Lajme të rralla dhe të çuditshme

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtë

11052009

Mesazh 

Lajme të rralla dhe të çuditshme
Londër, 27 tetor MIA - Në Angli janë lindur binjakët Lejtoni dhe Kejdoni prej të cilëve njëri ka ngjyrë të bardhë të lëkurës ndërsa tjetri të zezë që sipas mjekëve, ndodh një herë në një milion raste kur prindërit kanë ngjyrë të ndryshme të lëkurës.

"Pas lindjes ishin të njejtë, ndërsa pastaj prej ditës në ditë filloi të ndryshohet ngjyrën e lekurës së tyre. Ndonjëherë e gjithë kjo është qesharake, sepse njërëzit nuk besojnë se bëhet fjalë për binjakë të cilët kanë prindër të njejtë", deklaroi e ëma e tyre 27 vjeçarja Keri Riçardson.

Kejdoni e ka trashëguar gjenin e nënës së vet e cila ka prejardhje anglo-nigeriane. Si e tillë ajo pati kod i gjenit të të dy racave, ndërsa Kejdoni e ka trasheguar vetëm pjesën e "zezë" të tij. Nga ana tjetër Lejtoni e ka trasheguar vetëm gjenin e babait të tij dhe është i bardhë
__________________


Edituar për herë të fundit nga floroS në Thu May 14, 2009 9:33 pm, edituar 1 herë gjithsej
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 25
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Lajme të rralla dhe të çuditshme :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:43 pm nga floroS

Super - Prezervativi


Nje ekip shkencetaresh nga Institute of Condom Consultancy jane duke punuar ne prodhimin e nje gjenerate te re prezervativesh te cilet do kene te njejtin efekt si prezervativet deri tani, por per dallim s'do jene prodhime prej gome por do jene ca gazra me te cilat do lyhet organi seksual perpara marredhenieve.

"Vazhdojme te zhvillojme nje prezervativ te perkryer i cili do i pergjigjet te gjitha madhesive te peniseve. Jemi shume serioz ne kete drejtim", tha udheheqesi i ekipit Jan Vinzenz Krause.

"Kete procedure e quajme 360, sepse eshte dicka e ngjashme me nje autolavazh: e sperkat njehere perreth dhe njehere nga rrenja deri ne koke."

Nje tjeter lajm i mire eshte shpejtesia e procedures, per te cilen shpikesit e saj thone se duhen vetem 5 sekonda pune.

Superprezervativi do jete ne treg ne vitin 2008, dhe do jete ne shitje ne ngjyre dhe niansa te ndryshme.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:43 pm nga floroS

Ne Australi miratohet klonimi i njerezve per qellime terapeutike

Sidney, 6 dhjetor - Dhoma e ulet e Parlamentit australian sot e miratoi ligjin me te cilin aprovohet klonimi i njerezve me qellime terapeutike, perkunder kundershtimit te kryeministrit Jon Howard dhe liderit te opozites Cavin Rowad.

Dhoma e ulet e miratoi ligjin pasi ne fillim te Nentorit ai u aprovua dhe nga Senati, qe domethene se ligji hyn ne fuqi.

Ligji i ri miraton prodhimin e embrioneve njerezore me klonim, me qellim marrjen e qelizave ame. Kjo teknike e hap rrugen drejt sherimit te semundjeve sic jane diabetisi, karcinoma dhe semundja e Alzhaimerit.

Ligji i vjeter lejonte vetem kerkimin e embrioneve te teperta, sidomos atyre qe do ngelnin pas fekondimit in vitro. Ligji i ri lejon marrjen e embrioneve njerezore me klonim, por ndalon perdorimin e tyre per implant tek grate, dhe ato duhet te shkaterrohen ne afat prej 14 ditesh.
__________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:44 pm nga floroS

Fluturimi në Hënë mund të realizohet deri në vitin 2005

Moskë, 6 dhjetor - Me ndihmën e teknologjisë që sot e kemi në dispozicion, fluturimi në Hënë mund të realizohet deri në vitin 2015, deklaroi konstruktori i përgjithshëm rus në korporatën raketo- hapsinore "Energija", Nikollaj Sevastjanov.

Lidhur me formimin e një baze në Hënë nga ana e Agjencisë Amerikane për Hulumtime Hapsinore (NASA), ekspreti rus tha se rusët kanë marrë pjesë në projektin ndërkombëtar për ndërtimin e stacioneve ndërkombëtare kozmike, i cili mund të zgjerohet edhe në programin për Hënën. Ai përmendi se Programi federal kozmik rus deri në vitin 2015 nuk planifikon fluturime në Hënë, por në "Energija" ekzistojnë propozime të tilla, të cilët do të shqyrtohen në Agjencinë Ruse për hulumtime hapësinore (Roskosmos).

Sipas vlerësimit të Sevastjanovit, më së shumti do të kushtojë transporti i njerëzve dhe ngarkesës në Hënë.

"Për këtë qëllim Rusia e ka sistemit transportues "Kliper", i cili për tre herë do t'i zvogëlojë shpenzimet", tha Sevastjanov.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:44 pm nga floroS

Sekretet e kuzhinës së Vatikanit edhe në libër
Romë, 6 dhjetor - "Sekretet e kuzhinës së Vatikanit", është libri i fundit i shkrimtares Eva Celada.

Shkrimtarja ka arritur në konkluzionin që gastronomia në Vatikan, është një nga më komplekset e më të pasurat në botë, shumë më shumë se në ndonjë shtëpi tjetër mbretërore.

Libri tregon kuriozitete si për shembull, Papa Benedikti XVI-të, preferon lëngje dhe ëmbëlsira, ndërsa Papa Gjon Pali II-të, ishte shijues i verës dhe i antipastave.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:45 pm nga floroS

Sekretet e kuzhinës së Vatikanit edhe në libër
Romë, 6 dhjetor - "Sekretet e kuzhinës së Vatikanit", është libri i fundit i shkrimtares Eva Celada.

Shkrimtarja ka arritur në konkluzionin që gastronomia në Vatikan, është një nga më komplekset e më të pasurat në botë, shumë më shumë se në ndonjë shtëpi tjetër mbretërore.

Libri tregon kuriozitete si për shembull, Papa Benedikti XVI-të, preferon lëngje dhe ëmbëlsira, ndërsa Papa Gjon Pali II-të, ishte shijues i verës dhe i antipastave.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:45 pm nga floroS

Në Kinë nënë e bir kanë jetuar për katër vjet brenda një varri

Pekin, 6 dhjetor - Një nënë kineze së bashku me djalin e saj u rikthyen në shtëpi pasi kishin jetuar për katër vjet me radhë në një varr prej katër metrash katrorë, njoftoi sot një gazetë.

Zeng Liujing, 48 vjeçe dhe djali i saj u futën në varr në Huizhu, në provincën jugore të Guangdongut, pasi gruaja ishte pushuar nga puna në një fabrikë veshmbathjesh sepse kishte refuzuar të martohej me vëllanë e pronarit.

Zeng kishte shkuar në Huizhu pasi kishte debatuar edhe me bashkëshortin e saj, i cili ishte tepër i dhënë pas lojrave të fatit.

Pa punë dhe pa para, djali i saj la shkollën dhe të dy mbijetuan duke veshur hedhurina dhe duke ngrënë ato çka rastësisht hidhnin nga dritaret pasagjerët e një treni që kalonte pranë Huizhusë

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:45 pm nga floroS

Regjistrohet aktivitet i perforcuar i Diellit

Moske, 7 dhjetor - Ne disa nga ditet e ardhshme pritet aktivitet i zmadhuar gjeomagnetik dhe nje eksplodim i fuqishem i Diellit, lajmeruan shkencetaret ruse.

Ata theksuan se pardje eshte regjistruar nje eskplodim i Diellit.

- Pasi kane ndjekur rregullisht eksplodimet e fuqishme te Diellit per 30 vjet, rralle jane regjistruar eksplodime gjate aktivitetit minimal te Diellit. Dukuria e tille zakonisht eshte karakteristike gjate aktivitetit maksimal te ketij trupi qiellor, tha nje perfaqesues i Qendres Moskovite per prognoze dhe dukuri gjeomagnetike.

Sipas tij, prej sot fillojne stuhite mangetike me fuqi te madhe, por ajo dukuri eshte e lidhur me eksplodimin e djeshem te Diellit.

Nga regjistrimi i aktivitetit te fuqishem diellor, te 7 shtatorit 2005, kaluan 15 muaj, dhe sipas te dhenave statistikore, intervali midis dy aktiviteteve te fuqishme diellore eshte 400 dite.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:46 pm nga floroS

VESHJE PREJ PREZERVATIVI

Nanning, 9 dhjetor - Nje transeksuale kineze ka bere nje veshje prej prezervativesh per te promovuar seksin e sigurte.
Liu Xuanyi, 25 vjece, nga qyteti Nanning, ka bere kostumin e vecante prej 300 prezervativesh.

Gjithashtu perdor nje kordhele te kuqe i cili perdoret ne mbare boten per te promovuar kujdesin nga HIV/AIDS.
Liu besohet te jete transeksualja e pare ne provincen Guangxi.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:46 pm nga floroS

Para miliarda vitesh ne Mars ka patur permbytje

New York, 7 dhjetor - Para miliarda vitesh ne Mars ka patur permbytje te medha me cka jane formuar lumejt ne kete planet, tha eskperti per kerkime ne Planetin e Kuq, Michael Mayer.

Sipas tij, nga brendia e Marsit, qe eshte "planet shume i ftohte dhe i thate", rrjedh uje.

-Vezhgimet na vertetuan se uji deri tani mberrin deri ne siperfaqen e Marsit. Per here te fundit, kjo dukuri eshte regjistruar ne shtator 2005, ndersa para saj eshte regjistruar ne vitin 2004.Por, mister per shkencetaret paraqet menyra ne te cilen uji ne Mars ngelet ne gjendje te lengshme, thekson Mayer.

Ne incizimet e paraqitura ne nje konference shtypi ne seline e NASA ne New York, ne nje te kaluar te afert, ne siperfaqen e Marsit, ne dy vende te quajtura Terra Sirenium dhe Centauri Montes, ne jug te planetit te kuq, ka rrjedhur uje.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:47 pm nga floroS

Nuset jo virgjine do paguajne "denim per fustanin e bardhe"

Valea Sarii, 9 dhjetor - Nje prift rumun thote se deshiron qe grate te paguajne nje "denim per fustanin e nuserise" nese ato s'jane virgjine kur martohen.
At Petrica Bratu, 37vjec, nga Valea Sarii thote se shpreson qe denimet do parandalojne ciftet qe jetojne ne mekat.

Denimet do variojne midis £10 dhe £60. Rroga mesatare ne Rumani nderkohe eshte £100 per nje muaj.

At Bratu thote:"Denimet do varren nga marredhenia e ciftit perpara marteses."

Ciftet qe vetem kane vendosur te jetojne bashke do duhej te paguanin£10 por nuset qe jane shtatzene ose kane femije do duhej te paguanin £60.

Prifti me tej thote: "Cfare ju duhet fustani i nuserise nese nusja ka shkuar sa tek njeri tek tjetri burre, apo nese vjen ne kishe duke mbajtur per dore femijen e saj? E bardha eshte simbol i pastertise. Dua qe kjo te mos ndryshoje. Nuk dua qe ciftet er eja te mendojne se s'ekziston e ashquajtura martese e shenjte."

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:47 pm nga floroS

Qeveria Irlandeze ndalon shitjen e cigareve ne pako prej 10 cigaresh

Dublin, 11 dhjetor - Qeveria e Irlandes njoftoi se nga 31 maj i vitit te ardhshem do ndaloje shitjen e cigareve ne pako prej me pak se 20 cigaresh, per te parandaluar kesisoji tentimet e femijeve qe duan te nisin duhanin.

Ministria Irlandeze e Shendetesise njoftoi se te rinjte ne vend shpeshhere blejne kuti me nga 10 cigare, dhe se kjo dukuri ishte e pranishme dhe ne shtete te tjera.

Irlanda ne vitin 2004, e para ne bote, e solli ligjin per ndalimin e duhanit ne vendet e punes, per personat qe punojne neper restorane dhe pube.

Ministria Irlandeze e Financave nderkaq, javen e kaluare rriti cmimin e pakove prej 20 cigaresh per 50 cent, keshtu qe tani nje kuti cigare kushton afersisht 7 euro.
__________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:47 pm nga floroS

Qeveria Irlandeze ndalon shitjen e cigareve ne pako prej 10 cigaresh

Dublin, 11 dhjetor - Qeveria e Irlandes njoftoi se nga 31 maj i vitit te ardhshem do ndaloje shitjen e cigareve ne pako prej me pak se 20 cigaresh, per te parandaluar kesisoji tentimet e femijeve qe duan te nisin duhanin.

Ministria Irlandeze e Shendetesise njoftoi se te rinjte ne vend shpeshhere blejne kuti me nga 10 cigare, dhe se kjo dukuri ishte e pranishme dhe ne shtete te tjera.

Irlanda ne vitin 2004, e para ne bote, e solli ligjin per ndalimin e duhanit ne vendet e punes, per personat qe punojne neper restorane dhe pube.

Ministria Irlandeze e Financave nderkaq, javen e kaluare rriti cmimin e pakove prej 20 cigaresh per 50 cent, keshtu qe tani nje kuti cigare kushton afersisht 7 euro.
__________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:47 pm nga floroS

Georgia dy vjece - nje nga vajzat me intelegjente ne Bote.

Vajza me koeficient te matur te intelegjences 152 te njejte me gjeniun Steven Hoking dhe 0.2 perqind te njerezve te planetit toke. Ajo eshte antarja me e re e "Mens" e te gjitha koherave.

Georgia Brown (2) nga Hamshpire, Britani, i shqipton fjalet pa gabime, arrin konkluzione logjike, numeron, dallon ngjyrat dhe nuancat e tyre. Me e vogla e pese femijeve te familjes Brown, kur ishte 5 muajshe shkonte zhagas, ecte kur i kishte vetem 9 muaj, shume shpejte filloi te vishej vet, ndersa ne moshen 18 muajshe bente biseda normale.

Ajo mund te thoshte: "Pershendetje. Une jam Georgia. Jam nje vjece." Dinte te mbathte kepucet, te majten dhe te djathten pa gabim, i lidhte kepucet - thote nena e saj krenare Lucie Brown.

Atehere mendohej se Georgia eshte nje vajze e zgjuar te cilen vellezerit e motrat e argetonin dhe e mesonin cdogje. Por intelegjenca e madhe e vajzes nuk mund te mos verehej.

- Po shikonim "Bukuroshja dhe Bisha". Ajo u kthye nga une dhe nga babi i saj Martin dhe tha: "Nuk me pelqen Gaston (personazh i filmit). Eshte i keq dhe arrogant".- thote nena e saj e cila me pas e dergoi tek nje specialist i psikologjise se edukimit.

Testimet e pershtatshme per moshen e saj i lane gojehapur ekspertet. U vertetua se ajo ka nje koeficient intelegjence si Steven Hoking, ndersa nje njeri mesatar ka afer 100 IQ. Sipas IQ, ajo bie ne grupin e 0.2 % te popullates boterore. Eshte antaresuar ne
"MENS" e cila grumbullon njerezit qe ndodhen ne ate 0.2% te popullates boterore.

- Ne shikim te pare kuptova qe i logjikon te gjitha pergjigjet e saj, ndersa ne ca pyetje u pergjigj me teper ngaqe ishte e nevojshme per nje note te shkelqyeshme. Me dore mund te vizatonte nje rreth perfekt, dallonte ngjyren e kuqe nga ngjyra roze, gje qe shume femije e dallojne vetem pasi te kene nisur shkollimin - thote profesori i Psikologjise John Freeman.

- Ajo nuk e di se eshte me e mencur se te tjeret. Luan, ben budalliqe te zakonshme per femijet, argetohet me vellezerit e motrat me te medhaja te saj te cilat ia zhvillojne aftesite e saj me tej - thote familja Brown.

Vetem 30 antare ne historine e "MENS" jane antaresuar ne te ne moshe me te vogel se 10 vjece.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:48 pm nga floroS

Bratislava, 28 Qershor – Dy maturantë sllovakë të shtunën kaluan 200 km brenda shteti em autobus të vjedhur nga shërbimi publik urban që e kanë vjedhur në Banska Bistrica, tha sot TV slovak JOJ.

- Djali që voziti autobusin ishte shumë i talentuar. Autobusi nuk është dëmtuar fare, tha shoferi i autobusit për TV slovak.

Kjo aventurë i çoi dy të rinjtë në qytetet Zhilina dhe Liptovski Mikulash, por edhe në rrugë malore me kthesa mjaft të rrezikshme.

Kur u bezdisën nga vozitja, dy maturantët e parkuan autobusin aty ku e kishin ”gjetur”.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu May 14, 2009 9:48 pm nga floroS

Default Re: Lajme të rralla dhe të çuditshme
Londër, 28 Qershor – Numri i përgjithshëm e telefonave celularë në përdorim në mbarë botën këtë vit për herë të parë do e kalojë kufirin prej 3 miliardë aparatesh celularë, që është e barabartë më gjysmën e popullatës së botërore.
Sipas kërkimeve të kompanisë “Mobile World”, që merret me analiza të tregut të telekomunikacioneve, operatorët e telefonisë mobile në botë në fund të vitit do kenë më shumë se 3.25 miliardë abonentë duke iu falënderuar tregjeve gjigande në Kinë, Indi dhe shtetet Afrikane.

Bashkë me Internetin, telefonia mobile ka sjellë një revolucion në komunikim.
Sipas hulumtimeve, çdo minutë, numri i përdoruesve të celularëve në botë rritet për më shumë se 1.000 klientë, thotë agjensitë.

Për të lidhur 1 miliardë abonentët e parë u deshën më shumë se 20 vjet, ndërsa për vetëm 40 muaj u bashkangjit edhe miliarda tjetër, tha themeluesi i “Mobile World”, George Tyson, duke parashikuar që kufiri prej 3 miliardë përdoruesish do thyhet gjatë muajit Korrik 2007.

Analistët britanezë përashikojnë se 65 përqind e të gjitha aparateve celulare që do prodhohen gjatë këtij viti do gjejnë blerësit e tyre në vendet me zhvillim ekonomik, sepse prodhuesit e celularëve si Nokia (finlandeze) dhe Motorola (amerikane), prodhojnë më tepër celularë më të lirë në çmim, ndërsa operatorët mobilë i ulin vazhdimisht çmimet e bisedave.

Click the image to open in full size.
__________________
Studimi im me i Plote.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Fri May 15, 2009 11:46 pm nga floroS

Në Kinë nënë e bir kanë jetuar për katër vjet brenda një varri

Pekin, 6 dhjetor - Një nënë kineze së bashku me djalin e saj u rikthyen në shtëpi pasi kishin jetuar për katër vjet me radhë në një varr prej katër metrash katrorë, njoftoi sot një gazetë.

Zeng Liujing, 48 vjeçe dhe djali i saj u futën në varr në Huizhu, në provincën jugore të Guangdongut, pasi gruaja ishte pushuar nga puna në një fabrikë veshmbathjesh sepse kishte refuzuar të martohej me vëllanë e pronarit.

Zeng kishte shkuar në Huizhu pasi kishte debatuar edhe me bashkëshortin e saj, i cili ishte tepër i dhënë pas lojrave të fatit.

Pa punë dhe pa para, djali i saj la shkollën dhe të dy mbijetuan duke veshur hedhurina dhe duke ngrënë ato çka rastësisht hidhnin nga dritaret pasagjerët e një treni që kalonte pranë Huizhusë

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Fri May 15, 2009 11:47 pm nga floroS

Regjistrohet aktivitet i perforcuar i Diellit

Moske, 7 dhjetor - Ne disa nga ditet e ardhshme pritet aktivitet i zmadhuar gjeomagnetik dhe nje eksplodim i fuqishem i Diellit, lajmeruan shkencetaret ruse.

Ata theksuan se pardje eshte regjistruar nje eskplodim i Diellit.

- Pasi kane ndjekur rregullisht eksplodimet e fuqishme te Diellit per 30 vjet, rralle jane regjistruar eksplodime gjate aktivitetit minimal te Diellit. Dukuria e tille zakonisht eshte karakteristike gjate aktivitetit maksimal te ketij trupi qiellor, tha nje perfaqesues i Qendres Moskovite per prognoze dhe dukuri gjeomagnetike.

Sipas tij, prej sot fillojne stuhite mangetike me fuqi te madhe, por ajo dukuri eshte e lidhur me eksplodimin e djeshem te Diellit.

Nga regjistrimi i aktivitetit te fuqishem diellor, te 7 shtatorit 2005, kaluan 15 muaj, dhe sipas te dhenave statistikore, intervali midis dy aktiviteteve te fuqishme diellore eshte 400 dite.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Fri May 15, 2009 11:47 pm nga floroS

Para miliarda vitesh ne Mars ka patur permbytje

New York, 7 dhjetor - Para miliarda vitesh ne Mars ka patur permbytje te medha me cka jane formuar lumejt ne kete planet, tha eskperti per kerkime ne Planetin e Kuq, Michael Mayer.

Sipas tij, nga brendia e Marsit, qe eshte "planet shume i ftohte dhe i thate", rrjedh uje.

-Vezhgimet na vertetuan se uji deri tani mberrin deri ne siperfaqen e Marsit. Per here te fundit, kjo dukuri eshte regjistruar ne shtator 2005, ndersa para saj eshte regjistruar ne vitin 2004.Por, mister per shkencetaret paraqet menyra ne te cilen uji ne Mars ngelet ne gjendje te lengshme, thekson Mayer.

Ne incizimet e paraqitura ne nje konference shtypi ne seline e NASA ne New York, ne nje te kaluar te afert, ne siperfaqen e Marsit, ne dy vende te quajtura Terra Sirenium dhe Centauri Montes, ne jug te planetit te kuq, ka rrjedhur uje.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Fri May 15, 2009 11:47 pm nga floroS

VESHJE PREJ PREZERVATIVI

Nanning, 9 dhjetor - Nje transeksuale kineze ka bere nje veshje prej prezervativesh per te promovuar seksin e sigurte.
Liu Xuanyi, 25 vjece, nga qyteti Nanning, ka bere kostumin e vecante prej 300 prezervativesh.

Gjithashtu perdor nje kordhele te kuqe i cili perdoret ne mbare boten per te promovuar kujdesin nga HIV/AIDS.
Liu besohet te jete transeksualja e pare ne provincen Guangxi.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Fri May 15, 2009 11:48 pm nga floroS

Banorja me e vjeter e planetit eshte 117 vjece
--------------------------------------------------------------------------------

Jakutsk, 14 Gusht, - Varvara Semjenikova nga Sibiri e cila ne maj te ketij viti festoi ditlindjen e 117, nese vertetohet mosha e saj, me siguri do jete personi me i vjeter i planetit. Banorja me e vjeter e planetit deri tani e verifikuar ishte Japonezja Jon Minagwa qe vdiq mbreme ne moshen 114 vjece.

Vitin e lindjes se plakes nga Jakutsk e zbuloi Natalia Baiseva nga Arkiva Kombetare. Sipas dokumentave te arkives, ajo kishte lindur me 10 maj 1890 nga prinder ortodokse.
__________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Fri May 15, 2009 11:48 pm nga floroS

E pakenaqur me kokainen, therret policine
--------------------------------------------------------------------------------

Atalanta, 14 gusht - Policia ne qytetin Roshell, ne shtetin e Georgias ne SHBA, ka arrestuar nje grua qe ka kerkuar asistencen e policise per t'iu kthyer parate me te cilat kishte blere kokaine te rrejshem.

Juanita Mary Jones (53) lajmeroi policine pasi kishte blere kokaine ne vlere prej 20 dollaresh, por nuk i kishte "pelqyer" sepse ishte i rrejshem. Ajo e kishte vertetuar pasi e kishte marre nje doze.

Ajo lajmeroi policin Joel Kuina, zevendes sherif i qarkut, dhe e dergoi ne kuzhine per t'ia treguar kokainen qe aq shume e kishte deshperuar. Menjehere u arrestua me akuzen per posedim droge.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Fri May 15, 2009 11:48 pm nga floroS

e Kine, ne nje dite linden tre panda
--------------------------------------------------------------------------------

Peking, 14 Gusht - Ne nje rezervatr ne Kine ne nje dite te vetme linden tre panda, qe eshte nje gje mjaft e rralle sepse gjate vitit te kaluar linden vetem 34 panda.

Panda nene Eriatu solli ne jete nje panda mashkull ne Qenren per shumezim te panadve ne pronvincen Sihuan. Te njejten dite, nje panda tjeter Xhaozi, lindi nje panda mashkull dhe nje femer.

Qe nga fillimi i ketij viti, ne rezervatet kineze kane lindur 13 panda.

Pandat jane nder kafshet me te rralla ne planet. Llogaritet qe neper Kopshte Zoologjike jetojne afer 180 panda, ndersa 1590 panda tjera jane te lira ne natyre.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Fri May 15, 2009 11:49 pm nga floroS

Harry Potter "i vertete" deshiron qetesi
--------------------------------------------------------------------------------

Washinton, 14 gusht - Eshte e rende te quhesh Harry Potter nese keni 78 vjet dhe deshironi jete te qete.

Harry Potter eshte nje ish sherbyes i Ministrise se Mbrojtjes Amerikane (ne pension) dhe jeton ne Florida.

Por cdo here kur ne TV, ose ne liber do shfaqet magjistari i ri, emnaku i tij, pensionisti plak behet viktime e telefonatave pafund, lutjeve per intervista dhe autograme.

- Femijet duan te dijne nese une jam Harry Potter. U pergjigjem se une jam dhe i kam pothuajse 80 vjec, thote Harry Potteri "i vertete".

Ai pranon se edhe perkunder popullaritetit te madh te emnakut te tij, asnjehere s'ka lexuar ndonje liber per Harry Potterin, romane te J.K. Rowling e as qe ka pare ndnje nga filmat e tij shume te njohur.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Fri May 15, 2009 11:49 pm nga floroS

Ministria e mbrojtjes e Britanise se Madhe demonstroi teknologji e cila mund t'i beje tankset te padukshme.

Armata Britanike njoftoi se ne nje test te kryer ne fshehtesi te plote, arriti te beje nje tanks teresisht te padukshem dhe parashikon qe kjo teknologji te futet ne perdorim ne vitin 2012.

Per te arritur padukshmeri shfrytezohen kamera dhe projektore te cilet emitojne imazhe nga rrethi ku kalon tanku mbi siperfaqen e tij me cka ky behet i padukshem.

„Kjo teknologji eshte e pabesueshme. Mos e kisha pare me syte e mi, nuk do kisha besuar. Qendroja ne nje fushe dhe shikoja kullose e druj, nderkohe qe kisha pas hsikuar ne nje tank te madh“, thote nje pjesetar i armates i cili kishte marre pjese ne testimin ne fjale.
Akoma kryhen testime te tjera nese kjo teknike do funksionoje ne kushte lufte, por ne Ministri thone se ne te ardhmen kjo teknologji do zgjerohet edhe ne pergatitjen e pajisjeve tjera te padukshme per ushtaret britanike.

Sipas prof. Sir John Pendry nga Imperial College ne Londer, i cili udheheq me ekipin qe e zhvillon padukshmerine, e vetmja pike e dobet e kesaj risie jane kamerat dhe projektoret, te cilat mund te prishen dhe me kete humbet padukshmeria.

„Hap i ardhshem do jete zhvillimi i tankut ta padukshem pa kamera dhe projektore. E dime qe do jete nje proces i komplikuar, por nuk eshte i pamundur.“, thote prof. Pendry.
__________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Fri May 15, 2009 11:49 pm nga floroS

750.000 euro për dashnorin virtual

Tokio, 28 Janar - Një kontabiliste japoneze ka vjedhur dhjetëra milionë jenë nga kompania e saj për gjoja përkujdesje dhe shërim të nënës, të të "fejuarit" të saj nga interneti, të cilin nuk e ka parë kurrë, dhe i cili të gjitha paratë i ka shpenzuar duke pirë.


Kjo grua, tani 30-vjeçare, “të dashurin” e saj e ka takuar në vitin 2001 në internet, por nuk e ka parë asnjëherë... derisa në muajin tetor të vitit të kaluar i ka bashkuar gjyqi.

I përzgjedhuri i saj, tani 32-vjeçar, i ka dërguar asaj fotografinë e dikujt tjetër, të një mashkulli shumë tërheqës dhe të bukur.

Duke mbajtur lidhjen vetëm përmes e-mailit dhe telefonit, mashkulli në një moment i ka kërkuar ta ndihmojë me para, sepse gjoja po mbante gjallë nënën e sëmurë. Viktima fillimisht i ka dërguar paratë e saj, ndërsa më vonë kishte filluar të vidhte edhe kompaninë e saj.

"Kam menduar se nuk do të më donte më nëse nuk do t’ia jepja paratë", i ka thënë japonezja policisë.

Kontabilistja dhe dashnori i saj virtual janë arrestuar, derisa policia i ka ngarkuar për vjedhje të 120 milionë jenëve (750.000 euro).

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi