Mishi nuk shkakton kancer në gji

Shko poshtë

Mishi nuk shkakton kancer në gji

Mesazh nga mendy prej Sun Jun 28, 2009 12:11 amStudimet e publikuara në International Journal of Cancer, tregojnë se nuk ka kurrfarë lidhje në mes të ngrënies së mishit dhe rrezikut për paraqitjen e kancerit në gji te gratë e moshuara.

Hulumtuesit kanë analizuar të dhënat e 120 mijë e 755 grave pas menopauzës. Të hulumtuarat kanë dhënë informata rreth ushqimit dhe se sa shpesh kanë ngrënë ushqimin e caktuar. Po ashtu ato kanë treguar edhe mënyrën e përgatitjes së mishit që kanë ngrënë.

Gjatë tetë viteve, tre mijë e 818 gra kanë zhvilluar kancer në gji, dhe sipas këtyre rasteve të studiuara paraqitja e kancerit nuk është lidhur me konsumimin e mishit (të kuq, të bardhë ose atij të gatuar në temperaturë të lartë).
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi