Meshkujt sëmuren më shumë nga kanceri

Shko poshtë

Meshkujt sëmuren më shumë nga kanceri

Mesazh nga mendy prej Sun Jun 28, 2009 12:01 amShkencëtarët kanë mbetur të befasuar kur kanë kuptuar se ekziston dallim i madh ndërmjet gjinive se kush do të sëmuret nga kanceri.

Duke analizuar te dhënat e grumbulluara gjatë viteve 2006 dhe 2007, shkencëtarët britanike kanë vërejtur se meshkujt ishin për 40% më të rrezikuar që të sëmurën nga format e ndryshme të kësaj sëmundjeje vdekjeprurëse në raport me femrat.

Me përjashtimin e llojeve gjinore të kancerit (siç është kanceri i gjirit te femrat dhe ai i testiseve ose prostatës te meshkujt) meshkujt prinin me 70% të rrezikut për t’u sëmurë nga kanceri.

Arsyet për të cilat meshkujt sëmuren më shumë nga kanceri nuk janë të njohura, ndërkohë faktorët e rrezikut, siç janë pirja e duhanit, mbipesha, konsumimi i tepruar i alkoolit etj., mund të jenë disa faktorë të cilët favorizojnë paraqitjen e kancerit te meshkujt.
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi