Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)

Faqja 5 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtë

03052009

Mesazh 

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)
Ketu mund te lexoni kuriozitete te ndryshme :


1 Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
--------------------------------------------------------------------------------
2 2 Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.
--------------------------------------------------------------------------------
3 3 Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
--------------------------------------------------------------------------------
4 4 Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
--------------------------------------------------------------------------------
5 5 Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

6 6 Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.
--------------------------------------------------------------------------------
7 7 Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".
--------------------------------------------------------------------------------
8 8 "Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
--------------------------------------------------------------------------------
9 9 Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
--------------------------------------------------------------------------------
10 10 Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
--------------------------------------------------------------------------------
11 11 Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
--------------------------------------------------------------------------------
12 12 Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
--------------------------------------------------------------------------------
13 13 Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
--------------------------------------------------------------------------------
14 14 Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
15 15 Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
--------------------------------------------------------------------------------
16 16 Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.
--------------------------------------------------------------------------------
17 Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.
--------------------------------------------------------------------------------
17 18 Pabarazite sociale
Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.

--------------------------------------------------------------------------------
69 Fëmijë të një nëne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 1725-1765 lindi 16 bineqë, 7 treneqë, dhe 4 katërneqë. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë.
--------------------------------------------------------------------------------
James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditë para kohës së paraparë. Në lindjen e tij më 20 Maj 1987 në Ottawa, Ontario (Kanadë) peshonte 624 gr.
--------------------------------------------------------------------------------
Nëna më e vjetër
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas të dhënave në korrik të vitit 1994 në moshën 63 vjeçare lindi një djalë.
--------------------------------------------------------------------------------
Operacioni më i gjatë
Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatë ndeshjeve në klubin e tij dhe ekipit kombëtar ndërmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.
--------------------------------------------------------------------------------
Substanca më e ëmbël
Thaumatin, një protein, i cili fitohet nga mbështjellësi i farës së një bime të quajtur Thaumatoccocus danielli është 61.500 herë më e ëmbël se sheqeri i zakonshëm. Kjo bimë rritet në disa vende të Afrikës perendimore.
--------------------------------------------------------------------------------
Tranzistori më i vogël
Firma Lucent Technologies në Murray Hill, New Jersey (USA), urdhëroi më 15 Nëntor 1999 zhvillimin e një tranzistori me një gjatësi prej vetëm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesë e trashësisë së flokut të njeriut. Kjo pjesë quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi që të gjitha pjesët e saj janë të rradhitura në një pllakëz silikoni dhe rryma rrjedh në drejtim vertical
--------------------------------------------------------------------------------
Mjekra më e gjatë
Me rastin e vdekjes së Hans Langseth në vitin 1927 në Kensett (USA) mjekra e tij kishte një gjatësi rekorde prej 5,33 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar më 1972 në Stokholm debitoi në vitin 1970 nën emrin Festfolk në një Restaurant në Göteborger. Pas dy vitesh, pra më 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anëtarve të grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.
--------------------------------------------------------------------------------
Helikopteri më i vogël në botë ishte njëulësi Seremet WS-8 i cili u prodhua më 1976 në Danimarkë. Ai kishte një motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesë 53 kg. Rotori i tij kishte një diametër prej 4,5 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Shkencëtarët e "Oak Ridge National Laboratory" në Oak Ridge, Tennessee (USA) në Prill 1996 me ndihmën e një superpërçuesi arritën rrymën më të fortë të të gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma për nevoja shtëpiake ka një forcë me nën 1000 Amper/cm².
--------------------------------------------------------------------------------
Protesta më e madhe kundër luftës u mbajt më 15.11.1969 në Washington D.C. (USA) ku morën pjesë rreth 600.000 pjesmarrës të cilët protestuan kundër vazhdimit të luftës së amerikanëve në Vietnam.
--------------------------------------------------------------------------------
Arusha e bardhë mund të notoj pandërprerë deri 100 km.
--------------------------------------------------------------------------------
Rekordin botëror në qëndrim në një këmbë e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qëndruar 76 orë e 40 minuta.
--------------------------------------------------------------------------------
Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikë) tërhoqi me dhëmbë 8 vagonë treni mbi hekurudhe, me një peshë gjithsejt 223.880 kg në largësi prej 3,2 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Më 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua në emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshën 50 kg (tjegulla ndërtimi të lidhura bashkë dhe të kapur në veshin e tij).
--------------------------------------------------------------------------------
Kenguri më i madh (Macropus rufus) në Australinë qendrore, -jugore dhe atë -lindore, plotësisht i drejtuar është 1,80 m i lartë, dhe gjatësia e përgjithshme (megjithë bisht) është 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Kilauea në Hawaii (USA) është vullkani më aktiv në botë. Që nga viti 1983 është pandërprerë aktiv dhe vjell 5 m³ llavë në sekondë.
--------------------------------------------------------------------------------
Amerikanja Janice Deveree në vitin 1884 kishte mjekër me gjatësi 36 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
Personi më i vjetër i të gjitha kohërave, me datëlindje të vërtetuar, ishte françezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind më 21.02.1875 dhe vdiq më 04.08.1997 në Arles të Francës në moshën 122 vjeçare.
--------------------------------------------------------------------------------
Binjakët më të rëndë në botë ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) të cilët u lindën më 7.Dhjetor 1946. Deri në moshën 6 vjeçare kishin shtat normal. Në Nëntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndërsa vëllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq në Korrik 1979.
--------------------------------------------------------------------------------
Zbuluesi i parë i phonograph-it (gramophonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të zbuloj një inçizues diktimi për punë në zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formë cilindri, deri në vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakë-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua në një medium artistik.
--------------------------------------------------------------------------------
Gjurmimi më i madh i arit ndodhi në SH B A, ku më 24.01.1848 një pronar i një puntorie të drurit dhe shoku i tij, në Sacramento (sot California) zbuluan ar. Një vit më vonë e vërshuan mbi 80 000 gjurmues të arit të ashtuquajturin forty-niners në këtë regjion. Në vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.
--------------------------------------------------------------------------------
Marilyn Monroe, gjegjësisht Norma Jean Mortenson, legjendë e filimit, muzikës dhe bukurisë, e lindur më 01.06.1926, në fëmijërinë e saj ndërroi 12 familje përkujdesëse
--------------------------------------------------------------------------------
Kinezët si Antibiotik natyror më të mirë e përdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtëse deri në dymbëdhjetë herë)
--------------------------------------------------------------------------------
Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas përfundimit të luftës (i cili u gjet në pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjë për përfundimin e luftës.
--------------------------------------------------------------------------------
Kafepirësit mendojnë më shpejtë dhe veprojnë më logjikisht se ata që nuk e përdorin kafe-në.
--------------------------------------------------------------------------------
Nikotin-i është një helm i fortë nervor (emrimi i saktë: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
--------------------------------------------------------------------------------
Kali vrapues australian "Great Fortune" si ndihmë teknike mori një palë syza.
--------------------------------------------------------------------------------
Gangsteri Al Capone më në fund u burgos për shkak të mospagimit të tatimit?
--------------------------------------------------------------------------------
Sahara është më e madhe se Australia?
--------------------------------------------------------------------------------
Romani "Vuajtjet e të riut Werther" i Goethe-s ishte shkaktar i një serie të vetëvrasjeve?


Edituar për herë të fundit nga floroS në Mon May 04, 2009 9:56 pm, edituar 3 herë gjithsej
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 25
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C) :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:52 pm nga floroS

Zbulimi i Gropave te fshehura (Blackholes)
************************************************** *************

Vendndodhja e disa blaholeve te fshehura eshte zbuluar ne disa rajone te ngushta te qiellit,duke konfirmuar perfundimisht gjithe dyshimet a astronomeve se Universi eshte i mbushur me shume tunele graviteti te pazbuluara.

Blackholes (Gropat e zeza) nuk mund te shikohen direkt per arsye se ato perpijne driten dhe absolutisht c'do objekt qe mund tu afrohet.Por astronomet kuptojne prezencen e ketyre Gropave nga menyra e levizjes se materialeve ne afersi.Gazi eshte i ngrohur jashte mase dhe shpejtesia e tij eshte rritur ne nje nivel signifikant te shpejtesise se drites perpara se te konsumohet.Ky aktivitet c'liron rreze-X te cilat e kalojne pengesen e Grapove te zeza duke nxjerre ne pah prezencen e tyre.

Shumica e grapave te zeza aktive perpijne me aq rrembim saqe mund te krijojne shtelluga kolosale gazi dhe pluhuri rreth tyre,neper te cilen astronautet nuk mund te krijojne lidhje.Ky fenomen nganjehere pengon obzervimin e rajoneve afer Gropave te zeza duke e bere te pamundur per te verifikuar se c'fare ndodhet aktualisht aty.

Keto gropa te zeza Hyperaktive quhen Quasars.Ato mund te konsumojne nje mase prej mijra yjesh ne vit! Ato egzistojne momentalisht ne distanca aq te largteta saqe mund te shikohen vetem siq kane qene dikur ne fillim te krijimit te Universit.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:52 pm nga floroS

Enciklopedi!


Vezhgimet astronimike kane treguar se galaktika e Andromedes i afrohet galaktikes sone, Udhes se Qumeshtit , me nje shpejtesi me disa qindra km ne ore. Meqe gjithesia po zgjerohet , te gjitha galaktikat duhet te largoheshin nga nj-tj.... Ath , si shpjegohet paradoksi i Andromedes?


Pergjigja eshte . Fenomeni i zgjerimit te gjithesise eshte i vlefshem vetem ne shkalle te madhe, ne distanca me te medha se qindra milione vjet drite. Meqe galaktika jone dhe ajo e Andromedes jane "vetem" 2.2 milione vite drite larg nj-tj , jane
jane ligjet e gravitetit ato qe mbizoterojne. Ne te vertete keto dy fenomene jane ne konkurence te vazhdueshme. Zgjerimi vepron si nje force shtytese qe terheq distancat mesatare midis yjeve. Nderkohe graviteti vepron si nje force terheqese qe afron trupat masive dhe sa me afer te jene , aq me e forte eshte ajo. Rezultati : Ne shkalle te gjere , hapesira mes galaktikave dhe grumbullimi i tyre ka tendence te zmadhohet me kalimin e kohes. Sa me shume largohen galaktikat nga nj-tj aq me teper forca e gravitetit qe ushtrojne ato ndaj nj-tj , pakesohet. Ne distanca te medha , ligji i gravitetit nuk vepron , kurse ne distanca te vogla zgjerimi eshte i perfilleshem dhe forca e gravitetit eshte ajo qe mbizoteron.

- Me shpejtesi udheton drejt nesh galakitka e Andromedes?


Fale vezhgimeve te yjeve te Andromedes shkencetaret kane mundur te percaktojne shpejtesine e cila eshte 500 000 km ne ore! Mgjths dy galaktikat jane akoma miliarda km larg nj-tj , nje dite ato do te takohen dhe ky takim ka shume gjasa te jete nje katalizme e vertete.


Si do te perplasen dy galaktikat, ne menyre ballore apo do te cekin nj-tj?


Duke vezhguar levizjet relative te dy galaktikave , perplasja nuk duhet et jete ballore dhe ne baze te largesise midis tyre llogaritet qe ajo do te ndodhe mbas 3 miliarde vjetesh.Galaktika e Udhes se Qumeshtit ka rreth 400 miliarde yje ne nje hapesire prej 100 mije vitesh drite , nderkohe qe Andromeda eshte dy here e gjysem me e rende. Sipas studimeve te bera tregohet se pas 1.5 miliarde vitesh "balet" kozmik gjate te cilave dy galaktikat do te "zhveshin" nj-tj nga lenda nen efektin e forcave gjigante te rendes ne loje , zemrat e tyre do te shkrihen plotesisht per te formuar nje galaktike te re.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:52 pm nga floroS

Informatike


Cdo njeri do te shohe fytyren qe do te kete pas 10 vjetesh.


Si do te jete fytyra jone pas 10 vjetesh duke marre parasysh zakonet e jetes tone aktuale? Disa shkencetare te nje laboratori jane duke punuar mbi nje prototip "pasqyre plakese" dhe nese ky prototip do t'i kaloje testet paraparake ju do te mund t'i jepni shume shpejt pergjigje kesaj pyetjeje. Parimi i punes se kesaj pasyre , qe ne fakt eshte nje ekran numerik , eshte ky : Kur qendron perballe saj ajo do te nxjerr perapar nje imazh video te perpunuar dhe" te plakur" nga nje kompjuter. Ky kompjuter nga ana e tij ka marre nje sere te dhenash mbi jeten e personit , nga disa kamera te vendosura ne banesen e tij . Kompjuteri duhet te dije a ben ai fiskulture apo rri gjithe diten perpara tv. Kompjuteri interesohet edhe per menyren e te ushqyerit te njeriut ne fjale , sepse kerkon rregullisht permbajtjen e menuse e cila i jepet me ze nga ai. Fale ketij vezhgimi te kujdeshem te sjelljes se perditshme , studiuesit shpresojne te ofrojne mjetin q mund te parashikoje pamjen fizike te perdoruesit , per te nxitur keshtu njerezit qe bejne jete sedentare te adoptojne nje jete me te shendetshme. Pamja e nje fytyre te fryre dhe me rrudha para kohe mund t'i nxise njerezit per kete.******

KIMI


Pse behet e kuqe aragosta e pjekur?


Tashme e dime qe aragosta kur piqet behet e kuqe. Sipas kimistit Francesko Buda , aragosta ka disa pigmente , mes te cilave astaksantinen, pigmentin e familjes se karotenoideve , te pranishme tek disa gaforre , salmoni , portokalli..... Tek aragosta e gjalle keto pigmente jane te mbyllura ne nje proteine , kristacianinen dhe dalin vetem nen veprimin e nxehtesise. Keshtu aragosta qe ne gjendjen e gjalle eshte gati e zeze , kur piqet behet e kuqe dhe merr nje pamje qe te ndjell per ta shijuar.


*********

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:53 pm nga floroS

PHOENIX- Pregaditet per tu drejtuar ne planetin e kuq te Marsit.
************************************************** ***************************

Misioni i ashtequajtur PHOENIX nga BOULDER, Colorado—NASA’s do drejtohet per ne rajonin e grire verior te planetit te kuq ne 2007,jo vetem i gatshem per te gremuar ne siperfaqe per uje dhe akull,po gjithashtu nje sonde kerkuese per banues jetesore te diteve prezente.

Nje emer teper kuptimplote (Phoenix eshte emri nje nje zogu qe banon ne shkretetire) Phoenix eshte krijuar nga hiri i dy perpjekjeve te deshtuara ne Mars.Sonda fatkeqe e quajtur Mars Polar Lander eshte humbur ne planet ne vitin 1999 ndersa programi i quajtururi Mars Surveyor Program lander ishte anulluar dhe mouthballed (mouthballed-i paperdurur por ne kushte te rregullta per perdorime te ardheshme)

Puna e gjere per pregaditjen e PHOENIX per tu larguar nga Toka ka arritur pothuajse ne gjysmen e saj.Shume nga instrumentet shkencore te vendosura ne PHOENIX jane plotesisht te gatshme,me pak apo fare nevoje per tu modifikuar per misionin ne Mars.Sidoqofte,puna mbi anijen kozmike eshte akoma ne vazhdim e siper duke u nenshtruar testeve te shumta teknologjike.

Me ndryshim te madh nga Mars rover qe jane derguar me pare,Phoenix do kete mundesi qendrimi me te balancuar ne siperfaqen e Marsit,duke perdorur krahe robotike do kete mundei te levize lirshem,te germoje dhe te analizoje materiale duke drguar data vazhdimish ne Toke.Phoenix eshte i operuar per NASA nga laboratori Lunar dhe Planetar ne Universitetin e Arizonas ne Tuscon.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:53 pm nga floroS

FAKT


Me e madhja qender kerkimesh ne bote , qe quhet Conceil Europeen puor la Recherche Nucleaire ( CERN*) ne Gjeneve -kohet e fundit ia ka dale te prodhoje ekzemplarete pare te antimateries. Nga pikepamja fizike, antimateria eshte krejt e njellojte me materien, me te vetmin ndryshim qe pjesezat qe e perbejne kane tipare te kunderta : per shembull , nje proton ka ngarkese pozitive , nje antiproton ka ngarkese negative.
Pikerisht kur ndeshen midis tyre materia dhe antimateria , tere masa e tyre shnderrohet ne energji; kjo do te thote se eshte e mundur te clirohet nje sasi e stermadhe energjie paprodhuar ndotes kimike apo radioaktive. Mjafton nje sasi fare e vogel e antimateries per te furnizuar me energji nje qytet si New York .

Por antimateria ka edhe nje te mete...
Eshte tejet e paqendrueshme. Mjafton te kete kontaktin me te vogel me nje materie organike , qofte edhe vetem me ajrin , dhe ne cast shnderrohet ne energji. Nga kontakti i nje grami te antimateries me nje gram te materies , clirohet aq energji sa nje bombe atomike 20 kilotoneshe, si ajo qe u hodh ne Hiroshima.
Deri para pak kohesh ishte e mundur te prodhoheshin vetem sasi jashtezakonisht te vogla antimaterije( pak atome cdo here) , por tani CERN-i ka ndertuar nje ngadalesues( declerator) antiprotonesh , qe do te lejoje te prodhohen sasi me te medha.
Njeriu do te pyese patjeter nese kjo substance ,jashte mase flutore , ka per te shpetuar boten apo do te perdoret per te krijuar armen me vdekjeprurese qe eshte pare ndonjehere.


CERN ---- Keshilli Europian per Kerkime Berthamore.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:53 pm nga floroS

Nje studim suprize i nje grupi nderkombetar shkenctaresh ka konkluduar se kontinentet e tokes jane krijuar fill mbas krijimit te vete Tokes, duke rrezuar nje teori te meparshme qe pretendonte se Toka ne fillimet e saj ka qene sic eshte Hena tani, ose e mbuluar komplet nga oqeanet.
Grupi erdhi ne kete perfundim mbas studimit te dhe analizimit te nje elementi shume te rralle te quajtur HANFIUM i gjendur ne mineralet e Jack Hills ne Australine Perendimore dhe qe mendohet se eshte nje nga mineralet me te vjeter ne Toke qe daton mbi 4.4. miliarde vjet me pare. Evidencat, shprehet njeri nga shkenctaret, provojne saktesisisht se ka patur nje kore kontinentale te mjaftueshme ne 100 milion vitet e para te historise se Tokes.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:53 pm nga floroS

Dukek perdorur Teleskopin Hubble, shkenctaret e NASA-s kane zbuluar faktin qe planeti Pluton mund te mos kete vetem nje hene si satelit por tre te tilla.
Ne njeren nga imazhet e fundit te transmetuara nga teleskopi multimiliard dollare, indikohet nje pamje e qarte te trupave satelitore qe rrethojne planetin. Dhe nese eshte sic duket ne imazh, atehere Plutoni eshte i pari planet ne Rripin Kuiper qe ka me shume se nje satelit, u shpreh Hal Weave i Johns Hopkins Applied Physics Laboratory. Ai eshte bashkedrejtuesi i grupit shkencor qe beri zbulimin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:54 pm nga floroS

Njeriu i Neandertalit nuk eshte paraardhesi i njeriut te sotem.


Nje studim i ri i ADN solli si rezultat konkluzionin se Njeriu i Neandertalit nuk eshte paraardhesi i njeriut modern. ADN e nxjerre nga kockat e nje femije te periudhes se Neandertalit te varrosur ne Rusi 29 mije vjet me pare tregojne qe eshte shume ndryshe nga ajo e njeriut te sotem. Jemi te bindur qe te dyja speciet kane koekzistuar por ska asnje evidence shkencore qe te dyja qeniet te jene bashkuar.
Kockat e gjetura ishin te ruajtura ne menyre perfekte dhe trupi i femijes duhet ti perkasi grupit te fundit te Neandertalit qe u zhduken rreth 30 mije vjet me pare. Se cfare ndodhi me ta, kjo vazhdon te jete nje mister. Mbase luftrat me njeri tjetrin, fenomene natyrore ose thjesht shkrirja me rracen njerezore te sotme (teori qe gjithmone ska qenduar sepse kane munguar evidencat).
Ky studim dhe gjetje e fundit shkencore perforcon edhe njehere teorine antidarviniane qe prej kohesh kundershton prejardhjen e njeriut dhe evolucionin e tij. Ka pothuajse 30 vjet qe shprehet me te madhe ne ambjentet shkencore fakti qe midis njeriut te sotem dhe atij te Neandertalit ka nje boshllek gjenetik qe perjashton absolutisht mundesine qe njeriu modern te kete si paraardhes ate te Neandertalit.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:54 pm nga floroS

"Efekted e akujve(glaciers) po ndien me milimetra"

Me Ngrohjen Globale duke u rritur, shkenca dhe gjeologjia po mer nje rruge te re.

Gjate Epokes te Akullt(Ice Age), pjesa me e madhe e kontinentin Amerikes Veriut ishte e mbular me akuj dhe pse 10,000 vite kan kaluar nga shkrirja e tyre prap pesha akoma ndiet nga "clodhja" e tyre qe si shkrirje akoma ekziston. Pjese te Amerikes Veriore dhe kontinente te tjera jan duke u rritur nga shkrirja e re qe po ndodh ne Polin e Veriut.

Cdo vit Verilindja(Northeast) e Amerikes po afroet 1 milimeter me Floriden, por kjo nuk eshte aq e madhe sa ajo me Los Angeles qe cdo vit rreshket 5 inch ne vit afer San Francisco dhe rreth 15 milione vite keto qytete do bashkoen!

Kjo teori leviz duke u shkurtuar horizontalisht dhe ben qe te rritet vertikalisht!

Sic diet siperfaqja e tokes do ndryshoj sic ka ber me miliona vite por ket here do ket ndryshim ne zvogelim horizontalisht dhe rrijte vertikalisht!Foto: Shigjetat tregojn se ku po levizin tokat! Sa me e madhe te jet shigjeta aq me shum leviz ajo toke ku fillon shigjeta!

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:54 pm nga floroS

Misteret e Keshtjelles se Koraleve.
Nje ndertim ne Florida te SHBA, i njohur me emrin Keshtjella e Koraleve, eshte nje nga vendet me te cuditeshme ne bote. Keshtjella ndodhet ne Homestand, nje fshat qe ne vitin 1993 u godit nga uragani Andrju. E tere zona dukej sikur kishte qene arene e ndonje shperthimi berthamor, edhe 2 vjet pas uraganit. Ndertesa e ura dukeshin sikur goditur nga lart me nje cekic te stermadh. Edhe disa pjese te Keshtjelles se Koraleve udemtuan disi por pjesa me e madhe e saj per fat te mire mbeti e paprekur. Ndoshta ky ndertim i rezistoi stuhise se fuqishme, pasi struktura e tij eshte mjafte e qendrueshme: pjesa me e madhe e ndertimeve jane prej blloqesh masive koralesh me peshe rreth pese tone secili. Pervec kesaj Keshtjella rrethohet edhe me nje mur te trash mbrojtes. Porta e Keshtjelles eshte gdhendur prej nje blloku te madh koralor dhe peshon nenete tone. Blloku eshte 2 metra i gjere, rreth dy e gjysme i larte dhe me se gjysme metri i gjere. Porta gjigante varet ne nje leve te hekurt dhe eshte baraspeshuar dhe niveluar ne menyre aq te persosur saqe vizitori mund ta hapi lehtesisht dhuke e shtyre edhe vetem me nje gisht. Inxhinjeret e ndertimit te koheve te sotme ende nuk mund ta shpegojne sesi nje obkej me nje peshe te tille mund te vendoset ne nje menyre aq te perkryer dhe aq saktesi. Nje tjeter porte, me forme trekendore dhe qe peshon tre tone, ndodhet ne murin tjeter perballe se pares.
Menjehere pas hyrjes, nje rrugice te con drejt nje kulle katerkendore. Nje pale shkalle brenda saj te cojne ne nje dhome te vogel e cila ndodhet me lart se te gjitha objektet e tjera te Keshtjelles. Dhoma eshte e pajisur vetem me nje tryeze te drynjte mbi te cilen ndodheen vegla primitive pune. Vegla te tilla varen edhe neper mure. Dhoma eshte e ndertuar me blloqe koralesh qe peshojne kater deri ne nente tone secili. Vetem per muret e saj jane perdorur 243 tone korale. Per ndricim perdoren llamba me vaj, ndersa nje pus sherben per te mare ujin e pijshem. Ne murin jugor ndodhen dy blloqe masive qe duket qarte se perbejne nje altar. Secilit zot apo zoter i sherbenin, kjo nuk dihet. Nje dritare e vetme shikon nga oborri, ndersa stolat per tu ulur jane gjithashtu prej korali dhe peshojne gjysem tone secili. Edhe pse jane vezhguar me imtesi, asgje gjurme mjeti pune nuk eshte gjetur mbi ta. Stolat jane renditur ne menyre te tille qe tregojne anen e perendimit te diellit dhe te henes. Por ata nuk jane objektet e vetme qe tregojne shenja te objekteve qiellore. Brenda murit rrethues ka shume shkembinj koralor te gdhendur qe paraqesin disa trupa dhe dukuri qiellore. Gjendet Hena, Dielli, planete dhe jane rreshtuar ne menyre te tille qe shenojne dukuri dhe ngjarje qielloe. Duket sikur kemi te bejme me nje observator i cili daton shume kohe me perpara nga shpikja e teleskopit. Pak metra jashte murit gjendet nje struktur tjeter e larte qe tregon yllin polar. Prane saj ndodhet nje lloj sahati qe eshte kalibruar per te shenuar oren 12 te mesdites ne solsticin e dimrit, me 21 dhjetor, dhe selsticin e veres me 21 qershor. Kjo ore eshte zbukuruar me gdhendje qe paraqesin henen cerkeshe dhe te plote. Ne murin verior gjenden imazhet e Saturnit dhe te Marsit. Per kete te fundit ka shenja se artisti qe e ka gdhendur besonte se aty ka jete. Identiteti astronomik i Keshtjelles duket ngado. Ne terren ndodhen te gdhendur tre rathe bashkeqendrore me diametra 30,15 dhe 4,5 metra te cilet duket qarte se paraqesin sistemin tone diellor. Unazat e percaktuara nga keta paraqet Merkurin, Venusin, Token, Marsin. Rethi i mesit – Jupiterin, Saturnin dhe Uranin ndersa Neptuni dhe Plutoni ndodhen ne rethin e jashtem. Murin verior eshte shenuar nepermjet nje kurore blloku me i madh i cili peshon 30 tone. Ne oborr ndodhet edhe nje obelisk si nje tryze banketesh e rrethuar nga stola te cilet jane balancuar mbi shkembinj ne menyre te persosur. Ata vazhdojne te lekunden per nje kohe te gjate pasi jane prekur ose levizur me dore. Keshtjella nuk eshte ndertuar nga sklleverit e qyteterimeve te lashta. Thuhet se te gjitha ndertimet jane kryer ne fshehtesi nga nje njeri i vetem mes viteve 1920 dhe 1940. Ai quhej Eduart Lidskalin i cili kishte lindur me 1847 ne nje fshatte Lituanise dhe kishte emigruar ne Amerike gjate luftes se pare boterore. Pasi mori terbekulozen ne Kanada ai u shperngul ne Florida ku per 12 dollare mblu nje cope toke. Pikerisht aty filloi te ndertonte keshtjellen e tij. Ai ishte me trup dhe shteteling keshtu qe nuk mund ti ngrinte vete blloqet masive disa toneshe te cilat as nje njeri trupmadh nuk behet fjale ti levize nga vendi . Pervec kesaj kater klaset e shkolles qe kishte ky njeri zor se e ndihmonin te quhej nje inxhinjer kaq i afte ndertimi. Veglat e tij ishin te vjetra ndersa si mjet te vetem transporti ky burre misterioz kishte vetem nje biciklete pa goma. Lindskalnin ishte nje fanatik i vertet persa i perket mbajtjes se sekretit dhe punonte vetem pasi perendimit te diellit kur ishte i sigurte se askush nuk po e shikonte. Nese dikush kalonte aty prane ai nderpriste menjhere punen dhe bisedonte per disa minuta kendeshem me te derisa vizitori i padeshiruar te largohej. Sidoqofte eshte e pamundur te imagjinojme sa ai i priste dhe i zhvendoste i vetem blloqet e stermedha gjate nates. Disa femije harrakate dhe kureshtare qe ishin shahur per te pare kete njeri te cuditshem deshmuan atehere se kishin pare blloqet e koraleve te fluturonin ne ajer s tullumbace te mbushura me hidrogjen por askush nuk e mori seriozisht kete deshmi. Nese deshmia e tyre do te merret seriozisht atehere ata jane vetmit deshmimtare e sakte te ngjarjes. Me 1936 kur u perhap fjala se prane terrenit ku ai po punonte do te kryheshin disa ndertime Lidskalnin bleu nje siperfaqe me te madhe toke prane fshatit Homested e cmontoi keshtjellen e tij dhe e ringriti bllok pas blloku ne vendin e ri. Transporti u krye me nje traktor. Shoferi pohonte se e merrte ngarkesen ne oren 9 te mengjesit dhe kthehej pasdite per ta lene traktorin prane vendit te vjeter. Kur kthehej mengjesin tjeter e gjente ate te ngarkuar me disa dhjetra tone blloqe. Nje mbremje pasi la punen shoferi u largua si zakonisht por u kthye pas afro 30 minutash per te marre dicka qe e kishte haruar tek makina e tij. Ai u habit pa mase kur e gjeti traktorin te ngarkuar gati per rugen qe do te kryente diten tjeter ne mengjes. E pamundur qe blloqet gjigante te ishin ngarkuar nga Lindskalnin brenda 30 minutash kur ai nuk kishte as pajisje as vinc a asgje tjeter. Keshtu duhet te kete menduar shoferi i cili u largua i trembur dhe i shqetesuar para se pronari i blloqeve te kthehej. Shperngulja dhe rindertimi i keshtjelles zgjati me pak se nje muaj dhe shumica e punes u krye gjate nates nga perendimi deri ne agim. Me pas u deshen rreth 4 vjet per te ngritur murin 2 metra e gjysem te larte dhe nje meter te trashe qe rrethon kompleksin. Blloqet e perdorura per murin kane peshe mesatare prej gjashte tonesh e gjysem secili. Pasi keshtjella perfundoi Lindskalnin e hapi ate per vizita te rezervuara kundrejt pageses 25 cent per cdo vizitor. Ai jetonte brenda saj dhe gjate gjithe jetes nuk foli me askend per ndertimin e saj. Vetem nje here pohoi se kishte rizbuluar ligjet e peshes mases dhe ngritjes te perdoruara nga egjiptjanet e lashte dhe se keto parime te humbura kishin te benin me nje ndikim te vecante te disa pozicioneve te tokes mbi trupat e rende. Lindskalnin ka thene shprehimisht: kam gjetur sekretet e piramidave. Kam gjetur sesi egjiptjanet dhe ndertuesit e lashte ne Peru, Jukatan dhe ne Azi vetem me mjete primitive kane ngritur dhe vendosur blloqe guresh me pesha disa tone. Blloqet e Keshtjelles se tij mund ta vertetojne kete pretendim pasi secili perj tyre e ka peshen sa dyfishi i atyre te perdorura nga egjiptjanet neper piramida. Karrol Lejk nje kolonel i trupes inxhinjerike te ushtrise amerikane thote se Lindskalnin i provoi gjithe botes se ai i njihte sekretet e ndertimit ne lashtesi ndersa studiuesi Vinsent Gadis thote se nuk ka dyshim qe ai ka zbatuar disa parime te ngritjes se peshave qe per ne vazhdojne te mbeten ende nje mister. Edhe qellimi i ngritjes se Keshtjelles mbetet i erret. Kur e pyeten se perse poe kryente gjithe kete pune te madhe Lindskalnin shpjegoi duke buzeqeshur se ia kishte kushtuar Anjez Skafs nje gruaje qe i kishte propozuar per tu martuar por qe kurre nuk e la Lituanin per te ardhur ne Amerike.Por ai nuk kontaktoi kurre me kete grua pasi shkeli ne kontinentin e ri. Duket se e ka perdorur kete argument per te hequr qafe kureshtaret jo te pakte. Sot nuk dihet shume per kete njeri. Ai ishte miqesor po i vetmuar. Kjo vetmi i ka sjelle dhe andralla. Nje here u rrah per vdekje nga nje band gangesteresh te cilet kujtonin se brenda ne keshtjell ai kishte fshahur nje thesar dhe nuk ua tregonte. Pas vdekjes se tij ne dhomen e keshtjelles ku jetonte u gjeten 3500 dollare te cilet i kishte mbledhur gjate ketyre viteve. Lindskalnin punonte cdo nate ndersa diten e kalonte duke pushuar dhe duke lexuar libra mbi forcat magnetike dhe ato kozmike. Ai flinte vetem pak ore ne mbasdite. Vdiq me 1953 ndersa flinte. Trashegimtar i Keshtjelles qe njihej me emrin “Parku i portes se gurte”u be nje i afermi i tij i vetem qe quhej Herri. Ai ia shiti me pas pronen nje familjejej nga Cikagoja, e cila e pagezoi me emrin “Keshtjella e koraleve”. Ne vitin 1983 emri i sa u shtua ne Regjistrin Kombetar te Vendeve Historike. Ajo eshte eshte nje pike mjaft e vizituar nga turist. Keshtjella e Koraleve ka terhequr vemendjen nderkombetare te inxhinjereve se ndetimit e cila eshte habitur nga kjo ndermarje thuajse e pamundur. Ne vitin 1970 per shembull u perdor nje buldozier normal per te zhvendosur nje bllok koralor 30 tonesh por nuk ia doli mbane. Studiues te shkencave alternative mendojne se Lindskalnin diku mesoi sekretin e “rrjetes boterore”nje lloj rrjete e padukshme vijash energjetike qe rrethojne token dhe qe perqendrojne fuqi te medha ne pikat kua ato kryqezohen. Pikerisht ne nje nga keto pika eshte mundur te ngresh pesha te tilla te renda duke shfrytezuar kete fuqi te padukshme te planetit time. Autori i librit”Enigma e keshtjelles se koraleve” Rei Stoner mendon se Lindskalnin nuk e zhvendosi keshtjellen sepse i kercenohej fhstesia e punes por sepse fale nje gabimi ai nuk e kishte ndertuar ate ne piken e duhur ku ndodhej epiqendra e forces se padukshme qe u pershkrua me spier per vetem prane saj. Me qellim qe te perfitonte maksimimin e energjise ai e rivendiso kompleksin prane Homested ku ishin foksuar forcat tokesore. Brus Keith ne “Rrjeta e energjise”nje nga librat me prestigjoze dhe te besushem ne lidhje me ceshtjen pranon se ndertimi i Keshtjelles eshte i lidhur matematikisht me rrjeten e energjise ashtu sic jane dhe ndertime te tjera te koheve te lashta. Eduart Lindskalnin nuk u vendos rastesisht ne Florida. Pozicioni i saj gjeometrik eshte shume afer asaj qe mund te quhet idealja ne gershetimin e harmonise se forces se rendeses dhe harmonise se drites.Perfundimisht Keshtjella ka lidhje me sistemin e rrjetes se energjise se botes. Stones thote se per te arritur ate qe beri ndertuesi i Keshtjelles duhen plotesuar disa kushte paraprake. Se pari duhet te jesh i vendosur ne nje rryme energjie te lidhur me nje ngjarje apo disa ngjarje astronomike per te cilat mund te parashikosh sjellen e tyre te sakte. Pervec kesaj aktiviteti qe kerkon te kryesh duhet te nise castin e duhur kur keto ngjarje qiellore ndodhin. Stoner thote se per te arritur qellimin duhen perdorur matriale te percaktuara per ndertim. Ne lidhje me matrialet jane kryer eksperimente te shumta ne mes te viteve 70 ne piramidat e Egjiptit. Studjuesi Xhejm Uajkof eshte i sigurte se egjiptjanet e lashte e dinin se forma dhe kendi i nje monumenti eshte bere nga nje njeri i vetem dhe nje gjeni i mistershem.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:55 pm nga floroS

Super Luftetaret gjysem njeri gjysem majmun te Stalinit
Diktatori Sovietik Jozef Stalini urdheroi krijimin e nj lloji luftetaresh te tipit Planeti i Majmuneve duke kryqezuar humanet me majmunet. Keta jane faktet e dala nga zbulimi i disa dokumentave te diktatures.

Ne Arkivin e Moskes jane gjetur dokumenta qe flasin per nje urdher te dhene nga Stalini ne mes te viteve 1920, per shkenctarin e kryqezimit te kafsheve Ilia Ivanov i cili urdherohej te nderpriste punen e tij ne kryqezimin midis kafsheve dhe te fillonte punen per krijimin e nje super luftetari.

Sipas nje gazete moskovite mesohet se Stalini personalisht i ka kerkuar shkenctarit me keto fjale: "Dua nje lloj te ri te pamposhtur qenie njerezore. I pandjeshem ndaj dhimbjes, rezistent dhe indiferent ndaj kualitetit dhe ushqimit qe hane."

Ne vitin 1926 Politbyroja ne Moske i kalon kete kerkese Akademise se Shkencave me urdherin per te ndertuar "nje makine te gjalle lufte". Urdheri erdhi ne kohen kur Bashkimi Sovjetik ishte ne perpjekje per te permbysur gjithe boten me inxhinjerine e saj socialiste qe e konsideronte si partnere te industrializimit, arkitekture e re neper qytete dhe nje lloj i ri shoqerie e "barabarte" qe po krijohej.
Autoritetet sovjetike po perpiqeshin te ndertonin Ushtrine e Kuqe te demtuar nga luftrat e shumta.
Per kete shkak ushtrohej nje presion i madh per te gjetur forca te reja pune, sidomos nje force qe sdo kundershtonte dhe sdo ankohej ne nje Rusi qe po i hynte nje rruge te industrializimit te shpejte nepermjet planit te pare te saj pese-vjecar.
Zoti Ivanov ishte nje nga shkenctaret me te shkelqyer te kohes qe e kishte krijuar reputacionin e tij qe gjate kohes se Carit kur ne vitin 1901 arriti te krijonte qendren e pare ne bote per mbarshtimin artificial te kuajve te garave.
Idete e tij ishin nje balsam per politiken e larte Sovjetike dhe ne vitin 1926 ai u dergua ne Afriken Perendimore me nje fond prej 200 mije $ per te kryer eksperimentin e pare ne mbareshtimin e shimpanzeve.
Ne te njejten kohe u ngrit nje qender ne Gjeorgji (vendlindja e Stalinit) per te rritur mamjunet.
Eksperimentet e Ivanovit ishin nje deshtim i plote. Perpjekjet e tija per te induktuar spermen e majmuneve tek humanet vullnetare deshtuan totalisht.
Nje perpjekje e deshperuar per te huazuar disa majmune nga Kuba per eksperimente te metejshme, ra ne veshet e New Yorkut dhe Rusia u detyrua te terhiqet.
Zoti Ivanov, shkenctari i shkelqyer i fillim shekullit u braktis dhe nder kohe plani i kolektivizimit te bujqesise deshtoi totalisht ne vitin 1932 duke shkaktuar te pakten 4 milion te vdekur nga uria.
Per shkak te deshtimit te tij qe kushtoi aq shtrenjte per qeverine ai u denua me 5 vjet burg qe me pas u ndryshua ne 5 vjet internim ne republiken e Azise Qendrore, Kazakistan ne vitin 1931 ku dhe vdiq sic raportohet ne gjendje te mjeruar dhe nga i ftohti.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:55 pm nga floroS

RESTORANTI I AKULLT PER 100 PERSONA

Ne qytetin e akullt Harbin eshte hapur nje restorant, ambjentet e te cilit kane temperaturen nen zero, me mure te ndertuara nga tullat e akullit dhe me tavolina dhe karrike po prej akulli. Restoranti ka terhequr vemendjen e viztoreve ne piken turistike ne veri te lumit Songhua. Pamja e jashtme arkitekturore eshte ne stilin europian, ndersa dekorimet e brendshme jane tradicionale kineze, me skulptura akulli te figurave legjendare te popullit kinez. Menaxheri i shitjeve te restorantit, Liu Jianguo, deklaroi per "China Daily" se ai eshte ideuar me qellimin qe te ofroje nje eksperience teresisht te re dhe te paharrueshme per vizitoret. Ai tha se per ndertimin e restorantit u deshen 800 metra kubike akull. Ne ambjentet e tij mund te akomodohen 100 persona. Temperaturat ne kete zone te Kines arrijne deri ne minus 30 grade.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:55 pm nga floroS

Goxilla i Deteve Antike

National Geographic publikoi ne 11 Nentor 2005 lajmin e zbulimit te nje monster te detit qe ka jetuar 135 milion vjet me pare me nje koke si te nje dinosauri mishngrenes dhe me nje bisht ai i peshkut. Fosili eshte abuluar ne Basinin Neuquen ne Argjentine. Shkenctaret qe gjeten fosilin e mbiquajten ate Goxilla, si personazhi i njohur i filmit me te njejtin emer.

Krijesa detare ose "crocodyliform," ka qene nje predator i Oqeanit Paqesor perpara 135 milion vjeteve kur dinosauret dominonin boten. Ky monster i deteve antike duhet te kete qene dominuesi i ujerave ku jetonte dhe ushqehej me reptile, forma jetesore te medhaja te detit dhe zogj deti. Crocodyliforms jane nje grup qe sot perfshijne krokodilet dhe paraardherit e tyre sot tashe te zhdukur.
Kjo kafshe ka qene nje nga pjestaret e fundit te familjes se tij (Metriorhynchidae) dhe natyrisht nje nga krokodilet ujor me te cuditshem, thote Diego Pol i Ohio State University, bashkeautor i formilimit te lajmit per revisten Science. Askush nuk e priste te gjente karakteristika te tilla ne nje krokodil detar, shton ai.

Fosili i Goxilles emri shkencor i te cilit eshte Dakosaurus andiniensis i gjet ne gjendje te mire, kafka e plote dhe disa vertebra ne nje zone te shkrete te Neuquen te Argjentines e cila eshte e mbushur me fosile. Anatomia e kesaj kafshe eshte shume e ndryshme, ne kontrast me ato te krokodileve detare qe kane jetuar gjate periudhes se Jurasikut

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:56 pm nga floroS

Mallkimi me anë të syve ka baza shkencore. Fuqia e shikimit është shumë e madhe nga ç’mund të mendohet, sa mund të thuhet edhe ndryshe shikim vrasës. Sipas gazetës më të madhe ruse “Pravda”, nga sytë e një njeriu mund të dalë fuqia shkatërruese e një lazeri. Një energji negative që mund edhe të të vrasë.
Gazeta ruse “Pravda”, tregon edhe disa raste të dokumentuara ku një gjë e tillë ka ndodhur. Në këtë artikull tregohet edhe mendimi i një shkencëtari rus, drejtor i insitutit teknologjik të informacionit, Vladimir Hokkanen, i cili konfirmon se një shikim shumë intensiv mund të vrasë ose të krijojë probleme me shëndetin. Kjo si pasojë e sinjaleve me frekuencë të lartë që organet e shikimit mund të trasmetojnë. Por një gjë e tillë nuk është se ndodh tek të gjithë personat, por vetëm në disa persona të veçantë.
Një gjë e mirë që nuk është një efekt që japin të gjithë, sepse me gjithë personat antipatik që mund të jemi të rrethuar do të ndodhte ndonjë katastrofë.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:56 pm nga floroS

Ekspertët mendojnë se një nga sfidat e shekullit të 21-të do të jetë mplakja e popullsisë.

Sipas tyre një përqindje në rritje e popullsisë së botës po mplaket dhe kjo nuk është e vërtetë vetëm për vendet më të pasura të planetit, por dhe për shumë vende në zhvillim.

Faktorët janë dy: jetëgjatësia më e madhe që po gëzon njerëzimi aktualisht dhe rënia e numrit të lindjeve.

Ka studiues që thonë se mplakja e popullsisë, është fenomen pozitiv, pasi po të mos kishte ndodhur, arsyet për t'u shqetësuar për rritjen e popullsisë në rajone të caktuara do të ishin më të shumta.

Por ky fenomen, që në ditët tona përbën shqetësim për shërbimin shëndetësor dhe sistemin e pensioneve në vendet e pasura.

Për botën në zhvillim, duket se pasojat e mplakjes do të jenë më të rënda.

Këto vende, përballen me një rritje të përqindjes së moshave të mëdha në komunitetet e tyre, cila do të jetë e vështirë të përballohet nga ekonomitë e tyre.

Ekspertët thonë se edhe popullata shqiptare, e njohur për numrin e madh të lindjeve, po mplaket, por me ritme shumë të ngadalta dhe të paktën në 30 vitet e ardhshme, do të jetë ende e re.

Një nga sfidat për autoritetet në Shqipëri, sipas ekspertëve, është të vendosin se në cilin aspekt të shërbimit shëndetësor do të vendosin të shpenzojnë për mjekimin e sëmundjeve që shfaqen në moshën e vjetër.

Cili është mendimi juaj?

Pse po mplaket popullsia e botës?

Cilët janë faktorët që mund të çojnë në mplakjen e popullsisë së re aktualisht në rajonin tonë?

Cilat janë faktorët që ndikojnë në këtë fenomen sipas jush?

A është ky fenomen pozitiv (jeta më e gjatë) apo negativ?

Si do ta shohin shoqëritë tona një brez të moshuarish gjithmonë në rritje?

A duhet të mendojë shteti dhe vetë individi për moshën e vonë dhe si?

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:56 pm nga floroS

Zbulohet nje tjeter varr i lashte ne Luginen e Mbreterve

Ne te famshmen Lugina e Mbreterve ne Egjypt zbulohet nje tjeter varr i lashte shume afer varrit te mbretit Tut. Ky eshte zbulimi i pare qe mbas 80 vjetesh kur u gjet varri i mbretit Tutankhamun ne vitin 1922.
Varri qe duhet ti perkasi Dinastise se 18-te (1539-1292 p.e.s.)eshte gjetur rastesisht nga nje grup arkeologesh amerikane dhe ne nje zone qe prej kohesh mendohej se skishte mbetur me gje per tu zbuluar. Ne brendesi te tij ndodheshin 5 mumje te ruajtur ne menyre te persosur me gjithe zbukurime e cmuara dhe disa vazo apo qypa me pije dhe ushqime si dhe veshje (sipas besimit te ejgyptianeve te lashte te vdekurit kishin nevoje per ushqime dhe per veshje per ne boten e pertejme).
Nuk dihet arsye pse por te pesta m umjet duhet te jene varrosu ne nxitim e siper dhe kjo shpjegon faktin pse ndodhen 5 te tilla brenda te njejtit varr.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:56 pm nga floroS

Njeriu qe nuk mund te fotografohet

Ne 6 Janar te vitit 2006 gazeta e provinces Henan, Dahe Daily shkruan per nje rast te cuditshem te ndodhur ne nje stacion policie lokale te cilet nuk ishin ne gjendje te merrnin ne foto shtetasin Ye Xiangting nga fshati Yelou i lokalitetit Yangzhuang qe ka per qender qytetin Wugang. Shtetasi kishte vajtur ne stacionin e policise per te plotesuar dokumentat e identifikimit qe kerkojne dhe foton personale. Praktika eshte qe fotoja kryhet e kompjuterizuar ne ambjentet e policise por kur shtetasi mendoi se kishte mbaruar autoritetet i kerkuan nje perseritje te fotos pasi ne te paren nuk shfaqej aspak fytyra e tij. U be nje foto e dyte dhe i njejti problem. Tekniket menduan se dicka ishte jo ne rregull me aparatin fotografik dhe mbasi e kontrolluan nuk gjeten asgje anormale. U be nje foto e trete dhe perseri ne te mungonte fytyra e shtetasit. Me pas u provua nje foto e perbashket e Ye Xiangting dhe disa personave te tjere te personelit te administrates dhe te gjiuthe u shfaqen ne foto pervec Ye Xiangting.
Stafi i policise kontrolloi me vemendje veshjen e shtetasit duke menduar se ai mbante ndonje aparature qe nderhynte ne nje fare menyre me aparatin dixhital te fotografise por asgje nuk u gjet.
Personeli i stacionit te policise ju tha gazetareve se kishin hasur dhe dy raste te tilla me pare por askush nuk eshte ne gjendje te japi shpjegime se perse ndodh.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:57 pm nga floroS

Epoka e Akullnajave

A nuk ishte kjo nje dicka parahistorike? Nje nga ato tekat e natyres ne nje te kaluar parahistorike tonen?
GABIM! Ne fakt ne vazhdojme te jetojme ne nje epoke akullnajash. Kreshtat e akullit ne pole dhe ne majat e maleve e tregojne me se miri kete fakt. Epoka e akullnajave e filluar ne periudhen e Pleistocenit, rreth 1.6 milion vjet me pare vazhdon edhe sot e kesaj dite.
Pra nese ne jetojme ne nje epoke akullnajash atehere ju mund te thoni qe kjo gje nuk qenka dhe aq e keqe. Por jo, kjo ndodh sepse ne momentet aktuale ne jetojme ne nje faze qe gjeologet e quajne interglaciale, nje periudhe me temperatura te buta midis periudhave dominuese te akullta dhe te ftohta. Gjate periudhave interglaciale, akulli perqendrohet neper pole dhe ne majat e maleve dhe ulet aty e pret deri sa te vije momenti i duhur. Mos harroni qe rreziku eshte gjithmone i pranishem. Nese interglacialet si periudha zgjasin rreth 10 deri ne 15 mije vjete, vetem glacialet, ose akullnaja si epoke zgjat mbi 100 mije vjete.
Dhe koha e interglacialit qe jetojme sot eshte duke perfunduar. Kjo filloi 12-13 mije vjet me pare dhe rinisja e Epokes se Akullit pritet ne cdo moment ne kete mijevjecar. E keqja ne epokat e Akullnajave eshte qe ato fillojne krejt pa pritur.
Sipas perllogaritjeve, nje nate ju mund te degjoni per parashikimin e motit qe po ndodhin disa gjera te cuditshme. Psh rryma e ajrit nga jugu-veri krejt papritur ka ndryshuar drejtim dhe se shtylla klimaterike eshte kthyer mbrapsht. Brenda disa muajve temepraturat do zbresin ne menyre drastike si mesatare nga 15 grade celcius ne 40 grade celcius. Hemisfera perendimore do perfshihet nga stuhi gjigande dhe shira te dendur. Qytetet do permbyten dhe vende te tera do shkaterrohen. Dhe me pas vjen debora. Ne shume pjese te Europes dhe ne SHBA, pirgje te medhaja debore do fillojne te akumulohen. Sa me shume qe shtypet nga pesha, aq me shpejt fillon e krijon akull solid, akullnaje.
Nderkohe dimri behet i ftohte i padurueshem. Lumenjte, madje edhe oqeanet do ngrijne. Tokat e punuara do kthehen ne vende pa jete, nje lloj tundre arktike.
Mbas disa dekadave, akullnajat do fillojne te levizin, shume ngadale fillimisht por do levizin duke zbritur poshte nga shpatet e maleve duke therrmuar cdo gje qe gjejne perpara dhe duke mbuluar masa te medha toke me nje akull te trashe. Masat e akullit do poshtojne pak nga pak qytet mbas qyteti deri sa te shkaterrojne shumicen e civilizimit tone. Kjo eshte ajo qe pritet per 100 mije vjetet e ardhshme. I vetmi vend ku do te donit te leviznit do ishte Hemisfera Jugore.
Ndonese ende nuk dihet mire po ka nje mundesi qe i ftohti te pushtoje komplet planetin. Per arsye qe nuk dihen, kjo ka ndodhur 2.3 miliard vjet me pare. Me pas 700 milion vjet me pare dhe 600 milion vjet me pare. Ne ato kohera kishte jete vetem ne oqeanet. Ne sejcilen prej ketyre periudhave planeti per miliona vjet ishte si nje top i akullt.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:57 pm nga floroS

Popullsia e botes se shpejti kalon shifren 6.5 miliard banore

Shume shpejte popullsia e botes do e kaloje shifren 6.5 miliard. Sipas Census Bureau ne Amerike, ne bote cdo sekonde lindin kater njerez dhe vdesin 2. Census Buerau operon nje lloj grafiku te rritjes se popullsise globale dhe thote se ne vitin 1999 popullsia ne bote arriti shifren prej 6 miliard banore duke dyfishuar numrin brenda 40 vjetesh.
Ndonese numri i popullsise po rritet, kjo rritje eshte respektivisht me e ngadalshme se ne dekadat e kaluara. Nje nga arsyet e rritjes se ngadalshme eshte fakti qe femrat ne Japoni dhe Europen e Bashkuar dhe ne ish republikat sovjetike nuk bejne me shume se dy femije. Rritja me e madhe e popullsise vjen nga zonat e varfera te Afrikes, Lindjes se Mesme dhe Indise. Popullsia ne USA eshte rritur ne menyre konstante fale kjo dhe emigrimit te panderprere nga vende te ndryshme te botes. Kete vit mendohet se kjo popullsi do arrije shifren prej 300 milion banoresh.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:57 pm nga floroS

" Njeriu ne kater kembe"
Nga nje rastesi e cuditeshme ne Turqi jane dy vellezer dhe tri motra, te gjithet te nje familje te cilet ecin ne "4 kembe". Kjo do te thote qe keta nuk dine e as nuk kan mundesi te ecin drejte ne dy kembe, sikurse edhe njerzit e tjere.
Per kete edhe BBC ka pergatitur nje dokumentar.

Njerzit e shkences shpresojne se ketu do e gjejne pergjigjen se si njeriu para3 mil. vjetesh u ndereq ne dy kembe.
A do ta egjejne pergjigjen?

Dokumentari shfaqet me daten 17 mars ne BBC.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:58 pm nga floroS

Arkeologet bejne nje zbulim historik

Zbulohet varri i Odiseut.

POROS, Ishulli Kefalonia, Greqi. Varri i Odiseut eshte gjetur ne vendin e kryeqytetit legjendar te Itakes. Kjo mund te jete nje nga zbulimet me te rendesishme te 40 vjeteve te fundit, nje zbulim i cili mund te barazohet me ate te arkeologut gjerman Heinrich Schliemann kur zbuloi Trojen ne shekullin e 19-te. Ne fakt zbulimi eshte bere qe ne gusht te vitit 2005 por burokracia dhe perfshirja e politikes ne kete zbulim e vonoi publikimin e tij.
Zbulimi i varrit te Odiseut ose Uliksit, personazhit legjendar te Iliades dhe Odisese se Homerit ne fakt nuk eshte aspak nje personash mitologjik ose produkt i fantazise por nje person real. Per me teper vargje nga Odisea sugjerojne qe Itaka moderne dhe qyteti kryesor aty Vathi ka mundesi qe te mos kene qene ishulli dhe qyteti per te cilen fliste Homeri.
Fshati i vogel Poros qe shtrihet ne brekun juglindor te ishullit Kefalonia tani ze nje pjese fare te vogel te asaj qe dikur ka mundesi te kete qene nje qytet i madh i cili sherbente si kryeqyteti i mbreterise ishull te sunduar nga Odisea dhe babai i tij Laerti.
Arkeologet prej kohesh kane kerkuar evidenca te ekzistencen se Odiseas ne Itaken moderne por qe nga koha e bronzit nuk kane gjetur asgje te vecante. Kjo shtuy shume shkenctare te mendonin se versioni i Homerit mbi gjeografine e ishullit te Jonit ishte thjesht nje sajese e tij.
Dy pjese evidencash i sugjeruan arkeologeve qe po kerkonin ne vendin e gabuar. Ne vitin 1991 u gjet nje varr tipik i perdorur nga mbreteroret e Greqise se Lashte ne vendin e quajtur Tzanata ne kodrat jashte Porosit. Eshte varri me i madh i ketij tij tipi i gjetur ne pjesen Veriperendimore te Greqise ku ndodheshin mbetjet e 72 trupave. Njera nga gjetjet ne varr ka nje vlere te vecante dhe lidhet me nje dialog te Odiseut ne librin e 19 ku i maskuar si lypes i thote te shoqes Penelopes qe kishte takuar Odiseun ne Ishullin e Kretes vite me pare. Ai pershkruajti me hollesi nje karfice te arte qe Odiseu mbante ne ate takim.
Nje karfice e tille qe perputhet 100 % me pershkrimin e bere ndodhet tani ne muzeun arkeologjik ne Argostoli, qyteti kryesor i Kefalonias qe eshte 30 milje larg Porosit. Zbukurimet dhe objektet e tjera te vyera qe u gjeten ne varr treguan qe ai ishte perdorur per te varrosur mbreter.
Arkeologet greke po ashtu gjeten pjese te mureve antike te qytetit. Keto mure rrethonin komplet fshatin si dhe nje krah te kodres ku ende shihen gjurmet qe tregojne per ekzistencen e nje akropoli. Guret e murit datojne vitin 1300 p.r.s., pothuajse e njejta kohe qe perputhet me ngjarjet e Iliades dhe Odisea.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:58 pm nga floroS

Neandertalasit kane qene kanibale


Disa evidenca te zbuluara ne France tregojne se njeriu i neandertalit ka qene kanibal.
Muskuj te faqeve te femijeve ishin te rrjepura me force, tendinat te coptuara ndersa kafkat te thyera per ti nxjerre trute.
Ja si shprehet antropologu Juan Luis Arsuaga duke komentuar zbulimin per revisten Shkenca: "Per mua ky eshte ne menyre paradoksale nje sjellje e vertete humanesh dhe qe tregon nje mendje humane. Vetem humanet praktikojne kanibalizem sistematik dhe kjo eshte ana e erret e medaljes humane."

Germimet ne nje shpelle te Moula-Guercy, Ardeche zbuluan mbetjet e 78 kockave qe i perkisnin te pakten 6 individeve qe kane jetuar mbi 100 mije vjet me pare. Mbeturinat e dy te rriturve, dy 15-16 vjecareve dhe 2 femijeve 6-7 vjec si dhe mbi 400 kocka kafshesh u zbuluan sebashku.

Dr Tim White: Jemi shume te bindur nga evidencat.

Nje studim i detajuar i shenjave te veglave dhe frakturave ne kokca tregon se njeriu i neandertalit ka qene nje kasap i vertete.

"Nese konkludojme qe mbeturinat e kafsheve kane qene mbetje te nje tryeze atehere jemi te detyruar te pranojne se kjo perfshin dhe humanet" thote lideri i grupit studimor Alban Defleur i Universitetit te Mediterranean Marseille.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:58 pm nga floroS

Early Hooper!
Gomphos Elkema ehste nje prejardhes shume i vjeter i lepujve moderne. Fosilet e tija jane gjetur ne bregun e Nemegt, Mongolia. Ai eshte 55 milion vjet i vjeter edhe kercen si lepur por ushqehet si keter. Zbulimet e metejshme bien dakort me teorine qe grupi i lagomorphs [lepujt , pikas dhe hares(nuk e di si i thone ne shqip)] kane nje prejardhes te perbashket qe jetoi gjate kohes se dinosaurve. G.H ka nje strukture te gjate kockore qe e ndihmon per te kercyer, fosilet e gjetura kane treguar qe pjesa e nofulles ka te njejten strukture si ajo e lepujve moderne. Gjithashtu edhe dhembet e prishur jane karekteristike e tyre. Nderkohe, faqet e tyre jane krejtesisht ndryshe nga ajo e lepujve. Struktura e tyre ishte pothuajse e ngjashme me ate te njerezve ose ketrave. Kane nje bisht relativisht te gjate, perseri karakteristike e ketrave.
__________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:59 pm nga floroS

Nje gazete belgjiane adopton letren V2

Antwerp - Shpenzimi i kohes duke lexuar gazetes eshte nje menyre ideale per te kaluar nje pjese te nje pasditeje te qete te te dieles.
Por cmund te ndodhi nese gazeta qe ju keni rifreskon informacionin e saj gjate dites? Po sikur fotot e saj te ndryshojne ndersa intervistat te jene audio?

Ne Belgjike nje gje e tille po behet realitet, te pakten per nje periudhe prove tre mujore. Gazeta e perditshme e Antwerp, De Tijd se shpejti do behet e para gazete ne bote qe do publikoj versionin e saj digital ne te ashtuquajturen "leter elektronike'.

Ne vend qe te blini gazeten tuaj, duke filluar nga Prill 2006, 200 abonente do jene ne gjendje te fillojne diten duke lidhur ne internet nje aparature portative elektronike te leshuar nga De Tijd dhe te shkakrojne gazeten e tyre ditore. Rifreskimet e lajmeve do behen automatike gjate dites, natyrisht kjo nese abonentet kane akses ne teknologjine wireless.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:59 pm nga floroS

Nje fosile e re 375 milion vjecare qe tregon lidhjen midis ujit dhe jetes ne toke

Tiktaalik roseae eshte emri i krijeses te ngjashme me peshkun por qe shume mire ishte i pershtatur per te qendruar ne toke. Eshte nje peshk prehistorik mishngrenes (carnivore). Jane zbuluar fosilet e 10 prej tyre me me te gjatin qe arrin deri 9 feet. Jane zbuluar dhe me pare 'peshq' me fillesat e gjymtyreve, por ajo qe e ben me te vecant kete zbulim jane pendet notuese (Fins) te cilat jane version fillestar i gjymtyreve me muskuj dhe kockat e "kycit" fleksibel qe benin te mundur levizjen e kesaj krijese ne toke; kafazi i brinjeve qe mbronte organet e brendshme; qafa dhe kafka e ngjashme me ate te nje krokodili. Fosilet u zbuluan ne ishullin Ellesmere, Kanada. Shkenctaret zgjodhen kete zone per studiuar pasi ka shkembinj te periudhes devoniane - kohe ne te cilen mendohet qe eshte bere kalimi i krijesave nga uji ne toke.

Ja dhe nje foto e fosilit te peshkut qe permenda me larte dhe qe eshte ndertuar artistikisht per te dhene idene e pamjes se tij ne kohen qe ka jetuar. Ne te dy krahet mund te dallohen qarte mungesa e pendeve dhe zevendesimi i tyre me gjymtyre te zhvilluar disi.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 5 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi