Edhe veshkat dëshirojnë ushqim të shëndetshëm

Shko poshtë

Edhe veshkat dëshirojnë ushqim të shëndetshëm

Mesazh nga citti_barca prej Mon Aug 24, 2009 2:25 pmShkencëtarët kanë zbuluar edhe një arsye më shumë për të konsumuar ushqim të shëndetshëm.
Ushqimi i pasur me pemë dhe perime, drithëra integrale, produkte arrore dhe produkt të qumështit me sasi të vogël yndyre, njëkohësisht duke zvogëluar sasinë e kripës, mishin e proceduar dhe lëngjet me sheqer- është një mënyrë e suksesshme në luftën kundër gurëve në veshka.

Duke qenë se gurët në veshka shtojnë rrezikun për hipertension, diabet dhe për rritjen e masës trupore, ky zbulimi i publikuar në revistën “Journal of the American Society Nephrology”, ka implikim të rëndësishëm shëndetësor, sidomos kur shumë barna për mjekimin e gurëve në veshka kanë efekte të padëshirueshme anësore.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi