulloren nga fundi i kornetit. "Jam e lumtur sepse të gjithë njerzit në botë tani dijnë për mua dhe për gjuhën time" tha ajo.Elektromobili më i shpejtë në botë

KAZ është një veturë me tetë rrota dhe ka titullin e elektromobilit më të shpejtë në botë. Atë e vënë në qarkullim bateritë Litium-Jon - teknologji e cila po pvrdoret për mbushje të telefonave mobil, por për këtë veturë ka një kapacitet prej 55 kilovat për secilën rrotë, dhe mund ta shpejtojnë deri në 310 km/h. Kjo shpejtësi mund të krahasohet vetëm me trenat Japonez super të shpejtë. Ky elektromobil është i ndërtuar prej pjesëve nga 14 prodhues Japonez, kurse shasinë e ka ndërtuar një kompani Italiane.

Në janar do të lind fëmija i parë i klonuar

Doktori Italian Severino Antinori pohon se fëmija i parë i klonuar do të lind në fillim të muajit janar të vitit 2003. Antinori njohtoi në Romë se njëra nga tre gratë të cilat kanë embrionë të klonuar dhe janë në javën e 33 dhe se do të lindë djalë. Ai tha se nuk do të marrë pjesë në ekipin e shkenctarëve të cilët do të bëjnë lindjen, por se do të japë kontribut shkencor dhe kulturor në projektin e klonimit të njerëzve. Mjeku Italian nuk dha ndonjë hollësi rreth asaj se çfarë nacionaliteti është gruaja, dhe shtoi se ajo do të sjellë një fëmijë në vendin ku kjo gjë është e lejuar.


Foto të porsalindurve dërgohen nëpërmjet internetit

Në Frankfurt posa të lind një foshnje, mjekët atë e fotografojnë me aparat digjital dhe fotografia kalon menjëherë në galerinë virtuale, së bashku me emrin e fëmijës, gjininë dhe peshën e lindjes. Prindërit pastaj mund të marrin fotografinë nga kompjuteri i spitalit dhe atë ta dërgojnë të afërmive dhe miqëve nëpërmjet emailit. Spitali në Bad Solden në Frankfurt është i pari në Gjermani i cili ofron një shërbim të tillë.

Celine Dion punon për McDonalds

Shumë vizitorë në një restoran të McDonalds në qytetin Jupiter, Floridë, janë habitur kur kanë parë këngëtaren e njohur Kanadeze Celine Dion duke paketuar Hamburgerë dhe Pomfrit. Ajo kishte përparse dhe kapelë të firmës McDonald, duke bërë pagesën myshterinjëve të habitur. Më vonë Celine njohtoi se po tenton ti ndihmojë McDonaldsit që të mbledhë të holla për shoqatën humanitare "Ronald McDonald House" Qëllimi i këtij aksioni ishte mbledhja e të hollave për strehim të prindërve të fëmijëve të hospitalizuar. Ajo tha se më herët "Ronald McDonald House" ka ndihmuar familjen e saj në Montreal kur një kushërirë e saj ishte në spital.

Shkroi 12.584 shkronja në një kokërr orizi


Një nxënës nga India do të hyjë në librin e Guinnes të rekordeve sepse ai në një kokërr orizi shkroi 12.584 shkornja. Akash Gupta shkroi 26 shkronja të alfabetit nga 484 herë secilën, duke mos përdorur asnjë ndihmvs vizuel. Për këtë atij iu desht vetëm 90 minuta, dhe përdori ngjyrë shkrimi dhe mbajtëse fletash me të cilin e mabajti kokrrën. 14 vjeçari Akash me këtë hobi merret 10 vite, dhe nganjëherë ai në kokërr të orizit vizaton portrete të njerëzve, kryetarëve të sheteve dhe personaliteteve tjera.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:16 pm nga floroS

Ne shume pjese te[shtetit te nju-Sauth Uelles],rendimenti i kullave te telefoneve celular shpesh eshte shume i ulet se sa ai i kullave ne Evrope dhe ne Shtetet e Bashkuar-Thote gazeta australiane Sydney Herald.Problemi ndihet me shume pergjate lumit Murej ne jug te shtetit.
Megjithate rajone eshte relativisht i rafesht,"ka nam te keq si nje vend ku bisedat nderpriten ose nuk fillojne fare".Sipas artikullit,shkaku duket se jane"korijet e dendura me bime te kuqe(Ekualipet)qe jane ne dy anet e lumit Murej".
Sipas gazetes Herald,Roxher Bamberi,drejtor i nje firme telekomunikacioni,"beson se ne gjethet e ekualipit ka dicka qe lidhet me formen,permasat dhe lageshtinqe i bene ato te afta te thithin valet e celulareve shume me teper sesa pemet e tjera".

Kerkuesit ne institutin e Fizikes se Zatuar ne Universitetin e Bonit NeGjermani,kane ndertuar mikrofona me rreze lazer qe mund te "degjojne "bimet.Mikrofonat kapin valete tingullit qe leshon gazi etilen,qe clirojne bimet e "shqetesuara".Dr Frenk Kyhnemani,shkencetar ne universitetin e Bonit,thote "Sa me te shqetesuara te jene bimet,aq me larte eshte tingulli qe degjohet ne mikrofon".Ne nje rast,nje kastravec qe dukej i shendetshem,sipas te dhenave qe tregoj paisja,"prktikisht po bertiste"."Nje analize me nga afer tregoise ai vuante nga myku,por shenjat nuk dukeshin akoma"C'eshte e verteta ,duhen tete tete ose nente dite qe te duken njollat e mykut,qe mund i dallojne bujqit.
"Duke pergjuar bimen,thote -The times e Londres,-duhet te jete e mundur te ndertohetedhe nje sistem paralajmerues qe do te lajmerojjete ne gjendje ti diktoj insektet e demshmedhe semundjet qe ne fillim.Gjithashtu,duke ditur se deri ne cmase jane te shqetesuara frutat dhe perimet mund te jete nje ndihmeedhe per ruajtjen dhe trasportimin e tyre me efektshmeri.

"Organizata Boterore e Shendetesise raporton se 3 miljon njerez vdesin cdo vit si pasoj e ndotjes se ajrit.
Kjo shifer eshte tri here me e madhe sesa shifra1milion njerezish qe vdesin cdo vit nga aksidente rrugore"-thote nje raport i botuar nga Earth Policy Institut.
Sipas raportit ,qeverite punojne shume per te zvogeluar numrin e aksidenteve automobilistike,por "i kushtojne shume me pak vemendje vdekjeve te shkaktuara vetem nga perdorimi i makinave.Ndonese vdekjet nga semundjet e zemres dhe semundjet e rrugeve te frymemarrjes per shkak te ajrit te ndotur nuk krijojne ate buje qe kane perplasjet e makinave,me drita dhe sirena ,perfundimi eshte i njejte.Nder ndotesit e ajrit futen monoksidi i karbonit,oksidet e azotitdhe grimcat e tyre"dhe te gjithe keta vijne si pasoje e djegjes se lendeve djegese si qymyri dhe benzina.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 9:56 pm nga floroS

Kiss of death.
Sipas statistikave te nje studimi kryer ne Kine, cdo puthje ul tre minuta jete nga cdo njeri sepse shton shume tensionin. Sipas te njejtave statistika me 175 200 puthje i ke hequr vetes nje vit jete.
----------------------------------------------------------------------------------

Hej bela...
Ne fshatin e vogel Desnok ne Raxhastanin verior ne Indi ndodhet i vetmi tempull i vendit dhe i botes qe u eshte dedikuar uritheve.
Urithet e shenjte qe rrojne ne kete tempull ushqehen si mbreter nga vendasit te cilet vete vuajne nga varferia.
---------------------------------------------------------------------------------

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 9:57 pm nga floroS

Muzeu suedez me tekstet shqip
Shqiptarët në Suedi dhe vizitorë shqiptar nga atdheu mund të gjejnë dicka të jashtëzakonshme në qytetin Karlstad.

Ju duhet të dini se tashmë Muzeu i Värmlandit në Karlstad ka në stendat ku paraqiten objektet muzeale shpjeguesit edhe në gjuhën shqipe, krahas atyre në suedisht dhe anglisht. Kjo gjë do të lehtësonte vizitorët shqiptarë që ndodhen me banim në Värmland apo dhe në rajone të tjera të Suedisë për të kuptuar më mirë përmbajtjen e objekteve në këtë muze nëse ata do të kenë rastin ta vizitojnë atë.

Ky lajmërim erdhi nga anëtari i Komitetit Suedezo-Shqiptar Petraq Proko, i cili është i punësuar në atë muze.
Ju do të jeni vërtet të mirëseardhur në atë muze - ku në vendet e tjera nordike do të gjeni tekstet shqipe në institucionet e vendit?

Ullmar Qvick
Koordinuesi i Komitetit suedezo-shqiptar

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 9:57 pm nga floroS

-Një sondë e re për në planetin Mars

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA lëshoi dje në mbrëmje pas disa shtyrjesh një sondë për në Mars, me një robot që do të eksplorojë këtë planet. Sonda u nis nga Kepi Kanaveral i Floridës. Zyrtarët e Nasës e e anuluan lëshimin të dielën për shkak të problemeve me një bateri, ndërsa më parë nisja ishte shtyrë për shkak të motit të keq dhe problemeve teknike. Roboti i quajtur “Opportunity”, së bashku me robotin tjetër “Spirit” që ndodhet tashmë në Mars, do të kontrollojnë nëse ka shenja uji në Planetin e Kuq, gjë që do të provonte që jeta është e mundshme në Mars.

-Del nga koma pas 19 vjetësh

Terri Wallis nga shteti Arkansa u zgjua muajin e kaluar pas një gjëndjeje kome prej 19 vjetësh. Sot Terry është 39 vjeç. Në moshën 20 vjeçare ai ra në gjendje kome si pasojë e një aksidenti automobilistik. Për vite me radhë miq e pjestarë të familjes e vizitonin Wallisin thuajse çdo ditë, qëndronin pranë shtratit të tij dhe flisnin me të sikur ai të ishte zgjuar. Papritur një ditë muajin e kaluar Wallis hapi sytë dhe filloi të flasë. Familja e tij e thotë s ekjo është mrekulli. Madje edhe doktori i tij e ka të vështirë të besojë se Wallis ka dalë nga koma paas kaq shumë vitesh. Çudia tjetër është se Terry Wallis është në gjendje të kujtojë bisedat e zhvilluara pranë shtratit të tij gjatë këtyre 19 vjetëve në koma. Shëndeti i tij tani ka hyrë në rrugën e përmirësimit. Por Terri Wallis ka përballë edhe një sfidë tjetër; të njohë më mirë e nga afër vajzën e tij e lindur 19 vjet më parë, pak para se Terri të pësonte aksidentin.


-Binjaket iraniane

Binjaket iraniane të bashkuara të cilat u ndanë nëpërmjet një operacioni historik në Singapor nuk arritën të jetojnë. Mjekët në spitalin Raffles të Singaporit thanë se Laleh Bijani vdiq sot për shkak të humbjes së gjakut jo shumë orë pas vdekjes së binjakes tjetër Ladan. Motrat 29-vjeçare ishin të bashkuara në kokë dhe trutë e tyre ishin të lidhur mjaft ngushtë me njëri-tjetrin. Mjekët kishin paralajmëruar se operacioni i ndarjes do të ishte me mjaft rrezik dhe se njëra ose të dyja vajzat mund të vdisnin apo të paralizoheshin. Eshtë hera e parë që tek persona të riitur kryhet një operacion i tillë. Në vitin 1996, mjekët në Gjermani nuk kishin pranuar ta bënin një operacion të tillë duke thënë se ai ishte tepër i rrezikshëm. Për të ndarë indet e trurit, kirurgëve iu deshën tri ditë duke i prerë ato milimetër pas milimetri. Ata thanë se kishin vënë re që qarkullimi i gjakut në trutë e binjakeve ishte i paqendrueshëm. Në operacion morën pjesë 28 ekspertë nga Singapori, Shtetet e Bashkuara, Franca, Japonia, Zvicra dhe Nepali

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 9:57 pm nga floroS

Karavidhet gjejne rrugen per ne shtepi
"Karavidhet me gjemba kane nje aftesi te pashpjegueshme per te gjetur rrugen per ne shtepi,madje edhe pasi ua lidhen syte,i sjellin verdalle me nje kamion i hedhin ne ujera qe ato nuk i njohin",thote gazeta National Post e Kanadase.
Studiuesit zune dhjetra karavidhe ne ujrat e e ishujve te Florides,i vendosen neper akuariume te errta dhe i leshuan 37 km larg vendit ku u kapen.
Megjithese i kishin syte e mbuluara,karavidhet gjithmone shkojne drejte vendit ku i kishin zene.Studiuesit mendojne se kjo eshte menyra me e perparuar e orjentimit qe eshte gjetur deri tani te jovertebroret.Dr.Keneth Lohman ,i cili drejtonte studimet,tha:"pavarsisht se cfare u beme,karavidhet e gjeten drejtimin qe duhej te ndiqnin per te shkuar ne shtepi.
Po ta mendosh mire ky eshte nje zbbulim mjaft i madh:keto krustace te vogla qe ne ndonje menyre arrijne te percaktojne vendendodhjen e tyre,ne kushte ne te cilat njerezit s'do te dinin fare te orjentoheshin".

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 9:57 pm nga floroS

Zbulime te reja per kafene
Gazetz the Times e Londres pohon:"Kafeja pa kafein nuk eshte me e shendeteshme se kafeja tradicionale dhe ka te ngjare qe po njesojti lere pa gjume perdoruesit e saje."Studimet qe bene shkencetaret ne Spitali universitar,ne ZyrihTe Zvicres tregojne se perderisa te dyja llojet e kafese ndikojne pothuajse ne menyre te njejte ne sistemin nervordhe ne ate kardiovaskular,ndoshta nuk eshte kafeinashkaktarja e ketyre problemeve.
Drejtuesi i kerkimeve,dr.Robert Konti,pranon:"Deri tani kemi menduar se pasojat qe kafeini sjell ne sistemin kardiovaskular vijne nga kafeina, por zbulam[se]keto pasoja i shfaqen dhe ata qe nuk e pine kafene kur ju dha kafe pa kafein.

Kjo gje tregon se sa pak dime per pasojat qe sjell nje nga pijet tona me te njohura dhe stimuluesi qe konsumohet me shume ne gjithe boten."

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 9:58 pm nga floroS

Plakja e evropianeve
"Evropa plake eshte nje emer qe i pershtatet asaj",njofton gazeta Spanjolle El Pais .Pothuajse ne te gjitha vendet e Bashkimit Evropian.te pakten 20% e popullsise eshte mbi moshen 60-vjecare.Demografet parashikojne se deri ne vitin 2050,4 ne cdo 10 banore ne disa vende si Austria,Italia dhe spanja do te jene mbi 60 vjec.
Simbas komennteve te asamblese se dyte boterore per plakjen,te mbajtur ne Madrid,Spanje,kjo plakje gjithenje dhe me e madhe e popullsise do te kerkoje pershtatje shoqerore dhe ekonomike.
Do te jete me e veshtire te financohen pensionistet dhe sigurimet shendetesore.Psh,punedheneseve do tu duhet te punesojne punonjes te moshuar,te organizojne programe pune elastike ose me turne te shkurtra dhe te ofrojne plane per daljenne pension sipas rrethanave.Per me teper ,"meqe do te kete gjithnje e me pak te rinj,kompanive qe deshirojne te jene te suksesshme do tu duhet t'ua ofrojne sherbimet dhe produktet e tyre te moshuareve",verejti Hoze-Maria-Riera,nje bizesmen spanjoll.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 9:58 pm nga floroS

Përse gjarpërinjtë ndërrojnë lëkurë?
Substanca nga e cila është bërë shtresa e sipërme e epidermës së lëkurës së gjarpërinjëve nuk është elastike dhe nuk rigjenerohet me kalimin e kohës; kur gjarpërinjtë rriten, lëkura e tyre bëhet si një veshje e ngushtë për ta. Gjarpërinjtë bëjnë një ndërrim të plotë të lëkurës në periudha të cilat variojnë nga 6 muaj në një vit sipas llojit të tyre. Disa ditë para se të ndërrojnë lëkurë këto kafshë humbin oreksin, bëhen gjaknxehtë dhe përpiqen të qëndrojnë pranë ujit sepse duke ndërruar lëkurë preferojnë dhe një larje. Nën lëkurën e vjetër formohet dhe një shtresë tjetër që është lëkura e re dhe në momentin e duhur gjarpërinjtë e çajnë lëkurën e tyre tek koka dhe fillojnë ta shtyjnë pas duke u zvarritur pas tokës. Lëkura e butë rrëshket dhe duke mos patur këmbët si pengesë, arrin të largohet e plotë nga trupi i gjarpërit.
1- Një gjarpër Indigo duke dalë nga lëkura e tij. Është një nga gjarpërinjtë më të gjatë të kontinentit amerikan dhe mund ta kalojë gjatësinë prej 2 metrash e gjysmë.

Flokët dhe thonjtë rriten më shumë gjatë periudhave të caktuara?
Ritmet e rritjes së flokëve janë shumë të ndryshueshme në periudha të caktuara, ndërsa me thonjtë nuk ndodh e njejta gjë. Në ndryshim me sa ndodh tek kafshët, që humbasin shtresa të lëkurës gjatë stinës së ngrohtë duke mos qenë të detyruar që të mbrohen nga i ftohti, tek njerëzit është vënë re një rritje më e shpejtë e flokëve në periudhën e ngrohtë dhe në veçanti në periudhën e korrikut. Ky fenomen në përgjithësi është më i dukshëm tek femrat se sa tek meshkujt dhe akoma nuk ka arritur të zbulohet se pse ndodh dhe pse dihet që një rol të rëndësishëm luan dhe temperatura. Ritmet e rritjes së flokëve nga ana tjetër janë të influencuar nga shumë faktorë si: hormonet, mosha, gjendja e organizmit. Në kushte normale rreth 120 mijë fijet e flokut që ka mesatarisht një njeri në kokë rriten rreth 1.2 cm në muaj. Ndërsa rritja e thonjëve varet nga ushqimi dhe aspak nga stinët. Thonjtë zgjaten mesatarisht 3 milimetra në muaj.

Për sa kohë mund të jetohet pa fjetur?
Studimi shkencor i gjumit vitet e fundit ka qenë shumë intensiv dhe pse rezultatet e disa studimeve kanë qenë të kundërta. Është e qartë tashmë që një person mund të vetëvritet duke refuzuar të hajë dhe të pijë por dhe personi më stoik nuk është në gjëndje që të rrijë pa fjetur pafundësisht. Nevoja për gjumë shpejt a vonë do të vijë me gjithë sforcot e individit për të rezistuar. Mungesa e gjumit sipas disa studimeve provokon rrjedhoja psikologjike. Sipas studimeve të bëra, një numër i madh individësh që kanë qenë të detyruar të qëndrojnë pa fjetur kanë patur shqetësime të mëdha të personalitetit të tyre.
Zgjuar për 264 orë. Disa studime gjithnjë me bazë empirike në të kundërt mbështesin se simptomat psikologjike që vërehen tek personat e pagjumë janë rezultat i stresit dhe jo i mngesës së ndonjë funksioni thelbësor të zhvilluar nga gjumi. Një provë është që në 1966 17 vjeçari Randy Gardner qëndroi zgjuar për 264 orë duke mos treguar asnjë simptomë psikotike. Pas kësaj ai fjeti për 15 orë dhe kur u ngrit ndjehej mirë.

Përse ndonjëherë kur jemi në gjumë na duket se do të biem?
Ndjenja e rënies mund të interpretohet në mënyra të ndryshme sipas fazave të gjumit gjatë të cilave përjetohet kjo ndjenjë. Në qoftë se përjetohet në fazën e përgjumjes është një eksperiencë e shkaktuar nga hedhja në momentin e kalimit nga faza kur jemi zgjuar në atë të gjumit, kur organizmi kryen një proces gradual të ndërprerjes së sinjaleve të ndjeshmërisë dhe të funksionimit të muskujve. Në momentin që percepton boshatisjen personi përjeton një eksperiencë të kaluar më parë kur ka qenë zgjuar si rënia nga një shkallë, nga një karrige apo nga një lartësi më e madhe. Veç ndjenjës së rënies kjo mund të shoqërohet dhe me imazhe apo aluçinacione. Lodhja e vazhdueshme apo ankthi mund t'i favorizojnë këto ndjenja.
Ndjenja e rënies mund të provohet dhe gjatë fazës REM kur personi është tërësisht në një gjumë të thellë, kur trupi është tërësisht i palëvizëshëm dhe i paraziluar dhe ëndrrat janë më "të gjalla". Në këtë rast domethënia nuk është fiziologjike dhe për ta interpretuar duhet të studiohet profili i plotë psikologjik i personit që e përjeton këtë ndjenjë

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 9:58 pm nga floroS

Dhia dhe merimanga

Shkenctaret kane kombinuar ADN e merimanges me ate te dhise, per te krijuar nje sekuence te re. Hybridi eshte forumuar duke futur nje gjen te vetem te merimanges ne nje veze te fertilizuar te dhise. Si rezultat i saj, dhia ben qumesht qe ka ne perberje te tij mendafsh, fibra e te cilit eshte pese here me e fort se hekuri. Kjo sepse qumeshti i dhise tani permban perberes te fibres qe thuret nga merimanga

Ky zbulim mund te vlej miliona, sepse ka aplikime ne shume fusha. Nje studim intensiv po behet per perdorimin e kesaj fibre ne veshjen trupore te ushtareve. Duke patur kete lloj fibre si material, veshjet do te jene me te lehta; do kene nje elasticitet qe do t'u jap mundesine (njerezve qe e kane veshur) te ngrejne pesha disa here me te renda, se sa normalisht; si dhe do te jene mbrojtese me efektive ne rruajtjen kunder plumbave.

"Nexia" eshte kompania qe coi ne kete zbulim, me qender ne Kanada. Fibra e prodhuar quhet ndryshe dhe "biosteel" (biohekur). Mendohet qe kjo fiber, me avantazhet e saj, do te zevendesoj shume shpejt fibren e karbonit (qe eshte tani ne perdorim)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi