Mjekët përpiqen të hedhin në treg vaksinën e re të gripit

Shko poshtë

Mjekët përpiqen të hedhin në treg vaksinën e re të gripit

Mesazh nga citti_barca prej Mon Aug 24, 2009 2:27 pmZyrtarët e shëndetësisë në Shtetet e Bashkuara kanë dy muaj afat për të përcaktuar në se vaksinat e gripit H1N1, prodhim i dy firmave të ndryshme farmaceutike, janë të sigurta dhe të efektshme për përdorim publik. Qëllimi i provave është të sigurohet një vaksinë për përdorim publik përpara muajit tetor, që është fillimi i sezonit të gripit.
Nga Azia e deri në Evropë apo në Amerikën Veriore, gripi i derrave është përhapur kudo në botë me një shpejtësi alarmuese.

"Ajo që vëmë re është se ky grip po përhapet shumë shpejt. Ai është përhapur në të gjithë botën brenda pak javëve."

Dr. Wilbur Chen në Universitetin e Merilendit po punon me zyrtarë të tjerë amerikanë të shëndetit në një garë për të nxjerrë për përdorim publik vaksinën deri në muajin tetor, përpara se gripi i derrave të godasë me forcën e tij të plotë.

"Kemi disa javë që po planifikojmë," thotë Dr. Chen, i cili i referohet provave të para tek njerëzit me vaksinën e gripit H1N1 në Shtetet e Bashkuara.

Jennifer Fisher është një prej vullnetareve të para.

"Ky grip mund të prekë komshiun ose gjyshen tënde, mund të prekë njerëz që hyjnë e dalin në jetën tënde."

Zonja Fisher thotë se pjesëmarrja në provat me vaksinën ndihmon atë vetë por edhe të afërmit e saj sepse puna e saj në spital mund ta ekspozojë ndaj virusit.

"Ka shumë mundësi që unë ta marr gripin prandaj vaksina është një zgjidhje logjike."

Si zonja Fisher ka edhe vullnetarë të tjerë nga tetë pika të Shteteve të Bashkuara që marrin pjesë në këto prova të financuara nga Instituti Kombëtar i Alergjive dhe i Sëmundjeve Infektive. Vullnetarët do të bëjnë nga dy vaksina në distancë kohore prej dy javësh.

Mjekët po testojnë sigurinë, efektet anësore dhe efikasitetin e vaksinës. Ata do ta testojnë vaksinën te vullnetarë të moshave të ndryshme për të përcaktuar se cila dozë vepron më mirë te secila grupmoshë.

"Me këtë studim do të jemi në gjendje të përcaktojmë dozat kështu që, nëse mund t’i ulim dozat, sasitë e vaksinës, që janë të kufizuara, mund të përdoren tek më shumë njerëz."

Përveç sasive të kufizuara të vaksinës, mjekët shqetësohen se virusi mund të marrë forma më vdekjeprurëse para se vaksina të shpërndahet në publik.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi