100 milionë Nintendo DS të shitura

Shko poshtë

20032009

Mesazh 

100 milionë Nintendo DS të shitura


Nintendo ka njoftuar se prej paraqitjes së parë, në nëntor të vitit 2004, e deri më 6 mars të këtij viti në mbarë botën janë shitur mbi 100 milionë njësi së konzolës së lojërave Nintendo DS.

Që prej lansimit Nintendo DS është paraqitur në dy versione, respektivisht si DS origjinal dhe DS Linte, e së shpejti në treg do të duhej të dilte edhe versioni i tretë me shenjën DSi.

Në Nintendo po ashtu theksojnë se 83 tituj të lojërave për Nintendo DS janë shitur në mbi një milion kopje, prej të cilëve shtatë e kanë kaluar edhe kufirin prej 10 milionë kopjeve të shitura.

Në prill të këtij viti do të duhej të paraqitej edhe versioni DSi për të cilin në kompani besojnë se do të përsëris suksesin tregtar të versioneve paraprake.
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi