Marius: Kosova, “Ok” në Botërorin e xhudos

 :: News.... :: Sport

Shko poshtë

20032009

Mesazh 

Marius: Kosova, “Ok” në Botërorin e xhudos


Presidenti i Federatës Botërore të Xhudos (IJF), Vizner Marius, të mërkurën ka vizituar Kosovën. Përveç takimit me drejtuesit e Federatës së Xhudos (FXHK), ai bisedoi edhe me Besim Hasanin, kreun e Komitetit Olimpik të Kosovës (KOK), Ministrin e Sportit, Valton Beqiri, si dhe Presidentin e Kosovës, Fatmir Sejdiu.

Gjatë qëndrimit, numri një i xhudos botërore konfirmoi mbështetjen për sportin e xhudos në shtetin më të ri të Evropës.

Edhe pse nuk premtoi anëtarësim të shpejtë në IJF, ai tha: “Do t’i ftoj xhudistët kosovarë që të marrin pjesë si të ftuar specialë në Botërorin e Roterdamit, në muajin gusht. Shpresoj të prezantohen me flamurin e Kosovës”.

Gjithashtu, Marius siguroi një vend për sportistët kosovarë në Olimpiadën 2012 (pa norma), nëse deri në këtë periudhë, KOK anëtarësohet në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar.
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 :: News.... :: Sport

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi