Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)

Faqja 6 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtë

03052009

Mesazh 

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)
Ketu mund te lexoni kuriozitete te ndryshme :


1 Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
--------------------------------------------------------------------------------
2 2 Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.
--------------------------------------------------------------------------------
3 3 Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
--------------------------------------------------------------------------------
4 4 Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
--------------------------------------------------------------------------------
5 5 Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

6 6 Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.
--------------------------------------------------------------------------------
7 7 Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".
--------------------------------------------------------------------------------
8 8 "Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
--------------------------------------------------------------------------------
9 9 Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
--------------------------------------------------------------------------------
10 10 Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
--------------------------------------------------------------------------------
11 11 Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
--------------------------------------------------------------------------------
12 12 Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
--------------------------------------------------------------------------------
13 13 Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
--------------------------------------------------------------------------------
14 14 Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
15 15 Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
--------------------------------------------------------------------------------
16 16 Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.
--------------------------------------------------------------------------------
17 Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.
--------------------------------------------------------------------------------
17 18 Pabarazite sociale
Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.

--------------------------------------------------------------------------------
69 Fëmijë të një nëne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 1725-1765 lindi 16 bineqë, 7 treneqë, dhe 4 katërneqë. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë.
--------------------------------------------------------------------------------
James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditë para kohës së paraparë. Në lindjen e tij më 20 Maj 1987 në Ottawa, Ontario (Kanadë) peshonte 624 gr.
--------------------------------------------------------------------------------
Nëna më e vjetër
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas të dhënave në korrik të vitit 1994 në moshën 63 vjeçare lindi një djalë.
--------------------------------------------------------------------------------
Operacioni më i gjatë
Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatë ndeshjeve në klubin e tij dhe ekipit kombëtar ndërmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.
--------------------------------------------------------------------------------
Substanca më e ëmbël
Thaumatin, një protein, i cili fitohet nga mbështjellësi i farës së një bime të quajtur Thaumatoccocus danielli është 61.500 herë më e ëmbël se sheqeri i zakonshëm. Kjo bimë rritet në disa vende të Afrikës perendimore.
--------------------------------------------------------------------------------
Tranzistori më i vogël
Firma Lucent Technologies në Murray Hill, New Jersey (USA), urdhëroi më 15 Nëntor 1999 zhvillimin e një tranzistori me një gjatësi prej vetëm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesë e trashësisë së flokut të njeriut. Kjo pjesë quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi që të gjitha pjesët e saj janë të rradhitura në një pllakëz silikoni dhe rryma rrjedh në drejtim vertical
--------------------------------------------------------------------------------
Mjekra më e gjatë
Me rastin e vdekjes së Hans Langseth në vitin 1927 në Kensett (USA) mjekra e tij kishte një gjatësi rekorde prej 5,33 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar më 1972 në Stokholm debitoi në vitin 1970 nën emrin Festfolk në një Restaurant në Göteborger. Pas dy vitesh, pra më 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anëtarve të grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.
--------------------------------------------------------------------------------
Helikopteri më i vogël në botë ishte njëulësi Seremet WS-8 i cili u prodhua më 1976 në Danimarkë. Ai kishte një motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesë 53 kg. Rotori i tij kishte një diametër prej 4,5 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Shkencëtarët e "Oak Ridge National Laboratory" në Oak Ridge, Tennessee (USA) në Prill 1996 me ndihmën e një superpërçuesi arritën rrymën më të fortë të të gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma për nevoja shtëpiake ka një forcë me nën 1000 Amper/cm².
--------------------------------------------------------------------------------
Protesta më e madhe kundër luftës u mbajt më 15.11.1969 në Washington D.C. (USA) ku morën pjesë rreth 600.000 pjesmarrës të cilët protestuan kundër vazhdimit të luftës së amerikanëve në Vietnam.
--------------------------------------------------------------------------------
Arusha e bardhë mund të notoj pandërprerë deri 100 km.
--------------------------------------------------------------------------------
Rekordin botëror në qëndrim në një këmbë e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qëndruar 76 orë e 40 minuta.
--------------------------------------------------------------------------------
Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikë) tërhoqi me dhëmbë 8 vagonë treni mbi hekurudhe, me një peshë gjithsejt 223.880 kg në largësi prej 3,2 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Më 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua në emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshën 50 kg (tjegulla ndërtimi të lidhura bashkë dhe të kapur në veshin e tij).
--------------------------------------------------------------------------------
Kenguri më i madh (Macropus rufus) në Australinë qendrore, -jugore dhe atë -lindore, plotësisht i drejtuar është 1,80 m i lartë, dhe gjatësia e përgjithshme (megjithë bisht) është 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Kilauea në Hawaii (USA) është vullkani më aktiv në botë. Që nga viti 1983 është pandërprerë aktiv dhe vjell 5 m³ llavë në sekondë.
--------------------------------------------------------------------------------
Amerikanja Janice Deveree në vitin 1884 kishte mjekër me gjatësi 36 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
Personi më i vjetër i të gjitha kohërave, me datëlindje të vërtetuar, ishte françezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind më 21.02.1875 dhe vdiq më 04.08.1997 në Arles të Francës në moshën 122 vjeçare.
--------------------------------------------------------------------------------
Binjakët më të rëndë në botë ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) të cilët u lindën më 7.Dhjetor 1946. Deri në moshën 6 vjeçare kishin shtat normal. Në Nëntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndërsa vëllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq në Korrik 1979.
--------------------------------------------------------------------------------
Zbuluesi i parë i phonograph-it (gramophonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të zbuloj një inçizues diktimi për punë në zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formë cilindri, deri në vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakë-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua në një medium artistik.
--------------------------------------------------------------------------------
Gjurmimi më i madh i arit ndodhi në SH B A, ku më 24.01.1848 një pronar i një puntorie të drurit dhe shoku i tij, në Sacramento (sot California) zbuluan ar. Një vit më vonë e vërshuan mbi 80 000 gjurmues të arit të ashtuquajturin forty-niners në këtë regjion. Në vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.
--------------------------------------------------------------------------------
Marilyn Monroe, gjegjësisht Norma Jean Mortenson, legjendë e filimit, muzikës dhe bukurisë, e lindur më 01.06.1926, në fëmijërinë e saj ndërroi 12 familje përkujdesëse
--------------------------------------------------------------------------------
Kinezët si Antibiotik natyror më të mirë e përdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtëse deri në dymbëdhjetë herë)
--------------------------------------------------------------------------------
Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas përfundimit të luftës (i cili u gjet në pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjë për përfundimin e luftës.
--------------------------------------------------------------------------------
Kafepirësit mendojnë më shpejtë dhe veprojnë më logjikisht se ata që nuk e përdorin kafe-në.
--------------------------------------------------------------------------------
Nikotin-i është një helm i fortë nervor (emrimi i saktë: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
--------------------------------------------------------------------------------
Kali vrapues australian "Great Fortune" si ndihmë teknike mori një palë syza.
--------------------------------------------------------------------------------
Gangsteri Al Capone më në fund u burgos për shkak të mospagimit të tatimit?
--------------------------------------------------------------------------------
Sahara është më e madhe se Australia?
--------------------------------------------------------------------------------
Romani "Vuajtjet e të riut Werther" i Goethe-s ishte shkaktar i një serie të vetëvrasjeve?


Edituar për herë të fundit nga floroS në Mon May 04, 2009 9:56 pm, edituar 3 herë gjithsej
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C) :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:59 pm nga floroS

Shkencetare kane izoluar nje lende ngjitese teresisht te re dhe shume me te forte se shume ngjites ekzistues industriale. Ky ngjites natyral prodhohet nga bakterie te llojit Caulobacter crescentus dhe mund te nbaje mikroorganizmin ne fjale te ngjitur ne nje siperfaqe edhe kur mbi te ushtrohet force e barabarte me peshen e 4 makinave.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 9:39 pm nga floroS

Shpiket ekrani i tejdukshem

Quhet ekrani i tejdukshem ose imazhi holografik dhe eshte prej disa kohesh ne perdorim nga ana e teknologjise ushtarake amerikane. Komandohet nepermjet prekjen dhe ne fakt dora deperton burimin e figures qe paraqitet ne...ajer. Eshte arritja me e fundit e teknologjise dhe sipas shkenctareve shpejt do zevendesoje ekranet aktuale te televizoreve. Cilesia e figures ende nuk eshte e persosur por shume shpejte pritet qe te kaloje gjithe parametrat aktuale.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 9:44 pm nga floroS

Arinjte Polar mund te shnderrohen ne kanibale

Sipas nje studimi te koheve te fundit shkrirja e akujve polare dhe rritja globale e temperaturave mund te shkaktoje prishje te ballancave natyrore ne zonat polare dhe si rrjedhoje burimet ushqyese per Arinjte Polare qe ne nje rast te tille do te mund te shnderroheshin ne kanibale.
Studimi i referohej tre rasteve te verejtura qe nga viti 2004 dhe sidomos njerit prej tyre qe ishte shume ekstrem kur nje arushe mbas lindjes se kelyshit te saj u shqye nga disa arinj te tjere polare.
Arinjte polare ushqehen me faune detare dhe rriten, levizin dhe shumezohen mbi copa lundruese akujsh. Ata ndodh qe vrasin njeri tjetrin por kjo eshte thjesht per dominim, rregullim ballancash dhe avantazhe te riprodhimit, por asnjehere per tu ushqyer, thote Steven Amstrup i U.S. Geological Survey Alaska Science Center.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 9:44 pm nga floroS

Kina drejt misionit te pare te saj ne Hene
Kina planifikon misionin e pare te saj ne Hene brenda vitit 2024 ne te cilin do perfshihet dhe ecja e astronauteve ne siperfaqen e Henes.
Lajmerimi per programin henor vjen si rezultat i pergatitjeve te shumta qe Kina ka filluar per te realizuar ambicjen e saj drejt eksplorimit te hapesires.
Vendimi per te kryer fluturimin drejt Henes erdhi mbas misionit te suksesshem hapsinor qe astronautet kinez kryen ne vitin 2003. Ata kane planifikuar nje tjeter mision hapsinor njerezor per vitin 2007.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 9:45 pm nga floroS

Flagellum
ka degjuar njeri per kto? behet fjale per bakterie te ndryshme si salmonella e te tjera, shkenca te cilat i njeh me 'bacterial flagellum' te cilat levizin me ane te nje motori. motor ashtu sic e njeh syri i njeriut, pra me pjese te ndryshme (shih me poshte). problemi eshte se dicka e tille hedh poshte teorine e darvinit. natural selection thot se ndryshimet ndodhin ne menyre graduale, gjenerate pas gjanarate... natural selection thot se edhe organi me kompleks, si syri, eshte ndertuar nepermjet ndryshimesh te vogla... mirepo, nje motor nuk mund te ndertohet dot ashtu. this is the pronciple of ireducible complexity... kur nje organ ose aparat i cili ndertohet prej disa pjesesh, nuk mund te funksionoj kur nje prej ktyre pjeseve mungon... pra ekzistenca e nje organi kompleks kundershton idene se nje organ mund te ndertohet gradualisht, por duhet te jete ndertuar njeherci.

c. darwin:

It may be said that natural selection is daily and hourly scrutinising, throughout the world, every variation, even the slightest; rejecting that which is bad, preserving and adding up all that is good; silently and insensibly working, whenever and wherever opportunity offers, at the improvement of each organic being in relation to its organic and inorganic conditions of life. We see nothing of these slow changes in progress, until the hand of time has marked the long lapses of ages, and then so imperfect is our view into long past geological ages, that we only see that the forms of life are now different from what they formerly were.

If it could be demonstrated that any complex organ existed which could not possibly have been formed by numerous successive slight modifications, my theory would absolutely break down.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 9:47 pm nga floroS

Zbulohet Shkrimi Me I Vjeter Ne Boten E Re


Nje pllake guri e zbuluar ne Meksise, mijera vjet e vjeter dhe qe permban mbishkrime te nje lloji te panjohur deri me sot mund te jete teksti me i vjeter i zbuluar ndonjehere ne Boten e Re.
Ky zbulim jep shpresa per zbulime te ardheshme ne lidhje me shkrimet e lashta te cilet japin hollesi per Olmeket te cilet ka mundesi qe te jene hartuesit e ketij mbishkrimi dhe vete civilizimit te tyre i cili ne shume pikepamje ka qene pikenisja e shoqerive komplekse te me voneshme Mesoamerikane si ajo e Majave dhe e Aztekeve.


Sipas datimin me radiokarbon pllakat e gurit rezultuan te ishin 3100 vjecare, pra te pakten 400 vjet me te vjetra se koha qe mendohej se shkrimi te ishte shfaqur ne Amerike.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:08 pm nga floroS

Carolyn Weaver
12-02-2006Rezultatet eksperimentale të arritura në laboratorin Kombëtar të Brukhejvënit në Nju Jork u cilësuan si ngjarja kryesore e fizikës për vitin 2005 nga Instituti Amerikan i Fizikës. Eksperimentet kanë të bëjnë me një superreaktor i cili imiton në miniaturë big bengun, shpërthimin e madh që çoi në krijimin e gjithësisë. Mirëpo rreziqet që mund të sjellin eksperimente të tilla vazhdojnë t’i shqetësojnë disa vëzhgues, megjithëse fizikanët mezi presin të inaugurojnë vitin tjetër në Evropë reaktorin më të madh bërthamor të botës.

I parë nga lart, reaktori i cili ndodhet në Laboratorin Kombëtar të Brukhejvënit në Nju Jork, i ngjan një hipodromi. Dhe në fakt ai është një farë hipodromi: Janë dy tuba drite në një tunel të rrumbullakët rreth 4 kilometra të gjatë, ku bërthamat e arit përshpejtohen duke arritur pothuajse shpejtësinë e dritës dhe pastaj përplasen me njëra-tjetrën në pikat ku takohen gjatë rrugës. Nga energjia kinetike e këtyre përplasjeve, për një çast të shkurtër krijohet lëndë e re: një dush kuarkesh dhe gluonesh – pjesëzat më të vogla të njohura nga njeriu – në temperaturën 7 trilion gradë – më e larta sot për sot në univers.

Peter Stainberg është fizikan në Brukhejvën. "Teoria e Ajnshtajnit na ka mësuar një shekull më parë se energjia kthehet në masë dhe anasjelltas. Në thelb, ne po shndërrojmë energjinë kinetike, energjinë e lëvizjes së këtyre bërthamave, në një numër të madh pjesëzash."

Të katër detektorët që mbulojnë pikat e përplasjes janë makina gjigante me dhoma të llogaritjes së kohës, ku regjistrohen përplasjet dhe ajo që ndodh pas tyre. Rezultatet e fundit bënë bujë vitin e kaluar, kur shkencëtarët e Brukhejvënit njoftuan se plazma prej klarkesh dhe gluonesh nuk ishte gaz, siç pritej, por një lëng mjaft viskoz. "Shumë njerëz besojnë se vetë universi, i cili u krijua disa mikrosekonda pas big bengut, ishte në thelb një plazmë e madhe e përbërë nga klarke dhe gluone. Duke mësuar rreth vetive të këtij materiali në laboratorin e Brukshejvënit, ne po arrijmë të krijojmë ndoshta një ide se çfarë pamje kishte gjithësia menjëherë pas big bengut," thotë zoti Steinberg.

Këtu punojnë shkencëtarë nga më shumë se 10 vende dhe puna që bëhet nuk është aspak sekret. Por, a ka rreziqe rikrijimi i atyre kushteve që nuk kanë ekzistuar që nga fillimi i kohës? Përpara inaugurimit të gjeneratorit në vitin 2000, një numër fizikanësh me emër thanë se eksperimente të tilla mund të krijojnë një reaksion zinxhir, ku disa kuarke të cilëve u mungon një elektron, i kthejnë edhe atomet rreth tyre në lëndë me sjellje të çuditëshme.

Gjykatësi federal dhe njëkohësisht shkrimtari Riçard Pozner, flet për këtë skenar në librin e tij Katastrofë: Rreziku dhe Përgjigja. "Në një fraksion të sekondës, kjo lëndë e çuditëshme do të zgjerohej duke e kthyer krejt tokën në lëndë të tillë. Për shkak të dëndësisë së saj të madhe, toka në formën e saj të re do ta kishte diametrin vetëm 100 metra dhe do të shpërthente."

Në përgjigje të këtyre shqetësimeve, laboratori i kërkoi një komisioni prej katër fizikanësh të njohur të vlerësonte rrezikun. Ata arritën në përfundimin se mundësia për një aksident të tillë është jo më tepër se 1 në 50 milion dhe madje është e pamundur nga pikpamja fizike. Ata po ashtu hodhën poshtë mundësinë e aksidenteve të tjera kozmike.

Por disa vëzhgues megjithatë nuk janë dakord me mendimin se eksperimentet që po bëhen ja vlejnë të rrezikohet edhe pse nuk ka gjasa që ato të përfundojnë me aksident. "Këto studime kanë për bazë një interes shkencor tepër abstrakt dhe nuk duken si investim i mirë. Atëhere përse duhet që të marrim mbi vete rrezikun, sado i vogël qoftë ai?," thotë shkrimtari Pozner.

"Nëse e shohim nga kjo pikëpamje, nëse pyesim veten: a ja vlen t’i bëjmë sfidë planetit për të mësuar diçka që në të ardhmen mund të jetë e dobishme për njerëzimin, atëhere ndoshta do të thoshim jo. Por realiteti është se askush nuk e beson, askush nuk e ndjen në vetvete se kjo që po bëjmë është e rrezikoshme," thotë zoti Stainberg.

Në fakt, thotë Peter Stainberg, nga rezultatet e deritanishme me gjeneratorin e Brukhejvënit del se çdo rrezik i mundshëm është më i vogël se sa ka qenë menduar më parë. "Sa më shumë mësojmë, aq më pak shqetësohen ekspertët, prandaj edhe njerëzit e tjerë duhet të shqetësohen më pak. Nëse ekspertët fillojnë e shqetësohen atëhere mund të ketë vend për preokupime. Mirëpo ekspertët ndjehen çdo vit e më të sigurt sepse ne po mësojmë gjithnjë e më shumë. Në fakt vetëm ata që nuk janë ekspertë po i nxisin këto lloj diskutimesh."

Megjithatë, zoti Pozner dhe kritikë të tjerë thonë se për të vendosur rreth eksperimenteve të tillë duhet krijuar një komision ku të marrin pjesë shkencëtarë dhe njerëz të tjerë sidomos tani që vitin e ardhshëm, Organizata Evropiane për Studimet Bërthamore, ose CERN-i, në Gjenevë, do të verë në punë një gjenerator 30 herë më të fuqishëm se sa ai në Brukhejvën dhe që pritet të na japë pamjen më interesante deri më sot të natyrës së materies

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:08 pm nga floroS

Evropianet jan shumar nga 7 Gra
Të gjithë europianët kanë rrjedhur prej vetëm shtatë grave të cilat kanë ardhur në Europë në periudha të ndryshme kohe brenda 45 000 vjetëve të fundit duke formuar shtatë fise të ndryshme.

Kështu tregon profesori i gjenetikës njerëzore në Universitetin e Oxford-it Bryen Sykes. Ai arriti në këtë përfundim duke studiuar DNA-në mitokondriale e cila nga e ëma u kalon fëmijëve.

Pasi hulumtoi 6000 ekzemplarë ai arriti në përfundimin se ato u përkisnin shtatë grupeve të veçanta të cilat kanë rrjedhur prej shtatë grave.

Ai i quan ato "Shtatë vajzat e Evës" dhe u ka dhënë emrat Ursula, Xenia, Tara, Helena, Katrine, Valda dhe Jasmine. Emra që kanë prejardhje Galike, Skandinavike dhe Persiane.
Emërtimi i tyre është bërë në mënyrë që t´i bëjë sa më njerëzore kodet DNA të cilat sipas traditës emërtohen me germa alfabeti. Kështu p.sh. grupit me gërmën T ai i ka dhënë emrin Tara.

Zbulimi i tij përforcon teorinë që njerëzit e sotëm e kanë prejardhjen në Afrikë.

Profesor Sykes gjeti gjithashtu se të shtatë gratë kanë lidhje të forta me njërin prej tre fiseve afrikane.

Ai ka themeluar tani një ndërmarrje që mund të gjurmojë prejardhjen e kujtdo që është i interesuar të dijë se cilit prej këtyre shtatë grupeve i përket për një shumë prej £120 (stërlinash).

-------------------------------------------------------

Njerzit kan qen ne rrezik te zhdukurit....Rezultatet e një studimi të ri tregojnë se njerëzit modernë, mund të ishin shuar kollaj para rreth 70 000 vjetësh. Në atë kohë jetonin vetëm 2600 njerëz, në të njëtën hapësirë jetese të cilën sot e popullojnë plot 6 miliardë vetë. Por këta njerëz të paktë lindën fëmijë të cilët u bënë stërgjyshërit e njerëzimit të sotëm.

Në këtë përfundim arritën studiuesit amerikanë të Universitetit të Stanford'it në Palo-Alto të Kalifornisë dhe Akademia Ruse e Shkencës duke studiuar masën e trashëgimisë të 52 grupe popujsh nga e tërë bota. Ata hetuan pjesë të DNA-së duke kërkuar për shenja karakteristike me anë të së cilave mund të llogaritej mbrash prejardhja.

Në masën e trashëgimisë së njerëzve nga e gjithë bota ka kaq pak ndryshime saqë të gjitha gjenet duhet të kenë rrjedhur nga një pellg tepër i vogël gjenesh.

Studiuesit mund të vërtetonin, me studimin e tyre, edhe se Homo sapiens e la më të vërtetë vendlindjen e tij Afrikën para rreth 70 000 vjetësh.
Një studim i mëparshëm mbi kromozomin Y të 1 000 burrave nga 21 grupe të ndryshme popujsh kishte treguar se shtegëtimi nga Afrika kishte nisur përpara 66 000 vjetësh.

-------------------------------------------------------------

Evropianet kan prejardhe prej Azis....Para 40 000 vjetësh një popull gjuetarësh u shpërngul nga Azia në Europën Perëndimore. 15 000 vjet më vonë erdhi nga Lindja e Mesme në Europën Lindore një popull tjetër i Epokës së Gurit.
80 përqind e europianëve të sotëm kanë trashëguar kromozomet Y nga këta popuj.

Kromozomet Y trashëgohen nga i ati tek i biri.
20 përqindshi që mbetet rrjedh prej valëve të mëvonshme të tokëpunuesve që u shpërngulën nga Lindja e Mesme para rreth 9000 vjetësh.Hartë shpërnguljesh të popullsive për në Europë

Këto ishin përfundimet e një studimi mbi kodin gjenetik të 1007 burrave europianë.
Duke e lidhur studimin gjenetik me atë arkeologjik arrihet në përfundimin se popullata e gjuetarëve të ardhur nga Azia mund të ketë krijuar para 35 000 vjetësh atë që njihet si kultura Aurignace. Ajo shpaloset në artin e shpellave në Francën e jugut, Italinë e veriut dhe veriun e Spanjës.
Ato që erdhën nga Lindja e Mesme para 25 000 vjetësh mund të jenë themeluesit e kulturës Gravette, e cila e ka marrë emrin nga një vendbanim francez. Por kjo kulturë mendohet të ketë qenë e shpërndarë, në territoret e Austrisë së sotme, Çekisë dhe Ballkanit të Veriut. Nga kjo kulturë e epokës së gurit dallohen veçanërisht pikturat e Afroditës.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:08 pm nga floroS

Nje unaze e re perreth Saturinit

Anija Cassini filloi gjysmen e dyte te misionit te saj ne studimin e Saturnit duke gjetur nje unaze te re dhe te zbehte perreth planetit. Unaza (e percaktuar nga nje pikez ne foton e meposhtme) ndodhet ne orbiten e dy henave, Janus dhe Epimetheus. Unaza e re ishte e dukshme ne momentin qe dielli ndriconte planetin nga mbrapa.
Misioni i Casisinit eshte nje projekt ne bashkepunim midis NASA-s, Agjensise Hapsinore Europiane dhe Agjensise Hapsinore Italiane.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:09 pm nga floroS

Zbulohen fosilet e bletes me te vjeter


Shkencetaret amerikane njoftuan se kane gjetur nje fosile te nje blete te vjeter, 100 milione vjecare. Ky ekzemplar paraqet nje hallke te rendesishme ne sqarimin e evolucionit te bimeve dhe te luleve te asaj periudhe, si edhe rolin e insekteve, thuhet ne studimin e publikuar ne numrin me te ri te gazetes amerikane “Science”. Fosili i gjetur i bletes, te pakten eshte 35-35 milione vjet me i vjeter nga te gjitha fosilet e gjetura deri tani. Bletet e asaj periudhe kane pasur karakteristika te zakonshme per bletet dhe grerezat, theksohet ne studim, dhe shtohet se ky qendrim eshte ne kundershtim me teorine se bletet e sotme, qe varen nga pjalmi i luleve per te mbijetuar, kane evoluar dhe se jane te ndryshme nga paraardhesit e tyre.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:09 pm nga floroS

Teleskopi Spitzer i NASA-s fotografon mbetjet e shperthimit te nje ylli

Astronomet duke perdorur Teleksopin Hapsinor me rreze infra te Kuqe Spitzer kane zbuluar mbetjet e shperthimit te nje ylli te quajtur Cassiopeia A.
"Spitzer ka gjetur pjesen qe mungonte mbi misterin e Cassiopeia A" thote Jessica Ennis e Univeristetit te Minnesota, Minneapolis. Jessica eshte autorja kryesore e nje materiali te publikuar ne 20 Nentor te vitit te kaluar ne Astrophysical Journal.
"Ne gjetem pjese te reja te shtresave qe nuk ishin pare me pare", thote Dr Lawrence Rudnick po ashtu i Universitetit te Minnesotas dhe studiuesi kryesor i ketij projekti. "Kjo tregon qe shperthimi i yllit nuk ishte mjaftueshem kaotik per te shperndare mbetjet ne nje sasi te menjehereshme."


Cassiopeia A ose sic njihet ndryshe Cas A eshte ajo qe njihet si nje mbetje supernove. Ylli fillestar, pothuajse 15-20 here me masiv se dielli jone ka vdekur ne nje shperthim kataklizmik supernova ne nje kohe relativisht te vonet ne galaksine tone te Rruges se Qumshtit.

Deri me sot shkenctaret nuk kane qene te qarte se cfare ndodhi me yllin Cas A kur ai shpertheu. Nje mundesi eshte qe kur ylli shpertheu ne nje menyre pak a shume te menjehershme, shtresat e tij u flaken ne hapesire ne menyre te rregullt. Pra nese ka ndodhur keshtu atehere shtresat e tij duhet te vazhdojne te ekzistojne ne mbetjet qe lundrojne ne hapesire.

Nje pamje e tille eshte e rralle per astronomet pasi yjet qe shperthejne ose jane shume larg dhe bejne pjese ne galaktika te tjera ose kane ndodhur ne epoka astronomike realtivisht te largeta dhe pamja qe arrin sot tek ne eshte e pamjaftueshme.

Me poshte eshte fotoja e yllit ne shperthim e siper.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:09 pm nga floroS

Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.

Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Peshkaqenët nuk sëmuren.

Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin
menjëherë nga foletë.

Njeriu më i gjatë është 2.75 cm

Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Peshkaqenët nuk sëmuren.

Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin
menjëherë nga foletë.

Njeriu më i gjatë është 2.75 cm

Eskymo, një komb që jeton në veri të Europës në mes të borës e të akullit, përvec peshkut ushqehen dhe me mjaft vezë me të cilat plotësojnë shumë mirë nevojat ushqimore të trupit.

Clemenceau, burri më i fortë i Francës dhe Tigri i luftës së Përgjithshme, hante 8 vezë në mëngjes dhe 5 vezë në mbrëmje.

Në vendet e zhvilluara përqindja e të rritureve qe martohen ka rënë nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.

Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonia me 6 %.

Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard. merrte fronin.

Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.

Çdo 1 person nga10 persona në botë jetojnë në ishull.

Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në
çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.

Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionëtelefona, gjysma e botës
ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.

Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe njëtjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

Në Romën Antike veza gjendej vetëm në tavolinat më të rëndësishme dhe ruhej vetëm për miqtë më të rëndësishëm.

Në Egjypt veza konsiderohej një privilegj dhe monopol i faraonëve, sacërdotëve dhe shtresave të larta të shoqërisë.

Qytetërimet antike, egjiptianët, persianët, grekët e romakët, e kanë kuptuar mjaft mirë se veza e pulës është burim energjie dhe vlerash të papërsëritshme ushqimore.

Në botë veza konsiderohet si ushqimi që ka furnizuar për shekuj me radhë proteinën më të mirë me origjinë shtazore dhe si ushqimin që ka shpëtuar popuj të tërë nga rreziku i të mosushqyerit ose të ushqyerit të keq.

Persianët kishin një ritual të përhershëm që konsiston në këmbimin e vezëve si shenjë e fillimit të pranverës. Arsyeja e këtij rituali qëndron në besimin se veza është embrioni i jetës. (rikthimi i botës në jetë pas ndërprerjes letargjike gjatë dimrit)

E njëjta gjë sot përdoret gjatë pashkëve kristiane të cilat jo rastësisht janë në pranverë pasi japin kuptimin thellë të rikthimit në jetë. (përplasja e vezëve të lyera)

Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim.

Luftërat dhe statistikat:Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecas dhe Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699, kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë.

zogu nuk ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes.

Qukapiku në ditë han mesatarisht 3000 insekte.

Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur,i rëndë 2,5 kg.Operimi u realizua në mars 1985.

Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.

Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë

Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000.

Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesanë Dublin.

Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit

asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.

Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.

Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.

Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll.

Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.

Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.

Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.

Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2.

Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.

DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.

Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.

Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.

Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.

Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.

Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.

Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll.

Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.

Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të
vendosen 200 udhëtarë.

Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.

Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2.

Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.

Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe
për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e
mumjazimit.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:10 pm nga floroS

A e dini se...
Ajnshtajni deri në moshën 9-vjeçare nuk fliste normalisht.

Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.

Alfabeti më i gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe në botë.Pesha e saj është 51,80 kg.

Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2.

“Little boy” (djaloshi i vogël)quhet bomba e cila është hedhur në Hiroshimë.Bomba ishte e gjatë 3.04 metër dhe e rëndë 4.080 kilogram.

Njeriu me dhëmbë më të fortë është Gjon Masi nga Belgjika.Në nëntor të vitit 1978 me dhëmbë arriti të tërheq 2 vagona të rëndë 126 ton.

Qukapiku në ditë ha mesatarisht 3000 insekte.

Zogu nuk ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes.

Syri i një struci eshte më i madh se truri i tij.

Në trurin e maceve ka 32 muskuj.

Seul (kryeqyteti i Koresë së Jugut) në gjuhën vëndase do të thotë kryeqytet.

Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.

Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.

Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë

Në SHBA 1/3 e zezakëve mes 20-29 vjeç janë në burg ose nën hetim.

Një mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.

Foshnjet e lindura në muajin Maj peshojnë më rëndë se tjerët.Arsyeja ende nuk dihet.

Një nga 2000 fëmijë lind me një dhëmb në gojë.

Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

Bethoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë të ftohtë.

Planeti Uran mund të shihet me sy të lirë.

Ajsbergu më i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.

Vetem mushkonjat femra piskojne.

Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.

96% e sallatorit, është ujë.

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

Është e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.

Fluturat shijojne me ane te kembeve.

Delfinet flene me nje sy hapur.

Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

Ne trupin e njeriut muskuli me i forte eshte gjuha.

Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

Femrat i përpelitin sytë 2 herë më shumë së meshkujt.

Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

Një nga 2000 fëmijë lind me një dhëmb në gojë.

Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 një miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.

Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.

1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.

Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000

Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

Shërbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonia me 6 %.

Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.

Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kanoçe alumin(rreth 3 trilion kanoçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kanoçet e alumint përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.

Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.

Sipas Byrosë së mirënjohur ne SHBA Census, 19% e fëmijëve në Amerikë jetojnë në varfëri.

Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.

DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.

Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.

Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë

Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.

Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.

Njeriu më i gjatë është 2.75 cm

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenët nuk sëmuren.

Gjatë një viti bimët e tokës thithin 150 miliardë ton karbon e 25 miliardë tonë hidrogjen dhe nxjerrin në atmosferë 400 miliardë tonë oksigjen.

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,

Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.

Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard.

Minjtë nuk mund të vjellin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:11 pm nga floroS

Cili është mirazhi më i madh në botë?

Ndoshta, mirazhi më i madh në historinë e botës është ai i shfaqur në Penglai të Kinës më 7 maj 2005 dhe pastaj sërish, por më pak spektakolar, në të njëjtën ditë të vitit 2006. Penglai është një zonë turistike në provincën kineze Shandong. Në mesin e një periudhe pushimesh, por gjatë të cilës kishte patur dy ditë shi të vazhdueshëm, papritur u shfaq një qytet i tërë përtej detit. Për pothuajse katër orë, ky qytet-fantazmë në anën tjetër të bregut, me gjithë pallatet, njerëzit dhe veturat e tij, është vëzhguar nga mijëra banorë të zonës turistike. Gjëja më e çuditshme ishte se bëhej fjalë për një mirazh dinamik, pasi njerëzit dhe veturat e tij dukeshin në lëvizje gjatë gjithë kohës. Penglai tashmë është kthyer në qytetin e mirazheve në botë, pasi nga viti 1998 deri në vitin 2004 ka patur 3 episode të tilla. Nuk dihet nëse qyteti i mirazhit ekziston vërtet ose jo. Disa studiues thonë se mund të bëhet fjalë për një qytet që ndodhet në bregun korean, qindra kilometra larg, por që është bërë i dukshëm për kinezët për shkak të një një fenomeni të përthyrjes atmosferike. Kjo ndodh në rastin kur ka mbivendosje termike, pra rryma e ajrit të ngrohtë vendoset mbi atë të ajrit të ftohtë.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:11 pm nga floroS

Default Re: Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)
Pse Finlanda konsiderohet si vendi më i ndershëm në botë?

Prej shumë vitesh, organizata “Transparency International”, një agjenci ndërkombëtare që monitoron nivelin e korrupsionit në botë e ka vlerësuar Finlandën si vendin me klasën politike dhe administratën më pak të korruptuar. Mungesa e veprave penale si në institucione ashtu dhe në qytete vjen si pasojë e nivelit shumë të lartë të arsimit(ky vend është në krye përsa i përket investimeve në arsim dhe shkencë).

Rrofshin gratë! Ky është gjithashtu vendi i parë europian që u lejoi grave që në vitin 1906 të drejtën e votës dhe prej shumë dekadash ka një nivel të lartë të përfaqësimit të tyre në parlament dhe institucionet e shtetit. Një grua, Tarja Halonnen, është presidentja e vendit dhe barazia gjinore këtu është një element i padiskutueshëm.
__________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:11 pm nga floroS

Kush e shpiku shtypin? Gutenbergu apo kinezët?

Shpikja e shtypshkronjës me gërma të lëvizshme në botën perëndimnore i atribuohet gjermanit Johann Gensfleich, ndryshe i njohur si Johann Gutenberg, i konsideruar nga të gjithë si një ndër personazhet më të rëndësishme të historisë. Por, mbi shpikjen e tij të rëndësishme ka ende disa dyshime. Para së gjithash nuk njihet mirë data e lindjes, ndoshta në dhjetëvjeçarin e fundit të viteve ‘300 në Magonza të Gjermanisë. Por, mbi të gjitha nuk dihen mirë faktet historike në vitin 1447, koha e zbulimit të shpikjes. Disa studiues besojnë se shpikësi ndoshta ka qenë një tjetër, Johann Fust ose Peter Schoffer, të dy bashkëpunëtorë të Gutenbergut. Besohet gjithashtu se në të njëjtën kohë, në Holandeë, Laurence Coster nga Haarlemi realizoi të njëjtën shpikje, në mënyrë krejt të pavarur. Sidoqoftë, dihet se shtypshkronja me gërma të lëvizshme ishte shpikur më parë nga kinezët. Bi Sheng i realizoi gërmat në vitin 1050 dhe i përdori në Kore. Por, ato nuk patën shumë sukses për shkak të vështirësisë së ideogramave orientale

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:12 pm nga floroS

Perse plakemi edhe vdesim?
A mund te jetojme me gjate?
Po te rinj 150 vjet?

Thuhet se nje shkencetar italian ka zbuluar se cili eshte gjeni pergjegjes per plakjen e ka munduar ta bllokoje ate.
Mos do te thote kjo se ne do te jetojme me gjate?
E mos ndoshta femijet tane do te jetojne perjetesisht?
Kush nuk do te ishte i lumtur qe te mberrinte ne moshen 150 vjec me shendet te plote?

Qe ne kohet me te hershme,ajo qe e ka shqetesuar njerezimin ka qene deshira per te jetuar sa me gjate,madje per ta mundur vdekjen.
Ide te tilla i gjejme qe tek Epi i Gilgameshit e libra te tjere te lashte.Mesa duket nje deshire e tille eshte transmetuar gjenetikisht deri ne ditet tona.
Njeriu ka maksimumi 120 vite ne dispozicion,te pakten matematikisht,qe te gezoje shendetin dhe jeten e tij.Nje gje e tille mund te vazhdoje deri ne 120 vjec.
Me pas ,edhe nese nuk peson aksidente apo te mos semuresh,ti perseri je i detyruar,apo per ta then me bukur.....I destinuar qe te shuhesh!
Keshtu afati i fiksuar nga ADN_ja e njeriut mbetet gjithmone ai...120vjet.
Keshtu ka qene edhe para 2 mijevjecareve,atehere kur mosha mesata
re e njerezve mberrinte ne 30 vjec,ashtu eshte edeh sot,kur njeriu e ndjen veten te privilegjuar kur i mberrin te 80_at.
Ne fakt keto gjera kane intriguar shume shkencetare,te cilet jane perpjekur te bejne studime e kerkime per te gjetur nje zgjidhje.
A do te mund te jetojme 150 vjet?
A do te jemi shendosh e mire deri atehere?
A do te jemi te rinj edhe pse 150 vjec?

Shkenca tani po perpiqet qe te dekodifikoje gjenin pergjegjes per plakjen e njeriut e te gjeje nje menyre per te izoluar ate.
Te themi te drejten,qellimi i vertete i ketij studimi nuk shte qe te gjeje nje gjen qe te mbaje njeriun te ri perhere,por qe do te mund te kuroje semundjet qe ja shkatarrojne jeten njeriut,duke filluar keshtu qe nga kanceret,deri tek llojet e semundjeve te tjera vdekjeprurese.
Deri tani gjerat kane shkuar mire,e thuhet se kjo do te jete nje gje e arritshme,e jo nje projekt.
Ne vitin 1999 eshte gjetur nje nga gjenet pergjegjes per plakjen,...p66shc.
Eshte zbuluar nga ekipi i studiuesve se ne mungese te atij gjeni,minjte arrinin te jetonin 35% kohe me teper.Lajmi ne ate kohe beri shume buje,te gjithe u entuziazmuan shume,jo per faktin qe minjte do te jetonin me gjate,por duke menduar per hapin pasardhes te minjvenqe do te ishte njeriu.
Ky gjen arrinte qe ti shkatarronte qelizat dhe ti degjeneronte ato.
Keshtu trupi fillonte te plakej e te shfaqte semundje e patologji te vecanta,si tumoret,infarktet,artereosklerozen...
Keshtu,besoj qe te gjithe e kuptoni qe tendenca per te zgjatur jeten lidhet mbi te gjitha me gjetjen e hartes gjenetike per semundjet qe shkaktojne shkurtimin e saj.
Ne plakemi per shkak te nje gjeni,ujit te oksigjenuar.
Para pak kohesh,pas nje pune te gjate e te lodhshme,ekipi ka mberritur ne rezultate te reja,te cilat jane publikuar dhe ne revistat shkencore.
Ata kane zbuluar sesi funksionon p66 dhe arsyen pse ne organizmin tone ekziston nje gjen tjeter qe e demton ate dhe qe shkakton plakjen.
Proteina p66,qe perfaqeson gjenin me te njejtin emer,favorizon prodhimin e ujit te oksigjenuar ne mitokondrite dhe organet e qelizave,te cilat sigurojne pjesen me te madhe te energjise qe i nevojitet qelizes.
Uji i oksigjenuar hyn shume shpejt ne raksion dhe i demton shume proteinat,lipidet dhe ADN_ne.Qeliza per tu mbrojtur,kunderpergjigjet me mekanizmat e saj.Nese nje gje e tille nuk eshte e mundur,atehere ajo degjeneron dhe mund te shkaktoje edhe tumore.
Gjeni qe na ben te plakemi ka nje funksion te vecante...ndihmon trupin qe te ruhet nga i ftohti.
Tani gjate plakjes,vihet re rritja e intensitetit te stresit.
Perse ndodh keshtu?
Gisht ne kete pune ka edhe p66,qe stimulon prodhimin e ujit te oksigjenuar.Perse e ben nje gje te tille?
Studimet per te kuptuar kete po vazhdojne ende,e nuk kane arritur ne asnje perfundim te pakten deri tani.
Dyshohet se nje gje e tille eshte e nevojshme per te rregulluar funksionet biolllogjike,si psh metabolizmin e sheqernave dhe ruajtjen e tempertaures se trupit.
Keto procese,brenda qelizes,ndihmohen nga prania e ujit te oksigjenuar.
Por le ti shohim gjerat ngadale....Qeliza ka nevoje per energji e kjo energji sigurohet nga nje fare centrali elektrik qe ndodhet ne brendesi te saj..nga mitokondria.Gjithcka ndodh ne saje te shkembimit te elektroneve,te cilat vrapojne sa nga nje proteine ne nje tjeter,derisa mberrijne tek oksigjeni.
Ashtu sikurse edhe elektriciteti permes nje filli shkon deri tek llampa,kur ajo ndizet.
Here pas here,nje nga keto elektrone ndryshon drejtim e shkon te takoje oksigjenin para kohe,duke hyre ne reaksion me te.Keshtu prodhohet uji i oksigjenuar.
Shkencetaret gjithmone kane menduar se prodhimi i ketij uji ishte nje dem per njeriun,pasi ai shpenzonte shume energji,te cilen me pas e rekuperron gjate procesit te frymebashkimit dhe ushqimit.Keshtu qelizat ushqehen serisht e kosto e tyre eshte prodhimi i ketij uji..
Ai eshte nje mbeturine toksike qe shkakton edhe nje sere semundjesh dhe mbi te gjitha,plakjen e njeriut.
Ne te vertete nuk eshte 100% keshtu.Qelizat kane disa proteina te cilat arrijne te marrin apo te thithin elektronet e levizshme e te formojne ujin e oksigjenuar.Nje nga keto lloj proteinash eshte edhe ajo e prodhuar nga gjeni p66.Per kete ben fjale edhe zbulimi....


"Do te izolojme dhe bllokojme ate pjese te ADN_se brenda 5 viteve.tashme e dime qe nuk na hyn me ne pune....",_shprehen pjesetaret e ekipit kerkimor.

Uji i prodhuar ne qelize nuk eshte thjesht nje mbeturine,por ai ka edhe nje funksion tjeter.
Rregullon metabolizmin ne varesi te kushteve te ndryshme te ambjentit.Kjo gje ka qene nje nga me thelbesoret gjate evolucionit,per te mbijetuar ne mungese te ushqimit e ndaj ekspozimit ne te ftohte.Por,ne ditet tona ky nuk eshte me nje shqetesim.Njeriu modern nuk ka me nevoje per nje gjen qe ti garantoje atij ato gjera te cilat tashme mund ti gjeje ne forma te tjera.
Perse ndodh keshtu?

Pergjigja eshte shume e thjeshte....Njerezit nuk jetojne me te ekspozuar totalisht ne natyre!Ata kane shtepi e kushte kondicionimi.
Te pakten ne vendet perendimore,gjeni p66 qe ka qene thelbesor per te rregulluar temperaturen e trupit ne pershtatje me kushtet e mjedisit apo menyren e te ushqyerit,nuk eshte me i nevojshem.
Nga i ftohti e nga i ngrohti i tepert tani njerezit mund te gjejen shpetim nga rrobat....
Eshte pak paradoksale,por ne mund te bllokojme nje gjen i cili deri tani ka qene mese i rendesishem per gjinine njerezore.Ketu qendron edhe sekreti i plakjes se njeriut.Mjafton te ndalosh aktivitetin e p66.....
Por kur do te jemi ne gjendje te arrijme nje gje te tille?
Shkenca premton se kjo do te arrije per nje kohe shume te shkurter.Ndoshta brenda 5 vjeteve.
Kjo do te mundesohet nese financimet ekonomike per te arritur ate do te jene te mjaftueshme.
Ato jane shume te rendesishme,pasi per te marre nje pergjigje te sakte,duhen testuar nje sere medikamentesh,gje e cila kushton...

Nderkaq na lind nje pyetje shume e drejte dhe me vend....A ka efekte anesore bllokimi i zhvillimit te nje nga 30 mije gjenet tona?
Studimet e meparshme kane treguar se zgjatja e jetes tek kafshet,si tek vemiet dhe mizat,ka sjelle edeh nje deshtim per to.
Per shembull,tek nje pjese e tyre ajo ka demtuar aftesine riprodhuese.
Nga ana tjeter minjte,te cileve u eshte hequr p66 rezultijne te mos kene asnje efekt anesor.
Atehere ,a ka mundesi qe edhe tek nje gjitar tjeter,ashtu si eshte njeriu,te mund te arrihet zgjatja e jetes pa qene e nevojshme te sakrifikohet ne nje drejtim tjeter???
Nese pergjigja do te ishte po,atehere 120 vitet tona do te ishin te garantuara..
Por me tej a mund te mberrihej?
A do te mund te jetonim 130 vjet apo me shume?
Ne nje rast te tille,do te duhej te luftohej kunder asaj qe eshte shkruajtur ne ADN_ne e njeriut,qe do te thote te luftohej kunder gjeneve.

P66 eshte vetem njeri prej tyre,po,pervec tij,eshte arritur qe te zbulohen nga moria e tyre e madhe edeh 6 apo 7 te tjere,te cilet kane ndikim ne zgjatjen e jetes se njeriut,edhe pse eshte ende shume e veshtire te percaktohet numri i sakte i tyre.
Nese dikush do te kishte deshire qe te zgjaste jeten,do te duhej qe te vihej kunder te tere atyre.
Por,per momentin,perjetesia duket si nje gje shume absurde dhe e larget....te pakten nga pikepamja biologjike,evolutive dhe filozofike.

Persa i perket diskutimeve per kete ceshtje,kohet e fundit ne seminarin,per te ardhmen e shkences,mbajtur ne Venecia,eshte mberritur ne perfundimin se per momentin,gjeja me e pamend qe mund te mendohet eshte ti shoqerosh pavdekshmerine biologjise...

Asnje organizem nuk eshte i pavdekshem.Per natyren,perjetesia eshte nje gje e pakuptimte.Gjallesat eshte e thene qe te lindin dhe te riprodhohen.
Debati mbetet ende i hapur,pasi nuk ka asgje te prere me thike,sipas se ciles mund te vleresohet nese perjetesia eshte apo jo nje gje e mire..
Ajo qe ja vlen te studiohet ende eshte natyra e gjeneve qe rregullojne zgjatjen e jetes,qe ndikojne edhe tek semundjet,per shembull,kontrollojne zhvillimin e semundjeve,kancereve,apo ne riprodhimin e crregullt te qelizave.
Eshte e hatashme se si ne po bejme studime per te ndihmuar qe njerezit te semuren me pak,te jetojne me gjate,e,natyrisht te mbeten te rinj!!!

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:12 pm nga floroS

Ndikimi i pagjumësisë tek mbipesha
Një ilaç i ri dietik që tani mund të merret vetëm me recetë nga mjeku, shpejt do të shitet pa recetë. Ai pritet të jetë në raftet e dyqaneve në Amerikë dhe vende të tjera para verës... Fëmijët që nuk flenë sa duhet janë shpesh të grindur dhe të papërqëndruar në shkollë. Një studim i ri tani sugjeron se mungesa e gjumit mund të kontribuojë në edipeminë e mbipeshës tek fëmijët në shumë vende.

Në se fëmijët do të shkonin herët në shtrat dhe do të çoheshin vonë, do të kishte më pak të shëndoshë. Ky është përfundimi i një studimi të ri të publikuar mbi fëmijët dhe gjumin. Studimi i kryer nga Universtieti Northwestern, mori në shqyrtim 2 mijë fëmijë nga mosha 3 deri në 18 vjeç.

Studiuesit i peshuan fillimisht pjesëmarrësit dhe i kontrolluan përsëri pas pesë vjetësh. Studiuesit zbuluan se fëmijët që flenë më pak peshojnë më shumë sesa të tjerët. Në fakt fëmijët që flinin një orë më shumë çdo natë, ishin 20 përqind më pak të prirur për të qënë mbipeshë, pesë vjet më vonë. Regjimi i gjumit luan një rol më të madh për fëmijët midis moshës 3 deri në 8 vjeç.

Ndërsa zgjimi i shpejtë luan një rol më të madh tek pesha e fëmijëve nga 8 deri në 13 vjeç. Cut the rest of the paragraph. Studime të tjera tregojnë lidhje midis mungesës së gjumit dhe hormoneve që shkaktojnë urinë. Në këto studime ku vullnetarët u mbajtën pa gjumë, hormoni i urisë që quhet grelin u rrit 24 përqind. Studimet sugjerojnë se gjumi mund të pakësojë rrezikun e mbpkeshës dhe probleme mjekësore që shoqërohen prej saj.

*****

Në farmaci ka shumë ilaçe për humbjen e peshës por një medikament i ri dietik i quajtur Ellai do të jetë i pari që shitet pa recetë nga mjeku. Ai ka provuar të bllokojë yndyrnat. Por mos prisni që Ellai të jetë ilaçi magjik. Përdoruesit duhet të marrin pak kalori, pak yndyrna dhe të bëjnë fiskulturë. Ja sesi funksionon: Ellai bllokon absorbimin e një pjesë të yndyrnave nga zorrët. Njerëzit që përdorin medikamentin por që vazhdojnë të hanë yndyrna, vuajnë nga dhimbje stomaku dhe diareja. Kështu që përdorimi i ilaçit inkurajon ngrënjen me kujdes.

Megjithatë disa kritikë thonë se ilaçi mund të shkaktojë kancerin e zorrës së trashë. Por agjencia e ilaçeve thotë se medikamenti duhet marrë nën vëzhgimin e mjekut dhe se paraqet më pak rrezik sesa sëmundejet e zemrës apo diabeti që shkaktohen nga mbipesha.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:12 pm nga floroS

Nje tjeter avancim ne teknologjine vizive. Ne nje shkrim ketu kam hedhur nje material qe flet per ekranin me te holle televiziv qe ne fakt eshte i projektuar thjesht ne ajer dhe materiali i meposhtem tregon nje shkalle edhe me te avancuar te kesaj teknologjie. Imazhi shfaqet si nje hologram dhe qe mund te jete dhe portativ. Ky eshte nje tjeter hap gjigand ne teknolgjine vizuale. NUk eshte thene ende se kur do jete e pranishme ne treg per konsumatoret por sipas Science News produkti mund te jete ne pronesi te privateve ne fillim te vitit 2008.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:13 pm nga floroS

Nje cigare demton sa nja doze kokaine!

Shkencetaret amerikane kane arritur ne perfundimin se nikotina e duhanit vepron mbi trurin e njeriut me te njejten force si edhe substancat narkotike.Gjate autopsise,eshte vene re se indet e trurit te njerezve qe pine duhan nuk kane pothuajse asnje dallim nga ato te trurit te narkotikeve.
Ndikimi negativ i i nikotines mbi tru eshte i barabarte me ndikimin e narkotikeve.Nje cigare demton sa nje doze kokaine,prandaj pohojne shkencetaret,eshte kaq e veshtire te lenia e duhanit.Indet per provat laboratorike shkencetaret amerikane i kane marre nga ato zona te trurit qe pergjigjen per mekanizmat e krijimit te vartesise...
Megjithate,demtimet ne tru nga duhani nuk e shpien njeriun drejtperdrejt ne varr.
Kesisoj,te gjithe njerezit qe i dhane nje ndihme kaq te madhe shkences pas vdekjes,edhe pse kishin pesuar demtime te ndjeshme ne tru,nuk kishin vdekur nga semundje qe lidhen me pirjen e duhanit....Pra demtimi i trurit nga duhani ndikon disi terthorazi.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:13 pm nga floroS

Karakteri i njeriut lexohet ne syte e tij!

Shkencetaret suedeze pohojne se vetem nga forma dhe ngjyra e syve mund te percaktosh sakaq me c;njeri ke te besh.Ata kane perpunuar nje metode me anen e se ciles percaktohen disa nga cilesite e karakterit te njeriut,si fjala vjen,shpirtmiresia,mirebesimi,nervozizmi ose impulsiviteti.
Disa vecanti individuale te njeriut,pohojne shkencetaret,jane vendosur te ai gjenetikisht,prandaj ato pasqyrohen edhe ne sy.
Shkencetaret e eksperimentuan kete zbulim me ane te fotografimit te syve,ndersa vete te eksperimentuarve iu dhane disa pyetje qe kane te bejne me karakterin e tyre.
Doli se disa ishin vertet shpirtmire dhe te sjellshem,ndersa te tjeret,sikur dyshonin shkencetaret,ishin nervoze dhe impulsive.
Ata mendojne se ne formimin e karakterit te njeriut merr pjese aktive geni PAX6,i cili kontrollon dhe procesin e rritjes dhe zhvillimit te syve...
Grupi i shkencetareve te kryesuar nga doktori Xhorxh Feldman thote se "gjithcka eshte e shkruar ne sy,mjafton te dish te lexosh drejt.Ky zbulim thekson ai,ka per tu dhene nje ndihme te madhe organeve te drejtesise.Por, nenvizon,doktor Feldman,duhet shume kujdes sepse merret me mend se cdo te ndodhe sikur policia te filloje e ti arrestoje njerezit duke u nisur vetem ,nga shenjat qe "lexon" ne syte e tyre"...

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:13 pm nga floroS

Moska përgatit eksportin e rezervave të saja gjigante hidrike
Moska përgatit eksportin e rezervave të saja gjigante hidrike

Uji vlen më shumë se nafta. Një rrjet kanalesh hidrike do të krijohet në shtetet e ish-Bashkimit Sovjetik
Jo vetëm që Rusia lundron në puse të mëdha gazi dhe nafte, të mjaftueshme për ta kthyer në një superfuqi energjetike, por në territorin e saj të stërmadh ka aq shumë ujë të ëmbël, saqë mund t’i heqë etjen dyfishit të popullsisë botërore: 120 mijë lumenj, 2.3 milionë liqene, moçale të mëdha sa Italia, Spanja dhe Franca së bashku. Burimet hidrike i kalojnë 97 mijë kilometra kub, nëse marrim parasysh ujërat e nëntokës dhe akujt. E kthyer në vlerë monetare, do të thotë të kesh rezerva hidrike, vlera e të cilave kalon që sot 800 miliardë dollarë në vit. Meqenëse uji do të jetë nafta e mijëvjeçarit të ri, ëndrrat e madhështisë të Kremlinit janë duke u bërë akoma më shumë ambicioze: kaq shumë pasuri dhe një perspektivë kaq e madhe rrisin influencën politike, veçanërisht në vendet që kufizohen në Azinë Qendrore, të pushtuar nga shkretëtira dhe nga thatësira.
Ka mjaftuar një raport i FAO-s, që është botuar të hënën, në të cilin flitet për alarmin e mungesës së ujit (“në 2050-ën gati dy miliardë persona mund të mbeten pa ujë të pijshëm”) dhe menjëherë rusët kanë bërë të ditur se do të jenë të gatshëm të veprojnë në tregun në lulëzim të “arit blu”, megjithëse preferojnë ta quajnë “ar transparent” (kështu shkruhej në gazetën “Novye Izvestia”). “Rusia ka shanse të mira, por duhen shfrytëzuar me inteligjencë. “Mund të zëmë një vend të mirë tek furnizuesit me ujë dhe tek eksportuesit e produkteve që kërkojnë konsum të madh uji, - shpjegoi Viktor Danilov-Daniljan, drejtor në Moskë i Institutit Kombëtar për Problemet Hidrike, - për shembull Afrika Qendrore dhe Lindja e Mesme importojnë një sasi kaq të madhe drithërash, saqë për ta prodhuar do të duhej uji i dy lumenjve të mëdhenj sa Nili”.
Numrat e nevojës së ujit janë shumë të larta. Për të përftuar një kile oriz duhen nga 2 deri në 5 mijë litra ujë. Mesatarisht, për të prodhuar ushqim duhen 3 mijë litra ujë për kokë në ditë.
Kur uji do të fillojë të shterojë, Rusia falë burimeve të saj të “pafundme” do të bëhet lideri i zinxhirit ushqimor. Do të jetë e mjaftueshme të përshtaten infrastrukturat, të ndërtohen ujësjellës drejtuar nga jugu, ashtu siç ndodh për hidrokarburet dhe të rrethohen të eturit e Euroazisë. Por nga e gjithë kjo, vendet satelitë të BS-së do të vuajnë dëme të rënda nëse nuk do të gjejnë një zgjidhje. Por zgjidhja quhet Nëna e Madhe Rusi. “Duhen zgjidhur që në fillim një sërë problemesh: si p.sh sasia e ujit që mund të transportohet pa krijuar dëme ambientale. Më pas mund të çojmë ujë, derisa t’ua heqim etjen të gjithëve”, thotë Anatolij Barkovskij, drejtor i Qendrës për Marrëdhëniet me Jashtë të Institutit të Eekonomisë të Akademisë Ruse të Shkencave.
Uji si mall, lumenj rublash ose dollarësh Biznesi i “arit blu” do të pasurojë edhe më shumë Rusinë, shkruajnë gazetat. Kontrolli i ujit është jetësor, sepse pa të jeta vdes. Pa të nuk prodhohet. Uji është një e mirë konsumi, dhe këtë e ka përcaktuar Organizata Botërore për Tregtinë, me të cilën Rusia është duke u bashkuar. Industria globale e ujit ka një fitim vjetor prej 400 miliardë dollarësh.
__________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:13 pm nga floroS

Me elektroda mund të drejtohet fluturimi i pëllumbave
Me elektroda mund të drejtohet fluturimi i pëllumbave

Të drejtosh në distancë fluturimin e pëllumbave, falë një mikroqarku të implantuar në trurin e shpendit
“Eksperimenti, - thotë agjencia kineze “Xinhua”, - është realizuar në Qendrën Kërkimore të Teknologjisë Robotike të Universitetit të Shkencës dhe Teknologjisë të Shandong.
Me një sërë mikroelektrodash të vendosura në trurin e shpendit, kërkuesit pohojnë se kanë kushtëzuar fluturimin e tyre, duke i urdhëruar që të fluturonin majtas ose djathtas, ose të ngrihen lart apo të ulen poshtë. Impiantet elektronike stimulojnë zona të ndryshme të trurit sipas sinjaleve të dërguara nga kompjuterët, duke e detyruar kështu kafshën që t’u përgjigjet komandave”, shpjegojnë kërkuesit.
“Është eksperimenti i parë në botë i këtij lloji tek pëllumbat, që ka prodhuar rezultate të kënaqshme”, ka komentuar Su Xuecheng, shefi i ekipit të shkencëtarëve. Studiuesi ndër të tjera ka theksuar se dëshiron të punojë në perfeksionimin e funksionimit të pajisjes, në mënyrë që të gjejë aplikime të mundshme në të ardhmen. Agjencia kineze kujton se në 2005-ën, një eksperiment i tillë u realizua me sukses tek minjtë.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:14 pm nga floroS

Russo-Baltique Impression, tani marke makine ruse
Russo-Baltique Impression, tani marke makine ruse

Ndoshta është edhe një markë thuajse 100-vjeçare, duke qenë se është themeluar në vitin 1907, ndoshta ka qenë edhe furnizuesi ekskluziv për Madhërinë e Tij, mbretin e Rusisë nga viti 1913 deri në vitin 1917, por duhet pranuar se ky emër nga shumë prej jush nuk është dëgjuar kurrë më parë. Për fat të mirë ky nuk është një provim mbi historinë e automjeteve...! Vetura ende të “gjalla” të këtij modeli ekzistojnë vetëm tri në botë.
Shqiponjën me dy koka të stemës së Russo-Baltique e risjell në jetë modeli “Impression”, që është shfaqur për herë të parë në pasarelën e Konkursit të Elegancës të Villa d’Este. E realizuar nga studioja gjermane “Greg”, në bazë udhëzimeve të marra nga Moska, kjo kupe merr idenë e saj nga të pavdekshmet “Bugatti” që ishin ëndrra e të gjithëve në vitet ’30. Në linjën e saj klasike dhe moderne mund të shihen linja si të “Type 57SC Atlantic” dhe të miteve të tjera me katër rrota të asaj periudhe, si kabina në formë pike uji dhe rrotat e pasme të mbuluara nga parafango. Edhe përmasat janë si të asaj kohe, me një gjatësi prej 5.183 mm, një gjerësi prej 1.847 dhe një hap (distanca midis rrotës së parme dhe asaj të pasme) prej 3.150. Ndërsa lartësia është 1.433 mm.
Pjesa e parme është shumë e gjatë dhe përkulet lehtë, karakterizohet nga një motiv i madh me formë V-je. Grila e radiatorit është e gjatë dhe e ngushtë, thuajse e shtypur midis dy të çarave anësore për marrjen e ajrit mbi të cilat zgjaten fenerët me formë trekëndore. Pjesa anësore ka një pamje të rëndë dhe të fortë. Nga xhami i parmë, shumë i përkulur, niset një hark thuajse i përkryer, që përfundon edhe ai në një formë V-je të ngushtë, duke kaluar përmes çatisë panoramike dhe xhamit të vogël të pasmë.
Shumë i veçantë është edhe marmita, i rrethuar nga parakolpi i pasmë. Nën kofanon e “Impression” gjenden plot 555 kuaj, ato të çliruar nga motori V12 biturbo, të cilit i është përshtatur edhe një kamio automatike me gjashtë marshe. Amortizatorët janë pneumatike, me lartësi të ndryshueshme nga toka dhe ruajnë lëvizjet e rrotave prej 22”.
Kabina është shumë origjinale, duke filluar nga dyert e mëdha që hapen në anë të kundërt dhe që duhet të lejojnë një hyrje më të rehatshme dy vendeve të pasme. Kabina mban një stil neoklasik dhe brenda është e veshur nga një panel druri. I njëjti material është përdorur edhe për të realizuar rrethin e timonit, rrezet horizontale e të cilit janë të realizuara me shifra metali të kromuar.
Momentalisht “Impression” është thjesht një prototip, por që mund të ecë edhe tek Russo-Baltique, dhe janë të gatshëm për t’i dhënë jetë prodhimit në një seri të vogël prej rreth 15 ekzemplarësh. Duke folur për një realizim krejtësisht artizanal të veturës, që lejon mundësi të pafundme personalizmi, kohët e dorëzimit mendohet të jenë tepër të gjata, nga 12 deri në 18 muaj pas kërkesës, ndërsa çmimi sillet rreth 50 milionë rublash, diçka më pak se një milion e gjysmë euro.“Mercedes-Benz”, traditë e respektuar me Klasin G
Prej thuajse tridhjetë vitesh në majë të preferencave, pa ndryshuar shumë nga ideja origjinale, veterania e shtëpisë së Shtutgradit rinovohet edhe një herë, por pa rënë në sy. E propozuar me tre motorë, do të jetë në shitje në prill
Nëse shihni fotografitë e pjesës së jashtme, duhet sikur nuk ka ndryshuar praktikisht asgjë. Kjo është thuajse e vërtetë. Gjithsesi, nuk bëhet fjalë për një shaka apo për një lajm të pavërtetë të botuar për të parë se sa e mbështesin filozofinë e “Mercedes”-it dhe sa jo. Thjesht të rejat e modelit të ri për këtë vit të “Mercedes-Benz Klasi G” fshihen mirë, thuajse të gjitha të përqendruara brenda kabinës. I vetmi modifikim i jashtëm i përket riorganizimit të stopave, që kishin kaluar paksa nga moda. Ky ndryshim për një pjesë të madhe të admiruesve të “Mercedes”-it ishte një modifikim që duhej kryer.
Nga njëra anë, për “Mercedes”-in të kishte vepruar ndryshe duke krijuar një model të ri për Klasin G, nuk do të kishte pasur kuptim (Klasi G nuk duhet ngatërruar me Klasin GL, një model krejtësisht i ndryshëm). Klasi G është besnik i pamjes së tij prej kubi, si një fuoristradë e fortë dhe esenciale. Të ndryshohej stili pas 28 vitesh, do të kishte qenë një herezi e vërtetë, pasi të apasionuarit e këtij modeli pëlqejnë pikërisht prerjen e tij tepër klasike. Madje, ky model cilësohet si e vetme “Mercedes”, e vetmja që ia vlen të quhet e tillë në modelet e shtëpisë së “Yllit treshë”.
Modelet e 2007-ës kanë si kartëvizitë në timon multifunksional me katër rreze, për të cilën fanatikët e këtij modeli mund ta konsiderojnë si një stil shumë modern. Pas tij gjendet një panel i veçantë instrumentesh me katër tregues analogjikë rrethorë dhe një platformë e azhurnuar me komanda të ndryshme për impiantin e klimës. Në zonën e pasagjerit shfaqet një prizë tjetër elektrike 12V.
Ky model do të dalë në treg me tre motorë: G 320 CDI me naftë, G 500 dhe G 55 AMG me benzinë, me fuqi që fillojnë nga 224, për G 320 CDI, deri në 500 për G 55 AMG. Gjëja e përbashkët midis modeleve me motorë të ndryshëm është tërheqja integrale (4x4) me tre të bllokueshëm dhe reduktorë. Për G 500-ën dhe G 55 AMG është si standard “Comand Aps”, që integron navigatorin, radion me CD dhe telefon celular. Të reja të tjera ka edhe tek lista e opsioneve, ndër të cilat dallohen telekamera e pasme për ndihmë në parkim dhe disa tapiceri lëkure të veçanta.
__________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 10:14 pm nga floroS

ga Lindbergh tek “Ulërima”, krimet e shekullit
Nga Lindbergh tek “Ulërima”, krimet e shekullit

Gjatë 1900-ës ka pasur ngjarje krimi që jo vetëm kanë tronditur opinionin publik botëror, por kanë qëndruar të fiksuara në memorien kolektive. Revista amerikane “Time”, pas një sondazhi të detajuar tek studiuesit e historisë dhe kriminologët, ka përcaktuar se cilët janë 25 krimet më të rëndësishëm të njëqind viteve të fundit.
Amerika dhe Evropa
Pjesa më e madhe e këtyre krimeve janë kryer në Amerikë, por nuk mungojnë edhe vrasje dhe vjedhje të famshme të kryera në Evropë. Ndër krimet e para të kujtuara në revistën amerikane është grabitja, në shkurtin e vitit 1932, e djalit të aviatorit Charles Lindbergh, vetëm 20 muajsh. Amerika për afro dy muaj e gjysmë u interesua tek lajmet që i përkisnin kërkimit të lodhshëm të Charles-it të vogël. Trupi i djalit u gjend në muajin maj i pajetë dhe i copëtuar pranë shtëpisë së pilotit të famshëm në të gjithë botën në vitet e fundit, falë filmit të Martin Scorsese-s, “The aviator”. U zbulua se ishte vrarë pasi e kishin grabitur.
Muzeu i Louvre-s
Një nga krimet e tjera të përmendura ndër të parët është edhe vjedhja e Xhokondës, që u krye më datë 20 gusht të vitit 1911. Vjedhja habiti të gjithë Francën, madje u mbyllën edhe kufijtë e vendit. Disa poetë “largpamës” si Apollinaire, u arrestuan, ndërsa për grabitjen një ndër të dyshuarit ishte edhe piktori i famshëm spanjoll, Pablo Picasso. Vetëm më vonë, në Itali u arrestua Vincenzo Perugia, i cili ishte hajduti i pikturës së famshme dhe që kishte ndërmend ta shiste në Itali, sepse sipas Perugia-s, pronari i ligjshëm i kësaj vepre ishte shteti italian. Më datë 4 janar të vitit 1914, Italia ia ktheu kuadrin muzeut të Louvre-s, ndërsa për vjedhjen e tij “patriotike”, Perugia u dënua me pak vite burg në Itali.
Njeriu majmun dhe skandali i Hollivudit
Më pas vjen historia e “Piltdown man”, fosilet e gjetura nga një paleontolog fillestar, Charles Dawson, i cili kujtonte se i përkisnin një njeriu që kishte jetuar në Angli rreth 370 000 vite më parë, që shpejt u emërtua si kufoma e njeriut majmun. Mbi këtë fosil u bënë shumë studime dhe doktoratura, mbetjet e ekspozuan tek “British Museum”, si “kufoma e njeriut të parë anglez”. Vetëm në vitin 1953 u zbulua se këto kocka i përkisnin një orangutangu që kishte jetuar vetëm pak vite më parë dhe termi “Piltdown” u bë sinonim i “false” dhe ky krim mund të cilësohet si një “vrasje nga dija”. Një krim tjetër i vendosur në këtë listë është edhe ai që ka mbetur në memorien kolektive me emrin e “skandali i Fatty Arbuckle”. Në vitin 1921, aktorja Virginia Rappe u sëmur në mes të një feste të organizuar nga regjisori Roscoe “Fatty” Arbuckle në San Francisco. Mjeku që e vizitoi dha diagnozën e një përzierjeje midis alkoolit dhe drogës. Tri ditë më vonë gruaja vdiq dhe shtypi ndërtoi një skandal mbi jetën e shthurur të Hollivudit. Arbuckle u akuzua për vrasje dhe për tentativë për përdhunim dhe pas tre procesesh të gjatë, Arbuckle u shpall i pafajshëm, por karriera e tij u shkatërrua.
Krime dhe fatalitete
Nga të apasionuarit e krimit kujtohet vrasja në vitin 1947 e Elizabesh Short, e njohur edhe me emrin “The Black Dahlia”, vjedhja e godinës së Brink në Boston më datë 17 janar 1950 dhe ajo e 8 gushtit të 1963 të trenit Glasgow-Londër, në të cilin u vodhën brenda 15 minutash 7 milionë sterlina, histori e njohur me emrin “The Great Train Robbery” dhe vrasja e gangsterit Johnny Stompanato, i dashuri i aktores Lana Turner, i vrarë nga vajza e kësaj të fundit, Cheryl, për vetëmbrojtje. Nuk mungojnë as historitë e vrasësve serialë, si ajo e Richard Franklin Spek, i dënuar me më shumë se një dënim të përjetshëm për vrasjen e tetë ndihmësinfermiereve, dhe ajo e Charles Manson me bandën e tij kriminale “The Family”, që vrau edhe bashkëshorten e Roman Polanski-t, Sharon Tate, shtatzënë në muajin e tetë në “Cielo Drive”, një lagje e pasur e Los Angeles-it.
Grabitje dhe vrasës serialë
Por krimet nuk mbarojnë këtu. Nuk mund të mungonte grabitja e trashëgimtares së famshme Patty Hearst, mbesa e pasanikut William Randolph Hearst, e cila dy muaj pasi u grabit nga “Symbionese Liberation Army”, në shkurtin e vitit 1974, mori pjesë në një vjedhje në bankë së bashku me dy nga grabitësit e saj. Ndër vrasësit serialë të klasifikimit janë të përmendur edhe David Berkowitz, i njohur me emrin Son of Sam, i cili terrorizoi New York-un në vitet 1976 dhe 1977; John Wayne Gacy, i dënuar në Amerikë për 33 vrasje dhe i njohur si “vrasësi që vishej si palaço”; Ted Bundy, qytetar i Floridës, një njeri me fytyrën e një djali të mirë, por që pas krahëve të tij kishte më shumë se 100 vrasje; Jeffrey Dahmer, i njohur me emrin “Kanibali i Milwaukee-t”, i cili vrau 17 persona dhe i famshmi Unabomber, emri i vërtetë i të cilit ishte Ted Kaczynski, i cili para se të kapej, në vitin 1996, vrau 3 persona dhe plagosi 22 të tjerë. Tek vrasjet e famshme nuk mund të mungonte ajo e Nicole Brown, bashkëshortja e lojtarit të famshëm të futbollit amerikan O.J.Simpson, dhe të dashnorit të saj, Ron Goldman, më pas vrasja e një vajze shumë të bukur, JonBenet Ramsey, e njohur si “Barbie e ëndrrave amerikane”, e vrarë në vitin 1996 dhe vrasja në Miami e stilistit italian, Gianni Versace, nga ana e Andrew Cunanan.
Skandale dhe vjedhje arti
Ndër skandalet financiare kujtohet nga shumë kolapsi i “Barink Bank”, që në vitin 1995 falimentoi pas 233 vitesh aktivitet, ndërsa ndër krimet kundër të miturve kujtohet historia e Mary Kay Letourneau, mësuese që u dashurua dhe mbeti shtatzënë nga nxënësi i saj 12-vjeçar Vili Fualaau. Përveç asaj të Mona Liza-s, “Time” kujton në 25 cigaret më të tmerrshme të historisë edhe dy vjedhje të tjera veprash arti: atë të kryer në Boston në vitin 1990 në ish-shtëpinë e Isabella Stewart Gardner, që u shndërrua në muze, ku u vodhën vepra arti për një vlerë totale që i kalonte 300 milionë dollarët amerikanë dhe ai i Oslo-s, ku ndër të tjera u vodh edhe piktura e famshme “Ulërima” e Munch. Dy krimet e fundit të famshëm të 1900-ës janë masakra e Columbine, ku dy djem vranë në shkollën e tyre 12 shokë dhe një mësuese, duke plagosur 24 të tjerë dhe nëna vrasëse, Andrea Yates, një grua e deprimuar, që në Amerikë vrau pesë fëmijët e saj, duke i mbytur në vaskë.


Lista e 25 krimeve më të famshme të 1900-ës
1. Lindbergh Kidnapping
2. Mona Lisa
3. Ape-Man
4. Fatty Arbuckle
5. The Black Dahlia
6. The Brinks Job
7. Lana Turner
8. The Great Train Robbery
9. Richard Speck
10. Tate Murders
11. Patty Hearst
12. Son of Sam
13. John Ëayne Gacy
14. Ted Bundy
15. Art Heist
16. Jeffrey Dahmer
17. O.J. Simpson
18. Barings Bank
19. Unabomber
20. JonBenet Ramsey
21. Vrasja e Versace-s
22. Mary Kay Letourneau
23. Columbine
24. Andrea Yates
25. “Ulërima”

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 6 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi