Seksi gjatë shtatzënisë i padëmshëm për fetusin

Shko poshtë

Seksi gjatë shtatzënisë i padëmshëm për fetusin

Mesazh nga citti_barca prej Sun Jul 05, 2009 10:52 pmMarrëdhëniet seksuale gjatë shtatzënisë janë të parrezikshme për shëndetit e foshnjës, ka njoftuar Shoqata gjermane e gjinekologëve.
Presidenti i kësaj shoqate Christian Albring, ka thënë se ‘prindërit e ardhshëm’ nuk duhet ta pezullojnë kënaqësinë seksuale as gjatë shtatzënisë, pasi që fetusi është i mbrojtur mirë, prandaj derisa qafa e mitrës nuk është e hapur, nuk ka nevojë që të abstenohet nga seksi.

Megjithatë, aktiviteti seksual shumë afër terminit të lindjes mund të nxitë lindje të mëhershme, prandaj nëse ekzistojnë kontraksione të mëhershme dhe nëse është tërhequr placenta, atëherë nëna-në pritje duhet të paralajmërohet për mundësinë e lindjes së mëhershme.

Është me rëndësi që gjatë kontaktit seksual në shtatzëni t’i kushtohet rëndësi të veçantë higjienës së organeve seksuale të të dy partnerëve, ndërsa përdorimi i kondomëve do të ishte një element i favorizuar për të mbrojtur nënën dhe foshnjën nga infeksionet e mundshme.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi