Maska anti-smog mund te na shpetoje jeten

Shko poshtë

Maska anti-smog mund te na shpetoje jeten

Mesazh nga mendy prej Fri Mar 20, 2009 2:08 amNje maske e thjeshte anti-smog mund te rezultoje vendimtare per jeten tone.

Ne nje studim te publikuar ne revisten “Particle and Fibre Toxicology” thuhet se filtrat ulin impaktin negativ ne zemer dhe enet e gjakut qe kercenohen nga ndotja e madhe e ajrit. Kerkuesit skoceze te Universitetit te Edinburgut kane studiuar rastet e 15 vullnetareve qe kane ecur ne rruget e Pekinit per 2 ore ne dite pa maske dhe nje dite tjeter me maske.

Testet kane treguar qarte se gjate diteve qe ata vendosnin masken, presioni i gjakut ishte ne nivelet e duhura, ndersa performanca kardiake shume e mire. Sipas kerkuesve, ekspozimi direkt ndaj substancave te ndotura qe shkaktohen nga trafiku i renduar, ka efekte te menjehershme jo vetem ne gjak por ne gjithe sistemin tone kardiovaskular.

Ne nje studim te publikuar ne revisten “Particle and Fibre Toxicology” thuhet se filtrat ulin impaktin negativ ne zemer dhe enet e gjakut qe kercenohen nga ndotja e madhe e ajrit. Kerkuesit skoceze te Universitetit te Edinburgut kane studiuar rastet e 15 vullnetareve qe kane ecur ne rruget e Pekinit per 2 ore ne dite pa maske dhe nje dite tjeter me maske.

Testet kane treguar qarte se gjate diteve qe ata vendosnin masken, presioni i gjakut ishte ne nivelet e duhura, ndersa performanca kardiake shume e mire. Sipas kerkuesve, ekspozimi direkt ndaj substancave te ndotura qe shkaktohen nga trafiku i renduar, ka efekte te menjehershme jo vetem ne gjak por ne gjithe sistemin tone kardiovaskular.
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi