Zenia e Diellit (Eklipsi)

Shko poshtë

Zenia e Diellit (Eklipsi)

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 14, 2009 7:55 pm

Zenja e plote e DiellitEklipset e Diellit ndodhin ne fazen e Henes se re, nuk ndodhin edo muaj, por eklipsi mund te paraqitet vetem kur Hena e re gjendet afer ekliptikes qe do te thote afer nyjave te rruges se Henes. Gjate nje viti rregullisht kemi nga 2 zenie te Diellit, mund te kemi 3 dhe 4, por, ne qofte se zenia e pare ndodh ne fillim te janarit, atehere mund te kemi 5 zenie. Nga pikat e ndryshme te siperfaqes se Tokes eklipsi i Diellit shihet ndryshe dhe nuk fillon ne te njejten kohe.

Rreth vitit 2500 p.e.sone Babilonasit per te paren here kishin gjetur ciklin (babi. sharu) e zenies se diellit dhe te henes. Ndersa ne Siri rreth vitit 1223 p.e.sone pershkruhet gjeresisht zenia e diellit (5 mars). Po nje pershkrim te tille te plote na lene edhe babilonasit, por disa qindra vite me vone, me 763 p.e.sone (15 qershor). Pershkrimi i sakte i zenies se diellit nga greket e lashte vije pake me vone, dyqind vite me vone, kur me 585 p.e.sone Talasi i Miletit beri parallogaritjen per daten 25 maj.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi