Takikardia (rrahja e shpejte e zemres)

Shko poshtë

Takikardia (rrahja e shpejte e zemres)

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 14, 2009 8:01 pm

Takikardi d.m.th ritmi i shpejte i zemres pra kur zemra rreh me shpejt se sa duhet. Per nje te rritur rrahjet normale te zemres variojne nga 60-100 per minute. Nese zemra juaj rreh me shpejt se 100 rrahje ne minute kjo do te thote takikardi. Rritja e rrahjeve te zemres mund te ndodhe edhe fiziologjikisht si p.sh kur vrapojme etj. por ne keto raste me pushim edhe ato normalizohen. Rrahjet e shpeshta te zemres mund te behen shkak i problemeve serioze te zemres.
Si ndodh takikardiae
Rrahjet e zemres mund te rriten edhe ne gjendje normale si p.sh:
Gjate ushtrimeve fizike.
Gjate temperatures
Gjate emocioneve apo merakut
Por mund te ndodh qe edhe nje problem me gjendrat e tiroideve p.sh hipertiroidia (punimi me shume se sa duhet i kesaj gjendre ) mund te shkaktoj takikardi.
Gjithashtu edhe perdorimi i disa ilaeeve (disa ilace kunder kolles, gripit apo per renien ne peshe etj.) apo kokaina dhe pijet me kafein mund te shkaktojne takikardi.
Keto qe thame me lart nuk jane shkaqe qe kane lidhje drejpersedrejt me zemren.
Shkaqet qe kane lidhje me zemren jane:
Takikardia (rrahja e shpejte e zemres)

Takikardia atriale paroksismale (PAT) dhe takikardia supraventrikulare (SVT) : Keto forma te takikardise vijne si pasoje e nje erregullimi te impulseve elektrike qe prodhon zemra. Nuk jane dhe aq shume shqetesuese sa ato qe do te permendim me poshte.
Fibrilacioni atrial: Ky fenomen vjen si pasoje e tkurrjes se erregullt te veshores se majte apo te djathte te zemres.
Takikardia ventrikulare: Kjo lloj takikardie eshte e rendesishme te diagnostikohet pasi mund te kthehet ne fibrilacion te ventrikules (barkushes) dhe si rrjedhoj te prishi pompimin e gjakut te zemres dhe kjo mund te jete vdekjeprurese. Megjithate nuk eshte shume e shpeshte. Rrahjet e zemres jane shume te larta megjithese ritmi eshte i rregullt. Kujdes nese jeni duke perdorur ndonje ilae. Mund te ndodh qe ai te jete stimuluesi i kesaj gjendjeje. Konsultohuni me mjekun tuaj.
Fibrilacioni ventrikular: Kjo eshte gjendja me e rende e takikardise. Zemra rreh shume shpejt dhe ne menyre te erregullt. Ne kete menyre zemra nuk pompon dot gjak dhe pushon se rrahuri (arresti kardiak). Ndonjehere kjo gjendje nuk zgjat shume dhe rikthehet vetvetiu por shpesh kerkon nje kurim intensiv me ilaee apo mjete te tjera (shok elektrik) per parandalimin e mosfurnizimit me gjak te trurit dhe rrikthimin e punes se zemres.
Keto raste mund te vijne si pasoje e nje problemi me zemren, nga demtimi i muskujve te saj, i kapakeve te zemres apo edhe te ndonje bllokimi damari koronar (qe ushqen zemren ) apo nje demtimi te nje infarkti te kaluar (sidomos tek te moshuarit).
Cilat jane shenjate
Simptomi kryesor eshte rrahja e shpejte e zemres. Bashke me te mund te gjenden edhe perzierje te stomakut (nauze), marrje mendsh dhe renie te fikesh, djerse te ftohta, bllokim frymemarrjeje apo dhimbje gjoksi. Nese bashke me rrahjet e shpejta keni edhe ndonje prej shenjave qe permendem beni mire te vizitoheni tek nje mjek kardiolog.
Si diagnostikohete
Mjeku do teju pyesi rreth shenjave qe permendem dhe do te amrri nje informacion me te detajuar. Do teju bej viziten e zemres dhe mushkerise. Per nje mundesi te problemeve me tiroidet mund te kerkoje analizen e gjakut per hormonet. Mund te kerkoje nje grafi mushkerie dhe do teju bej nje EKG (elektrokardiogram). Doktori mund teju kerkoje qe te mbani me vete 1-3 dite nje aparat qe quhet holter dhe qe sherben per matjen e aritmive (erregullimit te rrahjeve te zemres). Nese rrahjet shpejtohen gjate aktivitetit fizik mund teju kerkoje qe te beni nje EKG gjate stimulimit te vrapit.
Si kurohete
Kurimi varet nga lloji i takikardise. Mund te perdoren keshilla parandaluese por edhe ilaee te ndryshme. Duke filluar me beta bllokuesi apo bllokuesit e kaleiumit. Pastaj nese nevojitet perdoren ilaee kunder aritmive por kujdesni ne perdorimin e tyre pasi kane efekte anesore. Perdorini nen direktivat e mjekut tuaj.Nese keni nje takikardi ventrikulare apo fibrilacion ventrikular krahas ilaeeve ndjehet e nevojshme edhe elektroshoku prandaj dergimi i menjehershem ne spital eshte mjaft i rendesishem.
eduhet bere per ta parandaluare
Me e rendesishmja eshte te beni nje jete te shendetshme per zemren tuaj.
Kujdesni peshen
Kujdesni ushqimin
Mos pini cigare
Mundohuni te ecni apo beni ushtrimet qe mjeku ua ka keshilluar.
Largojuni pijeve me kafein.
Rregulloni diabetin (nese keni), tensionin e larte dhe kujdes me kolesterolin.
Pas moshes 40 vjeeare shkoni rregullisht per kontroll tek kardiologu. Kjo per arsye se aritmite mund te perseriten.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi