Kërpudhat forcojnë imunitetin

Shko poshtë

Kërpudhat forcojnë imunitetin

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 14, 2009 8:03 pm

Kërpudhat mund t’i ndihmojnë sistemit imun në mbrojtjen nga infeksionet e ndryshme, sugjeron një studimi i shkencëtarëve amerikanë.
Hulumtuesit nga Universiteti Shtetëror i Arizonës pohojnë se eksperimentet e realizuara te minjtë laboratorikë kanë treguar se disa përbërës të kërpudhave kanë ndikim pozitiv në përforcimin e sistemit imun, duke i ndihmuar organizmit për luftimin e infeksioneve dhe tumoreve, shkruan në revistën shkencore “BMC Immunology”.

Gjatë studimit, është vërejtur se efekti pozitiv i kërpudhave vërehet vetëm atëherë kur krijohen procese të ndryshme inflamatore apo zhvillimi i ndonjë tumori të zorrës së trashë.

Ekspertët rekomandojnë se për t’u arritur efekti ekuivalent te njerëzit, duhet që personat e rritur gjatë ditës të konsumojnë afër 100 gramë kërpudha të papërpunuara.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi