Mishi i kuq armik i shikimit

Shko poshtë

Mishi i kuq armik i shikimit

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 21, 2009 1:47 am

Një studim i ri ka zbuluar se konsumimi i sasive të mëdha të
mishit të kuq shton rrezikun e zhvillimit të degjenerimit makular-
gjendje paraprijëse e verbimit, sidomos te moshat e shtyra.

studim kanë marrë pjesë 6.734 vullnetarë të moshave, ndërmjet 58 dhe 69
vjeç, të cilët e kanë mbushur një formular në lidhje me llojin dhe
shpeshtësinë e ushqimit të cilin e konsumojnë.

Gjatë periudhës trevjeçare, shkencëtarët kanë përcjellë dhe kanë
analizuar gjendjen e syve dhe shikimin e pjesëmarrësve në studim.

Rezultatet kanë treguar se personat të cilët konsumojnë mish të kuq
dhjetë herë në javë, janë për 50% më të rrezikuar për t’u sëmurë nga
degjenerimi makular, në krahasim me personat të cilët konsumojnë më pak
se pesë herë në javë mish të kuq.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 25
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi