Mungesa e vitaminës D te nënat dhe të porsalindurit

Shko poshtë

Mungesa e vitaminës D te nënat dhe të porsalindurit

Mesazh nga citti_barca prej Sun Jul 05, 2009 10:53 pmShkencëtarët amerikanë nga Qendra Mjekësore e Bostonit kanë njoftuar se në momentin e lindjes, 36% e nënave dhe 58% e foshnjave kanë mungesë të vitaminës D.
Për nevojat e studimit është përcjellë niveli i vitaminës D në gjakun e nënave dhe të porsalindurve në 72 orët e para pas lindjes së foshnjës.

Hulumtuesit tregojnë se mungesë e vitaminës D është vërejtur edhe te 30% e shtatzënave, të cilat në tremujorin e fundit të shtatzënisë kishin marrë vitaminë D në formë tabletash nga pesë herë në javë.

Nivel më i ulët i vitaminës D është vërejtur te foshnjat, nënat e të cilave po ashtu kishin pasur mungesë të kësaj vitamine.

Për më shumë nivel të ulët të vitaminës D kanë pasur edhe foshnjat nënat e të cilave kishin mbipeshë, si dhe ato që kishin lindur në muajt e dimrit.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi