Yjesite dhe Zodiaku!

Shko poshtë

Yjesite dhe Zodiaku!

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 21, 2009 1:42 am

Yjesi quhet grupimi I yjeve, nga ana e jashtme
ngjajne afer midis tyre, qe duket sikur perfaqesojne personazhe dhe
kafshe mbreterore ose mitologjike. Emrat e tyre vijne nga format te
cilave ato ju ngjajne dhe zgjidhet nga fantasia e astronomeve.
Yjet e yjesive, duke filluar nga ato me te ndricuara njihen me
shkronjat e alfabetit grek, (alfa, beta, gamma), te djekura nga
vazhdimi I emrit ne latinisht te yjesise ku bejne pjese. Disa prej tyre
kane emrat e tyre.
Njihen 88 yjesi dhe dallohen ne Boreali, Australi dhe Zodiakali.
Yjesit Boreale jane ato qe ndodhen midis zones eklitika dhe Polit te Veriut
(Lira, Mjellma,Kasiopea, Kurora Boreale,Herkoli, Arusha e Madhe dhe e Vogel, ecc).
Yjesit Australi jane ato qe ndodhen midis eklitika e Polit Jugor.
(Orione, Qeni I Madh, Qeni I Vogel, Kurora Australe, Centauri, Kryqi I Jugut, ecc)
12 Yjesit e Zodiakut, jane etapat qe dielli pershkruan gjate rrotullimit te tij te dukshem rreth tokes.
Dielli Ndalon ne secilen nje muaj dhe jane pozicionet qe ze ne menyre
te dukshme duke u vezhguar nga Toka ne xhiron e nje viti. edo yjesi
dallohet nga nje shenje.
Zodiaku eshte rripi qiellor qe shtrihet per rreth 8 e mbi te dyja
gradat e eklitikes dhe ne brendesi te se ciles zhvillohet ne menyre te
dukshme levizja e Diellit dhe Planeteve. Ka nje hark prej 360 e dhe
eshte e nenndare ne 12 seksione te barabarta prej 30 e , te perfaqesuar
nga 12 shenjat zodiakale.
Gjate nje muaji (30 dite) Dielli pershkron nje shenje.
Per shkak te saktesise se equinozi , eshte future nje dallim midis
Yjesise zodiakale dhe shenjave te tyre. thuhet qe kur Dielli ndodhet ne
Luan, do te thote qe ndodhet midis 120e - 150 e ne gjatesi, ku me pare
ndodhej faktikisht kjo yjesi, por ndodhet ajo e Gaforres.
Levizja precize ka rendesi vetem per zodiakun sideral (I cili perfshin
13 yjesi, duke perfshire edhe ofiuko), ndersa zodiaku diellor/stinor
ndan shenjat duke u nisur nga equinozio i pranveres duke u nisur nga
pozicioni I yjesise.
Ascendente dhe Vertex
Kjo skeme duhet te sherbeje per te pare ne menyre vizive efare jane
Ascendente, Qielli I Mesem ( Medio cielo), Imum Coeli = fundin e
qiellit, Discendente , pasi te keni mesuar te llogarisni pozicionet e
yjeve.
Sistemi I Koordinatave te Horizontit eshte e perbere nga 3 rrathe: Horizonti, meridiani dhe vertikalja e pare.
Pika net e cilen eklitika nderpret horizontin Lindor eshte Ascendente (dhe Discendente ne piken e kundert Perendimore).
Pika net e cilen eklitika nderpret meridianin superior perfaqeson Medio Cielo (dhe Fundi Qiellor pika e kundert e meposhtme).
Fale pikes net e cilen eklitika takon Vertikalen e pare marrim edhe nje
dimension te trete, ose me mire Vertex (dhe korespondenten e tij Anti
Vertex ).

AS/DS = pikat net e cilat eklitika takon horizontin
MC/FC = pikat net e cilat eklitika takon meridianin
VX/AVX = pikat net e cilat eklitika takon vertikalen e pare
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi