Armiku i lëkurës pa të cilin nuk mund të funksionojë organizmi

Shko poshtë

Armiku i lëkurës pa të cilin nuk mund të funksionojë organizmi

Mesazh nga mendy prej Sun Jun 28, 2009 12:00 amMe vitet të tëra dielli konsiderohet si armiku i cili shkakton dëmtimin e lëkurës, plakjen e mëhershme, pigmentimin dhe rrit rrezikun për melanomë (kancer malinj i lëkurës).

Mirëpo rrezet e diellit janë të domosdoshme për formimin e vitaminës D, mungesa e të cilës mund të shkaktojë paraqitjen e sëmundjeve të ndryshme.

Studime të shumta tregojnë se mungesa e vitaminës D, është faktor i rëndësishëm në paraqitjen e një numri të madh sëmundjesh, duke filluar nga ftohja e zakonshme, gripi, problemet me zemër, sulmi në tru, diabeti, sëmundjet autoimune, depresioni, osteoporoza, disa karcinoma etj.

Baza e këtyre problemeve në ‘jetën moderne’ është fshehja nga dielli, kështu që jeta nëpër qytete bëhet më shumë nëpër hapësira të mbyllura dhe njerëzit nuk marrin rreze të nevojshme të diellit për prodhimin e vitaminës D, e cila është e domosdoshme për organizmin e tyre.
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi