Humbja E Vetedijes

Shko poshtë

Humbja E Vetedijes

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 14, 2009 8:00 pm

Humbja e Vetedijes

-Shkaqet e humbjes se vedijes jane:
1.Dehja
2.Goditja ne koke
3.Shoku
4.Sulmet
5.Helmimet
6.Te fiket (nga lodhja,lageshtia,etj)
7.Goditja nga dielli
8.Pika
9.Infrakti

-Nese nje person eshte i alivenodur ju me siguri nuk e dini per se,menjeher kontrollo krejt qka vijojn me poshte

1.A eshte duke marr fryme mireeNese jo , shtynja koken perpara dhe hiqi felliqin nga gjuha perpara/jashte .Nese diqka i ka mbetur ne fyt,nxjerre .Nese nuk merr frym perdore frrymarjen goje per goje menjehere.
2.A eshte duke humbur shume gjakeNese po,kontrolloje gjakdederdhjeb.
3.A eshte ne shok (lekura e laget,e zbeht;pulsin i dobet i shpejtuar)eNese po shtrirje me koke te me te ulet se kembet dhe shliroja veshet.
4.A mund te jete nga goditja nga dielli e(seka djers,zjarrmi e lerte,lekura e nxhete e skuqur)e Nese po atehere largoje nga dielli,mbaja koken me lart se kembet dhe lage me uje te ftohet(uje akulli nese eshte e mundur)dhe freskoje.

Ne qfare pozite duhet te vendoset personi I alivonosur
Lekura e zbeht: Lekura e skuqur ose normale:
(shok,te fikt etj) (goditja nga dielli,pika,problemet me zemer,lendimi I kokes)
Duhet te vendoset ne nje krevat te Duhet te vendoset me kembe te poshte dhe me koke lart.
Leht dhe meembe lart dhe me k-
oke te posht

Nese ka mundesi qe personi I alivanosur eshte I lenduar rende

-Eshte mire mos e levizeni deri sa tei vije vetedija.Nese duhet ta levizeni,te behet me kujdese sa me te madh sepse nese e ka te thyer qafen ose kurrizin cdo nderim I pozites mund ti shkaktoj lendime te medha.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi