Federer kampion i gjashtëfishtë i Wimbledonit

 :: News.... :: Sport

Shko poshtë

05072009

Mesazh 

Federer kampion i gjashtëfishtë i Wimbledonit


Në një përballje mjaft të vështirë Roger Federer ka arritur të mposhtë në pesë sete (5-7, 7-6, 7-6, 3-6, 16-14) finalistin tjetër Andy Roddick në finalen e sotme të Wimbledonit të zhvilluar në fushën Centre Court të Londrës, duke tejkaluar edhe rekordin e Pete Sampras për numrin e Grand Slameve të fituara.
Ndeshja filloi në favor të amerikanit i cili fitoi setin e parë me 7-5, por në dy setet e radhës zvicerani u tregua më i qëndrueshëm dhe arriti t’i fitojë të dyja në tie-break. Seti i katërt i takoi plotësisht amerikanit, që ishte edhe më i lehti i ndeshjes (6-3).

Se dy finalistët ishin në një formë të shkëlqyeshme dhe të ekuilibruar tregoi edhe seti i fundit, kur u luajtër 30 game dhe të cilin Roger Federer e fitoi me shumë vështirësi (16-14), pas një beteje epike.

Ky është titulli i gjashtë nga shtatë finalet në Wimbledon për Roger Federer, dhe i 15-ti Grand Slam në karrierën e tij. Më herët Federer kishte 14 tituj të mëdhenj, dhe ishte baraz me legjendën Pete Sampras.

Federer ishte finalist edhe në vitin e kaluar, kur u mposht nga numri një i botës, Rafael Nadal, i cili këtë herë nuk ishte pjesë e turneut për shkak të lëndimit.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 :: News.... :: Sport

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi