Alkooli dhe eshtrat

Shko poshtë

Alkooli dhe eshtrat

Mesazh nga mendy prej Sun Jun 28, 2009 12:04 am


Studime të shumta kanë treguar se konsumimi mesatar i alkoolit ndikon pozitivisht në shëndet, ndërsa një studim i ri tregon se konsumimi i pa-tepruar i alkoolit mund të ketë efekt pozitiv edhe në eshtra.

Në studim janë përfshirë 1.200 meshkuj dhe 1.500 femra: meshkujt kishin qenë të prirë të pinë birra, ndërsa femrat verë.

Kështu, në krahasim me personat të cilët nuk pinë alkool, meshkujt të cilët pinë nga një ose dy birra në ditë, kishin dendësi më të madhe minerale të eshtrave (3.4-4.5%), ndërsa femrat të cilat çdo ditë pinë nga dy gota verë kishin dendësi më të lartë minerale të eshtrave për 5-8.3%.

Rezultate e botuara në revistën “The American Journal of Clinical Nutrition” nuk kishin qenë pozitive te personat të cilit kishin tejkaluar kufirin ‘mestar’ të pirjes së alkoolit.

Ndërkohë, efekti pozitiv i pijeve alkoolike supozohet se vjen nga përbërësit e tyre: p.sh. silici nga birra, ndërsa ende nuk dihen përbërësit pozitivë të verës të cilët i shërbejnë shëndetit të eshtrave.
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi