Zbulimi i hershëm i osteoartritit ndihmon për mjekim të suksesshëm

Shko poshtë

Zbulimi i hershëm i osteoartritit ndihmon për mjekim të suksesshëm

Mesazh nga citti_barca prej Sat Jun 27, 2009 9:37 pm

Osteoartriti shkakton dëmtimin e kërcit të nyjës që sjell deri te shfaqja e dhimbjes, inflamacioni dhe kufizon lëvizjen e nyjës.
Osteoartrit kryesisht zbulohet në fazën e vonshme dhe të pakthyeshme, kur mjekimi vetëm se mund ta lehtësojë dhimbjen dhe ta ngadalësojë përparimin e sëmundjes.

Shkencëtarët nga Universiteti i Missourit kanë hulumtuar për gjetjen e biomarkerëve, të cilët mund të japin diagnozën e hershme të osteoartritit.

Biomarkerët mund ta diagnostikojnë sëmundjen para lajmërimit të simptomave të para, që jep mundësinë e marrjes së masave parandaluese: ndryshimet në ushqyerje dhe në aktivitet, si dhe humbjen në peshë.

Kështu gjatë studimit të realizuar në kafshë, i cili është publikuar në revistën “American Journal of Veterinary Research”, biomarkerë potencialë të kësaj sëmundjeje janë gjetur në lëngun sinovial, i cili i rrethon nyjat.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi