Probiotikët luftojnë ftohjen

Shko poshtë

Probiotikët luftojnë ftohjen

Mesazh nga citti_barca prej Mon Aug 24, 2009 2:44 pmProbiotikët luftojnë ftohjen
Në një studim të fundit të shkencëtarëve kinez, është pohuar se probiotikët kanë efekt pozitiv në luftën kundër ftohjes.
Shkencëtarët kanë analizuar 326 fëmijë të moshës nga 3 deri në 5 vjeçare, të cilët i kanë ndarë në 3 grupe. Gripi i parë ka pirë dy herë në ditë qumësht të cilit i është shtuar bakteri Lactobacillus acidophilus, grupi i dytë ka marrë të njëjtin kombinim si edhe grupi i parë, me edhe një baktere shtesë, Bifidobacterium animalis, derisa grupi i tretë ka pirë qumësht të pastës.

Rezultatet kanë treguar një nivel më të ulët të vuajtjes nga ftohja në grupin që ka konsumuar probiotikë, si dhe ka vërejtur një përdorim më të ulët të antibiotikëve, si dhe mungesë më të rrallë në shkollë.

Më i suksesshëm në parandalimin e ftohjeve është treguar kombinimi i baktereve të llojeve Lactobacillus dhe Bifidobacterium.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi