Skuqja nga alkooli dhe karcinoma e ezofagut

Shko poshtë

Skuqja nga alkooli dhe karcinoma e ezofagut

Mesazh nga mendy prej Sun Jun 28, 2009 12:17 amSkuqja e cila paraqitet pas konsumimit të alkoolit nuk paraqet vetëm "turp", por njëkohësisht tregon edhe rrezik për zhvillimin e karcinomës së ezofagut.

Kjo skuqje mund të përcillet me mundim dhe rrahje të shpejta të zemrës, ndërsa supozohet se vjen si pasojë e mungesës së enzimës ALDH2 (mungesa e të cilës është e trashëguar, ndërsa më shpesh paraqitet te banorët e Azisë Lindore- Japoni, Kinë, Kore etj.).

Mungesa e kësaj enzime shkakton probleme në metabolizimin e alkoolit, kështu që në organizëm grumbullohet acetaldehidi.

Personat të cilët kanë mungesën e enzimës ALDH2 janë për 6-10 herë më të rrezikuar nga karcinoma e ezofagut nëse pinë çdo ditë alkool, shkruan revista mjekësore “PLoS Medicine”
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi