Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)

Faqja 3 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtë

03052009

Mesazh 

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)
Ketu mund te lexoni kuriozitete te ndryshme :


1 Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
--------------------------------------------------------------------------------
2 2 Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.
--------------------------------------------------------------------------------
3 3 Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
--------------------------------------------------------------------------------
4 4 Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
--------------------------------------------------------------------------------
5 5 Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

6 6 Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.
--------------------------------------------------------------------------------
7 7 Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".
--------------------------------------------------------------------------------
8 8 "Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
--------------------------------------------------------------------------------
9 9 Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
--------------------------------------------------------------------------------
10 10 Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
--------------------------------------------------------------------------------
11 11 Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
--------------------------------------------------------------------------------
12 12 Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
--------------------------------------------------------------------------------
13 13 Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
--------------------------------------------------------------------------------
14 14 Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
15 15 Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
--------------------------------------------------------------------------------
16 16 Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.
--------------------------------------------------------------------------------
17 Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.
--------------------------------------------------------------------------------
17 18 Pabarazite sociale
Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.

--------------------------------------------------------------------------------
69 Fëmijë të një nëne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 1725-1765 lindi 16 bineqë, 7 treneqë, dhe 4 katërneqë. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë.
--------------------------------------------------------------------------------
James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditë para kohës së paraparë. Në lindjen e tij më 20 Maj 1987 në Ottawa, Ontario (Kanadë) peshonte 624 gr.
--------------------------------------------------------------------------------
Nëna më e vjetër
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas të dhënave në korrik të vitit 1994 në moshën 63 vjeçare lindi një djalë.
--------------------------------------------------------------------------------
Operacioni më i gjatë
Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatë ndeshjeve në klubin e tij dhe ekipit kombëtar ndërmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.
--------------------------------------------------------------------------------
Substanca më e ëmbël
Thaumatin, një protein, i cili fitohet nga mbështjellësi i farës së një bime të quajtur Thaumatoccocus danielli është 61.500 herë më e ëmbël se sheqeri i zakonshëm. Kjo bimë rritet në disa vende të Afrikës perendimore.
--------------------------------------------------------------------------------
Tranzistori më i vogël
Firma Lucent Technologies në Murray Hill, New Jersey (USA), urdhëroi më 15 Nëntor 1999 zhvillimin e një tranzistori me një gjatësi prej vetëm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesë e trashësisë së flokut të njeriut. Kjo pjesë quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi që të gjitha pjesët e saj janë të rradhitura në një pllakëz silikoni dhe rryma rrjedh në drejtim vertical
--------------------------------------------------------------------------------
Mjekra më e gjatë
Me rastin e vdekjes së Hans Langseth në vitin 1927 në Kensett (USA) mjekra e tij kishte një gjatësi rekorde prej 5,33 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar më 1972 në Stokholm debitoi në vitin 1970 nën emrin Festfolk në një Restaurant në Göteborger. Pas dy vitesh, pra më 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anëtarve të grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.
--------------------------------------------------------------------------------
Helikopteri më i vogël në botë ishte njëulësi Seremet WS-8 i cili u prodhua më 1976 në Danimarkë. Ai kishte një motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesë 53 kg. Rotori i tij kishte një diametër prej 4,5 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Shkencëtarët e "Oak Ridge National Laboratory" në Oak Ridge, Tennessee (USA) në Prill 1996 me ndihmën e një superpërçuesi arritën rrymën më të fortë të të gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma për nevoja shtëpiake ka një forcë me nën 1000 Amper/cm².
--------------------------------------------------------------------------------
Protesta më e madhe kundër luftës u mbajt më 15.11.1969 në Washington D.C. (USA) ku morën pjesë rreth 600.000 pjesmarrës të cilët protestuan kundër vazhdimit të luftës së amerikanëve në Vietnam.
--------------------------------------------------------------------------------
Arusha e bardhë mund të notoj pandërprerë deri 100 km.
--------------------------------------------------------------------------------
Rekordin botëror në qëndrim në një këmbë e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qëndruar 76 orë e 40 minuta.
--------------------------------------------------------------------------------
Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikë) tërhoqi me dhëmbë 8 vagonë treni mbi hekurudhe, me një peshë gjithsejt 223.880 kg në largësi prej 3,2 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Më 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua në emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshën 50 kg (tjegulla ndërtimi të lidhura bashkë dhe të kapur në veshin e tij).
--------------------------------------------------------------------------------
Kenguri më i madh (Macropus rufus) në Australinë qendrore, -jugore dhe atë -lindore, plotësisht i drejtuar është 1,80 m i lartë, dhe gjatësia e përgjithshme (megjithë bisht) është 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Kilauea në Hawaii (USA) është vullkani më aktiv në botë. Që nga viti 1983 është pandërprerë aktiv dhe vjell 5 m³ llavë në sekondë.
--------------------------------------------------------------------------------
Amerikanja Janice Deveree në vitin 1884 kishte mjekër me gjatësi 36 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
Personi më i vjetër i të gjitha kohërave, me datëlindje të vërtetuar, ishte françezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind më 21.02.1875 dhe vdiq më 04.08.1997 në Arles të Francës në moshën 122 vjeçare.
--------------------------------------------------------------------------------
Binjakët më të rëndë në botë ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) të cilët u lindën më 7.Dhjetor 1946. Deri në moshën 6 vjeçare kishin shtat normal. Në Nëntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndërsa vëllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq në Korrik 1979.
--------------------------------------------------------------------------------
Zbuluesi i parë i phonograph-it (gramophonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të zbuloj një inçizues diktimi për punë në zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formë cilindri, deri në vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakë-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua në një medium artistik.
--------------------------------------------------------------------------------
Gjurmimi më i madh i arit ndodhi në SH B A, ku më 24.01.1848 një pronar i një puntorie të drurit dhe shoku i tij, në Sacramento (sot California) zbuluan ar. Një vit më vonë e vërshuan mbi 80 000 gjurmues të arit të ashtuquajturin forty-niners në këtë regjion. Në vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.
--------------------------------------------------------------------------------
Marilyn Monroe, gjegjësisht Norma Jean Mortenson, legjendë e filimit, muzikës dhe bukurisë, e lindur më 01.06.1926, në fëmijërinë e saj ndërroi 12 familje përkujdesëse
--------------------------------------------------------------------------------
Kinezët si Antibiotik natyror më të mirë e përdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtëse deri në dymbëdhjetë herë)
--------------------------------------------------------------------------------
Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas përfundimit të luftës (i cili u gjet në pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjë për përfundimin e luftës.
--------------------------------------------------------------------------------
Kafepirësit mendojnë më shpejtë dhe veprojnë më logjikisht se ata që nuk e përdorin kafe-në.
--------------------------------------------------------------------------------
Nikotin-i është një helm i fortë nervor (emrimi i saktë: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
--------------------------------------------------------------------------------
Kali vrapues australian "Great Fortune" si ndihmë teknike mori një palë syza.
--------------------------------------------------------------------------------
Gangsteri Al Capone më në fund u burgos për shkak të mospagimit të tatimit?
--------------------------------------------------------------------------------
Sahara është më e madhe se Australia?
--------------------------------------------------------------------------------
Romani "Vuajtjet e të riut Werther" i Goethe-s ishte shkaktar i një serie të vetëvrasjeve?


Edituar për herë të fundit nga floroS në Mon May 04, 2009 9:56 pm, edituar 3 herë gjithsej
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C) :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 10:06 pm nga floroS

gjenet e vdekjes

Shkencetaret Robert Horvic, profesor i biologjise ne Institutin Teknologjik ne Masachussets, Xon Sallton dhe Sindi Brener e kane zbuluar mekanizmin e te ashtuquajtur te qelive te programuara te vdekjes.
Ne fakt, ata ne kerkimet e tyre kane ardhur ne zbulim se qelizat e vdekjes ne organizem jane te programuara dhe se ata jane fajtor per vdekjen. Sic eshte e njohur, miliona qeliza vdesin ne dite dhe po ne te njejten dite lindin perafersisht aq qeliza sa kane vdekur keshtu qe mundesohet zhvillimi i organeve dhe i organizmit si teresi.

Megjithate, ajo qe deri tani nuk ka qene e njohur eshte mekanizmi, ne fakt menyra e vdekjes se qelizave. Deri tani eshte menduar se qelizat vdesin nga vjetersia, por keto shkencetare kane zbuluar se ata vdesin sipas te ashtuquajturit "program te vetevrasjes" i cili eshte mekanizmi kyc per sherim te shume semundjeve, nder te cilat edhe kanceri dhe sida.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 10:06 pm nga floroS

Nepal-Katmandu
Ne Nepal ka vetem nje lugine, dhe ne lugine ka nje qytet qe quhet Katmandu i cili eshte edhe kryeqyteti i Nepalit.
Ai gjindet ne qendren e lugines ne forme te pothuajse sferes perfekte me radius prej 30 kilometrash. Ajo qe e rethon ate eshte vargmali himalajan, malet e te cilit arrijne edhe tete mije metra lartesi mbidetare,
Kur pamja leshohet nga maja ne maje, duke tentuar te vezhgoj te gjithe sferen, mendja gjendet ne iluzion optik, apo te them i duket se Himalajet levizin me marramendesi, se bashku me mjebullat mbi to dhe luginen.
Kjo eshte fillimi i avantures Nepaleze e cila mund te quhet edhe fluturim ne nje univers tjeter.

Nepalezet besojne se shume me heret, zoterat e kan leshuar qytetin Katmandu direkt nga qielli, qe te jete pasqyre tokesore e mbreterise qiellore te zotit. Ne disa pershkrime te lashte eshte konstatuar se pallatet e medha mbretorore dhe tempujt e shenjte ne nje nate jane shfaqur para syve te qytetareve.
Duke jetuar me kete mendim, edhe sot e kesaj dite ne Nepal shumica mendojne se gjithcka vjen nga larte.

Rruget e qytetit nuk kane emra, poashtu edhe shtepite nuk kane numra.
Gjithe tangojne njera me tjetren, dhe kudo qe te gjendeni keni pershtypjen se jeni ne te njejtin vend. E thjeshte, gjithandej eshte imazhi i njejte: dyqane te vogla me shites te buzeqeshur, nje tym aromatik nga insens thuprat e ndezura, kurora te luleve me dezene te ndryshme, muzike e qete e lutjes, artikuj te thjeshte te bera me dore te cilat jane ekspozuar para dyqaneve.

Ne Katmandu duket se ka me shume tempuj se sa shtepi per te jetuar.
Monumentet me me vlere te qytetit jane tempulli me i vjeter budistik ne bote i quajtur Svajambunat, ose ne perkthim Tempulli i majmuneve, i ndertuar para 2000 viteve, dhe tempulli me i madh budistik ne bote, Budanat.
Thojne se ne odat e tyre te fshehta mshehen librat e stervjeter ne te cilen eshte shkruar historia. Askush nuk di kush i ka celesat e Sekretit te Madh dhe kur ajo do deshifrohet.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 10:07 pm nga floroS

Sipas disa shkencetareve kanadez nga univerziteti i Albertas eshte konstatuar tek meshkujt qe kane indeks gishtin (treguesin) me te shkurter ne krahasim me gishtin e vogel, me i madh eshte shansi ata te jene fizikisht me agresiv.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 10:07 pm nga floroS

Qyteti me i thate ne bote
Qyteti Arika ne shkretetiren Atakama ne Chile eshte qyteti me i thate ne planete.
Ketu bie shie 3-4 here ne cdo 100 vjet.
Temperaturat arrijne edhe deri ne 50 grade celzius, ndersa uji ne det qe gjendet ne afersi per shkak te rrymes se ftohte, arrin temperature deri ne 10 grade.
Por qyteti eshte i mbushur me turiste qe lahen neper bazenet e hoteleve luksoze.
Atraksion kryesor jane geoglifet misterioze ne shkretetire, te gjera nga 5 metra, te cilat jane krijuar ne kohen para Kolombos.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 10:08 pm nga floroS

Inxhinieret e Bosch serish na kujtuan gjenialitetin e tyre me numrin e kerkesave te bera per patente per vitin qe e lame pas-2.791!
Me shume kerkesa per regjistrimin e patenteve nuk ka bere asnje kompani tjeter ne industrine e automobilave.
Nga 245.000 te punesuar, 22.000 jane aktive ne zhvillimin e teknologjise se re.
Investimet e grupacionit Bosch ne zhvillim dhe kerkim per vitin 2004 arriten 3 miliarde euro!

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 10:08 pm nga floroS

Shkencetaret e Univerzitetit Illionis te Chicago, kane patur sukses te izolojne bakterie e cila do mundet te ndihmoj nje metode te lire me te cilen do kontrolloheshte infektimi nga HIV.
Kerkimet qe jane be mbi keta bakterie kane treguar se lloji lactobacillus, qe eshte i pademshem per trupin e njeriut, mund te lidhet mbi tipin specifik te sheqerit i cili gjindet ne siperfaqen e HIV.

Per kete bakterie, sheqeri paraqet resurs primar per te ngrene.
Kerkimet laboratorike kane treguar se bakteria me veprimin e tij mund te bllokon perhapjen e infektimit ne organizem.Shkencetaret planifikojne se shpejti te fillojne dhe testimet klinike per ndikimin e bakteries ne HIV virusin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Mon May 04, 2009 10:09 pm nga floroS

11 Acad. Skender Gjinushi Mathematicien

Lexova kete emer dhe e marr me mend qe Akademia e Shkencave ne Shqiperi paska mbetur ajo e kohes se Enverit me shkencetaret e partise.(ky koment nuk ka te bej me ty Davius)

Une kam gjetur diku disa te dhena per nje shkencetar shqipetar

Dr. BILAL GOLEMI

1899-1955

Mjek veterinar,mikrobiolog i shquar ne fushen veterinare e mjekesore,patriot atdhetar e democrat perparimtar. U largua nga Golemi kur ishte 7 vjec duke shkuar pas te atit ne Stamboll.Kreu shkelqyeshem studimet e larta ne mjekesine veterinare.U specializua per mikrobiologji ne institutin "Paster" ne Paris Punoi si asistent e me pas si bashkepunetor i dy shkenectareve francese me fame boterore Ramon e Dyma ku shpalosi talentin e tij duke marre graden Doktorr i Shkencave ne moshen 27 vjecare.Per talentin dhe famen qe fitoi Instituti e ftoi te punoje aty,por ai bashke me te shoqen dh vajzen me 1928 kthehet ne Atdhe me enderren dhe deshiren per ti sherbyer popullit te tij.Me emrin dhe vepren e tij jane te lidhur ngritja dhe organizimi i sherbimit veterinary themelimi I te parit laborator bakteriologjik veterinary,importimi i racave te kafsheve ngritja e te parave stacione shkencore te permiresimit racor si ne Selenice e Rozafaj Prodhimi per here te pare ne vend I vaksinave kunder disa semundjeve te bagetive,pergatitja e kuadroveb te para veterinare,ndihmoi ne organizimin e zhvillimin e para te shkollave bujqesore ne Tirane ,kavaje e LushnjeNderkohe ai eshte nje martir I shkences,qe per hir te saj e ktheu trupin e tij ne laborator studimi e vezhgimi e cilka duke iu infektuar rende I kushtoi me jeten e tij.Ai ishte sa shkencetar aq edhe njeri i thjeshte i dashur patriot democrat e perparimtar qe gezonte simpati e dashuri te jashtezakoneshme nga njerezit Brenda e jashte vendit.Dr Bilali nuk u pajtua me shtypjen dhe shfrytezimin e eger prapambetjen e theksuar dhe varferine e madhe prandaj u pozicionua perkrah forcave demokratike perparimtare dhe merr pjese ne levizjen e Vlores qe drejtohej kunder regjimit obscurantist te A.Zogut.Per kete regjimi monarkist e burgosi me 1932 dhe e denoi me 101 vjet burg.Mbajti nje qendrim burreror e dinjitos para gjyqit ku demaskoi ashper reghjimin e kalbur..Nen presionin e vijueshem te protestave Brenda dhe jashte vendit me 13 Shkurte 1935 u lirua nga burgu,por shkencetarit me permasa evropiane iu mohua e drejta e punes dhe e jeteses ne Shqiperi nga regjimi Zogist.I deshperuar ne kulm detyrohet te shkoje ne Turqi ku e prisnin me padurim institucionet shkencore.Me 1952 emerohet sekretar i pergjitheshem i institutit qendror veterinary ne Ankara,po kete vit zgjidhet ekspert i organizates Nderkombetare te Shendetesise (OMS)]Studimet e tij paten jehone te madhe ne Evrope e Bote.Me 1952 per studimet e tij shkencore ne mikrobiologjine veterinare qeveria frnceze e deklaroi me medaljen "Legion d’honneur -Merite agricole"Kreu mbi 50 studime e kerkime e kerkime shkencore mori pjese ne studime e ejkspozita nderkombetare bashkepunoi me shumee institute nga te gjitha anet e botes duke u bere keshtu nje figure e shquar ne forumet nderkombetare te Shendetesise Me 15 mars te vitit 1955 pushoi zemra e ketij shkencetarite shquar e atdhetari te madh ne moshen me te pjekur e me produktiveNe krye te varrit te tij ne Stinje ne Stamboll eshte gdhendur me mjeshteri nje liber i madh ndersa ne faqet e hapura te librit te gurte eshte skalitur ne bazoreliev nje mikroskop.Ne nderim te vepres se tij Institutit te studimeve veterinare te Shqiperise iu dha emri "Instituti Dr. Bilal Golemi"

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:16 am nga floroS

Default Re: Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)
1 - Deri ne nje fare kohe besohej qe ariu polar duronte ftohtin me shume se cdo kafshe tjeter . Me vone u vertetua qe rosat dhe patat ( jane shpende dhe jo kafshe ) durojne ftohtin 3 here me shume se ariu. E gjithe kjo si veti e ndertimit te pendeve te tyre njera pas tjetres duke formuar pothuajse nje shtrese hermetike.

2 - Merimanga eshte gjallesa qe konsumon me teper ushqim se gjithe gjallesat e tjera egzistuese. Nese nje njeri do krahasohej me merimangen , atehere ai duhet te haje 3 lope , 30 kg brumra , 1 kuintal uje ne dite.

3 - Nese gurin me te lemuar te biliardos do ta zmadhonim ne siperfaqen e Tokes , atehere do shikonim nje reliev teper te c'rregullt te gurit , biles duke humbur edhe formen rrumbullake te tij ne shume vende. Kjo provon rrumbullakesine dhe siperfaqen teper te lemuar te Tokes.

4 - Nese te gjithe njerezit e botes do te teshtitnin ne te njejten kohe , pernjeheresh , ne Toke do ndodhte permbysja me e hatashme dhe qe nuk eshte pare asnjehere duke rrezikuar dhe daljen e saj nga boshti.

5 - Forca qe prodhohet nga zhurma e tifozave te stadiumit , nese do kthehej ne energji , arrin te zieje ujin ne nje kohe prej 15 sec.

6 - Shqiponja jeton me shume se 100 e ca vjet. Nese sqepi i saj nuk do harkohej duke bere qe pjesa e siperme te mbulonte teresisht te poshmen ( duke e bllokuar te hapet ) ajo do arrinte te jetonte deri ne 400 vjet.

7 - Njerezve qe qeshin shume , u shtohet jeta. ( eshte e vertete )
__________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:16 am nga floroS

Per te vene ne levizje qepallat tona nevojiten me mijra neurone
te cilat u perkasin 30 grupeve te ndryshme,duhen kaq shume neurone,pasi qepallat nuk mbyllen gjithmone ne te njejten menyre ose per te njejten arsye.Funksionet e qepalles perfshijn hapjen dhe mbylljen automatike e cila ndodh 15 here ne min,me qellim qe ta mbaje kornene e lagesht:hapjen e mbylljen per refleks,qe ndodh kur dicka vjen me shpejtesi drejt syrit.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:16 am nga floroS

• Shume mbreter jane konsideruar te cmendur. Caligula vrau babane, nenen dhe dy vellezer qe te behej mbret, ndersa Neroni nenen dhe gruan e pare. Disa nga mbreterit e Britanise ishin te cmendur si rezultat i martesave brenda familjes. Me famozi ishte George III Matufi, i cili mbreteroi ne shekullin e 18. Vdiq i cmendur, shurdh dhe i verbuar ne 1820. Charles VI i Frances, i thirrur nga te gjithe Charles Budallai, mbante shufra hekuri ne trup sepse i ishte fiksuar se ishte prej qelqi dhe kishte frike mos thyhej.
• Napoleon Bonaparti mund te kete vdekur nga arseniku. Ne dhomen e tij qendronte e varur nje Gravure e lyer me nje pigment ngjyroses Scheele's Green (quajtur per nder te kimistit suedez qe e zbuloi) qe kishte permbajtje bakri arsenit. Ne vitin 1893 Biokimisti Italian Gosio zbuloi se nqs. ky pigment merrte lageshti, leshonte avuj helmues arseniku. Duke thithur vetem avullin ndoshta nuk do ishte vdekjeprurese per "korporalin e vogel" por ai ishte i semure edhe me ulcer.....

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:17 am nga floroS

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)
Arseniku
Ketu do te gjeni disa kuriozitete mbi arsenikun.
Ne mesine viteve 1800 ne angli ne nje punishte embelsirash dikush e ngatroi ilacin e minjve( arsenic oxide) me sheqer. Embelsirat helmuan me shum se 300 njeres dhe reth 30 vdiqen.
Madam Toffana nga Sicilia ne shekullin e 17 krijoi nje perzjerje arseniku me palce derri. Perzjerja blihej nga femrat si kure per lekuren ( arseniku i jep fytyres nje kompleks te zbardhum qe ishte ne mod ne ate koh). Shum shpejt grat filluan ta perdornin kete per te vrare burrat. Me shum se 600 burra u vran ne kete menyr nga grat e tyre.
Papa clement i 7 ne vitin 1534 u vra nga arseniku qe ishte perzier ne qiririn qe ai mbante. Djegja e parafines e redukton arsenic oxide ne arsin qe esht shum her me vdekjeprurse.
Nga ana tjeter arseniku luajti nje rrol kryesor ne nderprerjen e "plague" qe ra ne europ ne shekullin e 17. Semundja shperndahej nga minjt dhe shkaktoi vdekjen e 1/3 se popullsis se kontinentit. Viktimat do ishin shum me tper po te mos ishte per arsenc oxide qe u perdor per te vrar minjt. Sapo minierat gjermane prodhuan arsenic oxide semundja pothuajse u pushoi.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:18 am nga floroS

Pse ora është e ndarë në 60 minuta dhe pse minutat janë të ndarë në 60 sekonda?
Të parët që e organizuan kohën në këtë mënyrë që është dhe sot kanë qenë babilonasit. Falë tyre viti ishte ndarë në 12 muaj sipas 12 fazave hënore dhe ishte logjike që dita dhe nata të ndaheshin secila në 12 orë duke korresponduar me të 12 fazat e vitit. Presupozohet se kanë qenë po babilonasit ata që e kanë ndarë orën në 60 minuta dhe minutat në 60 sekonda sepse 60 ishte numri më i madh të cilit babilonasit i kishin dhënë një emër.(sistemi gjashtëdhjetor). Ora dhjetore. Në 1793 u bë një tentativë për të përdorur sistemin dhjetor dhe për orën dhe minutat. Këshilli i Republikës francese vendosi që ditnata të ndahej në 20 orë me nga dhjetë orë secila. Çdo orë të ndahej në 100 minuta dhe çdo minutë në 100 sekonda. Ky sistem filloi në përvjetorin e themelimit të republikës. Viti ishte i përbërë nga 12 muaj me nga 30 ditë dhe 5 ditë shtesë që nuk bënin pjesë tek asnjë muaj në veçanti. Reforma ndikoi dhe në organizimin e javës po në favor të dekadës, tre dekada (tre javë me nga dhjetë ditë secila) bënin një muaj. U prodhuan dhe ora me ndarje dhjetore por pas 13 vjetësh në 31dhjetor 1805 Napoleoni e hodhi poshtë reformën duke e kthyer gjithçka në normalitet. Ora dhjetore u propozua përsëri në 1998 nga Sëatch që e quajti Beat për të matur kohën në internet. Dhe ky eksperiment nuk ka funksionuar.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:18 am nga floroS

1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:18 am nga floroS

hapesira

Shkencëtarët vazhdojnë studimet për qiellin, origjinën e njeriut dhe sëmundjen e shekullit XX


Fakte të reja mbi njeriun e hapësirën

Ngjarjet më interesante të vitit 2004 në shkencëShkencëtarët gjithmonë janë joshur nga misteret e planetit tonë, duke zgjidhur kohë pa kohe shumë prej tyre.

Por nuk janë kufizur këtu. Prej qindra vjetësh studiohet hapësira dhe trupat qiellorë që akoma tërheqin vëmendjen dhe krijojnë debate mbi një jetë tjetër përveç humanëve, alienët. Ngjarjet më interesante të vitit 2004 në shkencë kanë të bëjnë më shumë me hapësirën. Në kërkim të inteligjencës jashtëtokësore zbulohen gjurmë të çuditshme në radiomarrësen e posaçme për të tilla sinjale. Hipotezat janë nga më të ndryshmet, por më kryesorja është sinjalizimi i alienëve nga një largësi prej rreth 1000 vjet-dritë. Lindin paradokse mbi vrimën e zezë. Teoria e menduar deri tani, që ajo shkatërron çdo gjë, mund të jetë e gabuar. Studiuesit presin të nxjerrin informacione nga brendësia e saj. Hidhen teori të reja mbi shpejtësinë e dritës. Mendohet se ajo nuk ka qenë gjithmonë konstante, por para biliona vjetësh drita ka qenë edhe më e shpejtë. Nëse teoria vërtetohet, shumë ligje fizike do të hidhen poshtë, përfshirë edhe teorinë e relativitetit të Ajnshtajnit. Studiuesit ndezin një debat të ashpër mbi këtë temë. Po në hapësirë, në sistemin tonë planetar, zgjidhet një tjetër mister. Këtë herë i përket planetit Saturn, ku shpjegohet materiali i çuditshëm i vënë re nga imazhet e marra në satelit, të parat që i kanë fokusuar nga afër. Mendohet se materiali është i njëjtë me pluhurin dhe akullin që dikur rrethonte diellin. Studimet vazhdojnë, të reja të tjera pritet të zbulohen. Çuditë e botës nuk do të reshtin së tërhequri vëmendjen e njerëzimit.Sinjale misterioze nga largësi vitesh-drite

Kur astronomët e përfshirë në studimin e inteligjencës jashtëtokësore (SETI) vendosën një teleskop të madh radio në Porto Riko, në qiell ai kapi një sinjal enigmatik të veçantë që është marrë disa herë nga një kënd i hapësirës. Duket se tani sinjalet janë zhdukur, përveç njërit, që është forcuar më tepër. Ky sinjal në këtë radio, i parë në 3 raste të ndryshme, është një enigmë. Ai mund të jetë edhe një produkt i teleskopit. Por deri tani është kandidati më i mirë për kontaktin e sinjaleve inteligjente aliene në 6 vjet histori të "SETI@home project".
I quajtur "SHGb02+14a", sinjali ka një frekuencë rreth 1420 megaherc. Kjo është një nga frekuencat kryesore në të cilën hidrogjeni, elementi më i zakonshëm në univers, përvetëson dhe rrezaton energji pa vështirësi. Disa astronomë mendojnë se alienët që duan të na lajmërojnë për prezencën e tyre, po përdorin këtë frekuencë. "SHGb02+14a" duket se vjen nga një pikë nga yjësia e Peshqve dhe e Dashit, ku nuk ka yje apo sisteme planetare deri në 1000 vjet-dritë. Frekuenca e sinjalit duket se lëkundet nga 8 deri në 37 herc në sekondë. Fakti që sinjali vazhdon të ketë lëkundje edhe pas korrigjimeve, është i çuditshëm. Një planeti i duhet të rrotullohet rreth 40 herë më shpejt se Toka që të prodhojë frekuenca të tilla.Misteri në unazat e Saturnit

Imazhet e fundit të marra nga sonda hapësinore "Cassini" zgjidhën një mister për unazat misterioze të Saturnit. Imazhet e vetme të marra nga afër tregojnë një material masiv brenda unazave, që mund t'i ndihmojë shkencëtarët për të kuptuar se si është ndërtuar planeti Saturn. Një nga imazhet interesante është ai i "Encke gap", një boshllëk 325 km në unazën më të madhe të Saturnit, e njohur si unaza A. Fistonët në anën e brendshme të boshllëkut mendohet se janë krijuar nga graviteti i hënës së vogël Pan, që rrotullohet brenda boshllëkut. "Ky është një libër mësimi për fizikantët", tha Karolin Porko, kryetari i skuadrës. Në një imazh tjetër tregohen akoma më shumë dallgëzime të unazës A, të shkaktuara nga graviteti i tri hënave: Janus, Pandora dhe Prometeu. Këto "dallgë të dendura" janë prodhuar kur akulli i hapësirës thërrmohet në unaza dhe përballohet me orbitat e hënave, kështu funksionon graviteti i tyre. Por ka disa grimca në imazhin e marrë që nuk mund të shpjegohen. "Gati duken si kashtë. Unë nuk e di se ç'mund të jetë kjo. Nuk kam asnjë të dhënë", thotë shkencëtari Porko, që është një ekspert në studimin e unazave të Saturnit. "Është diçka krejt e re. askush nuk e ka vënë re më parë. Mund të jenë materialet fillestare të "kashtës". Nëse është kështu, do të kishte kuptim. Unazat e Saturnit mendohet se janë version i materialit të akullit dhe pluhurit që dikur rrethonin Diellin, materiali me të cilin mendohet se u formuan planetët.Shpejtësia e dritës mund të ketë ndryshuar

Shpejtësia e dritës, një nga konstantet e shenjta të fizikës universale, mund të jetë më e ulët se 2 bilionë vjet më parë, dhe jo në një skaj të largët të universit, por këtu, në Tokë.
Zbulimi ka ngjallur një debat të ashpër, sepse bazohet në rishqyrtimin e të dhënave të njohura që janë përdorur për një kohë të gjatë për të argumentuar të kundërtën: konstanten e shpejtësisë së dritës dhe konstante të tjera. Kjo do të kundërshtonte teorinë e relativitetit të Ajshtajnit, dhe do të hidhte poshtë shumë ligje fizike. Por disa fizikanë thonë se ajo do të shpjegonte me elegancë disa enigma kozmologjike, si fjala vjen, atë të temperaturës afërsisht uniforme të universit. Kërcënimi i idesë për një shpejtësi të ndryshueshme drite vjen nga matjet e një parametri tjetër të quajtur alfa, që tregon forcën elektromagnetike. Shpejtësia e dritës është e anasjellta e alfës dhe ndryshimi i saj interpretohet edhe si ndryshim i shpejtësisë së dritës. Por analizat e fundit, të bëra në reaktorin e vetëm bërthamor Oklo në Gabon, Afrika e Jugut, tregojnë se alfa nuk ndryshon. Por teoritë, sipas të cilave alfa ndryshon ose jo ende nuk i kanë hapur rrugë njëra-tjetrës. Analizat e Oklos nuk mbrojnë asnjë nga teoritë, sipas Xhon Barrout, në universitetin e Kembrixhit, ndryshimet e saj do t'i kërkonim 5-6 bilionë vjet më parë.Paradokset e vrimës së ozonit

Pas rreth 30 vjetësh debati mbi vrimën e ozonit që shkatërron çdo gjë që bie në të, Stefan Hauking tha se ky përfundim është i gabuar. Ai arsyeton se kjo vrimë mund të lejojë daljen e informacionit. Kjo mund të zgjidhë enigmat e fizikës moderne për vrimën e ozonit, që njihet si paradoks. Hauking tha se do ta zgjidhte misterin e vrimës së ozonit në konferencën ndërkombëtare mbi relativitetin e përgjithshëm dhe gravitetin në Dublin. Në esencë, vrima e ozonit sipas tij, nuk përfaqëson diçka që i gllabëron të gjitha.Paradokset e vrimës së zezë

Nga ana tjetër ajo vazhdon të rrezatojë si për të na treguar informacionin që ka brenda. "Është e mundur që ai ta gjejë zgjidhjen, por kjo nuk mund të thuhet akoma", tha Gibons, në lidhje me deklaratën e kolegut. Informacioni mbi vrimën e ozonit mund të mbetet përgjithmonë mister, por teoria e Haukingut është interesante për shumë nga kolegët e tij, të cilët deri tani mendonin se vrima e ozonit shkatërronte, ndërsa sot janë të gatshëm për të pranuar "bastin".

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:19 am nga floroS

Turisti i dytë në gjithësi
Pas Denis Titos, amerianit i cili ishte turisti i parë në gjithësi, më 25 Prill 2002 u nis edhe 28 vjeqari nga Afrika e Jugut, Mark Shuttleworth i cili është

një ndërmarrës Interneti, ekonimist me profesion. Milioneri nga Afrika ka udhëtuar se bashku me dy kosmonautë rusë në drejtim të stacionit kozmik “Alpha”. Çmimi që duhet të paguajë është i njejtë me atë të Titos, 20 milion dollarë amerikan.
Kësaj radhe ky turist nuk kishte fluturuar vetëm për të shetitur, por ai atje do të bëjë disa eksperimente në gjendjen pa gravitacion me disa embrione të qelizave të kafshëve dhe se ky zbulim do te ndihmoj në gjetjen e ilaçit për semundjen e Parkinsonit dhe Alcheimerit. Për këtë arsye ekuipazhin treantarësh e kanë trajnuar biologët rusë dhe ata afrikan, të cilët u dhanë këshilla se si duhet të kryhet eksperimenti.

Pilotja më re në Botë
Shtatembëdhjetëvjeqarja Nicola Richardson nga qzteti Esek i Anglisë është ferma më e re në Botë e cila fitoi licencën për pilote, me të cilën mund të fluturojë anembanë Evropës me aeroplanë të vegjël. Ajo filloi leksionet e para në pilotim qysh në moshën 14-të vjeqare, dhe tani është duke punuar për t’a fituar licencën për të pilotuar edhe aeroplanë komercial civil, në linja të rregullta ajrore. I ati i saj posedon një aeroplanë të vogël të tipit “Piper Cherokee”, me të cilin Richardson ka fluturuar shumë herë.

Xhakarta fundoset vazhdimisht
Të dhënat më të reja gjeologjike të vitit 2002 treguan se Xhakarta është duke u fundosur gjithnjë e më shpejtë në det. Është treguar se gjashtë vitet e fundit kryeqyteti i përmendur i Indonezisë është fundosur për 91 cm nën ujë. Si shkaktarë për një rreshqitje të tillë të tokës mirret rritja rapide e ndërtimeve si dhe shfrytëzimi i tepruar i ujërave nëntokësore.

Kanaqeja më e madhe
Taivani ka prodhuar kanaqen më të madhe në Botë. Kanaqeja është e lartë
4.7 metra dhe e gjerë 2.2 metra, ajo peshon 4.4 tonelata dhe në vete përmban 8.460 litra pije freskuese për të plotësuar nevojat e më shumë se 23.000 personave. Deri në këtë rekord të vitit 2002, australianët e mbanin me kanaqen që e kishin prodhuar në vitin 1998.

Skulptura më e shtrenjtë
“Koka e Bronztë e Danaidës”, vepër e skulptorit rumun Konstandin Brankuzi, është skulprura më e shtrenjtë në Botë. Kjo është blerë për 19.9 milionë euro në shtëpinë e ankandeve “Christie`s” në New York, nga një person milionerë anonim. Deri atëherë skulptura më e shtrenjtë në Botë ka qenë kompozicioni i shtatë figurave të femrave po ashtu nga bronzi, e njohur si “La Foret”, e cila ishte shitur 9 milionë euro.

Kamioni më i shpejtë
Kamioni i vjetër i zjarrfikësve amerikanë, i prodhuar në vitin 1940 nga kompania “Ford”, vihet në lëvizje nga dy motorë aeroplanësh të llojit “Rolls Royce 601 Viper” dhe kjo e bënë atë kamionin më të shpejtë të zjarrfikësve në Botë. Ky avio-kamion ka thyer të gjitha rekordet e mundshme të shpejtësisë. Ai u shënua në Librin e Rekordeve të Ginisit me shpejtësinë e shënuar prej 655 km/h, dhe me motorin e fuqishëm 12.000 kualfuqi.

Topi më i shpejtë
Topi i quajtur “Fevernova” nga prodhuesi i njohur Adidas, është topi me preciz dhe më i shpejtë në Botë. Ky top është prezentuar për herë të parë për Kampionatin Botërorë të Futbollit në Kore dhe Japoni më 31 Maj 2002.
Testet e bëra me këtë top treguan se në distancën prej 20 e 25 metrash, topi mund të arrijë shpejtësinë rekorde prej 130 km/h dhe ai mund të godasë me të madhe edhe caqet më diameter prej 20 cm Mundësi të tilla të topit të futbollit janë pasojë e kombinimit të materialeve speciale të cilat përmirsojnë transmetimin më të mirë të forcës nga këmba e futbollistit dhe ruanë për një kohë të gjatë formën e njejtë.
Topi “Fevernova” në mes tjerash përmbanë edhe shtresë të shkumës që edhe e ndihmon në elasticitetin e tij.

Zbulimi i njeriut të Neandertalit
Në vitin 1856 në Neandertal, pranë qytetit Dyseldorf të Gjermanisë, u zbuluan eshtra njerzish që kishin jetuar 100 mijë vjet më parë. Sipas shkencëtarëve, njerëzit e kësaj kohe kishin përballuar ndryshimet e mëdha të klimës dhe kishin mundur tu përshtateshin atyre.
Truri i njeriut të Neandertalit ishte 1.600 gram, gati sa truri ynë.
Njerëzit e kësaj kohe jetonin në grupe pranë lumenjve dhe ushqeheshin me mishin e ariut e të panterës, që i gjuanin me dy shkopinjë të kalitur në zjarr. Ata ishin të parët që zbuluan rregullin e varrosjës së njerëzve të tyre. Njeriu i Neandertalit u zhduk rreth 50 mijë vjet më parë.

Zbulimi i njeriut të Kro-Manjonit
Në vitin 1868 në shpellën e Kro-Manjonit në Dordonjë të Francës, u zbuluan eshtrat e tre burrave, të një gruaje dhe të një femije. Rreth tyre gjendeshin mbeturina eshtrash të kafshëve të egra dhe vegla të ndryshme pune. Këto elemente u shërbyen shkencëtarëve të hedhin dritë mbi jetën e këtyre njerëzve.
Njerëzit e Kro-Manjanit jetuan 40 mijë vjet më parë. Ata ishin të organizuar në grupe dhe endeshin nga njeri vend në tjetrin. Për t`u mbrojtur nga të ftohtët ata kërkonin strehë nëpër shpella, të cilat i rregullonin dhe i zbukuronin. Më pas ata filluan t`i ndërtonin vet vendet e mbrojtura, të futura gjysmë në tokë dhe aty ngrenin çadra me lëkurë kafshësh. Këta njerëz vazhdonin ta punonin drurin për të prodhuar vegla pune. Ata bënin dhe armë me kockë, me dru dhe me brirë. Ndonëse jo të shumtë në numër, ata ushqeheshin me mish kuajsh të egër dhe me disa kafshë të tjera.

Letersia, aritektura dhe skulptura
Zbulimi i shkrimit ndihmoi në hartimin e veprave letrare. Letërsia e Egjiptit dhe e Mesopotamisë, përbëheshin nga mite fetare, himne kushtuar perëndive, shkrime historike dhe novela. Libri “Epi i Gilgameshit” i shkruar në Babiloni rreth vitit 2000 p.l.k., e që përbëhej nga 12 pllakadeltine, është vepra më e vjetër letrare e shkruar dhe e gjetur deri më tani në Botë.

Më së shumti qëndroi ulur
Antonio Gomeshi nga Portugalia, duke qenë pa punë , iu kujtua të konkurojë në rekortet e Ginisit me një mënyrë origjinale të veprimit-duke qëndruar ulur. Ai këtë rekord e arriti pa lëvizur nga vendi plot pesëmbëdhjetë orë e dy minuta. Kështu, Antonio vazhdon të fitojë edhe të ardhura. Kudo që shkon, si njeri i rekordeve të Ginisit, ai rri ulur sa më gjatë të jetë e mundur dhe, në bazë të kësaj, merr edhe shpërblime.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:19 am nga floroS

Fëmija amerikan Michael Kirni nga Pensakola e Floridës është më intelegjenti në rruzullin tokësor. Si gjashtëvjeqar mbaroi shkollimin e lartë, kurse si dhjetevjeqar mbrojti tezën e doktoraturës.

Lumi Sitnica është më i gjati në Kosovë me 90 kilometra.

Mjeti më i gjatë i udhetimit i prodhuar deri më tani në mbarë Botën, është treni “Arktik”. Ai është i gjatë 174 metra dhe ka 54 rrota.

“Little Boy” (Djaloshi I Vogël) është emri I bombës që u hodh në Hiroshimë.
Bomba ishte e gjatë 3.04 m dhe e rëndë 4.080 kg. Fuqia e saj shpërdhyese ishte e barabartë me 20.000 ton trinitrotoluene (TNT).

Akullnajat zënë sipërfaqe prej16.2 mil/km² ose 10.9% të sipërfaqës tokësore.

Zjarri u zbulua 70 mije vjet më parë duke I fërkuar drunjtë. Pastaj nisën ta piqnin mishin, që ndihmoi në zhvillimin e trupit. Në këtë mënyrë njeriu primitiv ndryshoi, duke iu afruar njeriut të sotëm. Pas kësaj njerëzit primitiv u forcuan për të bërë vegla pune me të cilat punonin. Dhe kështu erdhën deri te zhvillimi më I mirë I jetës së tyre.

Sa vjet i ka peshku mund të llogaritet duke ia numëruar unazat në verëzat e tij njësoj si ç`përcaktohet vjetërsia e drurit sipas rrathëve që i ka brenda trungut të tij.

Kryetari I njëzet amerikan, James Garfeald, ia dilte që njëkohësisht me njërën dorë të shkruante me alfabet latin kurse me tjetrën në gjuhën e vjetër greke.

Për nga rezervat e kromit, Shqipëria radhitet ndër vendet e para në Botë.

Holanda është shteti me dendësinë më të madhe të banorëve në Evropë dhe e dyta në Botë pas Bangladeshit.

Kryeqyteti i Italisë së sotme, Roma, u themelua në vitin 754 p.e.s. Më parë njifej me emrin Albalonga.

Në Siberi gjatë dimrit arrin temperatura deri –60ºc, ndërsa gjatë verës nuk perëndon dielli. Siberianët përgatiten gjatë tërë verës dhe kështu në dimmer vetem pushojnë dhe përkujdesen që ta kenë vendin sa më të nxehtë në mënyrë që fëmijët e tyre të mbijetojnë në këta dimra katastrofal.

Gjatë një viti në Botë ndodhin 100.000 dridhje të tokës ose çdo pesë minuta.

Në Kalabri në vitin 1784 është krijuar një qarje e gjatë 30 km.

Ajri është përzierje kimike e gazrave që përbehet nga: 78.08% Azot, 20.95% Oksigjen, 0.93% Argon, 0.03% Karbon dhe elementet tjera: Metan, Neon, Kripton, Hidrogjen, Helium dhe Ozon.

Në Greqi më 1894 një qarje ka arritur në 65 km.
Në Atalanta (USA) më 1911 qarja ka arritur në 112 km.
Në San Francisko në vitin 1858 qarja e tokës ka arritur gjatësi 1.000 km dhe gjerësi 20 km.
Në Kaliforni në vitin 1906 është krijuar një qarje me gjatësi prej 432 km e gjerë 20 km dhe e thellë 6 metra.

Vendësit nga ujdhesa Fixhi marrin pjesë në garat me peshk që organizohen në krye të çdo dy viteve. Ata në këto gara që quhen “Vara Vam”, kanë për detyrë t`i kapin me duar peshkaqenët që kanë rënë në rrjeta, t`i kthejnë në anën tjetër dhe t`i pudhin.

Gruaja më e pasur në Botë konsiderohet se është princesha Juliana, mbretëresha e dikurshme e Holandës. Pasuria e saj vlerësohet në 200 milion funta angleze (£).

Lugina e lumit Rini në mes maleve Vogeze dhe Shvarcvard, ka gjatësi 300 km, gjerësi 25-40 km dhe thellësi 1000 m.

Për njohjen e historisë së zhvillimit të tokës si “shkronja” themelore janë shkembinjtë.

Humnera më e njohur në Botë është “Jean Brener” në Pirineje me thellësi
1.535 m.

Rrezatimi diellor duke kaluar nëpër atmosferë 15% absorbohet, 37% reflektohet dhe 48% arrin në sipërfaqe të tokës ku shndërrohet në energji të nxehtësisë.

Brazilianët janë dashamirët më të mëdhenjë të futbollit dhe tifozët më të zjarrtë në Botë. Prandaj nuk është e çuditshme që stadiumi më I madh I futbollit në Botë gjendet pikërisht në vendin e tyre, në Rio De Janeiro, ai quhet “Marakana”.
Ky stadium mund të pranoj pa problem 180.000 shikues. Brazilianët pohojne se britmat që leshojnë shikuesit (tifozët) dëgjohen njëzetë kilometra larg.
“Marakana” u ndërtua në vitin 1950 dhe është I planifikuar aq mirë saqë shikuesi nga çdo pikë mund ta shohë tërë fushën, kurse dyert e tij janë aq të përshtatëtshme, sa të gjitë këta njerëz mund të dalin përjashta për pesëmbëdhjetë minuta.

Ngjyra e bardhë 95% reflekton rrezet e Diellit dhe vetëm 5% absorbon (akumulon), ngjyra e zezë 95% absorbon, ndërsa vetem 5% reflekton.

Sasia e ujit në atmosferë vlerësohet se është 14.000 km³, në tri gjendje
agregate: të lëngët, të gazët dhe të ngurtë.

Po të mos ishin bakteriet, fletat e pyjeve dhe pemëve, për 10-15 vite do ta mbulonin sipërfaqen ku jeton njeriu dhe nuk do të kishte më jetë në tokë.

Bima më e lartë që njifet deri më tani është një lloj I algëve të murme që quhet “Macrocistis”, që së bashku me degët dhe trupin arrin gjatësinë 400 metra.

Piktura më e hershme e Gadishullit Ballkanik është ajo e Lepencës në rrethin e Vlorës (Shqipëri). Kjo tregon lashtësinë e popullit shqiptar.

Onufri është piktori më I madh shqiptar I shek.XVI-të, dhe ndër më të mëdhenjtë në artin Bizantin. Ndër veprat e tij më kryesore janë: “Grupi I virgjeneshave”, “Portreti I Davidit”, “Figura e Bariut”, e shumë të tjera.

Deri vonë është menduar se një lloj luleje rritët deri 180 m, në thellësi të detit, gjë që është kufiri më I pabesueshëm për ekzistencë. Megjithatë, në Arqipelagun Bahamag është gjetur një lule tjetër në thellësi 270 m. Deri atëherë ka qenë e panjohur.

Në New York me ligj është e ndaluar larja e dritareve të larta. Kur dritaret bëhen të papastërta, shtëpiakja thërret ekipet e lartësive të dritareve, të cilat pajisen me mjete të posaçme.

Në programin e disa cirkuzantave në Francë, në SHBA, në Angli dhe gjetkë janë futurë edhe bretkosa të dresuara. Ato bëjnë kërcime të komplikuara dhe akrobacione në trapez.

Struci është shpendi më I rënë në botë. Ky lloj shpendi mund të jetë I lartë deri në dy metra e gjysmë dhe I rëndë deri 135 kg. Hapat e strucit janë të gjatë deri në tetë metra. Shpejtësia 90 km në orë. Struci ha ushqim të llojllojshëm, madje ha edhe sende që nuk janë per tu ngrënë.

Prefesori japonez Fumio Hera ka konstruktuar një tip të robotit në forme të njeriut I cili është në gjendje të veprojë si njeri I gjallë. Këta robotë lirisht I levizin duart dhe këmbët, i hapin dhe I mbyllin sytë, qeshin dhe e hapin gojën normalisht. Profesori Fumio ka arritur ta krijojë edhe programin kompjuterik të sistemit nervor.Roboti mund të jetë I pikëlluar, I frikësuar, I heshtur sikurse njeriu.

Mbretëresha Elizabeta e Parë është e vetmja mbretëreshë që nga viti 1966 e deri në fillim të shekullit XXI, që nuk ka pasur asnjë pasuri jashtë Britanisë së Madhe.

Syzet e Diellit I kanë futurë në modë yjet e filmit të Hollivudit, duke I ruajtur sytë nga dritat e studios.

Në Kanada dimri I vitit 1925 ishte aq I madh, saqe u ngri edhe ujvara e Niagarës.

Humanistët më të shquar shqiptarë kanë qenë: Marin Barleti (autor I veprës historike të pare mbi Skenderbeun), Vëllezërit Gazulli, Marin Beçikemi nga Shkodra, Leonik Tomeo e Andrea Aleksi nga Durrësi, Mihail Artioti nga Arta, Viktor Kaspaçi nga Korça, Onufri dhe I biri I tij nga Elbasani, Pal Hasi, Andrea, Pjetër e Lukë Bogdani nga Hasi, Pjetër Mazreku nga Prizreni, Gjon Kazazi nga Gjakova e shumë të tjerë.

Balena e kaltër (“Balaenoptera Muscus”), është kafsha më e madhe në Botë.
Ajo ka një madhësi prej 33.6 metrash. Balenat, delfinët si dhe derrat e detit që me një emër quhen Cetacea, janë zhvilluar para 50 milion vjetësh.

Pablo Piccaso është piktori më produktiv i të gjitha kohërave. Bëri gjithësej 13.500 piktura, 10.000 vizatime e grafika, 34.000 ilustrime për libra dhe 300 skulptura dhe gjësende prej qeramike.

Thellësia më e madhe detare gjendet në ishujt e Marianit Paqesor. Aty është matur thellësia prej 11.520 metrash. Matjen e ka bërë batiskani Italian Trieste në vitin 1960.

Në një familje amerikane e cila kishte pesë fëmije, të gjithë kremtonin ditëlindjen në të njetën ditë. Katarina (1952), Keroli (1953), Klaudia (1956), Sisilia (1961) dhe vëllai i tyre i vogël, që edhe ky kishte lindur në të njejtën datë (1966), me 20 shkurt.

Disa shkencëtarë suedezë vendosën të përcaktonin se cili është libri më popullor në Botë në fushën e letërsisë artistike. Pas llogaritjeve të gjata u sqarua se gjatë 350 vjeteve libri më popullor që ka numrin më të madh të ribotimeve, është libri I shkrimtarit të njohur anglez Daniel Defo me titull “Robinson Cruso”. Ky libër për herë të parë u botua në vitin 1719.

Bletët merren vesh njëra me tjetrën me gjuhën e valleve. Çdo lëvizje sado e lehtë, tregon një sinjalizim për lulet, ujin apo armikun që ka zbuluar.

Vaji I ullirit është një Lubrifikant (pastrues)i shkëlqyer i zemrës dhe i arterieve.

Vera e kuqe mund të ndihmoj për parandalimin e dhembjeve të zemrës.

Konsumimi I tepruar I kafesë mund të çojë në rritjen e kolesterolit në gjak.

Njerëzit që pijnë çaj më shumë se kafe, janë më të mbrojtur nga disa lloj kanceresh, si i zorrëve, i stomakut, i melçisë etj.

Mjalti I gështenjës çmohet si më i pasuri në vitamina nga mjaltet tjerë.

Kaktusi- është bima që rritet më ngadalë se bimët tjera. Gjatë vitit rritet
1-2 cm. Kurse bima që rritet më së shpejti është Bambuja. Ajo gjatë 24 orëve rritet 5-6 centimetra.

Kozmosi- është gjithe ajo që na rrethon: hapësira qiellore, yjet, planetet, është gjithë Bota. Kufijtë e kozmosit I kemi të panjohur. Kozmosi për ne nuk ka fund.

Gjithësia- është një zbrazëtirë në të cilën planetët, yjet dhe trupat tjerë lëvizin. Kur shikoni në qiell ne shihim gjithësinë. Gjatë natës mund të shihni yjet dhe planetet si dhe hapësirat e mëdha boshe në mes tyre.
Zbrazëtira në mes planeteve quhet Zbraztirë Ndërplanetare, kurse ajo në mes të yjeve quhet Zbraztirë Ndëryjore.

Univerzumi- është gjithëçka që ekziston prej grimcave më të imëta të pjesëve të atomit deri në Galaksitë më të mëdha. Univerzumi poashtu përfshinë edhe zbrazëtirat. Planeti jonë është vetëm një pikëz e vogël në univerzumin e pafund. Pas Diellit, ylli më I afërt është “Proksima Kentauri” 40 bilion kilometra larg nesh. Për shkak të largësive kaq të mëdha astronomët në vend të kilometrave përdorin një njësi tjetër matëse, “Vitin e dritës”.
Shpejtësia e dritës është 300.000 km/sec., dhe njësia e vitit të dritës është e barabartë me largësinë që drita kalon për një vit. Drita nga ylli “Proksima Kentaur” vjen deri te ne për 4.2 vite, kështu që themi se ai është larg nesh për 4.2 vite drite. Galaksia më e afërt është 2 milion vjet dritë nga toka

Po të kishit mundësi që t`i numëroni të gjitha yjet e galaktikave me madhësi mesatare numërimi nga 3 yje në sekond, atëherë do t`u duheshin 1000 vjet për t`i numëruar të gjitha. Objekti më i largët që mund të shifet me sy është Galaksia e largët 2.4 mil/vjet drite.

Fjala Kuazar rrjedh nga fjala “Quasi” që nënkupton objektet e rrejshme yjore. Ato duken si yje të zbehta, por në të vërtetë ato janë qendra të galaksive të largëta. Ato janë aq larg prej nesh saqë dritës dhe rrezatimeve tjera elektromagnetike u duhen mbi 10 milion vjet drite për të arritur deri në tokë. Kuazarët janë më të largëtat dhe kjo d.m.th se janë objektet më të vjetra që i veshtron njeriu. Ato janë zbuluar më 1963 me ane të radio teleskopit. Kuazarët janë aq të mbushur me energji saqë për tre minuta lirojnë energji aq sa Diellit i duhen 340 vjet për të liruar të njejtën sasi të energjisë.

John Wisner nga Elbeni (SHBA), në një gjilpërë futi 230 fije të holla të mëndafshit të cilat mezi shihen me sy.

Pija freskuese që shitet më së shumti në Botë është “Coca Cola”. Ajo shitet në mbi 135 vende të Botës dhe brenda ditës konsumohen më shumë se 250 milion shishe.

Qeni më i vogël në Botë quhet “Kikiriki”. Ai është 25 cm i gjatë, 630 gr i rëndë, pronë e Floyd dhe Greys Parker-it nga SHBA- të.

Libri i parë i shtypur në Botë është paraqitur më 11 maj 1868. Ka qenë një shkrim Indian me titull “E nesërmja e Diamantit” i përkthyer në gjuhën kineze. Botimi përmban gjashtë fleta të tekstit dhe të gravurave me figurën e Budës.

Në Luvër (Francë) ruhet një libër unikat: shkronjat e tij janë gdhendur në letër, ashtu që mund të lexohet vetëm kur të mbahet drejt dritës apo të vendoset mbi një letër të zezë. Libri është shkruar në shek. XV ose XVI-të në një manastir francez, dhe është mjaft i rëndë.

Shtëpia botuese italiane “Mursia” botoi një seri të librave për fëmijë që kishin aromë kështu “Libri për gjungllën” kundërmonte aromë të bananas, “Kësulëkuqja”
aromë të dredhëzës etj. Kjo praktikë u përhap shpejt anemban Botës edhe në libra për të rritur, kështu që ka libra që u vjen era e parfumeve të ndryshme. Në këtë vazhdë në Japoni është botuar një libër i gjellërave, fletët e të cilës kanë mjaftuar që të ferkohen pak për ta ndier aromën e gjellës përkatëse.

Qyteti peruan Sero de Pasko gjendet në maje të maleve Ande dhe është vendbanimi më i lartë në Botë (në lartësi më të madhe mbidetare). Gjendet në lartesi 4.359 m mbi nivelin e detit.

Pas hulumtimeve të gjata, kimisti gjerman Mark Graf në pranverë të vitit
1747 e zbuloi se në rrepë kishte sasi të madhe të sheqerit, që mund të përdorej në industri. Atëbotë rrepa nuk quhej “rrepë e sheqerit”, dhe e hanin kryesisht të varferit dhe bagëtia. Deri në këtë kohë sheqeri është përftuar nga kallami I sheqerit dhe ka qenë tepër I shtrenjtë. Nga shënimet që kanë mbetur nga shek.XVII-të në Londër për dy kg sheqer është paguar sa për një viç të majmur.

Bota për çdo vit shtohet për 80-90 milion njerëz, kurse dyfishohet në çdo 30-të vite.

Libri më i vogël në Botë është një tregim për fëmijë I titulluar “Breti Plak”, i botuar në vitin 1985 në Skoci. Përmasat e këtij libri janë 1x1 cm.
Këshillohet që për ta shfletuar të përdoret gjilpëra.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:20 am nga floroS

Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.

Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.

Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë.
Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.

Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.

Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.

Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.

Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.

Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.

Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencëtarët erdhën në përfundim se përkundër kokës së madhe, është peshku më budalla në Botë, sepse në pranverë ku bënë nxehtë, në breg të lumit rriten shelgjet dhe në ujë bien thuprat e këtij druri së bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutësi i përbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Në lukth këto fije të shelgjes lëshojnë alkool që e bën peshkun të humbur.

Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².

Rruga më e vjetër në Ballkan ka qenë “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra.

Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetër.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura më e madhe në Botë është 270 centimetra katror.

Qelizën i pari e zbuloi shkencëtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky është zbulimi më i madh në mjekësi, sepse qeliza është njësia themelore kryesore e çdo organizmi të gjallë.

Novobërda është quajtur Mali I Argjentit e më vonë Kodra e Re e cila ra nën sundimin osman më 1455.

Maja e Korabit është maja më e lartë në Shqipëri.

Romani I parë shqiptar është “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar në vitin 1899.

Në vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 të krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot është qyteti më I madh në Kosovë, përkatësisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti që pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenë me prejardhje shqiptare.

Në qytetin e Amalfit në Kampani në kishën kryesore të këtij qyteti, në vitin
1506 ngritet përmendorja e varrit të perbashkët të familjës së Skënderbeut me një shqiponjë dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatëra në Dalmaci. Gati në të gjithë qytetet e Dalmacisë nga një rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit të Vatikanit është armata më e vjetër në botë. Zyrtarisht është themeluar më 21 janar 1506, por fillimet e saj shënohen që në vitin 1400. Përveç se është armata më e vjetër në Botë, ajo është edhe ndër më të voglat, me vetëm 83 ushtarë. Uniformat e tyre kanë qenë të dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
Libri I parë I shruar shqip është “Meshari” I Gjon Buzukut. Në parathënje të veprës dëshmon se veprën e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.
Libri është botuar në kohën e humanizmit dhe të kundërreformës, kur u krijuan kushtet që feja katolike të mësohej e të predikohej në gjuhët kombëtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollë Kazazi nga Gjakova më 1740. Ky libër përmban: Librin e Orëve dhe Librin e Meshës. Me këtë vepër filloi Letërsia Shqiptare e Rilindjës.

Ujëdhesa më e madhë është në Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku në organizmin e njeriut udhëton shumë shpejte: prej zemrës deri te gishtërinjtë e këmbës arrin për 16 sekonda, deri në tru për 8s, deri në mushkëri vetëm për 6 s.

M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parë, mirpo termometri me I përshtatshëm u punua në Itali më 1654.

Më 1628 shkencëtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut.Në Turqi gjendet një skulpturë, vepër e natyrës, që paraqitet një grua duke qarë. Lotët e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta të ujit që ndodhen nën shkëmb.

Ujëvara më e madhe në Botë është “Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.
Ujëvara e dytë është në Republikën Jugafrikane me lartësi 414 m.
Ujëvara e tretë është “Kukenani” në Venezuelë me 610 m, lartësi.

Mali më I lartë në Kosovë është Gjeravica me 2.656 m, lartësi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bëri asnjë mungesë në shkollë.

Helmi i Meduzës mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të mëdha, ndërsa shkencëtarët prej tij po perpiqen të nxjerrin ilaqin për sherimin e sëmundjes së zemrës.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-të fliste dymbëdhjetë gjuhë kur i kishte vetëm tetë vjet moshë.

Gjatë ndërtimit të kanalit të Panamasë kanë humbur jetën më tepër se 25 mijë njerëz.

Masa e virusit ndaj masës së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndaj masës së Tokës.

Gjirafa është e vetmja kafshë e cila mund të dalloje ngjyrat, sepse syri i saj është përafërsisht i njejtë me syrin e njeriut.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:20 am nga floroS

Korea e Veriut

Çudia e fundit: Peshk me fytyrë njeriu

Një peshk me fytyrë njeriu. Kjo është çudia e fundit që është zbuluar në Korenë e Jugut. Mediat korenae kanë shpërndarë në gjithë botën një video të një peshku 19-vjeçar, pamje që kanë habitur gjithë shikuesit e televizionve dhe përdoruesit e internetit. Peshku hibrid ka lindur nga një peshk normal krap dhe një krap leshtor, dhe është gati 80 cm i gjatë. Pronari i rezervatit thotë se fytyrat e tyre, dalëngadalë vitet e fundit po i ngjajnë gjithnjë e më shumë njeriut. Aq e çuditshme është ajo pamje, saqë shumë vetë kanë menduar se është një montazh artistik në photoshop, ose ndonjë ide artistike e organizatës për mbrojtjen e kafshëve PETA. Tiparet më njerëzore janë hunda dhe forma e syve, dhe pamja disi e qeshur e peshqve. Banorët kanë nisur ta quajnë si një sinjal të veçantë lindjen e një peshku të tillë, megjithëse nuk mund të thonë nëse është një sinjal i mirë apo i keq. Vetë rritësit nuk janë në gjendje të thonë nëse ia vlen të rrisësh këta lloj peshqish të frikshëm por njëkohësisht “shumë njerëzorë” në rezervate. Ky është peshku i dytë me fytyrë të veçantë që është zbuluar së fundi. Një peshk tjetër ka qenë me kokë gjarpri i zbuluar po në këtë vend.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:20 am nga floroS

Demi i reklamave

Bombardimi tejmase i psikes femijerore me reklama eshte i demshem.
Reklamat e tepruara tek femijet formon nje varesi nga e cila nuk largohen lehte.Deri tek kjo konkluze ka aritur profesori i katedres per psikologji i Institutit Medicinial te Sibirise Vladimir Zavjalov, pas kerkimeve te shumta dhe eksperimenteve qe ka be me femijet sibiran te moshave te ndryshme.
Eshte e njohur se reklama ndikon mbi psiken e njeriut.Keto reklame me se shpejti ndikojne tek femijet deri ne moshen 3 vjecare, te cilet bukvalisht e pijne dhe e vulosin kete tip reklamimi ne trurin e tyre.
Kur u eshte leshuar simfonia e Betovenit ca femijeve 12 vjecar e cila eshte e perdorur per reklame, profesori ka zbuluar se femijet ate muzike e lidhin vetem me dicka te embel- ne kete rast, me bonbonat e reklames.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:20 am nga floroS

Galaksite fantazem
Duket si nje pjese hapesire bosh, por astronomet besojne qe eshte nje lloj galaksie e re, qe nuk ka yje. Nese Robert Minchin i Universitetit Cardiff (Wales) dhe disa kolege te tij kane te drejte, atehere ata kane zbuluar nje nga galaksite qe i perket ketij lloj grupi, per te cilin ka disa teori, por qe deri tani nuk jane provuar.

Ne 2000, grupi I Minchin vuri re dy re te izoluara hidrogjeni, gjate nje vezhgimi me teleskop te Kostelacionit te galaksive Virgjeresha. Vrojtimet e mevonshme treguan se nje nga keto re shoqerohej nga nje drite e zbehte e nje galaksie. Suprize ishte fakti qe reja e dyte nuk kishte nje galaksi te tille shoqeruese. “Eshte interesant fakti qe kjo re hidrogjeni, nuk ka yje brenda saj” thote Ellis (California Institute of Technology) “Megjithate, mund te jene edhe grupe te njepasnjeshme reje gazi, qe bien ne nje vije gjate vrojtimit me teleskop, dhe si te tilla te japin imazhin e nje reje shume me te madhe” – shton Ellis. Por mungesa prane e galaksive qe mund te krijojne re te tilla te vogla nje pas nje, e shtyn grupin e Minchin te shkojne me tutje me studimin e tij.

Sasia e hidrogjenit (e konsideruar e gjitha ne nje re), madhesia e rese dhe levizja e saj sugjerojne ekzistencen e nje objekti me nje madhesi sa nje galaksi me 100 miliard diej. Por ne te njejten kohe, ky objekt nuk eshte i dukshem. "Te shikosh nje galaksi pa yje, eshte si te shikosh nje qytet pa njerez. Ne duam te dime, pse ndodh dicka e tille” – thote Minchin

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:21 am nga floroS

Çfarë ndryshimi ka midis ciklonit, uraganit dhe tornados ?


Olsi Kolami

Cikloni mendohet të jetë një lëvizje e fortë e masave ajrore, e kombinuar me mot të keq, presion të fortë, që lëviz në drejtimin e kundërt të akrepave të orës, i përqendruar në hemisferën veriore dhe në drejtim të njëjtëve me atë të krepave të orës në jug, kjo ndodh për shkak të rrymave të kundërta që qarkullojnë në tokë. Cikloni shkaktohet nga një sërë dukurish atmosferike që lindin për shkak të temperaturave të larta ekuatoriale, që në disa zona krijojnë qendra me presion të ulët dhe bëhen shkak edhe për shkatërrime të mëdha. Fjala Uragan e ka origjinën nga karaibet dhe shkaktohet nën ndikimin e cikloneve që ndodhin në detet e Indisë. Metereologët quajnë uragane të gjitha erërat me intensitet maksimal 12 sipas shkallës së Beaufortit, që i korrespodojnë një shpejtësie prej 120 km/h. Me termin tornado kuptohen erërat e forta me një paqëndrueshmëri atsmoferike ajrore, e cila përqendrohet në zona të caktuara të globit. Kjo dukuri është më e dukshme në Meksikë. Karakteristikë e tornandove amerikane është se përveç një shpejtësie ekstreme të erës, ato shoqërohen edhe me masa ajrore që arrijnë në qindra metra kuadrantesh, duke lëvizur me shpejtësi deri në 50 km/h.dhe kurioziteti tjeter:

Faraoni Tutankhamon nuk është vrarë


Olsi Kolami

Faraoni me i njohur i Egjiptit Tutankhamon, mbi të cilin jane hedhur një lumë hipotezash për vdekjen e tij të mistershme nuk është vrarë. Faraoni hipi në fron qysh kur ishte 9 vjeç dhe vdiq 10 vjet më pas në mënyrë te mistershme 3300 vjet më parë. Lajmi që konfirmon se faraoni nuk është vrare doli pas analizave laboratorike që i janë bërë trupit të mumufikuar nga një grup shkencëtarësh të cilët kanë arritur të skanojne 1700 imazhe të trupit të faraonit, duke vërtetuar se nuk gjeten asnjë shenje e cila tregon se Tutankhamon është vrarë apo helmuar. Shkëncëtarët kanë vërtetuar se gjymtyrët e mumjes dhe fytyra prej ari janë të padëmtuara fakt ky që tregon se Tutankhamon nuk është vrarë, por mund të ketë pësuar një vdekje natyrale. Zbuluesi i varrit të faraonit të njohur është Howard Carter, i cili ka financuar parreshtur projekte për të zbuluar shkaqet e vdekjes së mistershme të Tutankhamon. Në varrin e faraonit është gjetur një pasuri jashtëzakonisht e e cila shoqëronte kufomën për nder të tij. Sipas shkrimeve të gjetura në varr thuhej se personi që do të hapte këtë varr do të vdiste një javë më pas. Pas së njëjtës periudhë që ishte thënë në shkrime vdiqën disa prej zbuluesve, por siç u vërtetua më pas, shkak nuk ishte kjo profeci, por një virus i cili shkaktoi vdekjen pas rihapjes së varrit.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:21 am nga floroS

gjenet e vdekjes

Shkencetaret Robert Horvic, profesor i biologjise ne Institutin Teknologjik ne Masachussets, Xon Sallton dhe Sindi Brener e kane zbuluar mekanizmin e te ashtuquajtur te qelive te programuara te vdekjes.
Ne fakt, ata ne kerkimet e tyre kane ardhur ne zbulim se qelizat e vdekjes ne organizem jane te programuara dhe se ata jane fajtor per vdekjen. Sic eshte e njohur, miliona qeliza vdesin ne dite dhe po ne te njejten dite lindin perafersisht aq qeliza sa kane vdekur keshtu qe mundesohet zhvillimi i organeve dhe i organizmit si teresi.

Megjithate, ajo qe deri tani nuk ka qene e njohur eshte mekanizmi, ne fakt menyra e vdekjes se qelizave. Deri tani eshte menduar se qelizat vdesin nga vjetersia, por keto shkencetare kane zbuluar se ata vdesin sipas te ashtuquajturit "program te vetevrasjes" i cili eshte mekanizmi kyc per sherim te shume semundjeve, nder te cilat edhe kanceri dhe sida.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:22 am nga floroS

Kenzo Tange
Kenzo Tange konsiderohet figura me domethenese ne arkitekturen japoneze te pasluftes. I lindur ne Osaka, ka jetuar ne kushte te thjeshta per jetese, dhe ka mbaruar arkitekture ne univerzitetin e Tokios, ku me vone eshte be dhe profesor.Ka qene adhurues i madh i veprave te Le Corbusier, qe me vone kane lene mbresa te medha ne punen e tij.

Detyra e pare me e madhe ka qene ri-planifikimi i Hiroshimes pas shkaterimit te qytetit nga bomba atomike e hudhur nga Amerikanet. Gjate jetes se tij ka dizajnuar shume objekte ne gjithe boten. Me te njohura jane Qendra e Paqes ne qendren e Hiroshimes, sallat e gjingastikes te ndertuara per Olimpijaden ne Tokio ne vitin 1964, Jamanashi press qendra ne Kofu, kompleksi i Kuvendit te Qytetit, katedrala Shen Maria dhe Tokyo Dome hoteli ne Tokio, muzeu i artit Vajt ne Mineapolis, United Overseas Bank Plaza ne Singapur etj etj

Ka qene adhurues i madh i ndertimeve te medha dhe te ashpra betonike, dhe me influencen e tij ne vitet 60 eshte paraqitur gjenerate e tere e arkitekteve-brutaliste. Ky brutalizem shume eshte i perhapur edhe ne Shkup, pune kjo e Tanges.

ja edhe ne foto skica e ketij konstruksioni si duket:

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:22 am nga floroS

Sonda Cassini gjen atmosfere ne njeren nga henat e Saturnit

Sonda Cassini e cila po kryen fluturimin e saj ne afersi te planetit Saturn dhe ne menyre specifike po studion pamjen e Sateliteve te ketij planeti ka arritur te marri te dhena qe vertetojne ekzistencen e atmosferes ne njeren prej henave te Saturnit te quajtur Enceladus. Ne 9 Mars Cassini i eshte afruar kesaj hene rreth 500 km nga siperfaqja. Edhe ne vitin 1981 sonda Voyager e leshuar nga Nasa ju afrua Enceladus rreth 90 mije km po nuk arriti te dedektonte gje, ndofta per mungesen e teknologjise se duhur ose mbase gjate kesaj kohe dicka ka ndryshuar. Dhe jo vedtem kaq. Cassini ka zbuluar pranine e atmosferes jo vetem tek Enceladus qe eshte relativisht nje satelit i vogel por edhe tek Titani, hena tjeter e Saturnit me nje siperfaqe te konsiderueshme. Ajo qe i habit shkenctaret eshte prania e atmosferes ne henen e akullt qe konsideruar nga madhesia e saj nuk duhet te ushtroje nje force te mjaftueshme graviteti per te mbajtur ne atmosfere por kjo eshte nje enigme qe mbetet per tu zgjidhur..
Me poshte nje foto e realizuar me computer qe paraqet Enceladus dhe shtresat e atmosferes.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:23 am nga floroS

Inxhinieret e Bosch serish na kujtuan gjenialitetin e tyre me numrin e kerkesave te bera per patente per vitin qe e lame pas-2.791!
Me shume kerkesa per regjistrimin e patenteve nuk ka bere asnje kompani tjeter ne industrine e automobilave.
Nga 245.000 te punesuar, 22.000 jane aktive ne zhvillimin e teknologjise se re.
Investimet e grupacionit Bosch ne zhvillim dhe kerkim per vitin 2004 arriten 3 miliarde euro!

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi