Ushqimi vegjetarian dhe kanceri

Shko poshtë

Ushqimi vegjetarian dhe kanceri

Mesazh nga citti_barca prej Sun Jul 05, 2009 10:50 pmShkencëtarët britanikë dhe të Zelandës së Re thonë se të dhënat e grumbulluara nga 60.000 pjesëmarrës në një studim, tregojnë se vegjetarianët janë më pak të rrezikuar që të sëmuren nga disa forma të karcinomave.
“British Journal of Cancer” shkruan se ushqimi vegjetarian konsiderohet si faktor që zvogëlon rrezikun e zhvillimit të leukemisë, mielomës multiple, kancerit të nyjave limfatike, karcinomës së lukthit dhe fshikës urinare.

Në bazë të rezultateve të këtij studimi, në krahasim me njerëzit që hanë mish, vegjetarianët kishin qenë për 4% më pak të rrezikuar nga llojet e ndryshme të kancerit në përgjithësi.

Megjithatë, studimi ka treguar po ashtu se vegjetarianet kishin qenë dyfish më të rrezikuara që të sëmurën nga kanceri i qafës së mitrës.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi