Artistja hulumton prapanicat femërore

Shko poshtë

03072009

Mesazh 

Artistja hulumton prapanicat femërore

Artistja hulumton prapanicat femërore
Një artiste e njohur nga Uellsi ka fituar 33.000 dollarë për të krijuar kallëpe gipsi të prapanicave të femrave në mënyrë që të hulumtoj qëndrimet e kulturave të ndryshme ndaj formave të trupit femëror.

Sue Williams nga Swanse në Uells do të përdorë paratë të cilat i ka pranuar nga Këshilli artistik i Uellsit për të përpunuar një varg kallëpesh gipsi të prapanicave të femrave, duke filluar nga ajo e saj. Qëllimi i projektit të saj është të hulumtojë fetishizmin e racave të ndryshme, nga ato afrikane deri tek shoqëritë evropiane.

“Projekti merret me problemin e prapanicës, çfarë është statusi i saj në kulturën bashkëkohore dhe çfarë është qëndrimi i përgjithshëm i meshkujve. Sa për shembull, është e qartë se në fiset afrikane ajo ka status pothuajse të shenjtë”, ka thënë artistja Sue.

Emma Geliot nga Këshilli i cili sponsorizon hulumtimin e prapanicave ka thënë se njerëzit kryesisht janë skeptikë dhe mendojnë se bëhet fjalë për një projekt të marrë, por anëtarët e Këshillit vlerësojnë se poenta është shumë serioze dhe interesante.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 25
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi