Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)

Faqja 4 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtë

03052009

Mesazh 

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)
Ketu mund te lexoni kuriozitete te ndryshme :


1 Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
--------------------------------------------------------------------------------
2 2 Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.
--------------------------------------------------------------------------------
3 3 Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
--------------------------------------------------------------------------------
4 4 Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
--------------------------------------------------------------------------------
5 5 Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

6 6 Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.
--------------------------------------------------------------------------------
7 7 Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".
--------------------------------------------------------------------------------
8 8 "Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
--------------------------------------------------------------------------------
9 9 Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
--------------------------------------------------------------------------------
10 10 Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
--------------------------------------------------------------------------------
11 11 Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
--------------------------------------------------------------------------------
12 12 Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
--------------------------------------------------------------------------------
13 13 Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
--------------------------------------------------------------------------------
14 14 Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
15 15 Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
--------------------------------------------------------------------------------
16 16 Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.
--------------------------------------------------------------------------------
17 Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.
--------------------------------------------------------------------------------
17 18 Pabarazite sociale
Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.

--------------------------------------------------------------------------------
69 Fëmijë të një nëne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 1725-1765 lindi 16 bineqë, 7 treneqë, dhe 4 katërneqë. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë.
--------------------------------------------------------------------------------
James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditë para kohës së paraparë. Në lindjen e tij më 20 Maj 1987 në Ottawa, Ontario (Kanadë) peshonte 624 gr.
--------------------------------------------------------------------------------
Nëna më e vjetër
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas të dhënave në korrik të vitit 1994 në moshën 63 vjeçare lindi një djalë.
--------------------------------------------------------------------------------
Operacioni më i gjatë
Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatë ndeshjeve në klubin e tij dhe ekipit kombëtar ndërmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.
--------------------------------------------------------------------------------
Substanca më e ëmbël
Thaumatin, një protein, i cili fitohet nga mbështjellësi i farës së një bime të quajtur Thaumatoccocus danielli është 61.500 herë më e ëmbël se sheqeri i zakonshëm. Kjo bimë rritet në disa vende të Afrikës perendimore.
--------------------------------------------------------------------------------
Tranzistori më i vogël
Firma Lucent Technologies në Murray Hill, New Jersey (USA), urdhëroi më 15 Nëntor 1999 zhvillimin e një tranzistori me një gjatësi prej vetëm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesë e trashësisë së flokut të njeriut. Kjo pjesë quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi që të gjitha pjesët e saj janë të rradhitura në një pllakëz silikoni dhe rryma rrjedh në drejtim vertical
--------------------------------------------------------------------------------
Mjekra më e gjatë
Me rastin e vdekjes së Hans Langseth në vitin 1927 në Kensett (USA) mjekra e tij kishte një gjatësi rekorde prej 5,33 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar më 1972 në Stokholm debitoi në vitin 1970 nën emrin Festfolk në një Restaurant në Göteborger. Pas dy vitesh, pra më 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anëtarve të grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.
--------------------------------------------------------------------------------
Helikopteri më i vogël në botë ishte njëulësi Seremet WS-8 i cili u prodhua më 1976 në Danimarkë. Ai kishte një motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesë 53 kg. Rotori i tij kishte një diametër prej 4,5 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Shkencëtarët e "Oak Ridge National Laboratory" në Oak Ridge, Tennessee (USA) në Prill 1996 me ndihmën e një superpërçuesi arritën rrymën më të fortë të të gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma për nevoja shtëpiake ka një forcë me nën 1000 Amper/cm².
--------------------------------------------------------------------------------
Protesta më e madhe kundër luftës u mbajt më 15.11.1969 në Washington D.C. (USA) ku morën pjesë rreth 600.000 pjesmarrës të cilët protestuan kundër vazhdimit të luftës së amerikanëve në Vietnam.
--------------------------------------------------------------------------------
Arusha e bardhë mund të notoj pandërprerë deri 100 km.
--------------------------------------------------------------------------------
Rekordin botëror në qëndrim në një këmbë e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qëndruar 76 orë e 40 minuta.
--------------------------------------------------------------------------------
Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikë) tërhoqi me dhëmbë 8 vagonë treni mbi hekurudhe, me një peshë gjithsejt 223.880 kg në largësi prej 3,2 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Më 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua në emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshën 50 kg (tjegulla ndërtimi të lidhura bashkë dhe të kapur në veshin e tij).
--------------------------------------------------------------------------------
Kenguri më i madh (Macropus rufus) në Australinë qendrore, -jugore dhe atë -lindore, plotësisht i drejtuar është 1,80 m i lartë, dhe gjatësia e përgjithshme (megjithë bisht) është 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Kilauea në Hawaii (USA) është vullkani më aktiv në botë. Që nga viti 1983 është pandërprerë aktiv dhe vjell 5 m³ llavë në sekondë.
--------------------------------------------------------------------------------
Amerikanja Janice Deveree në vitin 1884 kishte mjekër me gjatësi 36 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
Personi më i vjetër i të gjitha kohërave, me datëlindje të vërtetuar, ishte françezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind më 21.02.1875 dhe vdiq më 04.08.1997 në Arles të Francës në moshën 122 vjeçare.
--------------------------------------------------------------------------------
Binjakët më të rëndë në botë ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) të cilët u lindën më 7.Dhjetor 1946. Deri në moshën 6 vjeçare kishin shtat normal. Në Nëntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndërsa vëllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq në Korrik 1979.
--------------------------------------------------------------------------------
Zbuluesi i parë i phonograph-it (gramophonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të zbuloj një inçizues diktimi për punë në zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formë cilindri, deri në vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakë-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua në një medium artistik.
--------------------------------------------------------------------------------
Gjurmimi më i madh i arit ndodhi në SH B A, ku më 24.01.1848 një pronar i një puntorie të drurit dhe shoku i tij, në Sacramento (sot California) zbuluan ar. Një vit më vonë e vërshuan mbi 80 000 gjurmues të arit të ashtuquajturin forty-niners në këtë regjion. Në vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.
--------------------------------------------------------------------------------
Marilyn Monroe, gjegjësisht Norma Jean Mortenson, legjendë e filimit, muzikës dhe bukurisë, e lindur më 01.06.1926, në fëmijërinë e saj ndërroi 12 familje përkujdesëse
--------------------------------------------------------------------------------
Kinezët si Antibiotik natyror më të mirë e përdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtëse deri në dymbëdhjetë herë)
--------------------------------------------------------------------------------
Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas përfundimit të luftës (i cili u gjet në pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjë për përfundimin e luftës.
--------------------------------------------------------------------------------
Kafepirësit mendojnë më shpejtë dhe veprojnë më logjikisht se ata që nuk e përdorin kafe-në.
--------------------------------------------------------------------------------
Nikotin-i është një helm i fortë nervor (emrimi i saktë: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
--------------------------------------------------------------------------------
Kali vrapues australian "Great Fortune" si ndihmë teknike mori një palë syza.
--------------------------------------------------------------------------------
Gangsteri Al Capone më në fund u burgos për shkak të mospagimit të tatimit?
--------------------------------------------------------------------------------
Sahara është më e madhe se Australia?
--------------------------------------------------------------------------------
Romani "Vuajtjet e të riut Werther" i Goethe-s ishte shkaktar i një serie të vetëvrasjeve?


Edituar për herë të fundit nga floroS në Mon May 04, 2009 9:56 pm, edituar 3 herë gjithsej
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 25
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C) :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:23 am nga floroS

Shkencetaret e Univerzitetit Illionis te Chicago, kane patur sukses te izolojne bakterie e cila do mundet te ndihmoj nje metode te lire me te cilen do kontrolloheshte infektimi nga HIV.
Kerkimet qe jane be mbi keta bakterie kane treguar se lloji lactobacillus, qe eshte i pademshem per trupin e njeriut, mund te lidhet mbi tipin specifik te sheqerit i cili gjindet ne siperfaqen e HIV.

Per kete bakterie, sheqeri paraqet resurs primar per te ngrene.
Kerkimet laboratorike kane treguar se bakteria me veprimin e tij mund te bllokon perhapjen e infektimit ne organizem.Shkencetaret planifikojne se shpejti te fillojne dhe testimet klinike per ndikimin e bakteries ne HIV virusin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:23 am nga floroS

11 Acad. Skender Gjinushi Mathematicien

Lexova kete emer dhe e marr me mend qe Akademia e Shkencave ne Shqiperi paska mbetur ajo e kohes se Enverit me shkencetaret e partise.(ky koment nuk ka te bej me ty Davius)

Une kam gjetur diku disa te dhena per nje shkencetar shqipetar

Dr. BILAL GOLEMI

1899-1955

Mjek veterinar,mikrobiolog i shquar ne fushen veterinare e mjekesore,patriot atdhetar e democrat perparimtar. U largua nga Golemi kur ishte 7 vjec duke shkuar pas te atit ne Stamboll.Kreu shkelqyeshem studimet e larta ne mjekesine veterinare.U specializua per mikrobiologji ne institutin "Paster" ne Paris Punoi si asistent e me pas si bashkepunetor i dy shkenectareve francese me fame boterore Ramon e Dyma ku shpalosi talentin e tij duke marre graden Doktorr i Shkencave ne moshen 27 vjecare.Per talentin dhe famen qe fitoi Instituti e ftoi te punoje aty,por ai bashke me te shoqen dh vajzen me 1928 kthehet ne Atdhe me enderren dhe deshiren per ti sherbyer popullit te tij.Me emrin dhe vepren e tij jane te lidhur ngritja dhe organizimi i sherbimit veterinary themelimi I te parit laborator bakteriologjik veterinary,importimi i racave te kafsheve ngritja e te parave stacione shkencore te permiresimit racor si ne Selenice e Rozafaj Prodhimi per here te pare ne vend I vaksinave kunder disa semundjeve te bagetive,pergatitja e kuadroveb te para veterinare,ndihmoi ne organizimin e zhvillimin e para te shkollave bujqesore ne Tirane ,kavaje e LushnjeNderkohe ai eshte nje martir I shkences,qe per hir te saj e ktheu trupin e tij ne laborator studimi e vezhgimi e cilka duke iu infektuar rende I kushtoi me jeten e tij.Ai ishte sa shkencetar aq edhe njeri i thjeshte i dashur patriot democrat e perparimtar qe gezonte simpati e dashuri te jashtezakoneshme nga njerezit Brenda e jashte vendit.Dr Bilali nuk u pajtua me shtypjen dhe shfrytezimin e eger prapambetjen e theksuar dhe varferine e madhe prandaj u pozicionua perkrah forcave demokratike perparimtare dhe merr pjese ne levizjen e Vlores qe drejtohej kunder regjimit obscurantist te A.Zogut.Per kete regjimi monarkist e burgosi me 1932 dhe e denoi me 101 vjet burg.Mbajti nje qendrim burreror e dinjitos para gjyqit ku demaskoi ashper reghjimin e kalbur..Nen presionin e vijueshem te protestave Brenda dhe jashte vendit me 13 Shkurte 1935 u lirua nga burgu,por shkencetarit me permasa evropiane iu mohua e drejta e punes dhe e jeteses ne Shqiperi nga regjimi Zogist.I deshperuar ne kulm detyrohet te shkoje ne Turqi ku e prisnin me padurim institucionet shkencore.Me 1952 emerohet sekretar i pergjitheshem i institutit qendror veterinary ne Ankara,po kete vit zgjidhet ekspert i organizates Nderkombetare te Shendetesise (OMS)]Studimet e tij paten jehone te madhe ne Evrope e Bote.Me 1952 per studimet e tij shkencore ne mikrobiologjine veterinare qeveria frnceze e deklaroi me medaljen "Legion d’honneur -Merite agricole"Kreu mbi 50 studime e kerkime e kerkime shkencore mori pjese ne studime e ejkspozita nderkombetare bashkepunoi me shumee institute nga te gjitha anet e botes duke u bere keshtu nje figure e shquar ne forumet nderkombetare te Shendetesise Me 15 mars te vitit 1955 pushoi zemra e ketij shkencetarite shquar e atdhetari te madh ne moshen me te pjekur e me produktiveNe krye te varrit te tij ne Stinje ne Stamboll eshte gdhendur me mjeshteri nje liber i madh ndersa ne faqet e hapura te librit te gurte eshte skalitur ne bazoreliev nje mikroskop.Ne nderim te vepres se tij Institutit te studimeve veterinare te Shqiperise iu dha emri "Instituti Dr. Bilal Golemi"

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 1:24 am nga floroS

Nje nga sondat e anijes kozmike te NASA's 'Deep impact' ka fotografuar nje komete ne te cilen do te perplaset se shpejti.

Kjo fotografi eshte nxjerre ne shtyp te merkuren e kaluar.Eshte fotografuar me daten 25 Prill kur kjo anije kozmike ndodhej rreth 63.8 milion kilometra larg kometes Tampel 1.Kjo komete duke me e vogel se nje flake qiriu kundrejt blokut te madh te hapesires.Por zyrtaret thone se ky potret eshte i pari nga shume portrete qe 'Deep impact' to marre nga grumbulli i copave te akullta,gure dhe materiale te tjera qe perbejne kometen.

Me 4 Qershor,nje sonde e shkeputur nga anija kozmike qendrore 'Deep impact' do godase kometen duke krijuar karter dhe duke ngritur shtellunge te larte pluhuri qe zbuluesit thone se mund te jete teper e lehte per tu vezhguar me dylbi dhe teleskope te vegjel.Biles vezhguesit e mund te shikojne nje ndriqim te shkurter mbi komete ne momentin e goditjes, pa perdorur mjete optike fare.'Deep impact' eshte krijuar per tu dhene zbuluesve nje paraqitje te perberjes se mbrendshme te kometes.Duke krijuar perplasjen mbi Tampel 1 qe mund te jete thjesht nje shembull topik i kometave, zbuluesit shpresojne te marrin nje paraqitje te shtresave materiale qe nuk kane ndryshuar qe nga formimi i sistemit solar.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:01 pm nga floroS

AmoN_GoeTH's Avatar

Join Date: Jul 2008
Location: OuT Of H3R.....
Posts: 5,105
Started threads: 1702 Started threads
Thanks: 517
Thanked 4,516 Times in 898 Posts
AmoN_GoeTH has a reputation beyond reputeAmoN_GoeTH has a reputation beyond reputeAmoN_GoeTH has a reputation beyond reputeAmoN_GoeTH has a reputation beyond reputeAmoN_GoeTH has a reputation beyond reputeAmoN_GoeTH has a reputation beyond reputeAmoN_GoeTH has a reputation beyond reputeAmoN_GoeTH has a reputation beyond reputeAmoN_GoeTH has a reputation beyond reputeAmoN_GoeTH has a reputation beyond reputeAmoN_GoeTH has a reputation beyond repute
Send a message via ICQ to AmoN_GoeTH Send a message via AIM to AmoN_GoeTH Send a message via MSN to AmoN_GoeTH Send a message via Yahoo to AmoN_GoeTH Send a message via Skype™️ to AmoN_GoeTH

Default Re: Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta (C)
Çudia/ 9 maji, dita e kënaqsisë seksuale

Një qytet brazilian feston ditën e orgazmës

Rio de Zhaneiro - Në një krahinë veri-lindore të Brazilit, tepër e njohur për zakonet e veta religjoze, qyteti i vogël Espertantina pëlqen të festojë kënaqësinë seksuale: tashmë 9 maji është atje dita zyrtare e orgazmës, e cila i dedikohet përmirësimit të marrëdhënieve në çift.

"Ne e festojmë ditën e orgazmës në të gjitha format e saj. Por sipas përvojës sime, gratë duan më tepër kohë për të arritur orgazmën se sa burrat",- ka shpjeguar në një bisedë telefonike kryebashkiaku i Esperanrinës, Felipe Santolia. Ai ka shpjeguar se qyteti i tij prej 38.000 banorësh e feston zyrtarisht ditën e orgazmës prej vitesh, por kryebashkiaku kishte vendosur veton në krijimin e një ditë zyrtare. Këshilli ka votuar të shtunën krijimin e një dite të tillë. "Unë jam 32 vjeç, nuk jam i martuar, por mbi të gjitha mendoj që tema është aktuale",- ka treguar Santolia, i cili është vendosur në krye të bashkisë së qytetit këtë vit. Dita e orgazmës parashikon një seri diskutimesh në grup me seksologë të ardhur nga të gjitha anët e Brazilit dhe paraqitjen e “Monolgët e vaginës”, pjesë e Eve Ensler, që ka njohur sukses në të gjithë botën. Felipe Santolia ka pranuar se fillimisht kjo iniciativë i ka shokuar banorët e kësaj krahine të varfër dhe tepër besimtare, por tashmë ata e kanë pranuar.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:01 pm nga floroS

Truri i meshkujve gei, i ndryshëm nga të tjerët

Uashington- Një përbërës i nxjerrë nga djersa e meshkujve homoseksualë dhe e grave heteroseksuale, (por jo nga meshkujt heteroseksualë), ka çuar në idenë e mundësisë së një ndryshimi në trurin e homoseksualëve. Ky zbulim përforcon idenë se qeniet njerëzore u përgjigjen feromoneve, përbërje kimike të njohura për ndikmin e tyre në sjelljen e kafshëve, por roli i tyre në aktivitetin njerëzor është vënë në dyshim. Elementi në fjalë është një rrjedhës i testosteronit të quajtur 4,16-androstadio-3-një (AND).

"AND-ja gjendet mbi të gjitha në djersën e meshkujve", kanë shkruar kërkuesit në numrin e kësaj jave të Akteve të Akademisë Kombëtare të Shkencave. Në një studim të mëparshëm, Ivanka Savic, e spitalit universitar të Krarolinskës, ka zbuluar së bashku me kolegë të tjerë, se truri reagon kur gratë ndiejnë AND-në dhe kur burrrat ndiejnë një përbërës përgjegjës në urinën femërore të quajtur EST. Këtë radhë janë përballur të dhënat dhe reagimet e 12 grave, 12 heteroseksualëve meshkuj dhe 12 homoseksualëve meshkuj. "Në ndryshim nga meshkujt heteroseksualë, meshkujt gei dhe gratë heteroseksuale kanë një përgjigje në tru ndaj AND-së", ka shkruar grupi i kërkuesve.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:01 pm nga floroS

Supa më e shtrenjtë: 160 euro tasi

Londër – Supa më e shtrenjtë në Londër, e gatuar në një restorant luksoz kinez, mund të shijohet për 160 euro. E quajtur "Buda hidhet nga muri", supa me pendë peshkaqeni, që duhet të porositet 5 ditë më pare, përmban veç të tjerave edhe një varietet të rrallë të kërpudhave japoneze, qepë të thata, mish derri, etj. Pavarësisht çmimit tepër të lartë, restoranti kinez “Kai”, i vendosur në lagjen shik “Mayfair”, ka shitur mesatarisht dy tase në muaj, sipas pronarit Bernard Yeoh. "Unë mendoj që për këtë supë ia vlen çmimi, pasi nëse ju do të provoni ta gatuani në shtëpi, do të shihni se pak a shumë do të kushtojë njëlloj. Ne nuk fitojmë shumë në një pjatë të tillë",- ka deklaruar ai. Supa, "gatim perandorësh", sipas menusë, shërbehet tradicionalisht në Azi, në raste martesash apo ditëlindjesh.

Gjatë përgatitjes së kësaj supe, përbërësit zihen ose piqen në katër pjata të ndryshme, nga katër deri në shtatë orë secila. Prej tyre lëshohet një aromë mishi tepër e këndshme. “Sa më ngadalë të kryhet zierja, aq më e lehtë dhe më e shijshme është supa”,- ka shpjeguar Yeoh.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:02 pm nga floroS

Ne vitin 1881 doli per here te pare ne bote numratori telefonik.Ai u botua ne Berlin dhe u quajt ''Lista e pjesmarresve te bisedave ne largesi.Ne kete numrator te pare eksistonin 187 numra telefonik.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:02 pm nga floroS

Per pese vjet mund te paraqitet injeksioni per duhanxhinje. Sot do te jene te publikuara rezultatet e ndalimit te varesise se nikotines tek njerezit.
Ilaçi, te cilin e kane bere shkenctaret, e stimulon prodhimin e antitrupave ne gjak, te cilet lidhen me nikotinen dhe ndalojne futjen e saj ne tru, me c'rast japin nje ndjenje te rehatshme te duhanxhinjte.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:03 pm nga floroS

Qendra per studimin e jetes ne Univers
Ne jetojme ne nje univers te mahniteshem,te pasur dhe me nje kompleks fenomenesh! C'do avancim ne vezhgimin e mundesive zbulon objekte te reja te pa parashikueshme si psh siteme planetare te tjera dhe pocese ne univers.Nga te gjitha keto fenomene,me e mrekullueshmja e te gjitha koherave e interesit me te madh tek ne si qenie njerzore eshte jeta ne univers! Sa planete mund te kete qe mundesojne jete ? Dhe sigurisht,c'fare eshte e demosdoshme qe nje jete te egzistoje? Si fillon jeta? Si evulon dhe c'fare krijesash interesante mund te sjelle evolucioni? Sa shpesh duken krijesat intiligjente ne fushen gjigande te jetes? Jane konkretisht keta pyetje te cilat jane te adresuara nga shkencare te qendres se studimit te jetes ne univers, LITU.


Per te bere n je progres kundrejt pergjigjeve,disa shkencare te kesaj qendre jane ne kerkim te sistemeve te tjera planetare duke vezhguar pa pushim per ndonje ndryshim sado te vogel te drites se yjeve qe mund te ndodhe kur nje plantet kalon perballe ashtu siq ndodh me token dhe diellin.Ne biles kemi te instaluar nje teleskop automatik ne dimrin e ashper te Antraktides ku pothuajse eshte gjashte muaj erresire e vazhdueshme duke krijuar condita ideale per vezhgim.Ne te ardhmen shkencaret tane do marrin pjese ne nje mision me anije kozmike e cila do kete nje teleskop special e cila do shikoje per ndryshimet karakteristike te drites se yjeve te shkaktuara nga eklipset planetare.Per here te pare te de kemi nje teknologji te kenaqeshme per te zbuluar planete si toka.Ky teleskop do vezhgoje qindra dhe mijera yje,gjithmone ne pritje per nryshimin sado te vogel te ndriqimit i cili mund te jete nje indikues i prezences se botave te tjera.

Shkencaret tane perpiqen te kuptojne si planetet ndryshojne gjate biliona viteve,dhe kryesisht si ndryshon atmosfera,temperatura dhe presioni qe nga mosha e re e tyre.Dhe a munded qe atmosfera e pershtateshme per jete diqka e njejte per te gjitha krijesat dhe e vazhdueshme?

Dhe aty ku kushtet jane te favoreshme, a mund te kete jete? Shkencaret e LITU kane marre persiper nisma duke sygjeruar senare,te cilat mund te shpiejne tek origjina e jetes ne toke apo vend tjeter.Jo shume kohe me pare ne kemi besuar se vetem Yjet qe ngjasojne me diellin tone mund te favorizojne kushtet e pershtatshme per jete ne planetet per rreth! Rreth ketyre yjeve te ndriquar,planetet mund te vertiten neper orbita me distance te tille ku teperaturat jane te pershtateshme.Sidoqfte pak gje dinim: Forca e jashtezakonshme e efektit te greenhose per te ngrohur planetet larg nga yjet e tyre nuk ishte e njohur fare deri kur zbuluam se ky efekt nuk ish i rendesishem ne Venus ku siperfaqja ka nje nxehtesi te mjaftueshme per te shkrire metal.Ne shohim nje lloj Greenhouse,actualisht te formuar nga nje shtrese akulli disa kilometershe ne satelitin (hena) Europa te Jupiterit,aq larg nga Dielli sa qe ndriqimi diellor eshte vetem nje % e vogel e asaj qe merr toka.A mund te kete jete ne oqeanin gjigand te saj? Shkencaret tane po ekspolrojne kete mundesi si ne teori ashtu dhe ne planifikimin e ne misioni ne satelitin Europe per te kerkuar ndonje shenje jete.

Planetet e yjeve te kuq e te zbehte te cilet gjithashtu quhen M stars jane nje mundesi e re terheqese! Te neglizhuar per shume kohe nga kerkuesit e SETI,keta yje perbejne 80% te yjeve ne Galaksine tone.Prap se prap drita e tyre eshte aq e dobet saqe vetem planetet ne orbite te afert mund te marrin ngrohtesi.Por qfare ngrohtesie mund te jete kjo?Ne orbita kaq te vogla planetet mund te jene te kyqur ne nje pozicion te tille qe vetem njera faqe e tyre eshte perball ndriqimit (ashtu si ana e afert e henes tone qe gjithmone eshte perball tokes) Qendra e anes se ndriquar mund te jete perveluese! Dhe ana e pandriquar mund te jete e ngrire ne akuj! Po diku mes ketyre ambjenteve ekstreme kushtet mund te jene te pershtateshme per jete.Mbase ne keta planete mund te kete nje zone te ndermjetme qe pershtatet per jete.Si mund te jete jeta ne nje planet te tille ku koha pothuajse nuk ndryshon dhe dielli pothuajse kurre nuk perendon?

Mbase me provokuese nga te gjitha jane nje klas planetesh te cilet patjeter duhet te egzistojne por qe nuk jane pare kurre.Keta jane planete qe jane nxjerre nga sistemi i tyre gjate nje crregullimi qe shkaktohet nga lindja e sistemeve planetare.A eshte jeta e mundur atje?Mbase jo.Ashtu si planetet gjigande ne sistemin tone kane ngrohtesi ne mbrendesi te tyre per shkak te radio aktivitetit apo burimeve te tjera te energjise eshe keta mund te kene atmosfere mjaft te thelle,dhe efekte greenhouse qe mund te sjelle kushte jete.Sa e quditeshme mund te jete ajo lloj jete nese ne te vertete egziston!

Ashtu siq kerkojme per shenja jete ne Mars,ne do vazhdojme kryesisht te kerkojme per uji.Po c'fare tjeter kerkohet per jete?Si ishte oksigjeni i hershem kaq esencial per krijesat me tru te madh si puna e njerezve...formuar ne planetet territorial.Mbase kohe me pare Marsi mund te kete prodhuar mjaft nitrogjen per te ushqyer jete.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:04 pm nga floroS

Dy yje ne pritje per tu ndeshur !
MINNEAPOLIS,MN -Dy yje densitive duke u vervitur rreth e rrotull njeri tjetrit me shpejtesi marremendese mund te jete forca me e madhe nga te dhenat e Ainshtainit per dallgezimin e valeve te gravitetit ne hapesire.
Yjet dobio te quajtur RX J0806- jane zbuluar ne vitin 1994 me rreze -x.Pastaj te shfaqur me ndriqim dhe venitje (blip) qdo 5.4 minuta ,kompleksi dy yjesh besohet te jete nje pale wite drafts (Wite dwarfs jane komleks yjesh te mbajtur nen kontroll nga graviteti qe kane! Yjet white drafts jane formuar nga perfundimi i produktit te evolimit te yjeve te nje mase relativisht te ulet)

Ndarja mes tyre eshte vetem 50.000 milje (rreth 80.000 km) dmth 1/5 e distances se Tokes me Henen gje qe i ben keta dy objektet qiellor me te afert ne distance te vezhguar nga njeriu!Duetit vallezues mund ti mbarojne valet e gravitetit gjate vershimit ne fushen e hapesires ne nje kohe te parashikuar nga Ainshtaini ne teorine e relativitetit.
Keto vale nuk jane zbuluar akoma direkt po sidoqofte egziston evidence indirekte,thote Tod Strohmayer i cili prezantoi rezultatet ne nje miting te nje shoqerie astronimike te Amerikes.Strohmayer ,nga qendra e fluturimeve kozmike te NASA's prezantoi te dhena nga Observatori Chandra rreze-X qe tregojne se koha midis blipeve ne rreze X-ray eshte nga 1.2 milliseconda qdo vit.Rrjedhimi eshte se ky kompleks yjesh po orbiton shpejt e me shpejt dhe gradualisht do bashkohen njeri me tjetrin ne nje shpejtesi prej 2.5 cm per ore.


Ja dhe nje foto spjeguese.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:05 pm nga floroS

Galaksite e vetmuara duken blu
MINNEAPOLIS,MN- Ka galaksi qe egzistojne ne ne shkretetirat pothuajse boshe te hapesires.Quditerisht,keto 'Galaksi boshe' jane akoma duke formuar yje te nxehte blu pothuajse me teper se galaksite mesatare ne zonat me te populuara te universit.

Fiona Hoyle e Universitetit te hapesires prezantoi disa zbulime te mijra galaksive ne pjeset e vetmuara te boshllekut kozmik,ne takimin e 206'te te shoqerise astronomikale Amerikane muajn e fundit ne Minneapolis.

Voids (eshte pjese boshe e universit ku fillojne dhe krijohen galaksite e reja) jane mesatarisht 100 milion vite drite larg nga njeri tjetrit dhe permbajne vetem nje numer te vogel galakishe gjithsecila.Po ti mbledhesh bashkarisht voids mbushin 40% te volumit te universit e megjithate galeksite mbrenda tyre jane me pak se 5% e te gjitha galaksive.

Galaksite e Void jane observuar dhe mepare mire po ky eshte shembulli i pare statikal,thote Holey ne Space.com

Studiuestit kane arritur te zbulojne se keto galaksi tentojne te formohen ne afersi te tehut,ne pozicion te kundert me qendren e void.
Por zbulimi me i shenuar eshte menyra se si galaksite duken blu! Jo..blu ne kete rast nuk do te thote se jan galaksi te vetmuara por thjesht se keto galaksi jane akoma ne aktivitet per te foruar yje te rinj.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:06 pm nga floroS

Kushuriri i madh i tokes eshte zbuluar
Astronomet deklaruan sot zbulimin e planetit me te vogel jashte sistemit tone solar.Perafersisht shtate here e gjysem me i madh se toka jone,dyfish me i gjere, ky extrasolar planet i ri mund te te jete bota e pare e gurte qe eshte gjetur ndonjehere dhe qe orbiton nje yll te njejte me diellin tone.

Momentalisht rreth 150 plantete extrasolare jane bere te njohur dhe numri vazhdon te rritet.Po shumica e ketyre boterave te largeta jane gjigante te medha te perbera me gaz siq eshte Jupiteri.Vetem kohet e fundit astronomet kane filluar te zbulojne objekte te tilla me mase me te vogel.

'Ne vazhdojme ti zgjerojme kufijte e gjerave qe mund te zbulojme dhe ne po i afrohemi shume e me shume gjetjes se boteve' thote Steven Vogt,nje pjestar i grupit te Santa Cruz,universitetit te Kalifornise.

Zbulimi i kushuririt te tokes ne largesi eshte deklaruar sot me 13/06/2005 ne nje konference shtypi te NSF'se (National Science Foundation )ne Arlington,Va.

Ky planet i ri orbiton Gliese 876 (Gliese 876 eshte nje yll ap nje diell teper i ngjashem me diellin tone) qe ben pjese ne gurupin M te yjeve,ndodhet 15 vite drite larg ne konstilacionin Aquarius.Kjo 'Superbote' nuk eshte e vetmuar!Aty ndodhen dy planete te tjere,qe te dyja kane te njejete madhesi me Jupiterin dhe ndodhen ne te njejte sistem.Kjo bote e trete ish zbuluar nga nje extra Wobble (extra Wobble eshte motode zbulimi qe bazohet ne efektin qe krijon planeti gjate orbitimit rreth yllit) e cila eshte krijuar ne yllin qendror.

Nga kjo wobble,studiuesit llogariten masat minimale te ketij planeti te ri 5.9 te mases se tokes tone.Orbita e ketij planeti plotesohet ne nje shpejtesi orbituese prej 1.49 dite dhe nje distance te supozuar prej 2 milion miles (rreth 3.21 milion kilometra) nga qendra e yllit,ose 2 % e distances nga toka jone te dielli.

Duke orbituar kaq afer rreth yllit shkencaret spekulojne se temperatura e planetit eshte shkrumbuese nga 400 ne 750 grade Fahrenheit (200 ne 400 grade celcius)
Ky planet ka mundesi te jete teper i nxehte per te mbajtur gazera te shumta si Jupiteri.Prandaj ky planet ka me shume mundesi te jete i gurte.

Masa e ketij planeti mund te mbaje me lehtesi nje atmosfere thote Gregory Laughlin nga UC Santa Cruz.Mund te konsiderohet si nje planet i gurte,mbase me nje kore hekuri dhe nje nenshtrese silikoni.Gjithashtu mund te kete nje shtrese densitive me ujera avulluese.

Kjo foto eshte nje koncept artistik i ketij planeti te zbuluar rreth Gliese 876!

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:06 pm nga floroS

Njeriu me i gjate ne bote

Robert Wadlow ( USA 1918-40 ): gjatesia= 2.72 cm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:07 pm nga floroS

Automjeti i hapesires Mini Robotik AeroKAM
NASA po krijon nje mini-AERkam,nje automjet kontrollues me fluturim te lire robotik per veshtrim ne largesi dhe kontroll te misioneve te ardhshme fluturuese ne hapesire.Nanosatellite klas kjo Mini-AERkam sferike (Miniature Autonomous
Extravehicular Robotic Camera)ka nje diameter prej vetem 19.05 cm dhe nje peshe prej 4.53 kg.Eshte pak me e madhe se pulti kerkues qe Obi-Wan ka perdorur per te stervitur Luke Skywalker ne filmin e pare te Star Wars

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:08 pm nga floroS

Hubble (teleskop ne hapesire) konfirmon planet te ri ne yllin e afert
Observime te reja te yllit qe dyshohej te kish planete sjell evidence bindese mbi egzistencen e nje bote te re.

Ne vend te pozes se planetit astronomet kane fotografuar nje forme te quditshme unaze e perbere nga pluhur qe rrethon yllin.Astronomet dyshojne se planeti akoma i papare krijon nje pamje skulpturale te tille.

Ylli me emer Fomalhaut,eshte i 17'ti per nga ndriqimi ne qiellin e nates dhe eshte teper i lehte per tu gjetur me sy te zhveshur.Eshte relativish yll i ri,akoma i mbeshtjelle me pluhurin e tij te lindjes.Fomalhaut eshte rreth 25 vite drite larg tokes.

Spjegime rreth deformacionit te tij

Ne vitin 2002,astronomet thone se kan gjetur deformacion ne unazen e pluhurt te Fomalhaut dhe kane llogaritur qe nje planet me madhesine e Saturnit mund te jete ne orbite rreth tij.Observimet po ashtu krijuan nje ide se unaza mund te ishe ne kunderbalance ne lidhje yllin,diqka qe ben te sygjerosh prezencen nje planeti,por ky spekullim ish bazuar pjeserisht ne modele kompjuteristike.

Pamja e re optikale nga teleskopi i hapesires Hubble rezulton dimensionet egzakte te unazes se formuar nga mbeturinat e formimit te yllit.

Unaza e pluhurt nuk e ka qendern tek ylli ashtu siq do pritej vetem nese graviteti i yllit do ndikonte ne formen e saj.Perkundrazi,qendra e saj eshte 1.4 billion milje (2.25 billion kilometra) larg nga ylli (15 here me e gjate se distanca e tokes nga dielli) Kjo eshte nje evidence e forte e nje planeti qe ndikon ne unaze,thone shkencaret sot.

Imazhi i ri i derguar nga Hubble konfirmon hipotezat e mepareshme qe nje planet ka nderhyrje ne unaze,thote Paul Kalas i universitetit te Kalifornise.

Kalas dhe koleget e tij mendojne se objekti misterioz eshte planet,dhe jo ndonje diqka me e madhe! Investigimi eshte i rendesishem per arsye se Fomalhaut (Fo-mal-ought) eshte nje sistem qe mendohet te kete patur ngjashmeri me sistemin tone solar kur ka qene rreth 200 million vjet i vjeter( sistemi jone solar eshte momentalisht 4.6 billion vjet i vjeter)

Unaza`rreth Fomalhaut ka ngjashmeri me rripin Kuiper te sistemit tone solar,qe eshte rajon me objekte te ngjashme me kometa dhe shtrihet pertej Neptunit.Astronomet mendojne se planetet,asteroidet,kometat qe krijohen nga pluhuri,gjate ketij procesi shume materil eshte larguar ne dalje te sistemit apo ne mbrendesi te tij duke formuar nje unaze me mbeturina.

Imazhi i pare me drite te dukshme i unazes se pluhurt rreth yllit Fomalhaut.Pjesa me e ndriquar eshte unaza ,me yllin yllin qe duket afer por jo egzaktesisht ne qender.Nga pjesa e erret majtas imazhit nuk eshte arritur te merret data.
Evidence me e tepert

Hubble sjell me teper te dhena qe sygjerojne egzistencen e nje planeti.Tehu i mbrendeshem i unazes eshte disi me i mprehte se tehu i jashtem!Gjeresia e unazes qe eshte 2.3 billion milje (3.7 billion kilometra) eshte diqka e pranueshme
vetem nese i eshte dhene forma nga nje bote e sapokrijuar.Pa planet qe te mbaje materialet nen kontroll,unaza duhej te ish me e gjere.Trajta e kesaj unaze eshte e ngjashme me ate qe shikohet ne unazat e Saturnit,te cilat jane te influencuara nga graviteti i henave,thote Kalas.

Edhe pse egziston ngjashmeri mes sistemit tone dhe Fomalhaut,struktura e Fomalhaut eshte perseri distancuese."Nderkohe qe unaza e Fomalhaut eshte e krahasueshme me rripin Kuiper,diametri i saj eshte 4 here me i madh se i rripit Kuiper" thote Kalas.Kjo sygjeron se jo te gjitha sistemet planetare formohen dhe evulojne ne menyre te njejte.

Sigurisht,disa nga pak a shume 150 planeted ekstrasolare te gjetura deri tani orbitojne ne nje afersi te jashtezakoneshme me yjet e tyre te nxehte.Ne disa sisteme,bote me madhesine e Jupiterit orbitojne yllin ne nje kohe vetem disa ditoreshe! Te tjera planete marrin nje rruge orbitore te gjere rreth yjeve te tyre

Ne fotto: Nje krahasim i unazes se Fomalhaut me objektet ne sistemin tone solar,sebashku me Sedna qe eshte objekt me permasa te aferta planetare dhe qe eshte gjetur kohet e fundit ne orbite pertej Plutonit.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:08 pm nga floroS

Zbulimi i nje zone konstruksioni per planete
Nje koleksion masive me zaje hapesire (Zaje: gure te lemuar) qe rrethojne ne menyre relative nje yll te afert eshte zone konstruksioni per planete thone astronomet.Ylli me emer TW Hydrae eshte i ri dhe ne zhvillim per te krijuar botera te reja.

Obzervimet e reja tregojne nje disk materialesh me permasa zajesh qe shtrihen te pakten 1.6 billion kilometra larg nga ylli.Eshte tamam aij lloj materiali qe nevojitet per krijimin e kometave,asteorideve dhe po ashtu dhe planeteve rreth yillit te ri,ne baze te teorise.

"Ne po shikojme ndertimin e nje planeti qe po zhvillohet taman perpara syve tane" tha David Wilner nga qendra e astrofizikes ne Harvard-Smithsonian te premten e kaluar.Fondet jane te grumbulluara dhe tani materialet e ndertimit
jane ne bashkim per te krijuar nje sistem solar te ri.

Mosha e pershtatshme.

Astronomet besojne se pas lindjes se nje ylli mund te kalojne miliona vjet deri ne krijimin e planeteve.Ylli TW Hydrae eshte pothuajse 10 milion vjeqar.Vetem disa observime kane shfaqur procesin e formimit te planeteve ne progres dhe shkencareve u duhet akoma shume pune per te deshmuar gjithe vazhden,si rezultat i tille nevojitet gurmbullimin dhe bashkimin e gjithe coperave per te formuar nje figure te plote te bazuar jo vetem thjesh ne teori por ne nje evidence reale po ashtu.Nuk dihet akoma nese egziston vetem nje mekanizem primar mbi ndertimin e planeteve apo me teper.

Nje projekt i kompletuar

Nje simulacion ne kompjuter i diskut me materiale rreth yllit,bazuar ne obzervimet e kaluara me infrared,tregon nje boshellek qe shtrihet nga ylli dhe jasht tij me nje distance prej 643 million kilometrash qe eshte i ngjashem me distancen e rripit
asteorid nga dielli ne sistemin tone solar.Boshelleku ka mundesi te jete formuar kur planetet gjigande gjate formimit kane thithur gjithe materialin rreth e rrotull duke lene nje grope ne mes te diskut,thone astronomet.

I vendosur ne nje distance prej 180 vite drite larg ne konstilacionin Hydra,gjarperi i ujit,TW Hydrae eshte pothuajseaq aq masiv sa dhe dielli jone (Per ata qe nuk e dine: vit drite eshte term qe perdoret per distancat teper te largeta.Nese do udhetosh me shpejtesine e drites koha per te arritur ne Hydra eshte 180 vite)
"TW Hydrae eshte unik" thote Wilner.Eshte afer nesh dhe eshte ne moshen e pershtatshme per formimin e planeteve.Ne do e stdudjojme per dakadat qe vijne.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:08 pm nga floroS

Spacecrafti Cassini veshtron nje forme te ngjashme me liqen ne Titan
*****

Ju mbase keni kujtuar se hena e Saturnit,Titani eshte nje qeshtje e vdekur pasi spacecrafti Cassini nuk kish gjetur ndonje evidence bindese per detera methane (Methane: Metan,gaz natyral qe krijohet nga dekompozimi i materialeve organike) te cilen shkencaret kishin parashikuar se mund te egzistoje.

Por kjo hene e mjegulluar eshte perseri ne lajme pasi imazhi i terhequr nga Cassini tregon nje strukture te erret per te cilen shkencaret spekulojne se mund te jete liqen.Kjo perberje ngjason ne menyre absolute me liqen,sipas nje deklarate te NASA's ne te cilen shenohet shfaqja e vijave kufizuese te nje strukture te lemuar qe ngjason me liqen,dhe krejtesisht te ndryshme nga imazhet e perpareshme.

"Mund te them se ky zbulim eshte ne menyre definative candidati me i mire per liqen te lengeshem hidrocarboni ne Titan deri tani"thote Alfred McEwen,pjetar i grupit te imazheve dhe profesor i universitetit te Arizonas.Perberja eshte 233km e gjate dhe 72 km e gjere oes e njejte madhesi me liqenin Ontario ne kufirin mes U.S. dhe Kanadas.

Ky liqen i mundeshem eshte poshte shtellungave te mjegullta ne Titan.Shkencaret spekulojne se shira metani mund te kene rene aty jo shume kohe me pare.Eshte e mundur qe disa nga stuhirat ne kete zone jane mjaft te forta per te detyruar shirat e metanit te arrijne ne siperfaqe.Ngaqe Titani ka temerature te ftohte mund te nevojitet kohe e gjate qe metani i mbledhur ne siperfaqe`te avulloje
Keshtu qe nuk eshte e quditeshme qe liqeni i mbushur me metan te vazhdoje
egzistencen e tij per nje kohe te gjate.

"Po ashtu eshte e mundur qe kjo perberje ka qene dikur liqen,por qe atehere eshte thare duke lene produkte qe krijojne pamjen e erret" thote Elizabeth Turtle e Universitetit te Arizonas.Imazhed e perpraeshme te terhequara kane shfaqur dyshime tek shkencaret mbi egzistencen e nje vullkani."Eshte pothuajse e qarte se qfardo te jete kjo perberje qe ngjason me Liqen,eshte nje ka shume pyetje munduese mbi Titanin ashtu siq vazhdojme te njohim siperfaqen e Titanit gjate viteve ne vazhdim" thote Carolyn Porco,drejtuese e grupit te imazhit ne Institutin e shkencave te hapesires ne Boulder, Colo.

Kjo eshte pamja e rajonit te polit jugor te Ttanit, qe paraqet strukture te erret qe mund te jete pjese e nje Liqeni me lengje Hidrokarboni qe ka egzistuar me pare ose egziston akoma.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:09 pm nga floroS

Shtimi i Antenave
Allen Teleskope array

Allen Teleskope Array qe eshte momentalisht ne ndertim e siper,rreth 321 kilometra ne veri lindje te San Franciskos,eshte me i pari radio teleskop prefesional i modeluar nga Get-go per te kerkuar ne menyre te veqante sinjale jashtetokesore.Kur te perfundoje do jete nje kompleks prej 350 antenash te shperndara ne nje siperfaqe prej 150 dylymesh.

Alline Teleskope Array do perdoren per te krijuar nje harte te qarte te Nebulae dhe Galaksive.Me te tjera fjale ajo do jete nje "Radio kamer" qe do kete mundesi te krijoje harta radiore teper te detajuar ne hapesire.Per te arritur dicka te tille nevojitet antene me saq gjigand dhe perafersisht me permasa prej 1 km.Kjo jo vetem se eshte teper e shtrenjte nga ana financiare por eshte pothuajse e pamundur per tu ndertuar.Por ne 1990,radio astronomet ne Cambridge te Anglise arriten te zbulojne se mund te arrish te stimulosh aktivitetin e antenes gjigande me antena me te vogla po ti shperndash rreth e rrotull,ne menyre qe te grumbullojne data nga antena ne pozicione te ndryshme.Eshte normale te kalosh me jave te tera duke bere kete proces (sepse nje objekt qe fotografohet,galaksi psh nuk leviz apo ndryshon ne menyre te dukshme per disa jave)

Nje koncept artistik i pamjes se Allen Teleskope Array pas ndertimit.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:09 pm nga floroS

Si linden pullat Postale
Ishte njeher e nje kohe nje moter e vella , qe duheshin shume , dhe ndihmonin njeri tjetrin , por nje dite vellai shkoj ushtar, dhe motra fiiloj te qante pasi nuk do merrte lajm nga i vellai per nje kohe te gjate , prandaj vendosen meqe nuk kishin te holla , dhe ishin te varfer qe i vellai ti dergonte shpesh letra me kusht , qe ajo ti refuzonte duke mos paguar te hollat postjerit.

Por me kete ajo kuptonte qe i vellai ishte mir dhe e kujtonte shpesh.(ju kujtoj se kur nuk egzistonin pullat postale cdo individ qe i arrinte nje leter paguante postjerin ne momentin qe merrte letren dhe nuk paguante kur e refuzon ate)

Por postieri ja tregoj kete ngjarje dikujt dhe ai pasi u mendua per nje kohe shpiku pullen e pare postale te parapaguar keshtu qe postieri nuk e bente me rrugen kot.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:09 pm nga floroS

Gjurme te "Amerikaneve te Pare"

Kolonet e pare ne Amerike jane 30 mije vjet me te vjeter se sa mendohej me pare.
Ky eshte rezultati i evidencave te reja. Nje grup shkenctaresh arriti ne kete konkluzion mbas analizimit dhe datimit te nje gjurme kembe njeriu te gjetur ne shtratin e thare te nje liqeni vullkanik ne Meksike. Po ashtu mendimi i tyre ishte qe amerikanet e pare kane ardhur nepermjet detit dhe jo nga tola. Teoria tradicionale mbeshtet faktin qe kolonet e pare kane ardhur rreth 11 mije vjet me pare duke kaluar nje rrip toke qe lidh Siberine me Alasken.
Detajet e gjetjeve te fundit u paraqiten ne UK Royal Society's Summer Science Exhibition nga dr Silvia Gonzalez
e universitetit John Moore te Liverpulit dhe kolegeve te saj. Gjurma eshte gjetur rreth 130 km ne jug te Meksikos qe ne vitin 2003 dhe vetem mbas 2 vjetesh studimi dhe analizimi, shkenctaret arriten te datonin me saktesi se kur ishte lene. Gjurmet ishin ruajtur ne trajte fosili ne shtratin e thare te nje liqeni vullkanik. Me pas ato ishin mbuluar me hi dhe sedimente te liqenit kur niveli i ujerave ishte rritur dhe duke ndihmuar ne transformimin e gjurmeve ne nje mase solide dhe konkrete. Dr Gonzales eshte mese e bindur qe zbulimi do shkaktoje nje termet arkeologjik sic u shpreh ajo ne nje interviste te dhene BBC.
Mbasi studiuam me kujdes mbetjet e ndryshme dhe sedimentet e fosilizuara arriten ne perfundimin qe ishin te vjetra mbi 38 mije vjet.
Po ti referohemi kendveshtrimit tradicional, njeriu erdhi ne Amerike nga Siberia duke kaluar ne nje rrip te ngushte toke ne Alaske rreth 10-12.5 mije vjet me pare por zbulimi i ketij fakti te ri, e rrezon totalisht kete teori. Mbetet akoma shume pune per tu bere dhe debati per kete argument eshte me shume se i hapur.
Me poshte eshte fotoja e gjurmes se gjetur.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:14 pm nga floroS

A e dini se:


* Shteti me i madh ne bote eshte Rusia, me siperfaqe 10.610.083 km.

* Shteti me i vogel eshte Vatikani me siperfaqe 0,272 km.

* Tre shtetet me te pasura ne bote jane: Kanadaja, Norvegjia dhe SHBA.

* Tre shtetet me te varfera jane: Sierra Leone, Nigeria dhe Etiopia.

* Shteti qe kufizohet me me shume shtete te tjera eshte Kina e cila kufizohet me
6 shtete.

* Kufiri me i gjate dhe i panderprere eshte ai midis SHBA-se dhe Kanada-se.

* Qyteti me i populluar ne bote eshte Tokjo i Japonise me 26.5 milion banore.

* Vendbanimi me i larte ne bote eshte krahina Webzhuan e Kines, e cila ndodhet
5090 m mbi nivelin e detit.

* Vendbanimi me i ulet ne bote eshte qyteti Calipatria qe ndodhet ne Kaliforni,
dhe dhe eshte 54 m nen nivelin e detit.

* Vendbanimi me ne veri te botes eshte qyteti Ny Alesond ne Norvegji.

* Vendbanimi me ne jug te botes eshte qyteti Puerto Williams ne Kili.

* Vendi me pak i banueshem ne bote eshte ishulli Tristan Cunha, ku nuk banon asnje njeri.

* Vendi ku fliten me shume gjuhe te ndryshme eshte Guinea e Re, aty fliten 869
gjuhe dhe dialekte te ndryshme.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:15 pm nga floroS

ktivizohet superkompjuteri me i fuqishem ne Europe.

Superkompjuteri me i fuqishem i Europes i quajtur MareNostrum u aktivizua ne 28 Prill ne nje qender kerkimore ne Barcelone. I ndertuar nga IBM ky kompjuter ka aftesine te bej 40 trilion llogaritje ne sekonde dhe ka nje kujtese ose memory te barabarte me 20 mije kompjutera te perdorimit shtepiak ose personal. Kapaciteti i Hard drive eshte 233 terrabyte ose 233 mije gigabyte. Nga kerkesat e shumta si dhe nga fakti qe gjithmone e me shume institucionet kerkimore po pretendojne per kompjutera te fuqive te medha, kompanite e prodhimit te tyre po mundohen te rrisin kapacitetin ne memorie dhe ne ruajte ne kufijte e fantazise. Zedhenesi i IBM mbas inagurimit te ketij superkompjuteri eshte shprehur qe ky eshte vetem nje fillim sepse kompania qe ai perfaqesono ka ambicje shume me te medhaja dhe shifrat e mesiperme po shkojne drejt nje rritje te paimagjinueshme.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:15 pm nga floroS

Kuriozitete shoqerore....etj!

1. Ne fillim te eres sone numri i popullsise vleresohej 300 milionë banore.
2. Per 16,5 shekuj te ardhshem (viti 1650) popullsia boterore u rrit per vetem 200 milione banore.
3. Shtimi i shpejte i pupullsise fillon prej gjysmes se shekullit XVIII, sidimos prej fillimit te shek. XIX
4. Ne vitin 1800 numri i banoreve trefishohet ne krahasim me fillimin e eres sone (907 milione banore).
5.Ne vitin 2000 ne bote jetonin 6162 mil. banore. numri me i madh jetonte ne kontinentin e Azise (60,6%).
6. Rreth 80% e pop. boterore tani jetojne ne vendet me pak te zhvilluara.
7. Popullsia prej vitit 1750 deri ne vitin 2000 eshte rritur per 7,7 here.
8.Rritja e popullsise sipas kontinenteve eshte lidhur me shkallen e zhvillimit ekonomik, shoqerore e teknik.
9. Po thuhet se troja eshte ne Turqi!
10. Sipas disa analisteve troja gjendet ne Shqiperine veriore.
11. Disa te tjere thone se Troja eshte Ne tivar.
12. NJe galaksion i zjarret i afrohet tokes, sipas shkecetareve te nasas ajo eshte larg tokes per 11,5 billion vjet.
13. Ne planetin Mars sateliti fotografon kraterin e ngritur i cili permban balt dhe shume uje.
14. astronomet amerikan zbuluan nje yll siq e quanin ata (Univers).
15. NJe sistem kompjuterik zbulon galaksin mbi toke arfo 60,000,000,000 milje.
16. Neptuni i afrohet tokes.
17. gjeten grimca hekuri ne Hene.!
18. Nje asteroid paraqet rrezik per token>!
19. Sateliti pergjon hapesiren.
20. Ne vitin 2050 akullnajat ne teresi di te shnderrohen ne uje.
21. Planeti Jupiter eshte ne gjendje agregate te lenget dhe shumei zjarret.
22. Amrika ne vitin 4432 do te bashkohet me Europen, shkaku kryesor eshte sepse ka filluar plasaritja e tokes ne menyre te shpejte.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:51 pm nga floroS

Këmishat e reja do të jenë prej çokollate

Husman është shprehur se ka ndër mend të krijojë këmisha me të tjera aroma, si: kafe, çamçakëz, mollë dhe luleshtrydhe

Nju-Jork - Të apasionuarit pas çokollatave tsahmë mund ta ndiejnë aromën e shijes së tyre të preferuar, thjesht duke veshur një këmishë. Mark Husman, krijuesi i këmishës prej çokollate, ka treguar se ata që kanë një dëshirë shumë të madhe për çokollatat, mund të veshin këtë këmishë për t’u kënaqur nga aroma e ëmbëlsirës, pa pasur frikë se mund të shtojnë disa kilogramë më tepër. "Të gjithë e dimë se ç’aromë ka çokollata. Kemi provuar lloje të ndryshme çokollatash dhe kemi kuptuar se për të gjithë ata që pëlejnë çokollatat, duhet të kishte një mënyrë për të marrë një dozë të tillë pa kalori", ka treguar Husman për Rojterin. Por ata që kanë më të apasionuar pas modës, nuk duhet të presin që kjo këmishë të jetë e ngjashme me punët e stilistëve të famshëm, si Xhorxho Armani apo Zhan Pol Goltie.

Këmishat prej çokollate, të cilat janë në shitje për një çmim që shkon në 34,95 dollarë, kanë letra prej gome të parfumosur me aromë çokollate dhe kanë të shkruara përsipër fjalë të tipit: "Përshëndetje, jam i varur nga çokollata", ose "E dua çokollatën". Husman është shprehur se ka ndër mend të krijojë këmisha me të tjera aroma, si: kafe, çamçakëz, mollë dhe luleshtrydhe. "Jemi në gjendje t’i japim këtij produkti praktikisht çfarëdo arome", ka treguar. Këmishat e Husman gjenden edhe në rrjet në adresën: www.chocolateshirt.com.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Tue Jun 30, 2009 8:51 pm nga floroS

Verë mes bashkëshortëve dhe shampanjë mes të dashuruarve

Romë – Për të ngritur një dolli mes dy bshkëshortësh idealë është e mrekullueshme një shishe verë e kuqe, ndërkohë që mes të dashurve do të ishte mirë të shijohej një gotë shampanjë. Ata që arrijnë në këtë përfundim janë lexuesit e sajtit www.winenews.it, të cilët i janë përgjigjur sondazhit të realizuar në bashkëpunim me “Vinitaly”, në lidhje me temën “Vera e dashurisë zyrtare dhe vera e dashurisë ilegale”. Më tepër se 67% e 1.850 personave që u janë përgjigjur pyetjeve, nuk kanë dyshime: mes bashkëshortësh mund të ndahet një shishe verë e kuqe, ndërsa me të dashurve, një shishe shampanjë.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi