Cila është përbërja e gjakut?

Shko poshtë

Cila është përbërja e gjakut?

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 14, 2009 7:59 pm

Cila është përbërja e gjakut?

Njeriu i rritur në qarkullimin e gjakut ka rreth 4–6 litra gjak në trup. Në mes tjerash, gjaku bën transportimin e Oksigjenit në të gjitha pjesët e trupit.
Gjaku përmban disa tipe të qelizave, të cilat notojnë nëpër lëngun e quajtur Plazma.

Eritrocitet (Qelizat e kuqe të gjakut) përmbajnë hemoglobinë, një proteinë e cila e lidh oksigjenin. Qelizat e kuqe të gjakut transportojnë oksigjenin dhe e largojnë dioksidin e karbonit nga indet e trupit.

Leukocitet (Qelizat e bardha të gjakut) i luftojnë infeksionet e ndryshme.

Trombocitet bëjnë mpiksjen e gjakut, p.sh. kur shkaktohet ndonje plagë me gjakderdhje.

Plazma përmbanë kripëra dhe proteina të ndryshme.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi