Ilaç i ri për zemrën

Shko poshtë

Ilaç i ri për zemrën

Mesazh nga mendy prej Sun Jun 28, 2009 12:06 amShkencëtarët besojnë se konsumimi i ushqimeve me bazë të domates mund të ndihmojë në uljen e rrezikut për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës duke penguar mbylljen e enëve të gjakut.

Kompania bioteknologjike "Cambridge Theranotic" beson se produkti i tyre do të tregojë efekt të njëjtë edhe në praksën klinikë, ngjashëm sikurse në fazën eksperimentale.

Hulumtimet kanë treguar se likopeni (substancë përbërëse e domates) bllokon oksidimin e LDL-kolesterolit (“kolesterolit të keq”), e cili është njëri nga përbërësit kryesor në formimin e pllakave aterosklerotike në arterie.

Sido që të jetë, njëherë duhet të priten edhe rezultatet e mëtutjeshme, të cilat aktualisht po zhvillohen në universitetet "Cambridge" dhe "Harvard".
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi